PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2020 | 49 Humanistyka jutra | 197--214
Tytuł artykułu

Świat bez dydaktyki, pracownicy naukowi jako publikacje, studenci jako efekty kształcenia

Autorzy
Warianty tytułu
World without Teaching, Scholars as Publications, Students as Learning Outcomes
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dydaktyka nie cieszy się zainteresowaniem. Przyczyna może być bardziej prozaiczna niż się wydaje. Nie musi się cieszyć zainteresowaniem. Pracownik naukowy nie otrzymuje zachęty do tego, aby interesować się dydaktyką od strony naukowej przez uniwersytet. Stąd też dydaktyka jest przez wiele osób odbierana jako ciężar. Nie kładzie się na nią dużego nacisku w aspekcie systemowym. Wystarczy wyobrazić sobie, co byłoby, gdyby stopnie naukowe otrzymywały te osoby, które przy okazji podejmowanego problemu badawczego ujmowały go także z perspektywy dydaktycznej, opracowując to, w jaki sposób może istnieć proces przekazywania idei i wiedzy studentom i do czego może prowadzić. Wtedy można spodziewać się wzrostu publikacji o dydaktyce. Dotyczy to również podręczników - nie są systemowo doceniane, więc po prostu się ich nie pisze. Pokazuje to także tendencję, która jest problematyczna, ale zrozumiała, jeśli przyjmie się analizę uwarunkowań pracy akademickiej. Wykonuje się te czynności, które przekładają się na rezultaty. Publikowanie dotyczące dydaktyki akademickiej do nich nie należy. W konsekwencji o dydaktyce akademickiej się nie rozmawia w obiegu naukowym. (fragment tekstu)
EN
The article presents a grim vision of the world in which teaching is no longer conducted. This serves as a basis for a critical evaluation of the abolishment of didactic process in favor of publications. The main idea is that the basis for the teaching process in the humanities is the only way in which humanities can develop understanding that will reach culture through the mediation of students which are the beneficiaries of humanistic ideals of teaching. There are also presented ideas concerning possible practices that counter negative tendencies. One of them is focused on creating publications about the humanistic didactic process that would include students not only as forces to gain knowledge withing the university but also as an active participants of culture that can develop themselves through the humanistic ideals. Special role of cultural studies in this process is also emphasized. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171606263

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.