PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | 7 | nr 1 | 17--28
Tytuł artykułu

Ciągłość i zmiana jako problem nauki o zarządzaniu w warunkach "nowej normalności"

Warianty tytułu
Continuity and Change as a Problem of Management Theory in a "New Normal" Economy Conditions
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podsumowując, można powiedzieć, że w kwestii ciągłości i zmiany w nauce o zarządzaniu odnotowano ostatnio wiele wystąpień przedstawicieli tej dziedziny wiedzy. Niniejszy artykuł odnosi się z jednej strony do wypowiedzi autorów polskich, z których najważniejsze są chyba spostrzeżenia A.K. Koźmińskiego na temat tożsamości współczesnej nauki o zarządzaniu. Refleksja metodologiczna wydaje się niezbędna, aby nauka o zarządzaniu spełniała swoje zadanie w warunkach tzw. "nowej normalności", która wcale nie jest tak "nowa" i rewolucyjna, jak to niektórzy sądzą. To szczególnie istotne zdanie L. Balcerowicza. Drugą część artykułu zajmuje analiza ostatnich koncepcji G. Hamela, który bywa uznawany za najważniejszego guru zarządzania od czasu, gdy spopularyzował pojęcie "zarządzania 2.0". Ostatnia jego praca to bardzo ciekawe przemyślenia dotyczące fundamentalnych problemów współczesnego biznesu i zarządzania. Szczególnie ważny wydaje się wniosek, że zmiana (zwłaszcza nieustająca innowacja) jest warunkiem przetrwania współczesnych firm w większości branż. Ale powinna się ona odbywać po przemyceniu i przeformułowaniu fundamentalnych problemów, które nic nie straciły na znaczeniu. Ostatni kryzys te problemy wręcz wyostrzył, co prowadzi do wniosku o potrzebie "odnowy moralnej świata biznesu". (fragment tekstu)
EN
The main purpose of this paper is to take part in the discussion under the problem of continuity and change in a modern management theory and practice. The analysis is presented at the context of the new concept - the trial of new description of the contemporary economy as "new normal". A comparison of approaches and points of views of some well known Polish researchers is presented too. The second part of the paper is focused on Gary Hamel concept "management 2.0", especially at the context of his newest book: What Matters Now: How to Win in a World of Relentless Change, Ferocious Competition, and Unstoppable Innovation. (original abstract)
Rocznik
Tom
7
Numer
Strony
17--28
Opis fizyczny
Twórcy
 • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Bibliografia
 • Aluchna M., Płoszajski P., Zarządzanie japońskie. Ciągłość i zmiana, SGH, Warszawa 2008.
 • Balcerowicz L., Świadomie kształtujmy nową normalność, "Harvard Business Review Polska", 10/2012.
 • Denning S., http://www.forbes.com/sites/stevedenning/2012/04/05/gary-hamel-what-matters-now-institutionalizing-innovation/ (10.07.2012).
 • Frappaolo C., Knowledge Management, Capstone Publishing Ltd., Chichester 2006.
 • Hamel G., What Matters Now: How to Win in a World of Relentless Change, Ferocious Competition, and Unstoppable Innovation, Jossey-Bass 2012.
 • Hamel G., Breen B., Zarządzanie jutra. Jakie jest twoje miejsce w przyszłości?, Harvard Business School Press, Red Horse, 2008.
 • Hammer M., Reinżynieria i jej następstwa, PWN, Warszawa 1999.
 • http://www.amazon.com/What-Matters-Now-Competition-Unstoppable (10.06.2012).
 • Kieżun W. (red.), Krytycznie i twórczo o zarządzaniu, Oficyna a Wolters Kluwer business, Akademia L. Koźmińskiego, Warszawa 2011.
 • Micklethwait J., Woolbridge A., Szamani zarządzania, Zysk i S-ka, Poznań 2000.
 • Świerżewski Ł., Nowa normalność w świecie biznesu, "Harward Business Review Polska", 10/2012.
 • Viklund A., http://ffbsccn.wordpress.com/2012/04/05/the-five-things-that-matter-gary-hamel-what-matters-now/ (01.10.2012).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171610969

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.