PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Modelowanie preferencji a ryzyko '99. Cz. 1. | 369--381
Tytuł artykułu

Optymalizacja struktur obligacji transzowych długu hipotecznego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Hipoteczne papiery dłużne (HPD, mortgage-backed securities) nie są jeszcze dostępne na polskim rynku finansowym. Niemniej ich sukces na rynkach krajów rozwiniętych, szczególnie zaś na rynku północno amerykańskim (instrumenty hipoteczne są tam w obrocie od połowy lat trzydziestych bieżącego stulecia) oraz oczywista konieczność zdynamizowania budownictwa mieszkaniowego w Polsce, pozwala oczekiwać iż w niedługim czasie hipoteczne papiery dłużne będą dostępne także na naszym rynku kapitałowym. Kilka banków krajowych oferuje już kredyty hipoteczne np. BISE, Bank Śląski i inne, co można postrzegać jako etap poprzedzający sekurytyzację długów hipotecznych i otwarcia zorganizowanego rynku wtórnego. Przygotowanie zróżnicowanej oferty rynkowej produktów bazujących na długu hipotecznym jest złożonym zadaniem z dziedziny inżynierii finansowej, która zajmuje się projektowaniem instrumentów finansowych. Jest tu miejsce i potrzeba na modelowanie matematyczne i optymalizację.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Instytut Badań Systemowych PAN w Warszawie
Bibliografia
  • Kang P., Zenios S. A. (1992). Complete Prepayment models for Mortgage- Backed Securities. Management Science, Vol. 38, nr 11 (1665-1685).
  • Słomiński L. (1998). Problemy modelowania obligacji hipotecznych. Raport IBS PAN, Nr A20-53/98, Warszawa.
  • Słomiński L. (1999). Struktury hipotecznych obligacji transzowych. Raport IBS PAN, Nr A20/99, Warszawa.
  • The Handbook of Fixed Income Securities (1995). Fourth Edition, F.J.Fabozzi, T. T. Fabozzi Dessa. Irwin Professional Publishing.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171611007

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.