PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2015 | 1(44) | 13--17
Tytuł artykułu

Wstęp

Autorzy
Warianty tytułu
Einleitung
Introduction
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Kategoria zmiany wpisana jest w historię ludzkości. Każda miniona epoka stanowi doskonałą ilustrację przemian, które z jednej strony są czynnikiem/ wyznacznikiem rozwoju i postępu, a z drugiej niemal zawsze generują sytuacje problemowe, będące zagrożeniem codziennej egzystencji człowieka. Przemiany, realizowane nie zawsze zgodnie z oczekiwaniami społecznymi, powodują dysfunkcje w wielu obszarach życia. Przywołany stan nie charakteryzuje współczesności, uważna lektura materiałów opisujących życie poprzednich pokoleń wskazuje na występowanie zjawisk o podobnym kształcie i charakterze, zjawisk, które skutecznie ograniczały możliwości równych szans, zaspokajania aspiracji i potrzeb wszystkim członkom danej społeczności. Dzisiaj, uwzględniając dynamikę dokonujących się zmian, w przestrzeni społecznej w jeszcze większym stopniu odczuwalny jest brak stabilizacji i szeroko rozumianego poczucia bezpieczeństwa. Współcześnie wszyscy funkcjonujemy w przestrzeni (obszarze) ryzyka - ekonomicznego, kulturowego, tożsamościowego, społecznego, edukacyjnego - którą kreuje proces globalizacji oraz nasza wszechstronna aktywność, tudzież jej brak. Charakteryzując współczesną rzeczywistość, nie sposób nie doceniać zmian, które przyczyniają się do poprawy jakości życia człowieka, umożliwiają permanentny rozwój indywidualny i społeczny. Powszechność i dostępność edukacji, zasadniczo na każdym poziomie, rozprzestrzenianie się obcych kultur - wspólne projekty, festiwale, koncerty, zmiany w przestrzeni architektonicznej, wreszcie migracja społeczności, już nie tylko w obszarze jednego kontynentu, tworzą ogromne możliwości nabywania wiedzy i umiejętności praktycznych, generują kreatywność, tworzą płaszczyznę wspólnego dialogu. To swoista zdobycz cywilizacyjna, która pozwala sprawnie i bezpiecznie poruszać się w przestrzeni coraz bardziej wielokulturowej. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Tom
Strony
13--17
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
Bibliografia
  • Beck U.: Społeczeństwo ryzyka. W drodze do innej nowoczesności. Przeł. S. Cieśla. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe "Scholar", 2002.
  • Wilk T.: Rewitalizacja społeczna poprzez współczesną sztukę teatralną w ocenie reprezentantów (twórców i odbiorców) sztuki dramatycznej Legnicy, Nowej Huty i Wałbrzych. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171623486

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.