PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2009 | nr 3 (19) Społeczeństwo informacyjne | 251--270
Tytuł artykułu

Edukacja informatyczna osób starszych

Warianty tytułu
E-education for the Elderly
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja działań podejmowanych na poziomie krajowym i unijnym dla wspierania edukacji informatycznej osób starszych. O tym, że daleka jeszcze przed nami droga, świadczą m.in. przedstawione statystyki, z których wynika, że procentowy udział osób starszych w Polsce korzystających z Internetu jest jednym z najniższych w Europie. W artykule podano przykłady programów pomocowych Unii Europejskiej, z których można uzyskać dofinansowanie, np. na tworzenie platform internetowych ułatwiających samodzielne życie osobom starszym czy realizację międzynarodowych programów kształcenia informatycznego dla tych osób. Autorka prezentuje także wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród wybranych 45 uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, które oferują kształcenie informatyczne dla osób starszych. Wyniki wskazują na duże zainteresowanie słuchaczy tych instytucji udziałem w tego typu kursach, i to nie tylko na poziomie podstawowym, ale i zaawansowanym.(fragment tekstu)
EN
It is expected that by 2020, one quarter of the EU's population will be over 65. To respond to this growing demographic challenge, plans have been prepared on the EU level to make Europe a hub for developing digital technologies to help older people to continue living independently at home. To achieve these goals it is but necessary to build digital platforms and to provide necessary IT training to elderly people, so that they could take advantage of the digital offer. The aim of the article is to show the differences in the application of digital technologies between the European Union Member States and between people of different generations in particular states. The article shows also the efforts undertaken by the universities of third age in Poland to provide elderly people with necessary digital skills.(original abstract)
Czasopismo
Rocznik
Strony
251--270
Opis fizyczny
Twórcy
  • Biuro Analiz Sejmowych
Bibliografia
  • Grundtvig. Historie sukcesu. Europa stwarza możliwości, http://eacea.ec.europa. eu.
  • Information Communication Technologies Policy Support Programme (ICT PSP), http://ec.europa.eu/cip/index_en.htm.
  • Komfort dla osób starszych: Komisja Europejska opracowanie nowych rozwiązań opartych na technologiach cyfrowych, http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction. do?reference=IP/08/994&format=HTML&aged=0&language=EN.
  • Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2004-2007, www.stat.gov.pl.
  • Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2007 r., www.stat.gov.pl.
  • Decyzja nr 1982/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. dotycząca siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013), Dz.Urz. UE L 412 z 30 grudnia 2006 r.
  • Komunikat Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów, Komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym, Inicjatywa i2010, Plan działania w sprawie technologii teleinformatycznych i starzenia się społeczeństwa, KOM(2007) 332.
  • Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, Europejska inicjatywa i2010 na rzecz e-integracji. Uczestnictwo w społeczeństwie informacyjnym, KOM(2007) 694.
  • Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, Sprostanie wyzwaniom związanym ze skutkami starzenia się społeczeństwa w UE (Sprawozdanie na temat starzenia się społeczeństwa, 2009), KOM(2009) 180.
  • "Strategia kierunkowa rozwoju informatyzacji Polski do roku 2013 oraz perspektywiczna prognoza transformacji społeczeństwa informacyjnego do 2020 r.", www.mswia.gov.pl.
  • Portal www.cip.gov.pl.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171627920

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.