PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | nr 3(52) | 89--96
Tytuł artykułu

Wojny były, są i będą.

Autorzy
Warianty tytułu
Войны были и будут.
Wars are, were and will be
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pozostaje pytanie, czy istnieją jakieś możliwości, by wychowanie potrafiło zapobiegać wojnie? Odpowiedź brzmi: nie bardzo widać, jak miałoby się to dokonać. Wychowanie w państwach Zachodu nie jest - z racji już wcześniej omówionych - konsekwentnie wychowaniem antywojennym, w systemach wartości tych społeczeństw obecne są bardziej lub mniej zakamuflowane pochwały walki w ochronie własnych interesów. Wychowanie nie potrafi więc zapobiec wojnie, ponieważ pokój nie jest celem wychowania żadnego ze znanych mi państw. Pokój nie jest tam wartością bezwzględną, zależy od spełnienia wielu wymagań: suwerenności terytorialnej, nieusuwalności legalnych władz. Niespełnienie tych warunków jest równoznaczne z wejściem państwa w stan wojny. Wychowywać młodzież do pokoju może oznaczać jedynie fantazję, że oto ucząc się żyć w przyjaźni i zgodzie we własnym środowisku, szkoły, rodziny, wsi, miasta, kraju (czego przecież nie należy zaniedbywać), przyczyniamy się do pokoju światowego. Fantazja ta nie opiera się na prawdzie. Nie wystarczy szczera wiara, by uznać neoplatońską tezę o samorozprzestrzenianiu się i przyroście dobra - bonum est diffusivum sui. Że mianowicie dobro rodzi dobro i jeśli nagromadzić dobro w większej ilości w jednym miejscu (jakby było jakąś substancją), to ono w ukryty sposób rozkwitnie gdzie indziej, tam gdzie go brakuje. Temu obrazowi popularyzowanemu w chrześcijańskiej teologii łaski łatwo przeciwstawić można inny, podobnie arbitralny (nie do dowiedzenia), że ilość dobra w świecie jest stała, i jeśli gdzieś wzrasta, to gdzie indziej musi go zacząć brakować(fragment tekstu)
EN
Peace education is a kind of political marketing, i.e. building positive image of the country. Contemporary states declare "love" for peace, but it is not honest. They are prepared to start a new war immediately, if it is needed. Si vis pacem, para bellum. We must distinguish this kind of propaganda from domestic policy, i.e. education for friendly relations between citizens in a one country(original abstract)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
89--96
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku.
Bibliografia
  • Król M., Nuda jako śmiertelna choroba demokracji, http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059, 14481538,Nuda_jako_smiertelna_choroba_demokracji.html [dostęp: 30.12.2017].
  • Hillman J., A Terrible Love of War, New York 2004.
  • Hillman J .The Mystery of Love - Love & War
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171632220

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.