PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2017 | nr 3 (18) | 63--70
Tytuł artykułu

Równouprawnienie i praca z człowiekiem wykluczonym na podstawie myśli korczakowskiej. Krytyka systemu wsparcia

Warianty tytułu
Equality of Rghts and the Work of Man Excluded Basis on the Korczak Theory. Criticism of Support System
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Koncentrując się na bezdomności jako wykluczeniu społecznemu należy podkreślić, że współczesne wsparcie dla osób bezdomnych ogranicza się jedynie do "przechowywania" potrzebujących w okresach dla nich ciężkich, czyli zima lub niemoc fizyczna. W ramach wsparcia możemy także odnaleźć formy, które tu można nazwać wprost rozdawnictwem czyli formą zupełnie nie resocjalizującą ale wręcz pogłębiającą stan wykluczenia i bezradności. Dla osób wyrażających chęć są także doraźne warsztaty wsparcia psychologicznego lub terapeutycznego i zawodowego jednakże jest to realizowane w bardzo małej skali. Nawet praca streetworkerów, pracowników MPOS i działania innych ośrodków wsparcia ogranicza się jedynie do celowej i doraźnej pomocy, która nie eliminuje problemu lecz jedynie go przykrywa. Obserwując rzeczywistość osób bezdomnych autor uważa, że praca na rzecz bezdomnych powinna mieć, poza ogólnym i doraźnym wsparciem rzeczowym, także charakter wychowawczy i terapeutyczny w formie stałej opieki wychowawców, opiekunów w miejscach pobytu osób bezdomnych. (fragment tekstu)
EN
Social rejection influences many groups and creates a broad scale of issues, starting with "a simple " lack of possibilities to fulfill a need and ending with an extremely severe rejection and segregation. No matter how we define that state of reality, the main element uniting all sorts of rejection is a need to work on abolition of rejection. When talking about rejection of homeless people in this article, we have to direct our attention to Korczak's theory of education in which we find elements worth implementing to the environment of those in need. Just like it has been used with children. Homeless people show the elements of learnt hopelessness pushed to the extreme. It could be hereditary, so then it needs to be treated in a physiological and pedagogical way. Just like it has been done when working with children. This article will try to support this rather controversial statement. (original abstract)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
63--70
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
Bibliografia
  • Anolik B., (1996) Pamięć przywołana, Kraków, Oficyna Cracovia.
  • Bittner B., (2016) Diagnoza skali i charakteru zjawiska bezdomności Polaków poza granicami Polski w Europie. W ramach projektu O bezdomności bez lęku. Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności, WSM, Warszawa.
  • Falkowska M., (1983) Myśli pedagogiczne Janusza Korczaka - Nowe źródła, Warszawa.
  • Frąckiewicz L., (2005), Wykluczenie społeczne w skali makro i mikroregionalnej., [w:] (red.) Frąckiewicz L., Wykluczenie społeczne., Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Katowice.
  • Humaniści o prawach dziecka. (red.) Bińczycka J., Kraków: Impuls, 2000.
  • Jakubowski M., (1996), Janusz Korczak i jego dokonania, Częstochowa, WSP.
  • Lewin A., (1999), Korczak znany i nieznany, Warszawa, Ezop.
  • Lewin A., (1986), Tryptyk pedagogiczny, Warszawa, Nasza Księgarnia.
  • Łukasiewicz R., (2013b), Nie-miejsca polskiej emigracji, OBM, UW, Publikacja w ramach II Kongresy Demograficznego, Warszawa.
  • Łukasiewicz R., (2013a) Eurobezdomność w nowych warunkach ekonomicznych, Młoda Polska emigracja w UE jako przedmiot badań psychologicznych, socjologicznych i kulturowych Euroemigranci. PL. Kraków 2013 w ramach projektu współfinansowanego z MSZ w ramach konkursu na realizację zadania Współpraca z Polonią i Polakami za granicą.
  • Łukasiewicz R., Hausing First w Polskich warunkach ekonomicznych. [W druku].
  • Olczak-Ronikier, (2012) J. Korczak. Warszawa.
  • Wygnańska J., (2011) Czym jest i czym nie jest "Housing first" materiał z Seminarium o innowacyjnych formach pomocy ludziom bezdomnym i ich związku z badaniami realizowane w ramach projektu pt. "Systemy gromadzenia informacji o ludziach bezdomnych na Mazowszu" (dofinansowanie Wojewody Mazowieckiego w konkursie dla organizacji pozarządowych 2011).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171633646

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.