PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2008 | 2(31) | 241--244
Tytuł artykułu

Czesław Lewicki: Edukacja zdrowotna - systemowa analiza zagadnień Rzeszów, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2006, ss. 352 ISBN 978-83-7338-203-9

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Edukacja zdrowotna daje najlepsze rezultaty w okresie dzieciństwa i młodości (Kulik, 1997, s. 91), ponieważ zachowania zdrowotne kształtują się przede wszystkim w początkowym okresie rozwoju człowieka. Dokonuje się to w procesie socjalizacji rozumianej jako przekazywanie potomstwu wiedzy o otaczającym świecie (Kawula, 1998, s. 38) lub jako ogół działań ze strony społeczeństwa, zwłaszcza rodziny, szkoły i środowiska społecznego, zmierzający do uczynienia z jednostki istoty społecznej (Okoń, 2004, s. 373-374). Zakres zachowań zdrowotnych obejmują wszystkie nawyki, zwyczaje, postawy odnoszące się do zdrowia, podejmowane zarówno przez poszczególne jednostki, jak i całe grupy ludzi (Tobiasz-Adamczyk,2000, s. 42). Prezentowana problematyka badawcza tej wartościowej książki naukowej skupia się na analizie dwóch podstawowych i najważniejszych systemów edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży, tj. systemu edukacji zdrowotnej w rodzinie oraz systemu edukacji zdrowotnej w szkole. Monografia składa się ze wstępu, ośmiu rozdziałów i zakończenia wraz ze starannie opracowaną bibliografią, spisem rysunków i tabel oraz indeksem nazwisk. Aneks zaopatrzony jest w program nauczania z podziałem na moduły, schemat Cyryla Bibby'ego, który obejmuje treści wychowania zdrowotnego w różnych okresach rozwoju dziecka, propozycje programów edukacji zdrowotnej oraz narzędzia diagnostyczne, takie jak: kwestionariusz ankiety dla rodziców, ankieta dla nauczycieli, skala samooceny kompetencji rodziców w zakresie edukacji zdrowotnej i aktywizacji fizycznej dzieci, testy wiedzy i umiejętności zdrowotnych (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Tom
Strony
241--244
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Śląski
Bibliografia
  • Kawula S., 1998: Komplementarność w analizie życia rodzinnego - ujęcie nauk społecznych. W: Pedagogika rodziny. Obszary i panorama problematyki. Red. S. Kawula, J. Brągiel, A. Janke. Toruń.
  • Kulik T.B., 1997: Edukacja zdrowotna w rodzinie i w szkole. Stalowa Wola.
  • Okoń W., 2004: Nowy słownik pedagogiczny. Warszawa.
  • Tobiasz-Adamczyk B., 2000: Wybrane elementy socjologii zdrowia i choroby. Kraków.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171643109

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.