PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | 13 | 293--303
Tytuł artykułu

Agon, czyli biblijny Jakub i Harold Bloom przeciw teorii empowermentu

Warianty tytułu
Jacob the Patriarch and Harold Bloom Against the Empowerment
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jeśli więc mówimy o relacji między partykularnym "ja" a instytucją czy autorytetem symbolicznym, warto przywołać inny język, który tę sytuację opisuje, a mianowicie język, który nie zapoznaje fundamentalnej przemocy, jaka towarzyszy procesom upodmiotowienia. Myślę tu o teorii lęku przed wpływem Harolda Blooma 13. Bloom, enfant terrible amerykańskiej humanistyki, wytrawny i zagorzały polemista, pozostający ciągle w opozycji do panujących trendów, ukuł teorię, występującą przeciw wszystkim przyjętym metodologiom, opartą na nieusuwalnym agonie. We- dług niej istotą osiągnięcia pisarskiej samoświadomości i wybitności jest przezwyciężenie wpływu swojego poprzednika, tj. ukonstytuowanie siebie samego jako wyższego od tego, z kogo czerpało się inspirację. Chodzi o to, by urodzić własnego ojca: tak przepracować swojego poprzednika, by go przekroczyć i samemu zdawać się jego źródłem. Nie jest przedmiotem naszych rozważań teoria poezji, lecz problem podmiotowości, rodzącej się w łonie starcia z instytucją: najpierw, na etapie edukacji menedżerskiej - z akademią, a później, w życiu zawodowym - z organizacją. To te właśnie instancje będą pełniły - w proponowanym przeze mnie odczytaniu - rolę wielkiego poprzednika, wpływu, który jednostka musi przezwyciężyć, by móc powiedzieć o sobie "ja"
EN
The paper discusses the question of empowerment in management education and attempts to present internal contradictions of aforementioned concept. The main objection to the empowermet theory in management education here is the fact of concealing fundamental violence that defi nes relations within institution of academy. Removal of the question of confl ict from the concept of empowerment deprives it from real emancipating power. In contrast to empowerment, Harol Bloom's idea of subjectivity as an agon is presented. (original abstract)
Rocznik
Tom
13
Strony
293--303
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Arendt H., Kondycja ludzka, tłum. A. Łagodzka, Warszawa 2010.
  • Berman M., "Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu": rzecz o doświadczeniu nowoczesności, tłum. M. Szuster, wstęp A. Bielik-Robson, Kraków 2006.
  • Bielik-Robson A., Duch powierzchni. Rewizja romantyczna i filozofia, Kraków 2004.
  • Bloom H., Lęk przed wpływem. Teoria poezji, tłum. A. Bielik-Robson, M. Szuster, Kraków 2002.
  • Bombała B., Zagadnienie upełnomocniania pracowników w koncepcji przywództwa personalistycznego i służebnego, "Annales. Etyka w życiu gospodarczym" 2010, t. 13, nr 1.
  • Borowski A., Humanizm. Idea, pojęcie, prąd [w:] tenże, Renesans, Kraków 2002.
  • Co na to policja?, wyk. Kabaret Potem [online] YouTube.com 18.10.2010, http://www.youtube. com/watch?v=u0EVVM5-iKQ [odczyt: 08.03.2012].
  • Czajkowska M., Rola zaufania w stosowaniu empowermentu w organizacji [w:] Nurt metodologiczny w naukach o zarządzaniu. W drodze do doskonałości, W. Błaszczyk (red.), Łódź 2008.
  • Johnson B., The Critical Difference: BarhtheS/BalZac [w:] tejże, The Critical Difference. Essays in the Contemporary Rhetoric of Reading, Baltimore and London 1992.
  • Sikorski C., Organizacje bez wodzów. Od przywództwa emocjonalnego do koordynacji demokratycznej, Warszawa 2006.
  • Witkowski L., Jak pokonać homo oeconomicus? (problem specyfiki zarządzania humanistycznego), [w:] Humanistyka i zarządzanie. W poszukiwaniu problemów badawczych i inspiracji metodologicznych, P. Górski (red.), Kraków 2009.
  • Witkowski L., Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej (przechadzki krytyczne w poszukiwaniu dyskursu dla teorii, Kraków 2009.
  • Zawadzki M., Autorytet symboliczny jako wyzwanie dla edukacji menedżerskiej i nauk o zarządzaniu [w:] Pedagogika i zarządzanie edukacją i rozwojem. W perspektywie troski o uniwersytet i kulturę humanistyczną, M. Jaworska-Witkowska, L. Witkowski (red.), w druku.
  • Žižek S., Przekleństwo fantazji, tłum. A. Chmielewski, Wrocław 2009.
  • Žižek S., wywiad na NiteBeat, [online] YouTube.com 15.06.2008, http://www.youtube.com/watch?v=KjEtmZZvGZA [odczyt: 08.03.2012].
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171646442

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.