Warianty tytułu
Pozycja głowy państwa w procesie realizacji posiadanego upoważnienia do mianowania
Języki publikacji
Abstrakty
Głowa państwa jest podstawową instytucją konstytucyjną, stojącą na szczycie hierarchii najwyższych władz państwowych. Ma ona wyjątkowe znaczenie dla istnienia i funkcjonowania państwa szczególnie ze względu na to, że wyraża suwerenność państwa i jego integralność. Tworzenie konstytucyjnego statusu i usytuowania władzy głowy państwa jest uzależnione of jego relacji z naczelnymi organami władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Artykuł poddaje analizie pozycję głowy państwa w zakresie wykonania przyznanych uprawnień. Podkreśla najistotniejsze problemy związane z interpretacją tych uprawnień. W tym kontekście ważne jest zdefiniowanie zakresu możliwości głowy państwa w dziedzinie samodzielnego proponowania, sprawdzania i ewentualnie odrzucania kandydatów na stanowiska reprezentujące poszczególne władze państwowe. Możliwości te różnią się w zależności od tego, czy głowa państwa odnosi się do propozycji organów wykonawczych, innych niezależnych organów czy parlamentu. (abstrakt oryginalny)
Głowa państwa jest podstawową instytucją konstytucyjną, stojącą na szczycie hierarchii najwyższych władz państwowych. Ma ona wyjątkowe znaczenie dla istnienia i funkcjonowania państwa szczególnie ze względu na to, że wyraża suwerenność państwa i jego integralność. Tworzenie konstytucyjnego statusu i usytuowania władzy głowy państwa jest uzależnione of jego relacji z naczelnymi organami władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Artykuł poddaje analizie pozycję głowy państwa w zakresie wykonania przyznanych uprawnień. Podkreśla najistotniejsze problemy związane z interpretacją tych uprawnień. W tym kontekście ważne jest zdefiniowanie zakresu możliwości głowy państwa w dziedzinie samodzielnego proponowania, sprawdzania i ewentualnie odrzucania kandydatów na stanowiska reprezentujące poszczególne władze państwowe. Możliwości te różnią się w zależności od tego, czy głowa państwa odnosi się do propozycji organów wykonawczych, innych niezależnych organów czy parlamentu. (original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
autor
- Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Slovakia
Bibliografia
- Alexy R., Constitutional Rights and Constitutional Review, lecture given at the Faculty of Law of Charles University in Prague, 15 October 2012.
- Herz T., Rozsah politického uváženia prezidenta pri výkone jeho menovacích právomocí, Justičná revue. 62. No 8-9/2010, pp. 869-936.
- Holländer P., Základy všeobecné státovědy, 3rd edn Plzeň, Aleš Čeněk, 2012.
- Ľalík T., Interpretácia ústavy a úloha ústavného súdu, available at: http://www.academia.edu/18283296/Interpret%C3%A1cia_%C3%BAstavy_a_%C3%BAloha_%C3%BAstavn%C3%A9ho_s%C3%BAdu.
- Orosz L., Šimuničová K., Prezident v ústavnom systéme Slovenskej republiky, Bratislava, Veda 1996.
- Outline of the U.S. Legal System, Bureau of International Information Programs, United States Department of State, 2004.
- http://portal.concourt.sk/pages/viewpage.action?pageId=1277961.
- www.ustavnysud.sk/vyhladavanie-rozhodnuti
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171660840