PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2023 | Systemy gospodarcze i ich ewolucja: stan i perspektywy badań | 56--64
Tytuł artykułu

Struktury podatkowe a wzrost gospodarczy w Polsce. Ekspozycja problemu

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Relacje pomiędzy podatkami a wzrostem i rozwojem gospodarczym są przedmiotem badań właściwie od starożytności. Dzisiaj problem ten w Polsce został zintensyfikowany poprzez wprowadzenie w gospodarce tzw. Nowego Ładu, który de facto stał się rewolucją podatkową. Literatura przedmiotu jednoznacznie stwierdza, że nie ma uniwersalnych ram tworzenia struktur podatkowych, jednak z pewnością optymalny projekt podatkowy wymaga użycia zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich form opodatkowania. Ponadto w badaniach nad podatkami nie można pominąć takiego parapodatku, jakimi są składki na ubezpieczenie społeczne, które w długim okresie mogą mieć duży wpływ na prowadzenie biznesu i tworzenie przez sektor prywatny nowych miejsc pracy. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia wzrostu gospodarczego, chociażby w świetle prawa Okuna. W literaturze przedmiotu badania dotyczące wpływu podatków na wzrost gospodarczy w sposób empiryczny wykazują, że niskie podatki sprzyjają wzrostowi gospodarczemu. Można tutaj wyróżnić badania Barro [1990] oraz Leibfritz, Thornton i Bibbee [1997], które jednoznacznie pokazują negatywny wpływ obciążeń podatkowych na wzrost gospodarczy, czyli że podatki dochodowe mają negatywny wpływ na wzrost gospodarczy mierzony np. PKB. Dlatego też w tym rozdziale podjęto próbę odpowiedzi na pytanie badawcze dotyczące wpływu konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na wzrost gospodarczy. Hipoteza autorska jest następująca: Wprowadzenie w Polsce podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w postaci jednolitej stawki podatkowej, bez żadnych ulg i zwolnień podatkowych, będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu. Weryfikacja tej hipotezy badawczej zostanie przeprowadzona w następujący sposób: Krok 1. Przedstawienie i scharakteryzowanie struktury dochodów budżetu państwa w latach 2015-2021. Krok 2. Dokonanie analizy udziału poszczególnych rodzajów podatków w budżecie państwa i w Produkcie Krajowym Brutto (PKB). Krok 3. Przeprowadzenie analizy konstrukcji teoretycznych podatku PIT na świecie. Krok 4. Omówienie wad i zalet podatku PIT jako liniowego podatku z jedną stopą podatkową, bez żadnych ulg i zwolnień. Krok 5. Dokonanie oceny empirycznej wprowadzenia podatku liniowego PIT w Polsce, co pozwoli na zweryfikowanie przedstawionej powyżej hipotezy badawczej.(fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
  • Barro J.R. (1990), Government Spending in a Simple Model of Endogeneous Growth, "Journal of Political Economy", Vol. 98, No. 5, s. 103-125.
  • Informacja dotycząca rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 rok (2022), Ministerstwo Finansów, Departament Podatków Dochodowych, Warszawa.
  • Konopczak K. (2013), Efekt Balassy-Samuelsona i mechanizmy jego absorpcji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, "NBP, Materiały i Studia", nr 294, Instytut Ekonomiczny, Warszawa.
  • Leibfritz W., Thornton J., Bibbee A. (1997), Taxation and Economic Performance, "OECD Economics Department Working Papers", No. 176.
  • Raszkowski K. (2016), Determinanty efektywności fiskalnej systemu podatkowego, "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sectio H", t. L, nr 1, s. 71-80.
  • Raczkowski K., Noga M., Klepacki J. (2015), Zarządzanie ryzykiem w polskim systemie finansowym, Difin, Warszawa.
  • Ustawa budżetowa na rok 2022 z dnia 17 grudnia 2021 r. Dz.U. 2022, poz. 270.
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Dz.U. 2022, poz. 1634.
  • [www 1] https://stat.gov.pl/wyszukiwarka/?query=tag:rachunki+narodowe (dostęp: 12.09. 2022).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171672286

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.