PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2024 | nr 1 | 269--271
Tytuł artykułu

Anna Ząbkowicz, Państwo wobec grup dominujących w gospodarce. Perspektywa instytucjonalnej ekonomii politycznej. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2023, ss. 270.

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego w ubiegłym, 2023 r. opublikowało książkę prof. dr hab. Anny Ząbkowicz pod tytułem Państwo wobec grup dominujących w gospodarce. Tytuł ten nie jest jednoznaczny i nie do końca wskazuje potencjalnemu czytelnikowi, czego mógłby się spodziewać po lekturze tego opracowania. A pozycja ta zasługuje na uwagę z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, jest to jedna z niewielu książek odwołująca się bezpośrednio do ekonomii politycznej, która w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce znacząco straciła na zasięgu. Po drugie, Autorka odnosi się do heterodoksyjnego nurtu ekonomii, co również zasługuje na podkreślenie. Wreszcie po trzecie, Autorka wskazuje na zjawisko, które w literaturze polskiej nie jest często omawiane: wpływ grup interesów na politykę gospodarczą państw. Tak więc w moim osobistym rankingu wskazana w tytule problematyka znalazła się na miejscu trzecim. Jednak podtytuł - Perspektywa instytucjonalnej ekonomii politycznej - wskazuje na wcześniejsze wątki. Struktura mojego omówienia książki prof. Ząbkowicz odpowiadać będzie właśnie tym podniesionym przeze mnie zagadnieniom. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
269--271
Opis fizyczny
Bibliografia
  • Anna Ząbkowicz, Państwo wobec grup dominujących w gospodarce. Perspektywa instytucjonalnej ekonomii politycznej. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2023, pp. 270. Fiedor, B. (2019). Podział na ortodoksję i heterodoksję w świetle potrzeby pluralizmu metodologicznego w ekonomii, perspektywa mikroekonomiczna. W: M. Gorynia (red.), Ewolucja nauk ekonomicznych. Jedność a różnorodność. Relacje do innych nauk. Problemy klasyfikacyjne (s. 41-56). Polska Akademia Nauk.
  • Milonakis, D., i Fine, B. (2009). From political economy to economics: Method, the social and the historical in the evolution of economic theory. Routledge.
  • Ratajczak, M. (red.). (2014). Współczesne teorie ekonomiczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
  • Zachorowska-Mazurkiewicz, A. (2016). Praca kobiet w teorii ekonomii - perspektywa ekonomii głównego nurtu i ekonomii feministycznej. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171686072

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.