Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 255

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Aktywizacja bezrobotnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Z uwagi na liczne niekorzystne skutki bezrobocia, od wielu lat podejmowane są próby przeciwdziałania mu i wypracowania rozwiązań zmierzających do zapewnienia optymalnego poziomu zatrudnienia. Podejmowanie powyższych prób wymaga znajomości zasad funkcjonowania gospodarki (w tym szczególnie rynku pracy) oraz wpisania w proces konstruowania określonych programów ich aspektów efektywnościowych. Kierując się luką w istniejących badaniach, jako cel pracy przyjęto zbadanie efektywności zatrudnieniowej aktywnych programów rynku pracy w województwie śląskim. Z uwagi na ograniczony zakres opracowania oraz dominację na śląskim rynku pracy bezrobotnych kobiet, analizę ograniczono właśnie do tej kategorii beneficjentów.(fragment tekstu)
Działania podjęte obecnie w Polsce w celu przeciwdziałania bezrobociu - prace interwencyjne, roboty publiczne czy pożyczki - są czasowym złagodzeniem skutków bezrobocia, a ze względu na ograniczone środki finansowe obejmują coraz mniejszą liczbę bezrobotnych. Dlatego tak istotne jest, aby Polska jako członek Unii Europejskiej mogła korzystać z doświadczeń innych państw członkowskich. (fragment tekstu)
3
Content available remote Bezrobotni powyżej pięćdziesiątego roku życia na lubuskim rynku pracy
100%
Artykuł uważa problemu bezrobocia osób starszych. Do niedawna polityka rządu koncentrowała się raczej na ułatwieniu opuszczania rynku pracy dla osób z doświadczeniem zawodowym, w celu tworzenia miejsc pracy dla ludzi młodych. Od niedawna działania państwa skierowane są na wspieranie osób starszych w kształceniu ustawicznym. Ustawa o promocji zatrudnieniu i instytucjach rynku pracy określa formy wsparcia na rynku pracy, w tym również ma za zadanie wspierać osoby bezrobotne powyżej 50.
Celem artykułu jest ocena innowacyjnej strategii aktywizacji zawodowej starszych bezrobotnych, opierającej się na zastosowaniu w pracy z klientem 50+ indywidualnego podejścia i niestandardowych form pomocy, koncepcji przygotowanej na podstawie niemieckich rozwiązań, którą zastosowano w Polsce po raz pierwszy. Materiał badawczy został zebrany za pomocą wywiadów kwestionariuszowych z użyciem kwestionariusza drukowanego (PAPI), które przeprowadzono z doradcami zawodowymi zatrudnionymi w wybranych powiatowych urzędach pracy, testującymi innowacyjne rozwiązanie w ramach ponadnarodowego projektu POWER pn. IMPULS 50+. Strategie aktywizacji zawodowej osób starszych dla Publicznych Służb Zatrudnienia. W ocenie badanych opracowana koncepcja aktywizacji zawodowej pozwala skutecznie i trwale integrować bezrobotnych w starszym wieku z rynkiem pracy. Za szczególnie przydatne instrumenty aktywizacji o charakterze innowacyjnym uznano indywidualny coaching, profilaktykę zdrowotną i zachęty finansowe. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cztery wybrane wypowiedzi spośród wywiadów przeprowadzonych w 1994 r., w dotkniętym bezrobociem średnim mieście, wśród osób, które w tym mieście prowadzą własne firmy. Przytoczone wypowiedzi wskazują na istniejące możliwości aktywizacji mimo występujących trudności.
6
Content available remote Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w przekroju terytorialnym
100%
Celem artykułu jest krytyczna analiza skuteczności realizowanych w Polsce rozwiązań systemowych w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Przeprowadzone na poziomie województw analizy dotyczą oceny zróżnicowanych efektów w kontekście poziomu stopy bezrobocia i wskaźnika aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, liczby podmiotów uczestniczących w systemie (ZPCh, ZAZ, WTZ) oraz aktywności zawodowej ludności ogółem.(fragment tekstu)
Ze zmianami w przyznawaniu i wysokości zasiłków dla bezrobotnych, nie zgadza się duża część Niemców. Artykuł omawia proponowane zmiany oraz nastroje społeczne towarzyszące im.
Autorki zaprezentowały wyniki ankiety przeprowadzonej wśród osób długotrwale bezrobotnych w pow. sulęcińskim. Przedstawiona analiza dotyczyła sytuacji rodzinnej i finansowej badanych osób, ich aktywności w życiu codziennym, posiadanych kwalifikacji, aktywizacji zawodowej oraz ich stosunku do działań podejmowanych przez urząd pracy.
Celem artykułu jest zbadanie, jakie są efekty oddziaływania aktywnych metod przeciwdziałania bezrobociu na sytuację na lokalnym rynku pracy. Analiza ekonometryczna jest oparta na funkcji dostosowań Cobba-Douglasa. Modele ekonometryczne przedstawione w publikacji oparte są na danych statystycznych udostępnionych przez Urząd Pracy w Gdyni (dane te nie są publikowane). Są one próbą znalezienia zależności pomiędzy wydatkami na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu a odpływem z bezrobocia do zatrudnienia. (fr.oryg.streszcz.)
Celem badań było przedstawienie wyników dotyczących skuteczności dofinansowań dla osób bezrobotnych na zakładanie własnej działalności gospodarczej. Respondenci wypełnili kwestionariusz składający się z pytań dotyczących czynników wpływających zarówno na sukces, jak i niepowodzenie w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz planów ewentualnego rozwoju funkcjonujących przedsiębiorstw. Dane analizy wykazały, że tego typu działania są skutecznym sposobem przeciwdziałania bezrobociu, gdyż ponad połowa osób, które wzięły udział w badaniu prowadziło przedsiębiorstwa dłużej niż dwa lata. Przedsiębiorstwa te funkcjonowały w różnych branżach. Kobiety reprezentowały najczęściej branże związane z usługami i handlem, natomiast mężczyźni oprócz usług i handlu zajmują się również produkcją. (abstrakt oryginalny)
Determinantów rejestracji w urzędzie pracy jest tak wiele, jak wiele jest indywidualnych sytuacji życiowych osób pozostających bez zatrudnienia. Istnieją również liczne bariery aktywizacji zawodowej w poszczególnych grupach osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy. Bariery aktywizacji zawodowej badanych grup osób bezrobotnych można podzielić na trzy kategorie: społeczne, prawne i ekonomiczne. Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie interdyscyplinarnego spojrzenia na złożoną problematykę aktywizacji zawodowej i barier podjęcia pracy wybranych grup bezrobotnych w ujęciu społecznym, prawnym i ekonomicznym. Niniejszy artykuł został oparty na wieloletnich badaniach empirycznych, prowadzonych w urzędach pracy. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie miasta Chorzowa scharakteryzowano nowe i nietypowe formy aktywizacji bezrobotnych. Aktywizacja ta odbywa się przy współpracy zarówno administracji lokalnej (urzędu miasta i urzędu pracy) jak i partnerów zagranicznych.
13
Content available remote Implementation of Innovative Social Investments at the Local Level. Case Study
75%
Artykuł prezentuje wyniki badań nad wdrażaniem innowacyjnych inwestycji społecznych na szczeblu lokalnym w oparciu o studium przypadku Wsparcie od A do Z - Aktywizacja zawodowa osób bezdomnych z Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Celem jest analiza możliwości zastosowania innowacyjnych i inwestycyjnych rozwiązań w obszarze aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, zwłaszcza bezdomnych. W artykule wykorzystano metodę studium przypadku oraz metodę desk research, w ramach której przeprowadzono analizę dokumentów strategicznych, materiałów źródłowych i aktów prawnych. Analiza projektu Wsparcie od A do Z pozwoliła na wykazanie że zastosowane formy wsparcia przyniosły zadowalające rezultaty w dziedzinie aktywizacji społecznej i zawodowej osób bezdomnych, przyniosły korzyści społeczne i ekonomiczne, a zatem projekt można uznać za inwestycję społeczną.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote W stronę pracy socjalnej i działań aktywizujących w pomocy społecznej
75%
Najważniejszą tezą, którą od kilku lat staram się popularyzować na różnych forach: wśród decydentów publicznych, w kręgu badaczy i ekspertów polityki społecznej, wreszcie w debacie publicznej, jest, że polski system pomocy społecznej po przeprowadzeniu zasadniczego etapu transformacji ustrojowej wymaga przeorientowania od działań o charakterze osłonowym do działań aktywizujących beneficjentów wsparcia. Najprościej można by powiedzieć, że jest to głos na rzecz dowartościowania roli pracy socjalnej w działaniach służb społecznych, ale sprawa ma szerszy kontekst i bynajmniej nie jest jednowymiarowa. Dlatego postaram się to stanowisko nieco głębiej scharakteryzować i uzasadnić. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonego badania było sprawdzenie czy proponowane przez Urząd Pracy instrumenty rynku pracy efektywnie aktywizują osoby bezrobotne. Analiza zebranych danych umożliwiła stwierdzenie, które z form doszkalania osób bezrobotnych są najczęściej wybierane oraz wskazała charakterystyczne cechy osób, które po poddaniu się aktywizacji zawodowej najczęściej odnosiły sukces. (abstrakt oryginalny)
Według aktualnych danych stopa bezrobocia w Belgii wynosi około 8,6%. W 2015 r. wskaźnik bezrobocia osób w wieku od 50 do 64 lat osiągnął wielkość 5,8%. Warto podkreślić, że w ponad 70% przypadków osoby z tej grupy wiekowej pozostawały bez pracy powyżej 12 miesięcy i to generalnie bez względu na poziom ich wykształcenia. (...) Celem opracowania jest ogólna charakterystyka środków prawnych aktywnie wspierających powrót osób starszych na belgijski rynek pracy. Wnioski z niej płynące, uzupełnione o wyniki badań innych wybranych ustawodawstw europejskich, będą stanowić podstawę do opracowania modelu przeciwdziałania bezrobociu wśród osób starszych w Polsce. Poniższe rozważania obejmą instytucje prawne najczęściej omawiane w literaturze przedmiotu. (fragment tekstu)
Projekty dla osiągnięcia pożądanej różnorodności i skali efektów wynikowych wymagają równocześnie wykorzystania dużego nakładu wiedzy, kapitału ludzkiego, czy też zasobów finansowych. W zakresie identyfikacji projektów często pomijane są kwestie: odniesienia pomysłu na projekt do istniejących warunków wewnętrznych i zewnętrznych, wstępnych analiz zapotrzebowania na dane produkty projektu, czy też potencjalnej dostępności zasobów możliwych do wykorzystania jako nakłady w projekcie. Brakuje też wiedzy i doświadczenia w zakresie stosowania technik generowania pomysłów na projekty i ich oceny, czego bardzo częstym przejawem są niezbyt oryginalne propozycje projektów, a także naśladowanie rozwiązań wynikających z doświadczenia innych organizacji, bez uwzględnienia specyfiki istniejących warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących oceny skuteczności różnego rodzaju form projektów aktywizujących osoby w trudnej sytuacji na śląskim rynku pracy przez uczestników projektów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano nowe tendencje i sposoby działania w zakresie aktywizacji i integracji długotrwale bezrobotnych, jakie podejmuje się w różnych krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Szczególny nacisk położono na wskazanie mocnych i słabych stron dwóch konkurujących ze sobą podejść train- i work first, które stosuje się do zwalczania długotrwałego bezrobocia. Na podstawie doświadczeń opisywanych krajów podjęto również próbę nakreślenia głównych kierunków działań zmierzających do budowy skutecznej strategii aktywizacji długotrwale bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Pomorski Ośrodek Kompetencji (POK) działa w ramach struktur Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku jako innowacyjny ośrodek testujący. Jednym z obszarów działalności POK są zadania związane z ergonomią, polegające na określaniu możliwości klientów POK przez badanie funkcjonalne (Functional Capacity Evaluation - FCE), określanie wymagań fizycznych związanych z pracą klientów POK oraz doradztwo ergonomiczne. Działania te są realizowane przez terapeutów zawodowych  osoby wykonujące nowy w Polsce, a popularny na świecie zawód, którego celem jest poprawa jakości życia klientów. W artykule przedstawiono działalność Ośrodka w obszarze badania możliwości funkcjonalnych oraz działań ergonomicznych, stwierdzając innowacyjność społeczną usług świadczonych w POK.(abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych przez autorkę badań, była analiza wykorzystania środków z Funduszu Pracy w województwie warmińsko-mazurskim oraz ocena skuteczności ubiegania się osób bezrobotnych o aktywne formy pomocy z urzędów pracy.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.