Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 409

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Biomass
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych procesu wielokrotnego moczenia wodą słomy, którą pozyskano z pszenicy ozimej ściętej w końcowym okresie jej dojrzewania. Dla próbek słomy surowej oraz wielokrotnie moczonej i suszonej po każdym zabiegu moczenia wykonano analizę techniczną i elementarną, zbadano skład chemiczny popiołu otrzymanego z badanej słomy oraz przeprowadzono analizę chemiczną wody oddzielonej od biomasy w poszczególnych cyklach moczenia. Przeprowadzone badania pozwoliły ocenić wpływ operacji wielokrotnego moczenia i suszenia na zmianę właściwości fizykochemicznych, które determinują przydatność słomy jako surowca w procesach spalania i zgazowania. Badania wykazały, że stosując operacje wielokrotnego moczenia i suszenia świeżej słomy zbo- żowej można z niej usunąć niepożądane składniki, które wchodzą w skład substancji mineralnej. Składniki te pobierane są przez rośliny z podłoża podczas wegetacji w formie tzw. roztworów glebowych. W wyniku wielokrotnego moczenia w wodzie wymywane były ze słomy znaczne ilości jonów chlorkowych oraz związki zawierające siarkę i fosfor. Ponieważ w popiele preparowanej wodą biomasy zmniejszyła się jednocześnie zawartość metali alkalicznych można sądzić, iż do wody przechodziły dobrze rozpuszczalne w wodzie chlorki potasu i sodu. Redukcja rozpuszczalnych w wodzie soli przyczyniła się do zmniejszenia zawartości popiołu w badanej słomie i z punktu widzenia temperatur jego topliwości korzystnie wpłynęła na jego skład chemiczny. Podczas zabiegu wielokrotnego moczenia ze słomy oprócz składników substancji mineralnej usuwane były związki organiczne. Wskazywały na to wysokie wartości wskaźnika ChZT wody po kolejnych zabiegach moczenia. Były to najprawdopodobniej produkty fotosyntezy wypłukane z tkanek pszenicy skoszonej w końcowej fazie dojrzewania. Ich wymycie ze słomy miało wpływ na wyniki analizy elementarnej. Stwierdzono, że w czasie moczenia zmniejszała się w słomie zawartość wodoru i siarki całkowitej, wzrastała natomiast zawartość węgla pierwiastkowego. Zmiany składu elementarnego były powodem nieznacznego obniżenia kaloryczności moczonej w wodzie słomy.(abstrakt oryginalny)
W pracy oszacowano i oceniono potencjał gmin województwa małopolskiego w zakresie energetycznego wykorzystania biomasy pochodzenia roślinnego. W badaniach wykazano, iż przy założeniu, że biomasa w postaci słomy i siana, które nie są wykorzystywane w rolnictwie, a także wierzby uprawianej na gruntach wyłączonych z produkcji rolniczej zostanie przeznaczona na cele energetyczne, możliwe będzie wytworzenie około 8,3 PJ energii. Stwierdzono również, że w grupie gmin o największym potencjale siana oraz wierzby na cele energetyczne (25% gmin) zarówno uwarunkowania przyrodnicze (jakość przestrzeni produkcyjnej), jak i ekonomiczne (struktura obszarowa, rozłóg pól itp.) będą znacznie utrudniać rozwój rynku biomasy. Te same uwarunkowania, które przyczyniły się do regresu rolnictwa, nie pozwolą na efektywną i opłacalną produkcję biomasy. Realne szanse rozwoju rynku biomasy dotyczą jedynie słomy, która może być pozyskiwana w gminach o najlepszych warunkach przyrodniczo-ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W Polsce w efekcie przyjęcia proekologicznych dokumentów rządowych oraz rozwiązań prawnych, energetyka odnawialna wchodzi obecnie w okres dynamicznego rozwoju. Jednym ze sposobów ograniczenia emisji CO2 jest spalanie drewna lub produktów upraw energetycznych. Rozwój technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest podyktowany polityką UE w zakresie wspierania produkcji energii elektrycznej z tych źródeł. Uzyskanie 12,5% udziału energii odnawialnej bilansie energetycznym Polski w 2015 roku będzie możliwe poprzez wdrażanie technik produkcji energii niekonwencjonalnej w energetyce cieplnej i zawodowej. Polska energetyka zawodowa dysponuje znacznymi rezerwami mocy i z tego powodu, najatrakcyjniejsze jest obecnie współspalanie biomasy z węglem. W Polsce pierwsze próby współspalania biomasy z węglem w elektrowniach zawodowych zostały podjęte kilka lat temu. Przeprowadzano wówczas próby spalania m.in. trocin, zrębków, kory drzewnej, wierzby energetycznej. Artykuł prezentuje strukturę mocy zainstalowanej w krajowej energetyce, wielkość produkcji "zielonej energii" na tle całkowitej produkcji energii elektrycznej oraz potencjału drewna leśnego na cele energetyczne.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było oszacowanie w ujęciu regionalnym nadwyżek słomy z upraw roślin oleistych, która może zostać wykorzystana na cele energetyczne. Do analiz przestrzennych wykorzystano dane GUS dla powiatów pochodzące z Państwowego Spisu Rolnego z 2010 roku. Scharakteryzowano regionalne zróżnicowanie produkcji rzepaku na tle warunków przyrodniczych i organizacyjnych. Całkowita nadwyżka słomy wyniosła około 285 tys. t. Oszacowany potencjał techniczny jest mocno zróżnicowany regionalnie, co wynika z rejonizacji produkcji rzepaku. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie wpływu ciśnieniowo-alkalicznej obróbki wstępnej na skuteczność hydrolizy enzymatycznej polisacharydów wierzby wiciowej. Substrat w postaci zrębków lub rozdrobniony poddano wstępnemu traktowaniu w reaktorze ciśnieniowym: temperatura 200ºC, z udziałem NaOH w dawkach 0,1 oraz 0,15 g · g-1 s.s. wierzby lub w autoklawie (tylko substrat rozdrobniony), w warunkach: temperatura 121ºC, czas 3 h, dodatek NaOH 0,1 g · g-1 s.s. wierzby. Najkorzystniejsze efekty hydrolizy enzymatycznej polisacharydów uzyskano po wstępnym traktowaniu wierzby w postaci zmielonej (1-2 mm) w warunkach: dodatek NaOH 0,1 g · g-1 s.s. wierzby, 121ºC, 3 h, co skutkowało uwolnieniem 48,48 g cukrów redukujących · dm-3 hydrolizatu. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Biomass as an Energy Source
80%
Basic source of a renewable energy in Poland is a biomass. It results from the calorific value of a wood, good accessibility and relatively low cost of a wood raw material. This paper focuses on certain aspects of use of the biomass as a source of energy in Poland as well as its economic implications. (original abstract)
Niniejszy artykuł opisuje proces karbonizacji polimerów w reaktorze mikrofalowym. Po zbadaniu właściwości i struktury sorbentów otrzymanych z karbonizatu kolb kukurydzy (z zastosowaniem ogrzewania mikrofalowego), określono możliwości wykorzystania ich do oczyszczania wody zanieczyszczonej różnymi substancjami, takimi jak: toluen, p-chlorofenol, czerwień Kongo i błękit metylenowy. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najbardziej wyrazistych przejawów ludzkiej supersprawczości, a jednocześnie argumentów na rzecz nazwania obecnej epoki antropocenem, jest ilość antropogenicznej masy. W 2020 r. dorównała ona biomasie wszystkich organizmów zamieszkujących Ziemię. Na początku XX w. masa antropogeniczna wynosiła 35 gigaton ton i stanowiła ledwie 3% globalnej biomasy. Masa budynków i infrastruktury jest już wyższa niż biomasa drzew i krzewów. Masa plastików jest dwukrotnie wyższa niż biomasa wszystkich zwierząt lądowych i morskich. W 2040 r. technomasa może już być 3-krotnie większa niż biomasa na Ziemi. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Potential Supply of Wood Biomass for Energy Purposes in Poland by 2015
80%
In Poland the market in wood biomass for energy purposes is characterised by large cognitive gap concerning wood biomass supply, despite the growing importance of this subsection of the wood and energy markets. The article presents the results of research on the supply of wood biomass for energy purposes in Poland in 2010 and forecasted supply by 2015. The research process utilised model approach, relating to supply of wood biomass by the main sources of its production.(original abstract)
10
Content available remote Fuel Efficiency of Waste Wood
80%
Wood has been considered as a source of biomass and valuable technological material of beneficial ecological properties(original abstract)
11
Content available remote Biomass as the Primary Raw Material of Bioeconomy in the European Union
80%
Celem badań było poznanie kwestii związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem biomasy jako podstawowego surowca sektora biogospodarki w Unii Europejskiej. Stwierdzono, iż postępujące zmiany w obszarze biogospodarki stawiają na pierwszym miejscu biomasę jako podstawowy surowiec wszystkich procesów produkcyjnych, których celem jest zaspokojenie zarówno prywatnych jak i publicznych potrzeb. Na podstawie przeprowadzonych badań wnioskowano, iż w Unii Europejskiej biomasa traktowana jest jako strategiczny surowiec gwarantujący zrównoważoną produkcję i rozwój. Jednak jej wykorzystanie wymaga dalszych dostosowań związanych z włączeniem do obiegu dotychczas nieużytkowanych zasobów powstających jako odpady z produkcji rolniczej i leśnej a także odpadów przemysłowych, komunalnych i z indywidualnych gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
W pracy poddano ocenie możliwości spieniania popiołów lotnych powstałych przy spalaniu 100% biomasy oraz zestawów zawierających oprócz popiołu lotnego również stłuczkę szklaną ze szkła opakowaniowego. Wybrane zestawy poddano procesowi spieniania z wykorzystaniem dobranych eksperymentalnie, optymalnych parametrów temperaturowych. Otrzymane szkło piankowe zbadano pod kątem mikrostruktury i właściwości fizycznych. Przeprowadzone badania pozwoliły ocenić skłonność do spieniania zarówno samego popiołu lotnego, jak i przy współudziale stłuczki szklanej. Stwierdzono, iż zasadniczy wpływ na tworzenie się porowatej struktury ma udział wprowadzonego odpadu amorficznego w postaci stłuczki szklanej oraz temperatura procesu. Obecność fazy amorficznej sprzyja wzrostowi udziału porów zamkniętych, a tym samym ma wpływ na istotne parametry fizyczne, tj. gęstość, porowatość i nasiąkliwość. (abstrakt oryginalny)
Kolejny cykl artykułów poświęcony jest zagadnieniom związanym z biomasą. Omówione będą procesy, związane z wykorzystaniem drewna, słomy do celów grzewczych, a także zagadnienia występujące w czasie produkcji biogazu rolniczego, powstającego na wysypiskach odpadów komunalnych i w oczyszczalniach ścieków. Zajmiemy się również procesami technologicznymi produkcji bioetanolu i biodiesla. (abstrakt oryginalny)
Dobór odpowiedniej metody i parametrów procesu suszenia umożliwiają matematyczne modele, w oparciu o które można analizować kinetykę zmian zawartości wody i temperatury w materiale suszonym oraz czynniku suszącym, a jednocześnie za pomocą obliczeń symulacyjnych poszukiwać optymalnego czasu trwania tego procesu i zużycia energii. W pracy przedstawiono, zaprojektowane i wykonane przez autorów pracy, stanowisko laboratoryjne umożliwiające wyznaczenie dynamiki zmian suszenia biomasy w zależności od parametrów wejścia. Parametrami tymi są: temperatura powietrza zasilającego oraz masy powietrza przepływającego przez suszony materiał. Dodatkowo stanowisko umożliwia pomiar temperatury złoża w sześciu dowolnie wybranych przez prowadzącego badania miejscach oraz dodatkowo temperatury powietrza wchodzącego i opuszczającego kosz zasypowy a także jego wilgotności. W celu ułatwienia sterowania i obsługi stanowiska zainstalowano w komputerze autorskie oprogramowanie napisane w języku Delphi, które na bieżąco archiwizuje zarejestrowane dane.(abstrakt oryginalny)
Konieczność intensywnego rozwoju energetyki wykorzystującej źródła odnawialne, wynikająca z przyjętych przez Sejm zobowiązań zawartych w "Strategii rozwoju energetyki odnawialnej" doprowadzi do podwojenia w 2020 r. produkcji energii z tych źródeł. Większość tej energii pochodzić będzie z biomasy. Najłatwiej dostępną obecnie biomasą są odpady drzewne, na które popyt stale rośnie. Zainteresowanie tym surowcem przejawiają przede wszystkim producenci płyt drewnopochodnych, przemysł celulozowo-papierniczy, producenci brykietów, a ostatnio równieŜ przemysł energetyczny, realizujący wspólne spalanie biomasy z paliwami kopalnymi. Znaczące zwiększenie zapotrzebowania wymaga podjęcia działań mających na celu poszukiwanie alternatywnych dla odpadów drzewnych rodzajów biomasy przeznaczanej na cele energetyczne. Jednym z możliwych rozwiązań jest spalanie odrzutu z przerobu makulatury - niedocenianego wciąż źródła energii, składowanego jeszcze w większości na wysypiskach(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań nad możliwością wykorzystania kompostu z odpadów zieleni miejskiej do nawożenia wierzby krzewiastej (Salix viminalis) uprawianej na glebie lekkiej. Stwierdzono korzystny wpływ kompostu, stosowanego w dawkach 10 i 20 t ∙ ha-1 , na tle nawożenia mineralnego N, P, K (100, 80, 120 kg ∙ ha-1 , wyrażony charakterystyką morfologiczną pędów oraz plonami surowej i suchej masy. Stwierdzono istotność interakcji między klonami wierzby i dawkami kompostu. (abstrakt oryginalny)
Pellet drzewny, potocznie nazywany biomasą, staje się coraz bardziej dostępnym paliwem stosowanym w ogrzewnictwie i ciepłownictwie w krajach Unii Europejskiej, jak również w Polsce. Jego zastosowanie w kotłach grzewczych posiadających 5. klasę lub/i świadectwo Ecodesign umożliwia indywidualnemu konsumentowi wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zmniejszenie uciążliwości dla środowiska poprzez redukcję emisji szkodliwych związków do powietrza oraz zapewnia poczucie komfortu użytkowania poprzez automatyzację obsługi urządzenia grzewczego. W artykule przedstawiono bieżącą sytuację na światowym rynku pelletu drzewnego, opisano podstawowe standardy jakości obowiązujące dla tego paliwa podczas produkcji oraz wskazano trudności w realizacji programów dofinansujących wymianę starych kotłów węglowych na kotły automatyczne 5. klasy na biomasę. Badania prezentowane w niniejszej publikacji ukazują problem, jakim jest obecność niedozwolonych zanieczyszczeń zarówno w certyfikowanym pellecie DIN Plus, EN Plus A1 jak i takim, który tego certyfikatu nie posiada. Badania te dowodzą, że stosowanie pelletów drzewnych, w których zastosowano niedozwolone substancje, wpływają negatywnie na pracę kotła, powodują powstawanie twardych spieków żużlowych i wprowadzają szkodliwe związki do atmosfery powodując, że to paliwo staje się nieekologiczne. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono koncepcje modelu platformy cyfrowej dla sieci logistycznej biomasy dla lokalnych społeczności. Przedstawiono również główne problemy organizacji rynku biomasy na poziomie lokalnym i regionalnym. W proponowanym modelu platforma cyfrowa byłaby dostępna przez Internet dla wszystkich ogniw łańcucha logistycznego począwszy od producentów a skończywszy na odbiorcach (przetwórcach) biomasy. Do głównych korzyści płynących z wdrożenia takiego systemu zaliczy należy: rozwój lokalnych rynków biomasy energetycznej i zapewnienie ich właściwego funkcjonowania; pełne wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy energetycznej do produkcji "zielonej energii"; inicjowanie właściwego rozwoju branży energetyki biomasowej, jako elementu zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wyniki doświadczenia wykonanego w Śląskiej Fabryce Drożdży w Wołoczynie, którego celem było sprawdzenie w skali technicznej możliwości użycia szlamów olejowych do produkcji biomasy drożdży Trichosporon cutaneum.
Strategia energetyczna Ukrainy do 2035 roku przewiduje, że 12% produkcji energii będzie pochodzić z biomasy. Obecnie udział energii z biomasy w ogólnej strukturze dostaw energii w Ukrainie wynosi zaledwie 2%. Dywersyfikacja sektora energetycznego stała się niezwykle ważna po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosnące ceny paliw, problemy z zaopatrzeniem w paliwo oraz dostępność biomasy rolniczej sprawiają, że biopaliwa są atrakcyjną alternatywą dla paliw kopalnych. Ukraina ma potencjał do rozwoju produkcji i wykorzystania wszystkich rodzajów biopaliw: stałych, ciekłych i gazowych. Obecnie istniejące moce i potencjał surowcowy produkcji biopaliw na Ukrainie nie są w pełni zrealizowane. Doświadczenia wiodących krajów w dziedzinie produkcji biopaliw pokazują, że u podstaw rosnącego zaangażowania rządów w rozwój sektora biopaliwowego leży chęć dywersyfikacji dostaw energii, tworzenie nowych miejsc pracy, poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz redukcja emisji dwutlenku węgla i innych gazów, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Celem tej pracy jest skonstruowanie teoretycznych i praktycznych zasad realizacji strategii produkcji biopaliw z biomasy agro na Ukrainie. Doszliśmy do wniosku, że impulsem do rozwoju branży bioenergetycznej jest przyjęcie na szczeblu państwowym strategii produkcji biopaliw z biomasy agro. Realizacja strategii produkcji biopaliw przyczyni się do zwiększenia produkcji i wykorzystania biopaliw, które wzmocnią ukraiński sektor energetyczny, pomogą ustabilizować ceny paliw i wpłyną pozytywnie na rozwój gospodarczy kraju.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.