Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 713

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cooperative banks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
W artykule omówiono potencjał banków spółdzielczych. W Polsce funkcjonuje 579 takich banków. Analizowane jako grupa stanowią istotny element sektora bankowego. Jest to sektor rentowny, gdyż udział zysku netto sektora banków spółdzielczych za styczeń 2009 r. stanowił 10 procent zysku całego sektora bankowego w Polsce. Banki te są też w mniejszym stopniu narażone na niekorzystny wpływ aktualnych wydarzeń niż banki komercyjne, ze względu na: brak zagrożeń wynikających z finansowania działalności z rynku międzynarodowego, nieznaczny wpływ wahań kursów walut na przychody i koszty z działalności operacyjnej, brak powiązań kapitałowych z zagranicznymi instytucjami finansowymi.
Znaczenie bankowości spółdzielczej dla zaspokojenia potrzeb finansowych osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie wykazały liczne badania i publikacje krajowe i zagraniczne. Banki spółdzielcze, choć na ogół ustępują bankom komercyjnym pod względem wielkości kapitałów, depozytów i kredytów, jednak dysponują dobrze rozwiniętą siecią placówek zlokalizowanych blisko klienta nie tylko na obszarach wielkomiejskich, ale także w małych miasteczkach i na wsi. Od wielu lat działają również w państwach o bardzo dobrze rozwiniętych rynkach kapitałowych, co świadczy o ich zdolności do przetrwania w warunkach silnej konkurencji, a także w okresach kryzysu. Przykładowo: unie kredytowe w USA, których klienci są również członkami (współwłaścicielami) banku, przetrwały kryzys lat 1980. głównie dzięki konsolidacji. Wheelock i Wilson zbadali zmiany wielkości unii kredytowych w łatach 1989-2006 i stwierdzili, że od roku 1985 ich udział w aktywach ogółu instytucji depozytowych prawie podwoił się, zaś średnia wielkość sumy bilansowej zwiększyła się ponadsześciokrotnie. Dane wskazują na rosnące efekty skali w segmencie unii kredytowych, co sugeruje dalszą presję w kierunku konsolidacji, z zachowaniem odrębności spółdzielczej. (fragment tekstu)
3
100%
Lokalność jako zasada funkcjonowania spółdzielni kredytowych może być definiowana tradycyjnie - jako terytorialność, lub współcześnie - jako istnienie więzi społecznych wśród członków. Celem artykułu jest zbadanie zakresu restrykcyjności regulacji prawnych lokalnego zakresu działalności polskich spółdzielni kredytowych - banków spółdzielczych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wyniki analizy danych statystycznych oraz dokumentów różnych instytucji uprawniają do stwierdzenia, że ani zasada terytorialności banków spółdzielczych, ani wspólne więzi członków kas nie mają charakteru restrykcyjnego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest ocena transformacji systemu bankowego w Polsce. Z perspektywy ponad dwudziestu lat doświadczeń Autor krytycznie ocenia realizowany proces zmian w tym sektorze gospodarki. W ocenie Autora przyczyną tego stanu rzeczy jest słabość instytucji państwa. Sugeruje on, że należy dążyć do zwiększenia udziału kapitału polskiego na rynku bankowym, wykorzystując w tym celu potencjał jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i banków spółdzielczych. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł podsumowuje najważniejsze wyniki badań uzyskane na drugim etapie prac prowadzonych w ramach projektu pt. "Mikroekonomiczne podstawy doskonalenia systemu finansowego rolnictwa". Na etapie tym skoncentrowano się na: ocenie projektów restrukturyzacji banków spółdzielczych, pewnych aspektach kredytowania rolnictwa indywidualnego, roli państwa w finansowym wspieraniu rolnictwa.
6
Content available remote Rozwój bankowości spółdzielczej w Polsce
80%
Najstarsza gałąź spółdzielczości w Polsce (bankowa) funkcjonuje od 1861 roku. Powstała z inicjatyw duchowieństwa, aby poprawić sytuację chłopów i chronić ich interesy oraz walczyć z wyzyskiem ekonomicznym i lichwą. W okresie zaborów, skupiając członków w swych szeregach, obok celów ekonomicznych wspierała także obronę i wzmacnianie polskości. Stopniowo rozwijała się do wybuchu pierwszej wojny światowej, nieco wolniej w okresie odrodzenia Polski i dwudziestoleciu międzywojennym. Druga wojna światowa przyniosła likwidację spółdzielni oraz ich majątków i dopiero powojenne gruntowne reformy gospodarcze i prawne umożliwiły ponowne ich odradzanie się, które trwało aż do lat 70., gdy centralizacja ponownie wymusiła zmiany sektora. Lata 90. to nowe podstawy prawne konstrukcji nowoczesnego systemu bankowego w Polsce, jednakże okupione licznymi konsolidacjami i drastycznym spadkiem liczby banków spółdzielczych. Współcześnie spółdzielczość bankowa zmaga się z rosnącymi wymogami kapitałowymi i technologicznymi oraz z narastającą konkurencją i wyborem odpowiedniego modelu biznesowego. Mimo upływu lat nadal zachowuje swoją aktualność, a w porównaniu z pozostałymi podmiotami okazała się bardziej odporna na globalny kryzys finansowy i wpłynęła stabilizująco na system finansowy kraju. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest porównanie kondycji ekonomiczno-finansowej i dynamiki rozwoju banków spółdzielczych na tle całego sektora bankowego w Polsce. Wyniki ekonomiczne banków są pochodną efektywności wykorzystania ich zasobów na rynku finansowym, który w przypadku działalności banków spółdzielczych ogranicza się na ogół do rynku lokalnego. W tym kontekście celem badań jest określenie, czy banki spółdzielcze, jako lokalne instytucje finansowe, są równie efektywne jak banki komercyjne. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy problematyki obciążeń sprawozdawczych wobec banków spółdzielczych w Polsce. Są to podmioty określane jako SNCI (Small and Non-Complex Institutions), czyli małe i nieprowadzące kompleksowej działalności finansowej. Tymczasem wymaga się od nich nieustannego przygotowywania i wysyłania licznych sprawozdań dla wielu różnych instytucji. Sytuacja taka jest o tyle niezrozumiała, gdy przywołuje się jedną z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej - zasadę proporcjonalności, która miała na celu ograniczenie tego typu praktyk. Głównym celem artykułu było przeprowadzenie oceny obciążeń sprawozdawczych banków spółdzielczych w Polsce oraz wskazanie możliwości zmian w tym obszarze, opierając się na przeprowadzonych badaniach własnych. Hipoteza badawcza brzmiała: banki spółdzielcze w Polsce są obciążone zbyt wieloma sprawozdaniami i występują możliwości ograniczenia niektórych z nich. Metodami badawczymi były: pogłębione studia literaturowe, analiza desk research, badania ankietowe przeprowadzone metodą CAWI w okresie marzec-kwiecień 2023 r. na grupie 96 prezesów banków spółdzielczych działających w Polsce. Głównymi wnioskami z badań było potwierdzenie zbytniego obciążenia banków spółdzielczych wieloma wymaganymi prawnie sprawozdaniami dla różnych instytucji, powtarzalność informacji przekazywanych w różnych sprawozdaniach oraz istnienia przestrzeni do ograniczenia przygotowywania niektórych sprawozdań przez banki spółdzielcze, a także przede wszystkim stosowanie zasady proporcjonalności wobec banków spółdzielczych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Credit Activities of Cooperative Banks in Poland
80%
Celem pracy była analiza działalności kredytowej banków spółdzielczych w Polsce w latach 2010-2014, w układzie wielkości banków wyznaczonej przez wartość funduszy własnych. Opracowanie ma charakter przeglądowy, oparty na danych Komisji Nadzoru Finansowego. Przeprowadzone badania wskazują, że wartość funduszy własnych banków spółdzielczych przekładała się zarówno na wielkość akcji kredytowej, jak i na strukturę kredytów według podmiotów. Banki o kapitałach do 5 mln euro w największym stopniu kredytowały rolników indywidualnych, osoby prywatne oraz przedsiębiorców indywidualnych. Z kolei banki o kapitałach powyżej 5 mln euro najbardziej zaangażowane były w kredytowanie małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników indywidualnych. Niezależnie od wielkości banków największe znaczenie w akcji kredytowej miały kredyty inwestycyjne i operacyjne, a największe problemy z obsługą zadłużenia miały duże przedsiębiorstwa, firmy z sektora MSP oraz przedsiębiorcy indywidualni. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie zmian w poziomie bezpieczeństwa finansowego 44 banków spółdzielczych z województwa lubelskiego w latach 2000 i 2011. Analiza wykazała, że w większości poziom wskaźników płynności finansowej i współczynnika wypłacalności poprawił się. Następowało przy tym pogłębienie zróżnicowania w wartościach tych wskaźników w ramach badanej grupy. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena zmian wartości kredytów i ich struktury według rodzajów klientów, terminów zapadalności oraz położenia geograficznego klientów Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. w latach 2010-2015 (BPS). Na podstawie rocznych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej PBS wykazano przeważający udział kredytów udzielonych klientom korporacyjnym w całkowitej wartości udzielonych kredytów. Odnotowano wyraźne zwiększanie się udziału kredytów z przekroczonym terminem zapadalności. Województwa mazowieckie, dolnośląskie oraz małopolskie to te, w których łączna wartość udzielonych kredytów była największa.(abstrakt oryginalny)
Banki spółdzielcze zamknęły 2008 rok 53 mld sumy bilansowej, zgromadziły około 40 mld zł depozytów gospodarstw domowych, zatrudniając około 31 tysięcy pracowników. Dziś stoją przed dużą szansą na dalszy szybki rozwój, ale także i realnymi zagrożeniami. Autor podejmuje temat przyszłości tego sektora.
Współcześnie banki spółdzielcze chcąc zachować konkurencyjność w sektorze bankowym względem banków komercyjnych oraz innych instytucji bankowych i para-bankowych, dążą do zaspokojenia potrzeb kredytowych klientów. Wydaje się, że banki udzielając kredytów inwestycyjnych, które w ujęciu ilościowym charakteryzują się mniejszą dynamiką, niż kredyty detaliczne to jednak jednostkowe zaangażowanie banku w tej sytuacji jest relatywnie wyższe. W związku z tym powstaje pytanie czy struktura rodzajowa udzielonych kredytów jest determinowana przez wielkość banku. Celem opracowania było określenie poziomu zróżnicowania struktury rodzajowej kredytów ze względu na wielkość banków. Przeprowadzone grupowanie banków i analiza wariancji wskazały na istnienie istotnych statycznie różnic w przypadku struktury kredytów inwestycyjnych oraz operacyjnych i instrumentów dłużnych, natomiast w pozostałych przypadkach, w tym kredytów konsumpcyjnych nie potwierdzono różnic w strukturze w zależności od wielkości banku. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Location of Cooperative Bank and Its Impact on Financial Results
80%
The research aim was to examine the impact of location of cooperative bank on its financial results. The study was based on financial statements of BPS Group Banks which from period 2013-2015 and included the following issues: distance from county town to bank headquarter, level of return on equity, return on assets, net financial result and capital adequacy ratio. The data analysis showed that distance from nearest bigger town was positively correlated with ROE, ROA and CAR, but also was negatively correlated with net financial result. (original abstract)
16
80%
Celem badań było przedstawienie rozwiązań wykorzystywanych przez banki spółdzielcze w realizacji zasad związanych z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz ich ważności w opinii zarządzających bankami spółdzielczymi. Badania swoim zakresem objęły 140 banków spółdzielczych, co stanowiło 24,6% wszystkich banków spółdzielczych funkcjonujących w Polsce według stanu na dzień 30 czerwca 2016 r. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że banki spółdzielcze wspierają i realizują działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ponadto ankietowani wskazali, że najważniejszą formą komunikacji ze społecznością lokalną jest sponsoring, a banki spółdzielcze oprócz tradycyjnych narzędzi CSR wykorzystują także liczne dodatkowe narzędzia, które w opinii zarządzających są istotne w prowadzeniu przez nie działalności. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie w sektorze spółdzielczym ze strony Ustawodawcy miały miejsce daleko idące zmiany, dotyczące głównie nadzoru nad spółdzielczymi instytucjami finansowymi - spółdzielczymi kasami oszczędnościowo- kredytowymi. Niniejsza praca ma na celu postawienie problemu nadzoru nad SKOK w Polsce. Analizując to zagadnienie, Autor w pierwszej części pracy przybliżył charakterystykę działalności SKOK jako podmiotu sui generis, łączącego w sobie zarówno cechy spółdzielcze, jak i cechy charakterystyczne dla instytucji finansowej. W dalszej części pracy, przedstawione zostało funkcjonowanie spółdzielczych kas w ujęciu porównawczym. Kasy zostały zestawione z bankami spółdzielczymi, bankami komercyjnymi, a także z credit unions. Podniesienie istotnych cech różniących SKOK od - przede wszystkim - banków komercyjnych, wydaje się być niezmiernie istotne w obliczu odbywającej się obecnie dyskusji nad tymi instytucjami. Następna cześć pracy przybliżyła w sposób ogólny zasady nadzoru finansowego w Polsce, co stało się przyczynkiem do podjęcia w ostatniej części rozważań nad analizą i oceną nadzoru finansowego nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi. Wnioski płynące z niniejszej analizy uprawniają do stwierdzenia, iż obecnie stosowany model nadzoru nie jest adekwatny do szczególnego statusu SKOK. Historia spółdzielczych kas pokazuje, iż to właśnie spółdzielczy charakter tychże instytucji pozwolił im oprzeć się kryzysom politycznym, ekonomicznym i społecznym. Biorąc pod uwagę te aspekty, jak również doświadczenia prawodawcze wypracowane na forum międzynarodowym, trafną wydaje się być idea zmiany modelu nadzoru na model mieszany, tj. równorzędną kooperację państwa i sektora spółdzielczego. (abstrakt oryginalny)
Banki spółdzielcze funkcjonują w warunkach gospodarki rynkowej. Dlatego też charakter ich działalności ma przede wszystkim wymiar ekonomiczny. Nie bez znaczenia jest jednak aspekt społeczny ich działalności, który realizowany jest w różnym stopniu. Funkcjonowanie banków spółdzielczych jako podmiotów ekonomii społecznej wynika z ich lokalności, celów działania, aktywności członkowskiej i gospodarki nadwyżkami finansowymi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie analizy wpływu regulacji Bazylea III na sektor banków spółdzielczych w Polsce. Realizując taki cel, najpierw dokonano charakterystyki wymienionych regulacji, następnie przedstawiono wyniki badań. Przeprowadzone rozważania pokazują, że regulacje Bazylei III wymuszą na bankach spółdzielczych niezbędną konsolidację, co w efekcie przełoży się na wzmocnienie pozycji sektora spółdzielczego w bezpośredniej konkurencji z bankami komercyjnymi.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie analizy udziału w rynku bankowym i wstępna ocena kondycji finansowej podmiotów spółdzielczych. Jest to problem istotny ze względu na stabilność całego sektora bankowego, mimo że żaden bank spółdzielczy ani żaden SKOK nie jest podmiotem systemowo ważnym, jednak zachwianie ich stabilności może efektem domina zaburzyć sytuację na całym rynku bankowym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.