Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1852

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 93 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Culture
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 93 next fast forward last
1
Content available remote Izvestnye posetiteli i urožency goroda Polocka
100%
W artykule przedstawiono sławne postacie pochodzące z najstarszego, historycznego i kulturalnego centrum Białorusi, miasta Połock.
Artykuł omawia następujące zagadnienia: sektor nadawczy, produkcja telewizyjna, europejski przemysł filmowy, dystrybucja filmów video. Ponadto omówiono ekonomiczne aspekty rozwoju sektora audiowizualnego we Wspólnocie Europejskiej.
3
Content available remote Z początków muzyczno-estetycznego myślenia na Słowacji w XVIII i XIX wieku
100%
The paper presents consideration of early manifestations of musical aesthetic thinking in the 18th and the 19th century in Slovakia. In the creative environment of Slovak scholars and musicians, Aesthetics of music here acts as intuitively developed science. We can draw conclusions from musical theoretical treatises and compendia, musician's statements of the period, general work on aesthetics or form another text (e. g. history of theatre, linguistic work). The paper focuses on the work of A. Bernolák, M. Greguš, J. L. Bella. (original abstract)
The 2020 war in Nagorny Karabakh brought not merely a shift in the actual borders in the southern Caucasus; it also led to a change in control over several religious buildings or places that had become sacralized as symbols for one or the other side. Using selected examples of sacred places associated with Armenian or Azerbaijani historical memory, this article seeks to cast light on the fate of cultural monuments in war and its aftermath. In connection with the long-lasting conflict, these monuments are forced to undergo a cycle of sacralization, desacralization and reinterpretation of their origins and functions, depending on the approach taken by the winning side. Churches, monasteries and mosques in Nagorny Karabakh thus serve as sad examples of unsuccessful conflict transformation(original abstract)
Artykuł ma na celu spojrzenie na kulturę rosyjską jako miękką siłę przez pryzmat wielkoskalowej inwazji FR przeciwko Ukrainie i przeanalizowanie zmian w jej postrzeganiu, które nastąpiły wskutek tych wydarzeń. Kultura rosyjska, zwłaszcza wysoka, jest znana i ceniona na świecie, co daje jej siłę przyciągania oraz możliwości do wywierania wpływu. Jednocześnie jest ona nie tylko źródłem prestiżu i narzędziem promowania Rosji, ale też szerzenia rosyjskich mitów imperialnych, które przyczyniły się do inwazji na Ukrainę. Kultura rosyjska poza granicami FR funkcjonuje pod ścisłą kontrolą władz, a jej popularyzacja traktowana jest jako "operacja specjalna". Ponadto nałożyła ona optykę imperialną na postrzeganie "bliskiej zagranicy", pozbawiła Ukrainę prawa do swojej historii, tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Z powodu swojej kolonialnej natury nie dostrzega cierpienia ciemiężonych do niedawna narodów, przez co nie jest zdolna zapobiec tragedii ich zniszczenia, jak to ma miejsce w przypadku Ukrainy i jej kultury. Wszczęta przez władze FR wojna przyczyniła się do swoistej defraudacji soft power Rosji. Jednakże wśród społeczności międzynarodowej nie ma zgody odnośnie do nałożenia sankcji na kulturę rosyjską. Ukraińscy działacze kultury zarzucają środowisku międzynarodowemu hipokryzję, gdyż występując w obronie kultury rosyjskiej nie dostrzega ono świadomego i systematycznego niszczenia kultury ukraińskiej. Kultura rosyjska potrzebuje reinterpretacji i zdemaskowania optyki imperialnej, gdyż bezkrytyczne jej przyswajanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego państw "bliskiej zagranicy"(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zjawiska relacji gospodarczo-kulturowych w perspektywie procesów rozwoju regionalnego. Przedstawiając zagadnienie oparto się na prowadzonych właśnie przez autorów badaniach teoretycznych i empirycznych(fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcie kultura, przedstawiono wybrane klasyfikacje kultur oraz omówiono konsekwencje wynikające z nieznajomości różnic kulturowych.
W niniejszym rozdziale nawiązuje się do opracowanej przez ONZ Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, która obejmuje 17 celów przyjętych przez państwa członkowskie (m.in. zjednoczenie obywateli w pokoju, ochrona planety oraz zwalczanie ubóstwa). Organizacje sektora prywatnego i publicznego na całym świecie edukują swoje społeczności na temat celów Agendy i opracowują strategie realizacji wynikających z nich misji. Jedną z nich jest ART 2030, duńska organizacja non-profit zbudowana wokół 17 celów, aby inspirować działania na rzecz zdrowej i zrównoważonej przyszłości. Zaprasza ona światowej sławy artystów do zaangażowania społeczności poprzez wydarzenia publiczne, doświadczenia artystyczne, komunikację na wielu platformach i działania edukacyjne (fragment tekstu)
Artykuł opisuje dyskusje, które miały miejsce podczas IV Konferencji CEENELS (Moskwa, 14-15 czerwca 2019). Celem konferencji była analiza zagadnienia innowacyjności w zakresie prawa w Europie Środkowo-Wschodniej. Temat ten został wybrany jako kontynuacja poprzednich konferencji CEENELS. Organizatorzy chcieli podważyć powszechne przekonanie, że w kulturze prawnej Europy Środkowo-Wschodniej brakuje oryginalnych oraz nowatorskich koncepcji i pomysłów. Nawet jeśli konferencja nie przyniosła definitywnej odpowiedzi na temat charakteru kultury prawnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, to pokazała, że region ten jest nie tylko terytorium przeszczepów prawnych i recepcji idei, koncepcji i instytucji prawnych, tworzonych w Europie Zachodniej lub USA. (abstrakt oryginalny)
W kontekście procesów globalnych coraz częściej podnoszoną kwestią staje się znaczenie kulturowych uwarunkowań rozwoju miast. Miasta są dziś najważniejszym podmiotem polityki kulturalnej, są bowiem centrami kapitału ludzkiego, twórczości, infrastruktury kulturalnej, edukacyjnej i informatycznej. Na ich terenie występuje także największe nasycenie dziedzictwem kulturowym. W latach 2007-2013 planowane wydatki Unii Europejskiej przeznaczone na kulturę w ramach polityki spójności wynoszą ponad 6 mld euro. W projektach przeszłej pespektywy finansowej brak jest jak dotąd wyraźnych zapisów dotyczących możliwości wsparcia infrastruktury kulturalnej, przemysłów kultury czy edukacji kulturalnej w ramach podstawowych instrumentów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Cultural Boundaries
80%
Autor artykułu stara się rozwikłać kwestię przedefiniowania granic kulturowych. Zadaje w związku z tym następujące pytania: 1) Do czego nawiązują granice kulturowe i z czego się składają? 2) Na jakich warunkach i w jakim zakresie zasadna jest metafora granic kulturowych? 3) Na jakich zasadach granice kulturowe mogą być łamane lub przekraczane? Zagadnienia te są rozważane na podstawie filozoficznej analizy, która czerpie z tekstów The Reality of Social Construction (2012) Dave'a Elder-Vassa oraz Whose Justice? Which Rationality? (2003) Alasdaira MacIntyre'a. Metafora granic jest ważnym narzędziem do studiowania kultury, ponieważ pomaga wytłumaczyć, dlaczego różne zasady panują w różnych kulturach oraz jaki związek mają konflikty kulturowe z łamaniem tychże zasad utrzymywanych i wzmacnianych przez różnorodne grupy społeczne. Metafora granic pasuje do tego zadania, ponieważ z jej pomocą różne kultury i grupy społeczne mogą być ustrukturyzowane oraz postrzegane jako odmienne byty kolektywne, jednak z zacierającymi się i zmieniającymi się granicami, mogą one także się wspierać, wchodzić w konflikt lub przenikać się ze sobą. (abstrakt oryginalny)
Nikołaj Stankiewicz należy do najbardziej znaczących i jednocześnie najbardziej intrygujących postaci rosyjskiej kultury pierwszej połowy XIX wieku. Trudno sobie wyobrazić jej historię bez osobnego rozdziału poświęconego jego osobie i omówieniu wpływu, jaki wywarł na umysły swych współczesnych. To przecież jego nazwiskiem rozpoczyna się "wspaniałe dziesięciolecie" rosyjskiej kultury - przełom lat trzydziestych i czterdziestych XIX w. (fragment tekstu)
Anchoring and overconfidence are some of the best-known biases in psychology and behavioral finance literature. While a number of studies have investigated the evidence of these biases and explored the motives and human factors that contribute to the one's susceptibility to the effects, little is known about the cultural factors behind these heuristic biases. This paper aims to fill the research gap and shows the differences in proneness to the anchoring effect and overconfidence in two samples of students from Poland and India. The purpose of the study is twofold: to analyze susceptibility to behavioral effects relative to cultural background; and to consider the subjects' cognitive abilities as a potential factor in their exposure to behavioral biases and confirm that subjects with higher cognitive skills, measured by the cognitive reflection test (CRT) display less susceptibility to the above heuristic biases.(original abstract)
Niezależnie od dyskusji nad nauka. mi ścisłymi, warto zastanowić się, jak nauki społeczne (w tym zarządzanie) odnoszą się do rzeczywistości. szczególności czy badania kulturowe opierają się na odkrywaniu pewnych ukrytych praw i zależności, czy też raczej na tworzeniu pewnego wyobrażenia o kulturze, uprawomocnionego przede wszystkim nie autorytetem "rzeczywistości" (uosabianym przez teoretycznie obiektywnego badacza), a autorytetem uczestników kultury. W dużym stopniu dyskusja ta opiera się o szerszą dysputę o zasadność tez społecznego konstruktywizmu i symbolicznego interakcjonizmu. Ponieważ w naukach o zarządzaniu, a zwłaszcza menedżerskiej literaturze popularnej, dość rozpowszechniony jest pogląd, iż kultura podlegać może badaniu i analizie na sposób podobny do badania procesów fizycznych, w niniejszym artykule przedstawiony będzie pogląd alternatywny. (fragment tekstu)
This article contains the authors' understanding of "cultural heritage" that is substantiated as the object of interdisciplinary research, and place of human geography in it. In addition, the features of interdisciplinary discourse in this object research are regarded. The input of English speaking (USA, UK) and Ukrainian scientists to defining place of geography of culture at the human geography is enlighten. Special attention is paid to historical culture genesis in big core of culture - Lviv city and up-today geospatial organization of geocultural artifacts, objects, form of accumulation and places of its concentration. (original abstract)
Artykuł przybliża zagadnienia chińskiej polityki językowej, dotyczącej zarówno obszaru Chińskiej Republiki Ludowej, jak i areny międzynarodowej - szlaku Inicjatywy Pasa i Drogi. Ukazano m.in. trzy nurty postrzegania perspektywy harmonii językowej, w zależności od punktu widzenia danej strony: Chin jako państwa, Chińczyków przynależących do mniejszości etnicznych oraz obcokrajowców o nie-chińskim pochodzeniu. Celem tekstu jest scharakteryzowanie perspektywy harmonii językowej z punktu widzenia krajów zaangażowanych w inicjatywę Pasa i Drogi.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Polychoral Music Trends in Poland in the 17th Century
80%
Kultura muzyczna XVII-wiecznej Rzeczypospolitej ulegała silnym wpływom innych ośrodków europejskich, zwłaszcza tych z północy kontynentu. Powstałe we Włoszech kompozycje na kilka zespołów szybko znalazły uznanie wśród ówczesnego duchowieństwa oraz możnowładców ze względu na nowe jakości wyrazowe. Wykonywane w ramach liturgii dzieła rozbrzmiewały z różnych miejsc świątyni, w rezultacie dając niespotykany wcześniej efekt stereofonii. Pierwszym kompozytorem tworzącym utwory polichóralne w Niemczech był H. Schütz, natomiast jedne z najwcześniejszych polskich dzieł tego typu znaleźć można m.in. w twórczości M. Zieleńskiego. Artykuł omawia cechy stylistyczne owych rozbudowanych pod względem obsady i techniki utworów, wskazując na ich cechy wspólne wraz z odniesieniem do repertuaru środkowoeuropejskiego. Fenomen dzieł polichóralnych jest jednym z kluczowych aspektów sztuki muzycznej wczesnego baroku. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie w badaniach i dyskusjach ekonomicznych rozważa się zagadnienia dotyczące powiązań pomiędzy rozwojem sektora produkcji dóbr materialnych a podażą usług niematerialnych. Odgrywają one coraz większą rolę w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę nasilające się procesy konwergencji i globalizacji gospodarek światowych. Dotyczy to również sektora kultury, który często traktowany jest w sposób marginalny. Sektor kultury jest specyficznym działem gospodarki narodowej i wymaga innych narzędzi oceny ekonomicznej niż gospodarka jako całość oraz odmiennych instrumentów zarządzania podmiotami tego sektora. W jego przypadku różne też jest podejście do traktowania klasycznych kategorii ekonomicznych, jak zyski i straty. Prezentowane w niniejszym artykule koncepcje oraz poglądy prekursorów i klasyków ekonomiki kultury zawierają również propozycje teoretycznych modeli umożliwiających zastosowanie ilościowych analiz ekonomicznych w odniesieniu do szeroko definiowanej kultury oraz podejmowanie racjonalnych decyzji. W artykule zaprezentowano modele Baumola i Bowena (1966), funkcję produkcji spektakli "na żywo", model konsumpcji muzycznej, model alokacji czasu oraz wskazano na aktualne, wymagające dalszych badań problemy i dylematy ekonomiki kultury.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Globalizacja kultury
80%
The process of globalization in scientific literature is defined in a very varied way, first of all, because it is a complex, multi-dimensional and multiaspectual process. R. Robertson presents the most general and universal definition of globalization which nowadays has become the reference for formulating different definitions. According to him globalization is a set of processes which make the social world as one. A similar general formulation of this process can be found in A. Giddens's writings - globalization is an intensification of world-wide social relations. The process of cultural globalization is proceeding before our eyes. We can observe and analyse it in every respect. However, until it lasts, it is hard to foresee what shape will take a predominant current of transformations in the contemporary culture. Today there is domination of the Western culture, particularly the American one. However, economists forecast that even in the first half of the 21st century the economies of China and India will become the world's largest economies. Then, as it was already in the past, they will influence transformations occurring in culture in a significant way. (fragment of text)
Celem artykułu jest identyfikacja głównych cech i specyfiki materialnego kapitału kulturowego miast wielkopolskich, którego trzon stanowi zasób zabytków nieruchomych. W pierwszej części przedstawiono krótko koncepcję kapitału kulturowego i wyjaśniono specyfikę zabytków jako kapitału, koncentrując się na wartościach przydawanych zabytkom. Dało to podstawy teoretyczne do charakterystyki zasobu zabytków nieruchomych miast wielkopolskich, które stanowią ich materialny kapitał kulturowy. Został on scharakteryzowany w ujęciu głównych wartości kulturowych (historycznej i semiotycznej) oraz wartości użytkowej. Analizy dokonano według kategorii wielkościowych miast (małe, średnie i duże), co pozwoliło odkryć specyfikę kapitału kulturowego w tych miastach. Rezultaty badań wskazują na znaczny kapitał kulturowy małych miast, którego potencjał wiąże się z obiektami sakralnymi, układami urbanistycznymi, a także dworami i pałacami.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 93 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.