Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 224

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  District management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Planowanie marketingowe w zarządzaniu gminą
100%
Prawne uwarunkowania funkcjonowania gminy sprawiają, że jej autonomia w zakresie wyborów strategicznych (zwłaszcza wybór rynku i oferty wartości dla klienta) jest ograniczona. W artykule podjęto próbę uwzględnienia tych uwarunkowań w procesie planowania marketingowego gminy. Na podstawie definicji marketingu terytorialnego oraz zadań ustawowych gminy sformułowano cel zarządzania gminą jako nadrzędny cel dla planowania marketingowego w gminie. Następnie zidentyfikowano i opisano podstawowe działania w obrębie procesu planowania marketingowego w gminie (wybór rynków, wybór i pozycjonowanie wartości dla klienta oraz określenie efektywnych i skutecznych sposobów tworzenia i dostarczenia wartości dla klienta) w kontekście Nowego Zarządzania Publicznego. (abstrakt autora)
2
Content available remote Nowoczesna gmina jako podmiot zarządzania - warunki i narzędzia
100%
W artykule, na tle ogólnych rozważań dotyczących procesu doskonalenia organizacji gminy, przedstawiono gminę jako organizację inteligentną z elementami nowoczesnego zarządzania. Zdefiniowano pojęcia nowoczesności, przedsiębiorczości oraz jakości zarządzania gminą. Wyodrębniono elementy składowe nowoczesnego systemu zarządzania gminą, a także zaproponowano zestaw kryteriów do ich oceny. Opracowano narzędzie oceny zarządzania gminą możliwe do wykorzystania w badaniach porównawczych gmin.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd pozycji ustrojowej burmistrza w wybranych krajach Unii Europejskiej i Europy Środkowo-Wschodniej.
Administracja publiczna jest skomplikowanym system składającym się z ludzi, zasobów i procesów, którego głównym zadaniem jest realizacja szerokiego spektrum, zadań publicznych. Współcześnie proces świadczenia usług publicznych wymusza ciągłą zmianę i potrzebę sięgania po nowe narzędzia. W niniejszym artykule szczególną uwagę zwrócono na rodzaj i zakres instrumentarium wykorzystywanego przez władze lokalne w procesie zarządzania gminą. Podstawą podjętych rozważań są wyniki badań przeprowadzonych przez Autorów w gminach województwa łódzkiego w ostatnim kwartale 2008 r. (abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na zagadnieniu współpracy władz samorządowych z podmiotami prywatnymi i społecznymi w ramach sieci. Przedstawiono założenia koncepcji współzarządzania i jej interpretację w odniesieniu do samorządu lokalnego, a także definicję i podstawowe charakterystyki sieci. Rozważania teoretyczne uzupełniono prezentacją wyników badań pilotażowych przeprowadzonych wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na temat sieci współpracy i ich znaczenia dla procesów zarządzania w gminie.(abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie gmin, jak i innych jednostek samorządowych wprowadzaniem w swoich jednostkach organizacyjnych systemów zarządzania jakością, opartych na wymaganiach norm ISO serii 9000. W artykule omówiono kolejno podstawowe obszary, w których wprowadzając system zarządzania jakością w gminie na bazie normy ISO 9001:2000, należałoby prześledzić ich aktualny stan i możliwości docelowego działania.
Przedmiotem niniejszej analizy jest dopuszczalność zajmowania przez komandytariusza spółki komandytowej stanowiska wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w świetle ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Artykuł nawiązuje do sprawy, któa rzeczywiście miała miejsce oraz była rozstrzygana przez sądy. Autor stwierdza, że na gruncie obowiązujących przepisów prawa niedopuszczalne jest zajmowanie przez komandytariusza spółki komandytowej stanowiska wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzając to stwierdzenie odpowiednimi argumentami.
Omawiana w artykule problematyka uchwał w sprawach nazw ulic i placów stanowi w praktyce działalności organów samorządowych i sądów administracyjnych źródło licznych spornych zagadnień ogniskujących kwestie ważne dla istoty samorządu terytorialnego i jego działalności: charakteru aktów stanowionych przez organy samorządu, konsultowania rozstrzygnięć ze społecznościami lokalnymi, uprawnienia do zaskarżania uchwał organów samorządowych, skuteczności kontroli bezczynności prawotwórczej organów samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić również organ wykonawczy jednostki pomocniczej oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1. W wyniku nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy stanęły przed wyzwaniem organizacji systemu gospodarowania odpadami. W artykule autor podnosi najbardziej problematyczne kwestie związane upoważnieniem przez radę gminy zarządu spółki komunalnej do wydawania rozstrzygnięć indywidualnych określonych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Definiowanie zadań w gminach na przykładzie Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne
75%
Konieczność definiowania zadań przez jednostki sektora finansów publicznych wynikająca ze standardów kontroli zarządczej stanowi pewne wyzwanie. Z jednej strony zakres zadań poszczególnych gmin określają bezpośrednio przepisy prawa, z drugiej - jednostki mają indywidualne potrzeby i możliwości ich zaspokojenia, działając na podstawie własnych regulacji wewnętrznych i strategii rozwoju. Obowiązek realizacji wszystkich standardów kontroli zarządczej zmusza gminy do przedefiniowania realizowanych zadań z ujęcia ustawowego na zarządcze. Na przykładzie Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne autorzy wskazują jedną z dróg dojścia do zdefiniowania zadań realizowanych przez jednostkę samorządową. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Role of Good Governance in the Development of a Commune within a Sub-Region
75%
Topic of good governance is an issue of great importance to quality of governance, understood as the manner and effects of governance, which basically amounts to administrative action. Recently the terms 'governance' and 'good governance' are being increasingly used in the literature. Bad governance is being increasingly regarded as one of the root causes of all bad things within communities and public administration on the local as well as on the national level. That is why the paper shows the main role of good governance in the functioning of a commune in a sub-region and its influence on the creation of development strategies and on improving of living conditions in the local areas. (original abstract)
Okres transformacji ustrojowej w Polsce spowodować zmianę paradygmatu w zarządzaniu gminą. Władze lokalne - w tym wypadku Urząd Gminy - postrzegają społeczność lokalną przez pryzmat jej potrzeb. Podejmując jakiekolwiek działania, kierują się potrzebami tejże społeczności, które jednocześnie są wyznacznikami ich działań. Jeśli więc przyjmiemy, że społeczność lokalna i otoczenie w ogóle jest klientem - nabywcą, a Urząd Gminy dostawcą kierującym się potrzebami swoich nabywców, to można dostrzec swoiste podobieństwo takiej sytuacji do sytuacji przedsiębiorstwa kierującego się w grze rynkowej orientacją marketingową. (fragment tekstu)
13
Content available remote Inżynieria procesów zarządzania na przykładzie wybranych gmin w Wielkopolsce
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie korzyści płynących z wdrożenia zarządzania procesowego w gminach w aspekcie współczesnego paradygmatu Good Governance, określenie zasad osiągania dojrzałości procesowej organizacji i sposobu pomiaru tej dojrzałości oraz przedstawienie wyników badań, jakie przeprowadzili autorzy w wybranych gminach województwa wielkopolskiego w zakresie poziomu dojrzałości procesowej.(fragment tekstu)
14
Content available remote Zarządzanie ryzykiem warunkiem sprawnego funkcjonowania gminy
75%
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych aspektów systemu zarządzania ryzykiem oraz praktycznego wykorzystania tego systemu w jednostce samorządu terytorialnego, jaką jest gmina...Cel zarządzania ryzykiem w jednostkach samorządu terytorialnego jest nieco inny niż w pozostałych organizacjach gospodarczych. Jednym z ważniejszych zadań zarządzania ryzykiem w gminie jest wskazanie miejsc narażonych na zagrożenia, w których wprowadza się i realizuje mechanizmy kontrolne.(fragm. tekstu)
15
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie struktury odpowiedzialności w ramach zarządzania ryzykiem w jednostce sektora finansów publicznych na przykładzie Urzędu Gminy w Kęsowie. W artykule przybliżono zasady funkcjonowania Zespołu ds. oceny ryzyka w badanej jednostce samorządu terytorialnego...Wprowadzone zarządzeniem Wójta Gminy Kęsowo procedury zarządzania ryzykiem stanowią wypełnienie ustawowego obowiązku przez jednostkę. Określona struktura odpowiedzialności za zarządzanie ryzykiem w Urzędzie powinna sprzyjać prawidłowej realizacji zarządzania ryzykiem, a funkcjonowanie powołanego Zespołu ds. oceny ryzyka przyczyniać się do ciągłego usprawniania tego procesu.(fragm. tekstu)
Głównym założeniem dla rozważań zawartych w artykule jest niezbędność wykorzystania w procesie zarządzania gospodarką samorządu terytorialnego, mechanizmów i metod stosowanych w sektorze prywatnym.
Omówiono cechy kompleksowego systemu zarządzania jakością (KSZJ). Zaprezentowano model KSZJ dla urzędu gminy i przedstawiono propozycje jego zastosowania.
18
Content available remote Ocena wykorzystania funduszy unijnych w gospodarce komunalnej gmin w Polsce
75%
Nadrzędnym celem polityki strukturalnej Unii Europejskiej jest zapewnienie rozwoju oraz zwiększenie stopnia spójności gospodarczej i społecznej Wspólnoty. Oznacza to dążenie do zmniejszania różnic w rozwoju pomiędzy poszczególnymi regionami w UE. Obecnie obserwujemy zróżnicowany stopień rozwoju społecznego i gospodarczego poszczególnych krajów członkowskich oraz dysproporcje strukturalne pomiędzy regionami danego kraju, których ważnymi gospodarzami są gminy. One też mogą zostać beneficjentami wielu funduszy i programów UE. Warto jednak podkreślić, że oferta finansowania przedsięwzięć gminnych nie ma charakteru bezpośredniego. Gminy muszą ją odnajdywać w możliwościach adresowanych do poszczególnych priorytetów i celów funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności innych programów. Do szczególnie ważnych należą te, które są kierowe na rozwój infrastruktury i gospodarki komunalnej, za którą gminy ponoszą ustawową odpowiedzialność. Celem opracowania jest ocena możliwości pozyskiwania środków unijnych na realizację zadań własnych związanych z gospodarką komunalną przez gminne jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb społeczności wynika z ustawowych kompetencji gmin oraz roli, jaką pełnią w rozwoju gospodarczym regionów. Praca zawiera charakterystykę unijnych źródeł wsparcia rozwojowego gmin: pomocowych środków przedakcesyjnych, funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności oraz instrumentu finansowego na rzecz ochrony środowiska - LIFE. Omówione są zasady korzystania z funduszy unijnych przez gospodarkę komunalną oraz formy realizacji inwestycji w tym zakresie. Badaniami objęto wybrane gminy należące do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Dane empiryczne dotyczą okresu historycznego 1999 - 2005 oraz prognozowego 2006 - 2009. Badania zmierzają do weryfikacji tezy o dobrym stopniu wykorzystania środków UE przez gminy badanego regionu. Tego typu wyniki badań nie są dotąd znane, a statystyki nie udostępniają żadnych danych w tym zakresie. Autorka przeprowadziła własne, źródłowe badania, które stanowią empiryczne tworzywo niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
Przedstawiono dylematy i propozycje badawcze związane z prowadzeniem działalności inwestycyjnej przez samorządy terytorialne w Polsce, a w szczególności prowadzenie badań naukowy w warunkach transformacji. Zaprezentowane w opracowaniu problemy mogą stać się przyczynkiem do szerszej i pogłębionej dyskusji nad doskonaleniem systemów zarządzania gminą.
Intencją Autora niniejszej pracy było sformułowanie wniosków dotyczących tego, w jaki sposób samorządy szczebla gminnego oceniają oddziaływane obecności obszarów Natura 2000 na możliwości rozwoju lokalnego(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.