Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1593

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 80 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ecology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 80 next fast forward last
W opracowaniu podjęto aktualny i narastający problem spadku pogłowia bydła w Karpatach Polskich. Proces ten nasilił się po 1990 roku, w wyniku zmian, które zaszły w poziomie cen na środki produkcji i produkty rolne. Narastał także po integracji Polski z Unią Europejską. Spadek pogłowia bydła objął wszystkie powiaty karpackie. Dla czterech z nich, tj. dwóch o największych spadkach (łańcucki: -67,0% i suski -52,6%) oraz dwóch o najmniejszych spadkach pogłowia tych przeżuwaczy (bieszczadzki: -8,1% i wadowicki: -11,5%), przeprowadzono diagnozę takich stanów, stosując metodę ocen eksperckich. Zdefiniowano i poddano analizie proces dezanimalizacji, wskazano także jego następstwa w rolnictwie i w środowisku lokalnym oraz w sferze ekologicznej. Z badań wynika, że dobre warunki przyrodnicze do chowu przeżuwaczy w dużym stopniu determinują wysoką obsadę bydła, lecz jednocześnie nie mają tak dużego wpływu na tempo spadku stanu jego pogłowia. Wiąże się to z niską koncentracją stad, zmianami pokoleniowymi i zamieraniem rynków lokalnych na produkty mleczne. Efektem postępującego procesu dezanimalizacji jest trwała utrata porzuconych łąk i pastwisk oraz części gruntów ornych. Tereny te porastają roślinnością inwazyjną, jak również ulegają zakrzaczeniu.(abstrakt oryginalny)
Wyczerpywanie się surowców naturalnych na całym świecie powoduje coraz częstsze problemy i konflikty lokalnie i w regionie. Nierozerwalny związek ekonomii i ekologii daje się we znaki coraz większej grupie podmiotów. Nie będzie w przyszłości możliwości pominięcia również wysypisk śmieci jako źródła cennych surowców wtórnych. Jak rozwija się ten obszar egzystencji człowieka? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca. (abstrakt autora)
Celem pracy było: określenie spektrum fitocenotyczno-siedliskowego Galeopsis angustifolia na obszarze Wyżyny Śląskiej oraz porównanie fitocenoz z Galeopsis angustifolia z badanego terenu z występującymi w innych regionach Polski i krajach ościennych. Dla 24 zdjęć fitosocjologicznych obliczono średnie wartości liczb Ellenberga (L, T, F, R, N) i Zarzyckiego (D i H), bogactwo gatunkowe oraz współczynnik różnorodności Shannona- -Wienera, liczbę, pokrycie wybranych grup ekologicznych. Analiza DCA wykazała gradient od zbiorowisk uboższych, o wyższym udziale jednorocznych gatunków ruderalnych i segetalnych, przywiązanych do podłoży suchszych, o niższej zawartości materii organicznej do zbiorowisk, które współtworzą wieloletnie gatunki ruderalne, łąkowe, murawowe, preferujące podłoża wilgotniejsze, o wyższej zawartości materii organicznej. Płaty z Galeopsis angustifolia z terenu badań od innych regionów odróżnia wyższy udział wieloletnich gatunków ruderalnych klasy Artemisietea vulgaris(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy zaprezentowano wyniki porównania wartości wybranych metryk krajobrazowych otrzymanych na podstawie obliczeń wykonanych dwiema metodami: metodą tradycyjną, w której pomiarów dokonuje się po zrzutowaniu mozaiki jednostek przestrzennych na powierzchnię planimetryczną, oraz metodą uwzględniającą trzeci wymiar krajobrazu - opartą na analizie numerycznego modelu terenu. Badania wykazały, że zastosowane metody mogą mieć wpływ na uzyskany obraz struktury krajobrazu wysokogórskiego. Ponadto w pracy zawarto uwagi dotyczące obliczania średniej szorstkości powierzchni oraz analiz wykonywanych przy wykorzystaniu pól geometrycznych w danym typie krajobrazu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie historii oraz istoty, struktury i znaczenia ekologizmu, z którego wywodzą się m.in. ruchy ekologiczne, a także niektóre partie polityczne, między innymi Zieloni. Przedmiotem badań ekologii jest pięć poziomów organizacji biologicznej: biosfera, krajobraz, ekosystem, zespół ekologiczny oraz populacja. Jeszcze na początku XX wieku wielu naukowców nie traktowało ekologii jako ważnej dziedziny nauki. Sytuacja zmieniała się z szybkim wzrostem populacji oraz zauważalną degradacją środowiska naturalnego (przyrodniczego). Słowo ekologia zostało w języku potocznym utożsamione z ochroną środowiska. Powszechne zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska przyczyniło się do powstania społecznych ruchów środowiskowych (ekologicznych) i tak zwanej "ekologii głębokiej". Szeroko rozumiany ekologizm dąży do ochrony środowiska naturalnego, zabezpieczenia zasobów, gatunków, różnorodności genetycznej i bioróżnorodności. (abstrakt oryginalny)
Solar construction is a practical way to design and build homes and other farm objects to live and work in both comfortably and economically, using techniques which reduce energy requirement for heating buildings, domestic water heating, lighting and operating appliances [Schwolsky and Williams, 1982, p. 266]. A variety of approaches enables builders to plan for different levels of energy efficiency in their buildings, and to apply a technique that is suitable for their own environment, climates, market and styles. Solar construction requires changes in a builder's approach to siting. Along with site there are concerns for access, views, drainage and compatibility to the landscape. Builders should consider slope and orientation, wind direction and velocities, vegetation, and the possibility of making use of solar radiation. Careful placement of all the constructions on their sites results also in reduced energy consumption and increased comfort. Farming is an economic activity involving the processing of natural foodstuffs and other products necessary for the requirements of our fast-growing human population. A failure to take the fragility of the environment into consideration in farming activities and methods can result in the deterioration of the physical, chemical and biological properties of the resources. One should deplore pollution of water and its excessive use, degradation of soil, pollution of air, reduced biodiversity, the homogenization of landscapes and the countryside [Ledwoń, 1998, p. 160]. Agriculture, in the past, played a vital role in the conservation of species-rich environments and habitats. Nowadays, certain types of farming do maintain this diversity. Intensive farming, on the other hand, has simplified ecosystems to such a degree that is now possible to describe the land it uses as a vast biological desert. Many habitats have been destroyed by the modernisation of farming techniques. Due to extreme energy consumption in agriculture and the use of heavy machinery, application of solar energy systems could eliminate or at least reduce great deal of the problems mentioned above [Ledwoń, 1999, p. 78]. (fragment of text)
Ekologia jest nauką, która bada strukturę oraz funkcjonowanie przyrody, a także zajmuje się badaniem wzajemnych relacji, które występują pomiędzy organizmami, a otaczającym je środowiskiem żywym i martwym (Małachowski 2011, s. 29). Ekologia społeczna łączy w sobie elementy z socjologii, biologii oraz geografii. Zajmuje się badanem występujących zależności pomiędzy człowiekiem, społeczeństwem i środowiskiem naturalnym. Koncepcja ta ma na celu tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy społeczeństwem, a środowiskiem naturalnym oraz zwróceniem uwagi na postępującą degradację środowiska. Dlatego głównym celem ekologii społecznej jest przeciwdziałanie degradacji przyrody poprzez kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie odpowiedzialności społeczeństwa za środowisko naturalne.(fragment tekstu)
Pakiet energetyczno-klimatyczny to projekt kilku dyrektyw i rozporządzeń, które mają spowodować, że w 2020 roku. Europa będzie emitować o 20% mniej dwutlenku węgla. W ten sposób UE chce walczyć z groźnymi zmianami klimatycznymi, wywołanymi - zdaniem naukowców - zbyt dużą ilością C02 i innych "gazów cieplarnianych". Polska, podobnie jak inne kraje Unii, zgadza się z głównymi celami Pakietu. Ale kilka szczegółowych rozwiązań jest dla naszej gospodarki niekorzystnych. Zwłaszcza to, które modyfikuje europejski system handlu pozwoleniami na emisję CO? (ETS). Sprzedawcy twierdzą, że elektrownie zaczną wliczać w ceny na 2009 rok nie tylko koszty zakupu brakujących uprawnień do emisji C02, ale nawet wartość tych, które dostaną za darmo. Podczas prac nad podziałem uprawnień do emisji C02 na lata 2008-2012, elektrownie alarmowały, że zabraknie im 10-15% uprawnień, a z powodu kosztów ich zakupu ceny energii wzrosną. Formalnie podział tych uprawnień nie został jeszcze dokonany, bo nadal nie ma rozporządzenia rządu w tej sprawie. Pierwsze międzynarodowe postanowienia dotyczące emisji ciepła w nadmiernej ilości sięgają roku 1972. Zostały one zawarte w Deklaracji Sztokholmskiej, dokumencie będącym efektem pierwszego w dziejach ONZ szczytu państw poświęconego ochronie środowiska. Następny etap to Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro (rok 1992), gdzie w przyjęto Ramową Konwencję w Sprawie Zmian Klimatycznych. Sama konwencja wprowadzała tylko ogólne postanowienia i wezwanie państw do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jej uszczegółowieniem był podpisany w roku 1998 - Protokół z Kioto, który wszedł w życie dopiero w roku 2005, po ratyfikowaniu go przez Rosję. Protokół wzywa państwa do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 5,2% do roku 2012, za ogólny rok bazowy przyjmując J990. (fragment tekstu)
Autorzy przedstawili metodyczne podejście do konieczności ustanowienia strefy ochronnej na przykładzie ujęcia wód podziemnych w Starym Sączu. Analiza obejmowała m.in. uwarunkowania hydrogeologiczne z wykorzystaniem metody elementów analitycznych (Analytic Element Method) oraz sozologiczne na obszarze zasobowym ujęcia. Ponadto wykonano ocenę podatności warstwy wodonośnej na zanieczyszczenie, z uwzględnieniem czasu przesączania pionowego oraz z wykorzystaniem metody DRASTIC. Na podstawie uzyskanych wyników zaproponowano zasięg strefy ochrony pośredniej ujęcia. Porównano możliwe ograniczenia w użytkowaniu terenu wynikające z ustanowienia strefy z obowiązującymi ograniczeniami, będącymi następstwem przepisów odrębnych oraz przyjętych planów działań. W pracy dokonano również oceny planowanego efektu ekologicznego działań ochronnych(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Współczesne wyzwania ekologiczne : w kierunku homo oecologicus?
80%
Celem artykułu jest wskazanie, że "zrównoważona przyszłość", jako efekt realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, nie jest realna w obliczu skali i tempa przeobrażeń w środowisku. Trwałości ekosystemów, tak poważnie naruszonych, nie uda się przywrócić bez zmiany obecnych wzorców produkcji i konsumpcji. Szerzenie idei społecznej odpowiedzialności biznesu i konsumpcji zrównoważonej opartej na proekologicznych stylach życia może stanowić punkt wyjścia w procesie kreowania pozytywnych zmian w relacji człowiek - środowisko. Niemniej jednak warunkiem pozytywnych zmian jest ugruntowanie tzw. głębszej świadomości ekologicznej, której istotą jest, odmienny od współcześnie akceptowanego, paradygmat rozumienia świata przyrody oraz miejsca i roli człowieka w środowisku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe zasady i rozwój "zielonej chemii" oraz jej znaczenie w ochronie środowiska naturalnego i prawdopodobne przyszłe zadania. Podano przykłady wykorzystania zasad "zielonej chemii" w różnych dziedzinach badawczych i technologii chemicznej, zwłaszcza w katalizie. (abstrakt oryginalny)
Mechaniczna aktywacja realizowana w wysokoenergetycznych urządzeniach mielących stwarza możliwości syntezy różnorodnych materiałów, takich jak: katalizatory, sorbenty, pigmenty, stopy i nawozy. Metoda jest prosta, energooszczędna i przyjazna dla środowiska. Na przykładzie układu Cu2(OH)2CO3-Al pokazano syntezę nanokompozytu typu tlenek glinu - fazy międzymetaliczne. Uznano, że mechanochemia w pełni spełnia zasady "zielonej chemii". (abstrakt oryginalny)
Stateczna reprodukcja kapitału ekologicznego określana jest przez cenę popytu i cenę podaży, lecz z orientacją na taki system wartościowych kontaktów zrównoważonego procesu korzystania przyrodniczego, który gwarantuje zachowanie ekologicznej równowagi i jednocześnie uwzględnia realne możliwości jednostek gospodarczych w sferze ekologizacji swojej ekonomiki. Pierwszeństwo ceny ekologicznego popytu w systemie wartościowych kontaktów zrównoważonego procesu korzystania przyrodniczego to główny postulat ekonomicznej teorii reprodukcji ekologicznego kapitału. (fragment tekstu)
Znak ekologiczny (ecolabel) umieszczany na opakowaniach towarów lub samych towarach jest jednym ze stosunkowo nowych narzędzi polityki ekologicznej. Oznacza się nim produkty, które są uznane za bardziej przyjazne dla środowiska niż inne z określonej grupy. W artykule opisano funkcje znaków ekologicznych, zasady znakowania ekologicznego w Polsce i w kilku innych państwach oraz krótko scharakteryzowano działalność Międzynarodowej Organizacji Znakowania Ekologicznego. Przedstawiono również graficznie znaki stosowane w wybranych krajach.
16
Content available remote Natura 2000 a rybołówstwo Zalewu Szczecińskiego
80%
Zalew Szczeciński i jego pobrzeże stanowią ważny, wielofunkcyjny obszar w województwie zachodniopomorskim. Region ten charakteryzuje się bogatym i cennym potencjałem przyrodniczym, przez co został objęty programem Natura 2000. W Zalewie Szczecińskim panują dobre warunki do rozwoju zasobów rybnych, które są warunkiem prowadzenia rybołówstwa na tym akwenie. Z kolei rybołówstwo to dla większości małych portów zalewowych dominująca funkcja, która przesądza o ich funkcjonowaniu (np. port Lubin) czy nawet rozwoju (np. port Stepnica). Obecnie rybacy zalewowi nie odczuwają bezpośredniego, pozytywnego czy też negatywnego wpływu programu 2000 na prowadzoną działalność rybacką, jednak obawiają się opracowywanych planów ochrony, w których mogą znaleźć się niekorzystne dla nich zapisy. Wszystkie potencjalne zagrożenia dla Zalewu Szczecińskiego mogą negatywnie wpływać bezpośrednio lub pośrednio na działalność rybacką prowadzoną na tym akwenie. Stąd wskazane są działania odpowiednich władz i instytucji, które pozwolą ich uniknąć lub zmniejszyć ewentualne negatywne skutki tych zagrożeń. Największym zagrożeniem dla rybołówstwa zalewowego jest prowadzona nieracjonalna gospodarka zasobami ryb, przejawiająca się między innymi brakiem jednolitości przepisów dotyczących wykonywania rybołówstwa po polskiej i niemieckiej stronie akwenu. Współpraca transgraniczna w tym zakresie powinna jak najszybciej doprowadzić do rozwiązania tego problemu, co umożliwiłoby realizację filozofii zrównoważonego rozwoju, będącego istotą programu Natura 2000. Problemem trudnym do rozwiązania będzie kwestia kormoranów, które z jednej strony są pod ochroną, także w ramach programu Natura 2000, a z drugiej - czynią szkody w rybołówstwie. Rybacy będą musieli wykazać się dużą determinacją, aby przedstawić naukowe dowody negatywnego wpływu populacji kormoranów na efektywność ich pracy oraz doprowadzić do sytuacji, w której populacje tych ptaków będą pod kontrolą.(fragment tekstu)
17
80%
Wymagania stawiane tłokowym silnikom spalinowym dotyczą przede wszystkim ograniczenia poziomu emisji związków toksycznych w gazach wylotowych. Obecne normy emisji spalin EURO6 obowiązują dla nowo produkowanych samochodów, jednak nie dotyczą pojazdów starszej generacji. Zastosowanie w nich rozwiązań konstrukcyjnych w postaci elektronicznego sterowania przebiegu wtryskiwania paliwa czy dodatkowych elementów w układzie wydechowym nie jest możliwe. WAkademii Morskiej w Szczecinie prowadzone są badania nad zastosowaniem wstępnej obróbki paliwa w aparaturze wtryskowej, polegającej na wykorzystaniu materiałów katalitycznych bezpośrednio w korpusie rozpylacza silnika z zapłonem samoczynnym (ZS). Opracowana technologia naniesienia warstwy katalizatora wraz z układem turbulizacyjnym przepływu paliwa we wtryskiwaczu nie stwarza problemów natury technicznej i może być zastosowana zarówno dla nowo produkowanych elementów aparatury wtryskowej, jak i tych, które znajdują się w eksploatacji. Przeprowadzone badania nad zastosowaniem wstępnej obróbki paliwa w silnikach z zapłonem samoczynnym typu 359 wykazały jednoczesne obniżenie koncentracji tlenków azotu (do 12%) w gazach spalinowych jak i zmniejszenie jednostkowego zużycia paliwa (do 8%). (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Zagrożenia ekologiczne i ich następstwa
80%
Zagrożenia ekologiczne przyczyniają się do zachwiania, a w skrajnych przypadkach nawet do załamania, równowagi przyrodniczej, czego skutki ściśle związane są z środowiskiem społecznym. Można zatem mówić o bezpieczeństwie ekologicznym w aspekcie ochrony środowiska, jak i człowieka w środowisku [Legutko-Kobus, Jastrzębska 2011, s. 430]. Charakteryzując zagrożenia ekologiczne, należy widzieć je w perspektywie nieprawidłowych zjawisk w przyrodzie, ale też w społecznej, poczynając od człowieka, rodziny, poprzez społeczności aż do całej ludzkości, a więc perspektywa jest też globalna. Stąd uzasadnione jest posługiwanie się pojęciem kryzysu ekologicznego znamionującego naruszenie względnej homeostazy w samej przyrodzie, jak i wzajemnym oddziaływaniu ludzkości i przyrody, czego skutkiem mogą być ograniczenia możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, w skrajnych przypadkach przybierających rozmiary katastrofy ekologicznej. Biorąc pod uwagę między innymi wzajemne zależności poszczególnych elementów całego środowiska przyrodniczo-społecznego pomiędzy poszczególnymi ekosystemami, trudno ustalić jakąś powszechnie uznawaną listę zagrożeń ekologicznych, chociażby ze względu na ich zasięg czy przyczyny powstawania. Stąd też autor nie dążył do opracowania klasyfikacji zagrożeń ekologicznych z podziałem na antropogeniczne i naturalne ich pochodzenie ani nie miał też zamiaru dokonywać szczegółowej charakterystyki istoty, przyczyn i przebiegu poszczególnych rodzajów zagrożeń ekologicznych, opis z konieczności został ograniczony do niezbędnego zakresu. Współczesne poglądy dotyczące przyczyn, np. ocieplenia klimatu są skrajnie zróżnicowane, od opinii, że to człowiek w wyniku swojej działalności w zdecydowanej większości powoduje zmiany klimatu, po poglądy, iż oddziaływanie ludzkości na klimat nie ma żadnego znaczenia w porównaniu ze skalą oddziaływania sił natury. W konsekwencji analiza literatury i poszukiwania zależności przyrodniczo-społecznych koncentrują się na zagrożeniach ekologicznych i ich społecznych następstwach. (fragment tekstu)
Rozwój zarządzania środowiskowego w ABB Zamech Ltd datuje się od 1 maja 1990 roku, czyli od momentu powstania spółki. Już wtedy rozpoczęto rozpoznawanie potrzeb w zakresie ochrony środowiska w celu likwidacji wieloletnich zaniedbań. Zarządzanie środowiskowe wbudowano w strategię firmy.
W niniejszym opracowaniu omówiono założenia ekologistyki i zaprezentowano przykłady postępowania na rzecz środowiska w oparciu o planowanie ekologistyczne dużych liczących się na rynku korporacji: firmy logistycznej Dachser i produkującej maszyny budowlane Komatsu. Artykuł przedstawia strategie proekologiczne, jakie wypracowały obie firmy oraz sposoby realizacji założeń owych strategii z uwzględnieniem konkretnych wymiernych efektów. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 80 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.