Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1159

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic and political integration of Europe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Na zlecenie Komisji Europejskiej prof. Richard Baldwin z Centrum Badań Polityki Gospodarczej (Centr For Economic Policy Research - CEPR) sporządził w 1994 roku raport oceniający szanse przyłączenia krajów Europy Środkowo-Wscodniej do UE.
Omówienie piątej edycji badania sondażowego przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej dla Europy Środkowej i Wschodniej.
Przedstawiono teorie procesów integracyjnych w Europie po II wojnie światowej charakteryzując specyfikę tej integracji i jej etapy. Omówiono aspekt poszerzenia UE w kontekście historycznym poczawszy od lat 60-tych.
Stanowisko Europejskiego Banku Centralnego wobec rozszerzenia UE ma istotne znaczenie dla krajów kandydujących z powodu gdyż: banki centralne tych krajów muszą spełniać określone kryteria, by móc stać się elementem Europejskiego Systemu Banków Centralnych, oraz polityka pieniężna i polityka kursu walutowego kraju kandydackiego muszą zmierzać w kierunku, umożliwiającym przyszłe członkostwo w unii walutowej i przyjęcie wspólnej waluty. Autor przedstawia stanowisko Europejskiego Banku Centralnego, co zaleca krajom kandydującym do członkostwa w Unii Europejskiej.
W ostatnim czasie toczy się w państwach Unii Europejskiej ożywiona debata na temat przyszłości integracji europejskiej, a w szczególności kształtu, jaki ma przybierać Unia Europejska. Omówiono najważniejsze teoretyczne koncepcje integracyjne, które rozwinęły się po drugiej wojnie światowej w Europie Zachodniej: federalizm, konfederalizm, funkcjonalizm i neofunkcjonalizm oraz dzisiejsze koncepcje w tym zakresie (zwłaszca przywódców niemieckich i francyskich). Zwrócono uwagę na stanowisko Polski w tym temacie.
Przedstawiono raporty Parlamentu Europejskiego odnoszące się do 12 państw (Bułgarii, Cypru, Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), które obecnie prowadzą z Unią Europejską negocjacje akcesyjne.
13 listopada 2001 r. Komisja Europejska przyjęła doroczne Raporty Okresowe oceniające stan przygotowania do członkostwa poszczególnych państw kandydujących oraz zawarte w odrębnym Dokumencie Strategicznym plan i rekomendacje działań mających zapewnić powodzenie procesu rozszerzenia. Przedstawiono streszczenie raportu opracowanego przez Komisję Europejską dla krajów kandydujących, w tym Polski. Omówiono postęp krajów kandydujących do członkostwa analizując kryteria polityczne oraz kryteria ekonomiczne. Jednym z najważniejszych elementów jest przedstawienie przez Komisję Europejską założeń Planu Działania w zakresie wzmocnienia zdolności administracyjnej i sądownictwa krajów kandydujących.
W ramach artykułu zamieszczono trzy opracowania, które opisują następujące zagadnienia: stosunki Niemiec z Unią Europejską w 1998 roku, główne cele prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej w 1999 roku oraz stanowisko przedsiębiorców niemieckich wobec rozszerzenia UE na Wschód.
Przedstawiono wyniki raportu Komisji Europejskiej na temat gotowości przystąpienia państw środkowoeuropejskich do UE. Omówiono następujące kryteria ekonomiczne: bezpośrednie inwestycje zagraniczne, politykę pieniężną, politykę budżetową. Szczegółowo omówiono kondycję gospodarczą Polski.
W dniu 18 października 1999 roku opublikowany został raport tzw. "Grupy Mędrców" (Wise Men Group) pt. "Instytucjonalne implikacje rozszerzenia". Głównym celem traktatu jest przygotowanie reformy instytucjonalnej Unii zwłaszcza w kontekście rozszerzenia Unii na Wschód.
Przedstawiono wyniki ekspertyzy przeprowadzonej przez Austriacki Instytut Badań Gospodarczych - WIFO, odnośnie dojrzałości gospodarczej do członkostwa w Unii Europejskiej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Posłużono się następującymi kryteriami ekonomicznymi: ogólny stan gospodarki, struktura handlu zagranicznego i konkurencyjność, inwestycje bezpośrednie, polityka monetarna, dojrzałość do uczestnictwa w unii gospodarczej i walutowej, potencjał migracyjny, rolnictwo oraz zdolność gospodarki do nadrobienia opóźnień w stosunku do państw UE. Polska w tej klasyfikacji zajęła dopiero szóste miejsce.
W artykule przedstawiono kwestie dostosowań prawnych i instytucjonalnych w/w krajów kandydujących do Unii Europejskiej. Komisja Europejska przyjęła okresowe raporty od poszczególnych państw kandydujących (Regular Reports) oceniające realizację kryteriów członkostwa w UE. Zamieszczono krótkie omówienia tych raportów z 1998 roku.
Artykuł omawia rolę i politykę Niemiec w kształtowaniu i budowaniu Unii Europejskiej.
Artykuł omawia rolę i politykę Wielkiej Brytanii w kształtowaniu i budowaniu Unii Europejskiej.
Rezultaty wiedeńskiego szczytu Unii Europejskiej w grudniu 1998 r. zapewne rozczarowały szóstkę kandydatów do UE - wbrew ich oczekiwaniom nie padła bowiem data rozszerzenia Unii o kolejne państwa.
Artykuł omawia rolę i politykę Francji w kształtowaniu i budowaniu Unii Europejskiej.
Artykuł omawia rolę i politykę Włoch w kształtowaniu i budowaniu Unii Europejskiej.
Artykuł omawia rolę i politykę Hiszpanii, Portugalii i Grecji w kształtowaniu i budowaniu Unii Europejskiej.
Głos w dyskusji nad powiększeniem Unii Europejskiej o kraje Europy Środkowo-Wschodniej podkreślający korzyści jakie ta operacja może przynieść dla Unii.
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.