Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1330

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 67 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elderly people
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 67 next fast forward last
Artykuł dotyczy funkcjonowania i perspektyw rozwoju turystyki senioralnej. Analizę przeprowadzono na podstawie opinii członków dwóch aktywnych sekcji stowarzyszenia zajmującego się promocją zdrowia. Analizę ankiet poprzedza krótka prezentacja działalności stowarzyszenia. Badanie przeprowadzono na 68 seniorach. Pytania ankietowe dotyczyły czterech głównych tematów: dane osobowe oraz dotyczące stanu zdrowia, preferowane formy aktywności rekreacyjnej, główne cele podróżowania i motywacji turystycznej oraz najważniejsze czynniki hamujące aktywność turystyczną respondentów. Grupę badanych poproszono także o ocenę oferty turystycznej widocznej na rynku Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem czynników, które warto byłoby w niej zmienić.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Social Activity of Senior Citizens - Some Sociological Remarks on the Issue
80%
Purpose: The aim of the paper is to discuss the issue of social activity of senior citizens from the perspective of sociology and social gerontology. Design/methodology/approach: The barriers of social activity experienced by elderly people as well as its amenities are presented in the order of the SWOT-like analysis. The main issue has been discussed within the scope of gerontology. Psycho-social and sociological theories has been applied to distinguish two levels of potential factors of social activities of senior citizens: individual level and the level of society. Findings: As a result of discussion in the summary author the role and the connection of theory and research in the practice of providing the opportunities for social activities of senior citizens. The special role belongs to action research which directly lies in between science and practice, the surveys which provide knowledge about scale of the problems and forms of activity of elderly people whereas longitudinal studies indicate the changes in attitudes and the modes of activity in the life course of aging individuals. Originality/value: The paper combines and puts in order the scientific arguments concerning chances and factors hindering social activity of senior citizens. It is addressed to sociologists, social workers and some other specialists in the scope of social sciences and practical professions dealing with the issues of elderly people.(original abstract)
Prognozy demograficzne GUS pokazują, że do 2035 r. subpopulacja ludzi mających 65 lat i więcej w Polsce wzro- śnie o 62% w porównaniu do 2010 r., natomiast subpopulacja ludzi mających 80 lat i więcej wzrośnie w tym samym okresie aż o 96%. Celem artykułu jest diagnoza wybranych zasobów opieki geriatrycznej w sytuacji postępującego starzenia się społeczeń- stwa wsi i miast w Polsce. Aby zrealizować cel, przedstawiono prognozy demograficzne dla Polski do 2035 roku z podziałem na poszczególne województwa oraz wieś i miasto, jak również dokonano analizy wybranych zasobów opieki geriatrycznej (łóżek geriatrycznych oraz lekarzy geriatrów) w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Uzyskane wyniki badań pozwalają stwierdzić, że w Polsce występuje niedostatek zasobów geriatrycznych, tak łóżek szpitalnych, jak i lekarzy specjalistów. Mimo że prognozowany odsetek osób w wieku 65+ na wsi będzie w 2035 r. niższy niż w miastach, to na terenach wiejskich dostęp do tych zasobów jest bardziej ograniczony ze względu na koncentrację zasobów geriatrycznych głównie w dużych miastach. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Deinstytucjonalizacja usług dla seniorów jako element polityki senioralnej
80%
Demografię Polski charakteryzują dwa współwystępujące zjawiska: niska dzietność i coraz większa długość życia. W efekcie w naszym społeczeństwie wzrasta udział osób starszych oraz niesamodzielnych. Główną tendencją w formalnej opiece nad osobami niesamodzielnymi, do których należą wymagający wsparcia seniorzy, jest deinstytucjonalizacja. Pod tym pojęciem rozumie się działania podejmowane na rzecz tworzenia różnych form usług (również zdrowotnych) w środowisku mających na celu zapewnienie właściwej opieki oraz wydłużenie okresu sprawności psychofizycznej oraz możliwości pełnienia ról społecznych i zawodowych. Przesłanki deinstytucjonalizacji mają zarówno charakter ekonomiczny (koszt opieki stacjonarnej), jak i społeczny (preferencje klientów). Celem artykułu jest zaprezentowanie deinstytucjonalizacji usług dla seniorów jako elementu polityki senioralnej w Polsce. Analiza przytoczonych wyników badań i kontroli wskazuje na potrzebę pilnych działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie przebiegu i efektów procesu deinstytucjonalizacji skierowanych do kadry instytucji świadczących usługi opiekuńcze oraz zawiera konkretne propozycje w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Uwarunkowania turystyki seniorów w Polsce
80%
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja czynników decydujących o aktywności zawodowej, społecznej, turystycznej i rekreacyjnej oraz edukacyjnej seniorów. A także zwrócenie uwagi na faktyczne potrzeby tychże grup społecznych na podstawie przeglądu dotychczasowych badań w tym zakresie. (fragment tekstu)
7
80%
Wstępna wersja opracowania powstała w ramach badań statutowych Instytutu Statystyki i Demografii Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (KAE/ S15/23/15), pt. Monitorowanie polityki senioralnej (recenzent prof. dr hab. P. Błędowski). Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób można oceniać efekty działań, które składają się na politykę senioralną w Polsce. W artykule pokazano sposób przedstawiania polityki senioralnej w dokumentach rządowych oraz zaprezentowano jej ocenę za pomocą wskaźników wykorzystywanych w międzynarodowych porównaniach. Wskazanie tradycyjnego podejścia do takiej oceny zostało zilustrowane na przykładzie Polski, zarówno na poziomie krajowym, jak i w ujęciu regionalnym. Tradycyjne sposoby oceny zostały ponadto rozszerzone o nowe ujęcie - znane w analizie polityk publicznych od dawna, ale niestosowane w analizach polityki senioralnej w Polsce - czyli tzw. analizę stanów kontrfaktycznych. Celem artykułu jest wskazanie możliwości i zapoczątkowanie systematycznych - tego typu - analiz dla całościowej oceny efektów działań dotyczących osób starszych. Podjęto próbę analizy kontrfaktycznej na podstawie danych Diagnozy Społecznej (2015), której wyniki zostały przedstawione i skomentowane w artykule. W Polsce konieczny jest stały monitoring efektów oddziaływania polityki senioralnej nie tylko za pomocą wskaźników (znanych i modyfikowanych czy nowych w zależności od powiązania z celami polityk). Potrzebna jest także ewaluacja działań za pomocą zaawansowanych metod analitycznych (m.in. z wykorzystaniem analizy stanów kontrfaktycznych). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ustalenie pewnych prawidłowości rządzących migracjami zagranicznymi osób starszych oraz społecznych i zdrowotnych konsekwencji tego typu wyjazdów. Analizie poddano dwa typy strumieni migracyjnych seniorów: migracje do członków rodziny oraz migracje w celu polepszenia jakości życia. Opracowanie, choć nawiązuje do klasycznych teorii migracyjnych, podkreśla, że w przypadku ludności po 60. roku życia zjawisko migracji jest specyficzne i nie podlega tym samym zasadom, jak przemieszczenia ludności w innych kategoriach wiekowych. Wiąże się bowiem często z przejściem na emeryturę oraz zmianami zdrowotnymi u seniorów. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Środowisko terapeutyczne nowe podejście do projektowania domu seniora
80%
Postęp cywilizacyjny i rozwój medycyny jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dekad, sprawiły, że średnia długość życia w większości społeczeństw wysokorozwiniętych uległa zdecydowanemu wydłużeniu. Z danych statystycznych wynika, że średnia długość życia w latach 1955-1995 wzrosła z 47 do 65 lat. Efekt ten jest szczególnie widoczny w krajach zamożnych i wysoko rozwiniętych. W związku z tym, w wielu krajach Europy Zachodniej obserwuje się zjawisko starzenia się społeczeństwa i związany z tym narastający problem osób starszych i samotnych, którym podeszły wiek uniemożliwia samodzielną egzystencję. Wiąże się to w dużej mierze ze zmianami w mentalności społecznej prowadzącymi do zaniku tradycyjnego modelu dużych rodzin wielopokoleniowych, w których osoby starsze, opiekujące się licznymi dziećmi, pełniły istotną rolę wychowawczą, zapewniającą im jednocześnie poczucie utylitarności. Kolejnym aspektem wpływającym na izolację osób starszych ze społeczeństwa są zmiany w strukturze społecznozawodowej, które sprawiają, że ich rodziny nie są w stanie pogodzić obowiązków zawodowych z opieką nad starszymi ludźmi. Należy jednak pamiętać, że problem starzenia się społeczeństwa dotyczy nie tylko krajów Europy Zachodniej lecz również Polski. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego ostatnie dwudziestopięciolecie w Polsce charakteryzowało się zdecydowanym spowolnieniem wzrostu demograficznego oraz istotnymi zmianami w strukturze wiekowej naszego kraju. Konsekwencją wspomnianych zmian jest narastanie przytoczonego wcześniej problemu osób starszych, jednakże w przeciwieństwie do krajów bardziej zamożnych, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania w Polsce często zdarza się, że osoby te nie są objęte wystarczającą opieka socjalną pozwalającą im na korzystanie z domowych wizyt rehabilitacyjnych i różnego rodzaju opieki specjalistycznej. Dlatego też zasadnym wydaje się skoncentrowanie większej ilości środków finansowych na budowę i rozwój Domów Pomocy Społecznej (DPS), mogących stanowić miejsce zamieszkania i wypoczynku osamotnionych starszych osób. (fragment tekstu)
Backpacking w Polsce jest zagadnieniem wciąż nowym i nierozpoznanym. Aby znaleźć odpowiedź na pytania o profil demograficzny polskich backpackerów, przeprowadzono od października 2013 do czerwca 2014 roku badania. Do wybrania grupy reprezentatywnej posłużono się metodą celową. Za podstawowe kryterium selekcji przyjęto kryterium tożsamościowe oraz demograficzne. Wybrano 100 osób z przedziału wiekowego pomiędzy 18. a 25. rokiem życia oraz 100 osób - pomiędzy 60. a 75. rokiem życia. Celem badania była identyfikacja i opis wieloprzekrojowych struktur uczestników backpackingu w Polsce. W artykule zostały zaprezentowane wyniki ukazujące społeczno-demograficzne aspekty polskiego backpackingu młodego i senioralnego pokolenia.(abstrakt oryginalny)
Autorka charakteryzuje problem ludzi starszych w Polsce. Zajmuje się głównie opisem ich stanu zdrowotnego oraz możliwością opieki społecznej w naszym kraju. Przyznaje, że problem ten jest jeszcze za mało zbadany w porównaniu z krajami cywilizowanymi.
The dynamic development of digital technologies and their widespread use in everyday life, especially by younger generations, forces urgent initiatives to counter the digital exclusion of older people. Adult Social Inclusion in and the Digital Environment (ASIDE) has offered activities to support inclusive education and digital skills, raising competences for digital social inclusion of adult social educators and adult social volunteers. The aim of the article is to present the experiences of the ASIDE project in the field of digital inclusion of seniors. Research methods typical of this type of study were used: critical analysis of the literature on the subject, analysis of project documents, analysis of published secondary data. (original abstract)
Dokonano przeglądu literatury dotyczącej zmian percepcji sensorycznej u osób starszych i ich znaczenia żywieniowego. Zmiany w chemopercepcji zachodzące z wiekiem, zarówno w kategoriach intensywności jak i hedonicznych mają istotny wpływ na wybór żywności oraz fizjologię żywienia. Zmiany te objawiają się obniżeniem wrażliwości, zdolności rozpoznawania bodźców smakowych i zapachowych oraz przesunięciem optymalnie pożądanych ich natężeń. Wielkość tych zmian z wiekiem jest specyficzna w odniesieniu do różnej jakości bodźców oraz indywidualnie wysoce zróżnicowana. Znaczna niejednolitość metodyki prac eksperymentalnych w tym zakresie powoduje trudności w ilościowym oszacowaniu wymienionych zjawisk. (abstrakt oryginalny)
14
80%
Niniejszy artykuł naukowy ma na celu wyjaśnienie znaczenia badań jakościowych, w szczególności zaś metodyprocess tracing, w ewaluacji rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych (ASOS). W artykule przedstawiono metodykę zastosowania metody process tracing wykorzystywanej w badaniu studium przypadku oraz warunki, w jakich może być ona użyteczna w określaniu efektów realizacji programu w ramach polityk publicznych. Artykuł został oparty na badaniach przeprowadzonych w ramach projektu naukowego Innovative Social Investment Strenghtening Communities in Europę (InnoSi) finansowanego przez Komisję Europejską z programu Horyzont 2020. W głównej części artykułu zaprezentowano częściowe wyniki badań empirycznych mających formę analizy studium przypadku i obejmujących projekt Aktywni bez względu na wiek w oparciu o metodę process tracing. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Proces starzenia się społeczeństwa - wybrane aspekty
80%
Starzenie się społeczeństw jest procesem obiektywnym, nieuniknionym w dającej się przewidzieć przyszłości i nieodwracalnym w krótkim okresie. Obok globalizacji i internacjonalizacji, dynamicznego rozwoju gospodarki opartej na wiedzy oraz pobudzania innowacyjności, starzenie się populacji postrzega się jako współczesny trend społeczno-ekonomiczny. W artykule skoncentrowano się na zarysowaniu zjawiska starzenia się społeczeństw w ujęciu globalnym oraz omówieniu biologicznych, psychologicznych i społecznych aspektów z nim związanych. W tym celu dokonano krytycznego przeglądu krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Parę lat temu siedziałam ze znajomą w studenckiej kawiarni "Chatka Żaka" przy herbacie. Chociaż byłam zajęta rozmową z Kornelią, kątem oka zauważyłam przy sąsiednim stoliku trzech dość hałaśliwych młodzieńców, którzy też nam się przyglądali i coś komentowali. W pewnym momencie jeden z nich, najprzystojniejszy, wstał od swojego i podszedł do nas. - Czy można się przysiąść do pań - zapytał uprzejmie. - Pan się chyba pomylił, obok siedzą piękne młode dziewczęta - odrzekłam, przekonana, że chodzi o jakąś złośliwą zaczepkę. Wszak razem z Kornelią miałyśmy w sumie ponad sto lat. - Ależ nam chodzi właśnie o panie, dlatego że jesteście od nich starsze - zapewnił Emil. Okazało się, że wraz z Januszem i Rafałem są przyjaciółmi i studentami prawa. W rozmowie wszyscy przekonywali nas, że tego, czego poszukują, to kontakt ze starszymi, doświadczonymi przez życie osobami, rówieśnicy ich nudzą. Od tego dnia rozpoczęła się między nami bliska znajomość, a z czasem przyjaźń. Uczestniczyli w moich seminariach magisterskich i doktorskich, choć nic ich do tego nie obligowało. Pragnęli bowiem rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać, głównie o swojej trudnej młodości. Kiedyś, gdy rozmowa zeszła na "domy spokojnej starości", jeden z nich rzekł: a nam się marzą "domy niespokojnej młodości". Wszyscy trzej dawno już ukończyli studia, pożenili się (zapraszając nas na swoje wesela), pracują w swoim zawodzie. Rozjechali się po różnych miastach. Sami się już trochę postarzeli. Może mają własne dzieci. (fragment tekstu)
17
Content available remote Economic Activity of Older People in Selected EU Countries
80%
The paper presents an analysis of changes in activity of the population in older age people (50-64 years) in selected EU countries: Finland, Germany, the Netherlands and Estonia in the context of demographic aging. The study period covered the years 2000 to 2012. It was low participation of people aged 50+ in most European countries and the EU average. At the same time there was an increase in the labor market involvement of people in this age group in recent years. Also presented are examples of good practices used in those countries that have successfully improved the situation on the labor market, leading to an increase in employment of people around the age of retirement. (original abstract)
W niniejszym artykule autorzy pragną skoncentrować się na problemie starzejącego się społeczeństwa oraz na rozwiązaniach, które mogą znacznie ułatwić funkcjonowanie osobom starszym w dobie cyfrowej cywilizacji wraz z jej największym osiągnięciem, jakim jest Internet. (fragment tekstu)
W filmie Skyfall o przygodach Jamesa Bonda pojawia się motyw zupełnie nielicujący z wizerunkiem superagenta - proces starzenia. Jeden z dialogów utrwala w masowej świadomości stereotyp "You can't teach old dog new tricks", co w tłumaczeniu kontekstowym oznacza, że osoby dojrzałe nie przyswajają nowych umiejętności oraz są odporne na zmiany. Czy na pewno? Trenerzy nieznający specyfiki uczenia osób 50+ ryzykują niską efektywność swoich szkoleń i stres grupy. (fragment tekstu)
The aim of the article is to describe the MEAP (Multiphasic Environmental Assessment Procedure) method which had and may have in the future many practical applications in management of care settings for elderly people. The author starts with presenting a methodological foundations of the method, then shows the construction of the tools and diagnostic techniques within the method. As the method turned out to be helpful and may still be helpful in management of settings for senior citizens, the author presents its practical applications in different areas (scopes) of social policy institutions' functioning (including care settings) in several countries. Finally the author sums up the advantages of the MEAP method which emerged due to previous applications. (original abstract)
first rewind previous Strona / 67 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.