Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 298

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise profitability
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Analiza rozwoju polskiej gospodarki wskazuje na utrzymywanie się niekorzystnych zjawisk. Od połowy 1998 roku pogarsza się zarówno kondycja gospodarki, jak i przedsiębiorstw.
Przedstawiona analiza jest próbą empirycznej weryfikacji czynników kształtujących rentowność przedsiębiorstw w Polsce, na podstawie źródłowych sprawozdań finansowych za rok 1995 ("Lista 500") największych przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego o różnych formach własności.
W artykule zaprezentowano rezultaty analizy i oceny sytuacji finansowej wybranych grup przedsiębiorstw sektora prywatnego. Uwagę skoncentrowano na poziomie i strukturze rentowności, strukturze zyskowności i stopniu deficytowości oraz wielkości obciążeń wyniku finansowego.
Istniejące badania dotyczące związku między subwencjami rządowymi a wynikami finansowymi przedsiębiorstw często wykorzystują średnie podejście oparte na analizie regresji i koncentrują się głównie na krajach rozwiniętych. Aby wypełnić tę lukę, badanie to po raz pierwszy bierze pod uwagę wpływ działań wspierających rząd na opłacalność MŚP produkcyjnych w kraju rozwijającym się, jakim jest Wietnam. Wykorzystując niezbilansowany panel danych, obejmujący okres 2009-2015, wykazano, że rządowe wsparcie finansowe ma niewielki wpływ na rentowność jeśli zastosuje się zwykłą metodę najmniejszych kwadratów (OLS). Jednak metoda regresji kwantylowej z efektami stałymi pokazuje, że wsparcie finansowe ma negatywny wpływ na rentowność w przypadku firm o niskich zyskach, ale wpływa pozytywnie w przypadku firm o wysokim percentylu rentowności. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują również, że decydenci powinni skupić się na wspieraniu start-upów, a nie nieefektywnych firm niezarejestrowanych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia wyniki finansowe przedsiębiorstw z Listy 500 na tle wyników przedsiębiorstw w gospodarce ogółem w 1999 r. Podaje strukturę wyników finansowych "500" oraz rentowność przedsiębiorstw z Listy 500 wg sekcji EKD. Zawiera ranking grup przedsiębiorstw wg kryterium rentowności aktywów.
Artykuł omawia przeciętną rętowność przedsiębiorstw z Listy 500 w porównaniu z rentownością przedsiębiorstw ogółem w Polsce.
7
Content available remote Rentowność przedsiębiorstw przemysłowych w okresie spowolnienia gospodarczego
76%
Celem artykułu jest próba określenia skali tego osłabienia na podstawie analizy zmian w poziomie rentowności z wyeksponowaniem niektórych czynników determinujących owe zmiany. Do realizacji tak sformułowanego celu wykorzystano analizę wskaźnikową, bazując na informacjach publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Przedmiotem analizy są przedsiębiorstwa przemysłu przetwórczego (zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności sekcja "Przetwórstwo przemysłowe"). Analiza obejmuje lata 2007-2010, przy czym 2007 r. jest traktowany jako baza odniesienia, a lata 2008-2010 jako okres spowolnienia gospodarczego. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania było przedstawienie metody analizy rentowności holdingu finansowego, opartej na prostym i kompleksowym modelu skonstruowanym na systemie Du Ponta oraz przedstawienie konstrukcji wskaźników rentowności dla przedsiębiorstw działających w różnych sektorach, uwzględniając specyfikę ich sprawozdań finansowych wynikającą z ustawy o rachunkowości. Przedstawiona metoda badawcza pozwoliła na ocenę specyficznego rodzaju podmiotu gospodarczego jakim jest grupa kapitałowa działająca w sektorze usług finansowych. (fragment tekstu)
Cel - celem artykułu jest zbadanie wpływu uczestnictwa przedsiębiorstw różnych wielkości i branż w postępowaniach przetargowych na ich płynność finansową oraz rentowność. Metodologia badania - w artykule wykorzystano metodę ankietową oraz przeprowadzono analizę danych finansowych przedsiębiorstw biorących udział w przetargach publicznych. W badaniu wzięło udział 236 przedsiębiorstw. W celu weryfikacji wyników badań i określenia zależności pomiędzy uczestnictwem w rynku zamówień publicznych a płynnością finansową i rentownością przedsiębiorstw zastosowano test niezależności chi-kwadrat. Zakres czasowy badań obejmował 2015 rok. Wynik - przeprowadzone badania wykazały wpływ uczestnictwa przedsiębiorstw biorących udział w zamówieniach publicznych na ich płynność finansową i rentowność. Oryginalność/wartość - Opracowanie stanowi próbę wypełnienia luki badawczej dotyczącej wpływu uczestnictwa przedsiębiorstw w rynku zamówień publicznych na ich płynność finansową i rentowność.(abstrakt oryginalny)
Cel - Głównym celem artykułu jest dyskusja naukowa na temat wpływu zapasów na poziom zysków przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż online w Polsce. Metodologia/podejście - Procedura testowa opiera się na metodzie wielokrotnych badań studium przypadku. Przedmiotem badań są firmy, które sprzedają online w Polsce. Wykorzystano dane statystyczne i analizę finansową na podstwie dostępnych sprawozdań finansowych z bazy Amadeus. Osiągnięcie tych celów stosowano w badaniach literatury, polskiej i anglojęzycznej. Wynik - poziom zapasów ma duże znaczenie dla zysków i strat spółek e-commerce. Zyski firm sprzedających w Internecie nie różnią się znacząco na tle całego przemysłu. Oryginalność/wartość - Projekt może być wykorzystywane do budowania i oceny zagadnień naukowych związanych z integracją zarządzania struktury kapitału i innych kwestii związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach. Przeprowadzone badania są istotne dla stosowania teoretycznych zebranych danych empirycznych w projekcie i mogą również służyć jako podstawa do skorygowania modeli zarządzania wydajnością w firmach. Badania będą miały na celu przyczynienie się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z wpływem czynników i określenia ich ekonomicznej efektywności.(abstrakt oryginalny)
Zasygnalizowane wyżej niedogodności tradycyjnego rachunku CVP stanowiły uzasadnienie dla wykorzystania do jego prowadzenia modelu regresyjnego ze zmiennymi parametrami. Przydatność tego modelu zostanie zweryfikowana na autentycznym materiale empirycznym pochodzącym z wybranego drogą doboru celowego przedsiębiorstwa. Nazwy jego nie możemy jednak, ze względu na brak zgody Zarządu, ujawnić. (fragment tekstu)
Kryzys finansowy i jego skutki są dostrzegalne w wielu segmentach rynku finansowego. Dotyczy to również stosunkowo młodego rynku doradztwa finansowego dla klientów detalicznych w zakresie zarządzania ich finansami. Początkowo oddolna inicjatywna przedsiębiorców prywatnych i instytucji finansowych przybrała formę podmiotów pomagających klientom indywidualnym w najkorzystniejszym wyborze początkowo kredytów, a później inwestycji, ubezpieczeń, produktów regularnego oszczędzania. Sukces pierwszych podmiotów zachęcił do tworzenia kolejnych, które miały już inne, trudniejsze warunki działania. Weryfikatorem ich strategii rynkowych, siły kapitałowej i jakości zarządzania był właśnie kryzys finansowy, który oznaczał znacznie trudniejsze warunki otoczenia i działalności. W efekcie potrzebna była restrukturyzacja sieci placówek i zatrudnienia, wprowadzanie innowacji finansowych i rozszerzanie doradztwa na nowe obszary (sektor MSP). W przypadku części graczy rynkowych działania te nie przyniosły rezultatu, a znane (A-Z Finanse, Money Expert) i mniej znane (Homest Swiss, Family Finanse) podmioty w branży ogłaszały upadłość. Kryzys finansowy negatywnie wpłynął na efektywność działania doradców finansowych poprzez pryzmat ich rentowności. Branża z kryzysu wychodzi wzmocniona i skonsolidowana, ale przed nią jeszcze wiele wyzwań związanych z kwestiami regulacji, certyfikacji i standaryzacji działalności oraz odbudowy zaufania do zawodu doradcy finansowego, które zostało nadszarpnięte przez nieetyczne ich działania przez kryzysem finansowym (nadmierne zadłużanie, narażanie na nadmierne ryzyko inwestycyjne). (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Rentowność firm rodzinnych w województwie wielkopolskim
76%
Celem artykułu jest ocena rentowności firm rodzinnych województwa wielkopolskiego z sektora MSP. Rentowność firm rodzinnych będzie porównana z firmami nierodzinnymi działającymi w tych samych branżach, czemu towarzyszą hipotezy, że rentowność sprzedaży firm rodzinnych jest niższa od rentowności firm nierodzinnych (H1) oraz, że rentowność kapitałów własnych firm rodzinnych jest niższa niż pozostałych podmiotów (H2). W analizie uwzględniono również czas trwania firm rodzinnych, czemu z kolei towarzyszy hipoteza, że rentowność firm rodzinnych jest wprost proporcjonalna do czasu ich trwania (H3). Analiza oparta jest na danych z 447 firm rodzinnych, obejmuje wyniki finansowe z roku 2010. W badanej populacji dominują firmy rentowne, nierentownych było 49 podmiotów, tj. około 11% populacji. Wyniki badania pozwalają na potwierdzenie hipotez H2 i H3, tylko hipoteza H1 nie może zostać zweryfikowana pozytywnie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zależności płynności przedsiębiorstwa a jego rentowności. Płynność przedsiębiorstwa reprezentowana jest przez współczynnik bieżącej płynności oraz współczynnik płynności szybki. Natomiast rentowność reprezentowana jest przez współczynnik ROE i ROA. Dla realizacji celu postawiono hipotezę mówiącą, że zależność pomiędzy płynnością a rentownością w wybranej grupie przedsiębiorstw ma charakter nieliniowy. Przeprowadzona analiza została wykona na próbie zawierającej 3278 obserwacji pochodzących z 419 przedsiębiorstw funkcjonujących w warunkach rynku polskiego. Poprzez jedną obserwację autorzy rozumieją zestaw pięciu zmiennych w postaci: wskaźnika płynności bieżącej, wskaźnika płynności szybkiej, ROA, ROE oraz wielkości kapitału pracującego w przedsiębiorstwie w danym roku kalendarzowym. Pozyskana próba badawcza obejmuje lata 2002 do 2013, lecz ze względu na niekompletność dostępnych danych dla wszystkich lat we wszystkich analizowanych spółkach, liczba danych pozyskanych dla każdego przedsiębiorstwa nie jest jednakowa. W celu dokonania dokładniejszej analizy w dalszej części badania dokonano szeregu estymacji ekonometrycznych, z których wybrano trzy najlepiej obrazujące postawione problemy badawcze oraz najpoprawniejsze pod kątem statystycznym. Analizując współczynniki znajdujące się przy poszczególnych zmiennych widzimy, iż ponownie płynność niejednoznacznie wpływa na zyskowność przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Shark repellents jako elementy ładu korporacyjnego zapewne nie pozostają bez wpływu na wyniki finansowe i wycenę spółek. Przeciwstawne hipotezy sugerują, że wpływ ten może być negatywny lub pozytywny. Badania związków między poziomem zabezpieczeń polskich spółek publicznych i ich rentownością oraz wyceną rynkową sugerują, że związek pomiędzy badanymi zmiennymi nie jest jednoznaczny. Podczas gdy w roku 2006 można było odnieść wrażenie, że hipoteza ukorzenienia kierownictwa znajduje potwierdzenie, dane z roku 2009 sugerują raczej prawdziwość hipotezy interesu akcjonariuszy. Najbardziej zaskakujący jest silny ujemny związek między rentownością spółek i ich wyceną w 2009 roku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia czynniki generujące rentowność obrotu, poziom rentowności obrotu oraz sektorowe zróżnicowanie rentowności obrotu.
19
Content available remote The Persistence of Abnormal Returns : Analysis of Polish Manufacturing Industry
76%
The ultimate goal of a company is to build the enterprise value, which is achievable thanks to abnormal profits generated in particular period. Moreover, firms are expected to take measures to maintain abnormal profit in the future. On the other hand, abnormal profits attract competitors, who increase competition and as a result abnormal profits disappear. The persistence of profit is a term that describes a situation, when the company is successful in maintaining the abnormal profit over time. The main aim of this paper is to investigate the persistence of abnormal profit in Polish manufacturing sector. In other words, the question is whether Polish manufacturing companies are able to maintain their abnormal profits over time. The persistence of abnormal profits is investigated using dynamic panel model with generalized method-of- moments estimators. The method is applied to a panel of 5303 Polish companies from manufacturing sector observed over the period 2006-2014. This paper contributes to the existing literature in two ways. First, analysis is performed for developing country. Second, analysis is performed both at the level of entire sector and at division level. Three main conclusions can be drawn from the conducted research: there are significant differences between profit rates within the same industry at division level; estimated persistence of abnormal profit coefficients are at moderate level; there are substantial differences between estimated persistence of profit coefficients for divisions in the same industry. (original abstract)
W artykule poddano empirycznej wersyfikacji mikroekonomiczne determinanty struktury kapitału dla 736 publicznych spółek produkcyjnych z Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski i Wielkiej Brytanii. Struktura kapitału została zdefiniowana jako zadłużenie całkowite i zadłużenie długoterminowe w sumie kapitałów. Wśród istotnych mikroekonomicznych determinantów struktury kapitału wyróżniono: zmienność zysków, wielkość spółki, możliwości wzrostu, zyskowność, strukturę aktywów. Za najistotniejsze czynniki wywierające wpływ na strukturę kapitału uznano rentowność podmiotu gospodarczego i jego wielkość. Przedsiębiorstwa z badanej populacji państw stosują podobne determinanty struktury kapitału, różny może być jednak ich sposób i siła oddziaływania. Za różnice w istotności poszczególnych determinantów dla podmiotów gospodarczych pochodzących z różnych państw odpowiadają czynniki o charakterze makroekonomicznym, instytucjonalnym i kulturowym. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.