Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 963

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Community law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Rozważania na temat "normatywnego otoczenia" w Unii Europejskiej, co należy zrobić w celu zapewnienia czytelności istniejących norm. Przedstawiono: definicje instrumentów porządkowania legislacji, tj. kodyfikacja, konsolidacja, recast; cele, elementy, etapy oraz organizacje projektu kodyfikacyjnego przedstawionego w Komunikacie Komisji.
2
Content available remote Instytucja Ombudsmana europejskiego
100%
Omówiono problematykę Ombudsmana europejskiego mianowanego przez Parlament Europejski, wyposażonego w prawo przyjmowania skarg od wszystkich obywateli Unii lub osób fizycznych i prawnych mieszkających lub posiadających swoją siedzibę statutową w państwie członkowskim, które dotyczą przypadków złego zarządzania podczas działań instytucji lub organów Wspólnoty. Autorka przedstawia problemy terminologiczne, genezę instytucji, podstawy prawne, pozycję ustrojową, składanie skarg, tryb postępowania oraz dotychczasowe doświadczenia i perspektywy.
3
Content available remote Bezpośrednia skuteczność dyrektyw wspólnotowych w krajowym porządku prawnym
100%
Autor omawia pojęcie i zakres bezpośredniej skuteczności w prawie europejskim oraz podstawy i warunki bezpośredniej skuteczności dyrektyw.
5
Content available remote Wpływ prawa wsólnotowego na stosowanie krajowego prawa karnego
80%
Celem opracowania było poprzez przedstawienie bogatego orzecznictwa Trybunału, wydanego w odpowiedzi na pytania sądów karnych - zaprezentowanie znaczenia istnienia wspólnotowego porządku prawnego dla stosowania krajowego prawa karnego. W prawie europejskim brak jest wprost typowych dla prawa karnego norm zawierających znamiona czynów zabronionych i określenie sankcji za dopuszczenie się danego czynu zabronionego. To jednak nie znaczy, że prawo wspólnotowe nie ma znaczenia dla procesu karnego.(fragment tekstu)
Artykuł omawia działalność Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.
7
Content available remote Zasady systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej
80%
System instytucjonalny to nie tylko układ instytucji i organów, ale także specyficzne zasady postępowania wyznaczające relacje między nimi. Owe relacje możemy rozumieć zarówno jako "zasady prawa", czyli normy obowiązującego prawa lub ich logiczne konsekwencje, które oceniane są jako podstawowe dla tego systemu prawa bądź jego części, jak i jako wzorce określonych zachowań, wskazujące jakieś stany rzeczy, które zamierza się osiągnąć, stosując dyrektywy mające charakter instrumentalny, prowadzące do zrealizowania celu.(fragment tekstu)
Autor przedstawia historię rozwoju prawa Wspólnot Europejskich, które nazywa prawem europejskim. Prezentuje pierwotne i wtórne źródła tego prawa.
Artykuł porusza zagadnienie praw podmiotowych w systemie Wspólnot i Unii Europejskiej. Prawa podmiotowe definiuje się jako wszelkie uprawnienia przysługujące osobom fizycznym i prawnym w danym systemie prawnym. Za naistotniejsze uważa się prawa człowieka, na które składają się prawa polityczne i obywatelskie oraz prawa ekonomiczne, społeczne i kulturalne.
Prześledzono zmiany w traktatach założycielskich oraz instytucjonalne wprowadzone Traktatem z Nicei, który wszedł w życie 3 lutego 2003 roku. Szczególne znaczenie ma reorganizacja Trybunału Sprawiedliwości, który przekształcono w system instytucji sądownictwa wspólnotowego.
Omówiono proces tworzenia prawa we Wspólnocie Europejskiej. Przedstawiono schemat powstania dyrektyw i rozporządzeń.
Autor omawia podstawę prawną i procedurę przed i po wejściu w życie Traktatu o Unii Europejskiej. Omawia charakter prawny Traktatu akcesyjnego.
Omówiona została struktura i najważniejsze postanowienia dokumentów dotyczących przystąpienia do Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej (Traktat o przystąpieniu, Akta o warunkach przystapienia i dostoswaniu Traktatów, Akt akcesyjny). Zamieszczono w załączniku wykaz dokumentów z dotychczasowymi akcesjami do Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej
Przedstawiono orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawach dotyczących podatku akcyzowego. Koncentruje się ono na trzech grupach wyrobów akcyzowych, które zostały objęte harmonizacją prawa w ramach Wspólnot Europejskich, tzn. na napojach alkoholowych, olejach mineralnych oraz wyrobach tytoniowych.
Swoboda świadczenia usług na terenie Wspólnoty Euroejskiej została zagwarantowana przez artykuł 49 TWE (Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską). Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości w sprawie swobody świadczenia usług dotyczy interpretacji tego artykułu.
Przedstawiono nowe zasady regulujące pomoc państwa dla przemysłu stalowego, które weszły w życie 1 stycznia 1997 r. i będą obowiązywały do 22 lipca 2002 r. Omówiono także ograniczenia w świadczeniu pomocy publicznej dla polskiego hutnictwa wynikające z Układu Europejskiego.
Autorka zajęła się problemem negocjacji członkowskich z Unią Europejską w siedmiu dziedzinach prawa europejskiego. Problem leży w zdolności urzędów do koordynacji zadań integracyjnych.
Komentarz i wykładnia prawna do ważniejszych aktów prawnych WE za okres od 21 czerwca do 20 lipca br., w tym także odnośnie wymiany handlowej z Polską.
Unia Europejska nadal dysponuje dużym potencjałem do odgrywania wiodącej roli w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i światowego. Dotychczasowe zaangażowanie państw członkowskich w konflikty zbrojne potwierdza powyższe i jednocześnie wskazuje, iż arbitrem w tego rodzaju uwarunkowaniach mogą być raczej takie podmioty jak UE i NATO aniżeli pojedyncze kraje. W świetle zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych należy również zadbać o skuteczną realizację celów Wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE.(abstrakt oryginalny)
This paper analyses issues concerning the utilization of European structural funds in Poland, where numerous dilemmas appear with in practice with procedures and details in the documentation of projects. One of these problems is that of the consequences of using components in the project which may be treated as counterparts or substitutes of the components specified in tender documentation. The beneficiaries of the project may believe that departure from the assumptions specified in the documentation may result in negative financial consequences imposed by the authorities responsible for management procedures of EU structural funds in Poland. The main question arises of which types of incident are treated as irregularities or infringements of Community law and EU budget regulations. Reviewing cases and rules of Community law shows that there is no cause to initiate legal proceedings in order to establish the presence of irregularities, and that the parties to project agreements tend to find compromise solutions but do not breach the general provisions of Community law. (original abstract)
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.