Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 636

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial institutions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Christine Lagarde- nowa dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego - jest pierwszą kobietą pełniącą taką funkcję. W artykule przedstawiono jej sylwetkę oraz omówiono wątpliwości i kontrowersje związane z wyborem nowego szefa MFW.
Przez umowę będziemy rozumieć dowolny, jednak wyraźnie sprecyzowany ze względu na czas trwania, kontrakt finansowy. Stronami umowy mogą być np. osoby fizyczne, przedsiębiorstwa czy też szeroko rozumiane instytucje finansowe, w dalszej części opracowania najczęściej określane podmiotami. Istotniejsze od określenia rodzaju kontraktu jest założenie o możliwości ewentualnego niedotrzymania warunków umowy przez jedną ze stron. W takiej sytuacji analizie może podlegać prawdopodobieństwo niedotrzymania warunków umowy oraz czas trwania do nastąpienia takiego charakterystycznego zdarzenia. W związku z tym wybranie modeli intensywności jako gruntu teoretycznego jest uzasadnione. Ze względu na fakt, iż modele intensywności w sposób szczególny służą do modelowania ryzyka wynikającego z zawarcia umów kredytowych, kontrakty w niniejszej pracy mogą być traktowane jako umowy kredytowe. Nie jest to jedyne możliwe podejście. Ograniczono się do rozważenia sytuacji, w której jeden nadrzędny podmiot, np. kredytodawca, zawiera jednocześnie n umów z n różnymi podmiotami-kredytobiorcami. Dodatkowo owe podmioty są ze sobą powiązane, w konsekwencji czego ewentualne momenty niedotrzymania warunków przez każdy z podmiotów są skorelowane. Zależności mogą wynikać przede wszystkim z przynależności do takich samych grup ryzyka. Z perspektywy nadrzędnego podmiotu, który zawiera wiele umów na raz istotne jest oszacowanie prawdopodobieństwa, że wszyscy (lub wybrani) jego kontrahenci nie dotrzymają warunków swoich umów. Ten problem jest głównym tematem niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
Reguły biznesowe to wyrażone w formalny sposób warunki odpowiadające zachowaniom personelu lub systemów biznesowych wynikających z regulacji formalno-prawnych, regulaminów czy też polityki biznesowej określonej firmy. Fakt istnienia i znaczenie reguł biznesowych są oczywiste, ale to, co zmieniło się w ciągu ostatnich lat, to sposób ich postrzegania i przedstawiania oraz traktowanie ich w kategoriach zasobów, które mogą być użyte w różnych sytuacjach i kontekstach. Stosowanie zarządzania regułami biznesowymi przez instytucje finansowe daje korzyści w poprawie elastyczności czy zwinności organizacyjnej stosujących je podmiotów. W artykule dokonano próby identyfikacji specyficznych uwarunkowań instytucji finansowych, które(abstrakt oryginalny)
Badania przeprowadzone przez Fundację Edukacji i Badań Bankowych w czerwcu br. wykazuje, że gminy stają się atrakcyjnym miejscem działania dla instytucji finansowych.
5
80%
Podstawowym warunkiem, który powinien być spełniony, aby można było uznać społeczeństwo za informacyjne, jest rozbudowana nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która swoim zasięgiem obejmowałaby wszystkich członków społeczeństwa jako odbiorców indywidualnych i jako pracowników. W przypadku rozwoju społeczeństwa informacyjnego jedną z barier rozwoju jest edukacja społeczeństwa. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na sektor usług bankowych i finansowych jako wiodący w rozwoju wykorzystania nowych technologii informatycznych. Pośrednicy finansowi stali się instytucjami wprowadzającymi innowacyjne metody przekazywania, przetwarzania i gromadzenia informacji oraz upowszechniania wiedzy z tym związanej w społeczeństwie. Dla funkcjonowania pośredników finansowych niezbędne stało się wykształcenie u klientów umiejętności bezpiecznego logowania się do systemów bankowych, wykonywania operacji przelewów, zakładania lokat, otwierania, zamykania kont, zatwierdzania transakcji. Ważnym elementem edukacji wykonywanej przez instytucje pośrednictwa finansowego, niezbędnym w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego, stała się edukacja prawna, uczulenie obywateli na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z nowoczesnych technologii. Klienci dysponując na bieżąco danymi statystycznymi, ocenami eksperckimi mogą podejmować najbardziej racjonalne decyzje dotyczące finansów, z drugiej strony doradcy, pracownicy pośredników finansowych poprzez Internet mają stały kontakt z informacją produktową, centrum obsługi klienta, dostęp do bazy danych. Stworzono doskonale funkcjonującą sieć usług, baz wiedzy, przez co instytucje pośrednictwa finansowego stały się jednym z najważniejszych elementów społeczeństwa informacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Autorka omawia wpływ reformy systemu ubezpieczeń społecznych na zmiany rynku finansowego w Polsce, rolę banków w zreformowanym systemie ubezpieczeń społecznych, stopień przygotowania instytucji finansowych do zmian oraz dostosowania regulacyjne.
Obecnie przy pomocy Banku Światowego DRC doświadcza szybkiej i zdeformowanej urbanizacji: szacuje się, że w 12 największych miastach wzrost ten wyniósł 4,7 procent w skali roku. Wskaźnik urbanizacji w kraju wzrósł z 9,9 procent w 1956 r. do 42 procent w 2015 r. Kraj ten rozwija się bardzo szybko. Wzrost ten tłumaczy się zwłaszcza w ostatnich latach niepewnością i brakiem możliwości gospodarczych na obszarach wiejskich. Miasta rozwinęły się w sposób niekontrolowany ze względu na brak planowania przestrzennego, odpowiednie standardy i praktyki zarządzania gruntami. Sam wzrost nie doprowadzi do zakończenia skrajnego ubóstwa do 2030 r., ponieważ w miarę rozwoju gospodarki wewnętrzne skutki wzrostu mają tendencję do słabnięcia. Na tym etapie większość ludzi wciąż żyje w najbardziej ekstremalnej nędzy i znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Dodatkowe finansowanie z pewnością poprawi dostęp do infrastruktury i usług (dróg i sieci kanalizacyjnych, rynków, szkół, ośrodków opieki zdrowotnej), co umożliwi częściowe zlikwidowanie tzw. luk w inwestycjach, które są szczególnie dotkliwe w stolicach prowincji. Takie rozwiązania będą możliwe dzięki udziałowi w projekcie skierowanym w celu uzyskania dostępu do funduszy inwestycyjnych poprzez proponowanie odpowiednich narzędzi zarządzania miastami opracowanymi na podstawie projektów innych miast. Na prośbę władz kongijskich działania opierają się na zaleceniach przedstawionych w przeglądzie miejskim i przeglądzie sektora lądowego w DRK. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano prawne podstawy działalności banku hipotecznego, omówiono jego cechy charakterystyczne z uwzględnieniem cech odróżniających go od banku uniwersalnego. Przedstawiono również podstawowe problemy i trudności towarzyszące procesowi tworzenia tej wyspecjalizowanej bankowej instytucji finansowej w Polsce.
Zmiany, które obserwujemy obecnie w sektorze finansów detalicznych, można określić angielskim zwrotem deconstruction in value chain, czyli przebudową łańcucha wartości firmy. Proces ten dotyka praktycznie wszystkie instytucje sektora finansów detalicznych. Główne siły powodujące zmiany w dotychczasowym łańcuchu wartości to: • rosnąca kompleksowość rynku - zarówno po stronie podażowej jak i popytowej. Jest spowodowana rosnącymi potrzebami klienta indywidualnego, jak również rosnącą konkurencją, powiększoną o nowe instytucje sektora finansów detalicznych. • migracja elementów łańcucha wartości - powstanie nowych i umocnienie dotychczasowych, słabo rozwiniętych, niszowych instytucji. Przejmowanie dystrybucji produktów finansowych przez instytucje do tej pory nie zaangażowane we współpracę z sektorem finansów detalicznych, pojawienie się nowych instytucji finansowych przejmujących dystrybucję wybranych produktów oraz rozwój nowych form kanałów dystrybucji można zaliczyć do jednych z ważniejszych zmian zachodzących obecnie w sektorze finansów detalicznych.(fragment tekstu)
Zrównoważony rozwój na poziomie mikroekonomicznym pojawia się coraz częściej się i stanowi integralne podejście w realizacji różnych aktywności prowadzonych w przedsiębiorstwie. W artykule przyjęto założenie, że jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi jakiekolwiek działania zbieżne z celami zrównoważonego rozwoju - bez rozróżnienia, czy dotyczą one aspektów społecznych czy "zielonych" - to działa ono na rzecz zrównoważonego rozwoju. Najczęściej działania związane z dbałością o aspekty społeczne podejmowane są z własnej inicjatywy przedsiębiorstwa, natomiast działania "zielone" są wynikiem wymogów prawnych i presji społecznej. Jednym z sektorów zaangażowanych w takie działania jest sektor finansowy. Wydaje się, że w tym przypadku częściej podejmowana jest działalność społeczna. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na prawne aspekty funkcjonowania instytucji finansowych, czyli podmiotów nieposiadających statusu prawnego banku, na rynku finansowym Unii Europejskiej. Opracowanie to dotyczy sfery definicji legalnych, bez analizy szczegółowych relacji dotyczących poszczególnych rodzajów instytucji finansowych, co można potraktować jako zarys systemowy wspólnotowych ram prawnych w omawianym zakresie.
Artykuł zapoznaje czytelnika z jedną z najpopularniejszych metod kalkulacji kosztów - rachunkiem kosztów działań (Activity Based Costing). Omawia na czym polega jej zastosowanie, jakich dostarcza informacji i jakie z niej płyną korzyści dla instytucji finansowych.
Artykuł przedstawia laureatów czwartej edycji konkursu Portfel Roku BusinessWeeka, w którym doceniono tych, którzy najdynamiczniej rozwijali swój biznes, konsekwentnie budowali nowy segment rynku - doradztwo finansowe i zaskoczyli konkurenta nowymi pomysłami. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: instytucja finansowa (Getin Holding SA), menedżer instytucji finansowej (Obłekowski, Sobieraj), innowacja roku (Kredyt na Gębę sieci hipotecznej Dom), wydarzenie roku (UniCredito przejmuje Hypo), porażka roku (ustawa antylichwiarska), oraz doradca finansowy (Expander i open Finance).
Autor omawia założenia niemieckiej ustawy (GwG), która weszła w życie w listopadzie 1993 r. o wykrywaniu zysków pochodzących z ciężkich przestępstw.
W artykule przedstawiono poziom rozwoju (instrumenty finansowe i instytucje) rynków kapitałowych, funkcjonujących na przełomie lat 90. i na początku obecnego dziesięciolecia. Zasygnalizowano istotne problemy rynku kapitałowego oraz możliwe przyszłe trendy rozwojowe.
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe stanowią część krajowego sektora finansowego, który oparty jest na idei samofinansowania tworzących je członków. Podmioty te, funkcjonując na gruncie prawa spółdzielczego oraz indywidualnych norm ustawowych, do niedawna prowadziły rachunkowość wyłącznie na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Brak zewnętrznego nadzoru oraz przepisów szczególnych w zakresie rachunkowości, w tym związanych z wyceną instrumentów finansowych oraz obowiązkowym badaniem i publikowaniem sprawozdań, spowodował subiektywne kształtowanie wizerunku ekonomicznego kas oraz istotną lukę informacyjną. Następstwem tego stanu rzeczy, po objęciu kas nadzorem przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zleciła dokonanie audytu, było ujawnienie trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej spółdzielczych kas oszczędnościowo- -kredytowych. W artykule zaprezentowano genezę oraz zakres zmian w rachunkowości kas, a także przedstawiono niekorzystny wpływ polityki na rachunkowość.
17
61%
Celem opracowania jest przedstawienie działań wybranych międzynarodowych instytucji finansowych takich, jak: Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), podjętych z uwagi na globalny kryzys finansowy i w celu złagodzenia jego skutków oraz wskazanie na ich rolę w rozwiązywaniu kryzysowych sytuacji. Opracowanie jest oparte na danych z World Development Index oraz z raportów rocznych poszczególnych instytucji. Z analizy podjętych działań przez wybrane instytucje finansowe wynika, że zwiększyły one sumę środków przeznaczonych na walkę z kryzysem w latach 2008-2009 oraz przeznaczyły więcej środków finansowych na bardzo wrażliwe sektory pod względem kryzysu w krajach Unii Europejskiej. Ponadto Rada Gubernatorów MFW - po wielu latach starań - dopiero w 2009 roku zgodziła się na nowy przydział SDR-ów po to, aby zwiększyć rezerwę walutową wszystkim krajom członkowskim w czasie trwania kryzysu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy społecznej odpowiedzialności biznesu w kontekście instytucji finansowych. Autor definiuje pojęcie społecznej odpowiedzialności oraz wymienia wybrane przypadki inicjatyw społecznych podejmowanych przez największe polskie banki.
W niniejszym artykule koncentruję się w pierwszej kolejności na zasadniczej syntetycznej przyczynie wybuchu obecnego kryzysu finansowego, sprowadzającej się ostatecznie do podnoszonego w takiej sytuacji w zasadzie od XVII wieku (początki kapitalizmu) pytania, czy rynki finansowe, w tym szczególnie sektor bankowy, należy traktować w końcowym rozrachunku jako długofalowe zjawisko pozytywne, czy też - z uwagi na fakt, iż nie stronią one od ryzyka (niekiedy na ogromną skalę) - przypisać im raczej należy silne eksponowanie chciwości, skutkującej m.in. pozbawianiem ludzi zgromadzonych środków? Kwestię tę ująć można również w następujące pytanie. Czy rację mają osoby, które uważają, iż bankowość (w tym pieniądz) - obok ognia i koła - należy do trzech najważniejszych (oczywiście pozytywnych) odkryć ludzkości, czy też rację przyznać należy raczej Thomasowi Jeffersonowi, twierdzącemu, że "bankowość jest bardziej niebezpieczna niż zawodowe armie"? (fragment tekstu)
We wrześniu 2006 r. powstanie zintegrowany nadzór nad rynkiem finansowym, a dokładnie tylko nad jego częścią. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, instytucje pożyczkowe, pośrednicy kredytowi, firmy faktoringowe, leasingowe itp. nadal będą prowadzić swoją działalność bez żadnego nadzoru państwowego. Rynek bankowy w kraju objęty zostanie nadzorem dopiero od 1 stycznia 2008 roku, co dowodzi, iż proces integracji nadzorów nie będzie przedsięwzięciem łatwym ani prostym.
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.