Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 748

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Foreign capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego ogłosił kolejny, piąty raport o inwestycjach zagranicznych, opracowany przy współpracy Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Wynika zeń, że przy dynamicznym wzroście liczby spółek z udziałem kapitału zagranicznego w 1994 r. wyraźnie zaznaczyło się zmniejszenie wkładów kapitałowych.
Opracowanie obejmuje analizę procesu rozprzestrzeniania się przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego w Polsce w dwóch historycznie uzasadnionych fazach, obejmujących lata 1976-1988 oraz 1989-2008. W obydwu fazach, przyjmując za kryterium wartość kapitału zagranicznego oraz liczbę spółek z kapitałem zagranicznym, dają się wyodrębnić poszczególne etapy ich rozprzestrzeniania się w regionach kraju.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera listę ważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce (październik 1993).
Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia to obecnie najdynamiczniej rozwijający się region świata1. Chińska gospodarka od trzydziestu lat rozwija się w imponującym tempie. Wzrost gospodarczy oscyluje w granicach 10%. Jest to wzrost stabilny i długookresowy2. W roku 2007 Chiny wyprzedziły Niemcy i zajęły ich miejsce jako trzecia gospodarka świata3. W świetle raportu National Inteligence Council Chiny w kolejnych latach prześcigną pod względem GDP Japonię i zajmą jej pozycję jako druga najsilniejsza gospodarka świata za Stanami Zjednoczonymi, a także znacznie zbliżą się do USA pod względem efektywności systemu innowacyjnego. Zgodnie z tym raportem nie ma na świecie kraju, który będzie miał większy wpływ na rozwój świata w ciągu najbliższych 20 lat4. Coraz większą rolę w rozwoju gospodarki państwa środka odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa. Znaczna ich liczba powstaje przy współudziale kapitału zagranicznego. W Chinach istnieją generalnie trzy główne sposoby prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców. Wybór określonej formy prowadzenia działalności wiąże się z wieloma zagadnieniami, jak na przykład wysokość kapitału założycielskiego, jaki powinien być zainwestowany, wybór zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, sposób opodatkowania nowego podmiotu czy możliwość wystawiania przez niego faktur na terenie Chin. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań nad atrakcyjnością województwa śląskiego jako miejsca lokaty kapitału zagranicznego na tle pozostałych polskich województw. Podjęto próbę identyfikacji obszarów pozytywnie wpływających na atrakcyjność inwestycyjną województwa śląskiego oraz takich sfer, które ograniczają jego atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. W badaniach zastosowano metodę taksonomicznej miary rozwoju Z. Hellwiga. (fragment tekstu)
Potrzeba badania zjawiska restrukturyzacji przedsiębiorstwa wynika z konieczności ciągłego dostosowywania się firm do burzliwego, turbulentnego otoczenia. To czyni procesy te ważnym i warunkującym rozwój współczesnych organizacji determinantem, czynnikiem decydującym o ich przewadze konkurencyjnej. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa, by być skuteczną, musiała zostać powiązana ze zmianami w otoczeniu podmiotów gospodarczych, tj. w całej gospodarce. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena działalności inwestorów zagranicznych w pięciu najsłabiej rozwiniętych województwach, tworzących Polskę Wschodnią. Analiza wykazała, iż województwa Polski Wschodniej należą do regionów najsłabiej pozyskujących inwestorów zagranicznych. W tym makroregionie inwestorzy lokują kapitał głównie w przemysły tradycyjne, a przemysły wysokiej technologii mają mniejsze znaczenie. Dla regionalnych gospodarek najlepsze perspektywy kształtują podmioty z kapitałem zagranicznym w geograficznie peryferyjnym województwie podkarpackim, a następnie w lubelskim. Stwarzają miejsca pracy dla wykwalifikowanej siły roboczej, dają perspektywy jej rozwoju, zwiększają kontakty z zagranicą, w największym stopniu tworzą gospodarkę opartą na wiedzy.(abstrakt oryginalny)
Propozycje inwestycyjne 150 francuskich firm dla naszych przedsiębiorstw będziemy mogli oglądać na 71 Międzynarodowych Targach Poznańskich na specjalnej wystawie "Francja partnerem '99".
Jedna z największych francuskich grup przemysłowych, Saint-Gobain intensywnie rozwija inwestycje w Polsce. W końcu 1998 r. znalazła się na pierwszym miejscu wśród inwestorów francuskich, na 18 wśród wszystkich firm zagranicznych. Wartość jej dotychczasowych nakładów inwestycyjnych wyniosła 260 mln euro.
Przedstawiono rolę małych i średnich przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego jako ważnego ogniwa w rozwoju sektora MSP w Polsce. Główną uwagę poświęcono analizie liczby firm z kapitałem zagranicznym, zatrudnieniu w tych przedsiębiorstwach oraz ich rentowności obrotów. W pracy podkreślono, jak ważną rolę odgrywają firmy z udziałem kapitału zagranicznego w funkcjonowaniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Analizę oparto na danych statystycznych uzyskanych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Głównego Urzędu Statystycznego.
11
Content available remote Przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego w gospodarce polskiej
100%
Na podstawie danych statystycznych uzyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego dokonano analizy działalności przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego funkcjonujących w polskiej gospodarce. Podmioty te najczęściej działały w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (93,6%). Liczba tych przedsiębiorstw oraz poziom zatrudnienia w latach 2005-2009 wykazywał tendencję wzrostową. W prezentowanej zbiorowości dominowały małe jednostki (83,1%). Najwięcej przedsiębiorstw prowadziło działalność związaną z handlem i przetwórstwem przemysłowym. Kapitał zagraniczny głównie skupiono w województwie mazowieckim (49%). Ulokowany w Polsce w 2009 roku kapitał pochodził ze 109 krajów, z czego 87,3% stanowiły kraje Unii Europejskiej, w tym Niderlandy (22,7% kapitału zagranicznego ogółem), Niemcy (18,5%) i Francja (15,7%). (abstrakt oryginalny)
Od lat wiadomo jest, iż gospodarki konkurują między sobą o przedsiębiorców, którzy dokonują lokalizacji swojej działalności gospodarczej na podstawie wielu determinant. Szczególnie ważne są zachęty inwestycyjne oferowane przedsiębiorcom zagranicznym, którzy wybierając miejsce prowadzenia swojej firmy, analizują szereg czynników lokalizacyjnych. W dobie gospodarki rynkowej zwiększa się zdolność przedsiębiorstw do dokonywania wolnych wyborów inwestycyjnych, w tym także lokalizacyjnych. Oprócz państwa (rządu) coraz częściej to jednostki samorządu terytorialnego mają istotny wpływ na to, czy dany przedsiębiorca wybierze ich gminę na miejsce lokalizacji swojej inwestycji. Zatem do zadań samorządów lokalnych zalicza się tworzenie warunków do stabilnego i dynamicznego rozwoju gospodarczego danej jednostki samorządu terytorialnego. Głównym celem władz gminnych i powiatowych jest dążenie do uzyskania przewagi konkurencyjnej w stosunku do innych jednostek, polegającej na organizowaniu sprzyjającego klimatu do rozwoju przedsiębiorczości. To właśnie powiaty, a częściej nawet gminy mają największy zakres kompetencji do samodzielnego podejmowania decyzji i kształtowania polityki finansowej. Osiemdziesiąt procent wszystkich dochodów samorządowych jest w gestii gmin, a ponadto to one same wpływają na kształtowa-nie się podatków i opłat lokalnych, co jest jednym z ważniejszych czynników lokalizacyjnych wchodzących w skład klimatu inwestycyjnego danego regionu.(fragment tekstu)
Raport o stanie inwestycji zagranicznych w Polsce w latach 1990-95 oraz lista największych inwestorów (stan po I kw. 1996 r.).
Przyciąganie inwestorów zagranicznych przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej zależy od kilku czynników: zaawansowania przemian rynkowych, warunków prawnych, polityki podatkowej, poziomu usług bankowych, stanu infrastruktury telekomunikacyjnej, poziomu kapitału ludzkiego. W artykule przeanalizowano niektóre spośród tych zagadnień na przykładzie Polski i Węgier.
Autor przedstawił rozwój inwestycji zagranicznych w Polsce od początku 1990 r. Zamieścił wykaz firm zagranicznych, które najwięcej inwestują w Polsce, struktureę inwestycji zagranicznych w/g branż i krajów pochodzenia.
Narodowe Fundusze Inwestycyjne powstały na użytek Programu Powszechnej Prywatyzacji w Polsce. Od początku istotny wpływ na ich powstawanie wywierał czynnik zagraniczny. Autorzy programu korzystali z doradztwa zachodnich konsultantów i wykorzystali w organizacji funduszy rozwiązania występujące powszechnie w funduszach inwestycyjnych w obszarze prawodawstwa anglosaskiego.
Artykuł omawia raport "Inwestycje zagraniczne w Polsce", przygotowany w Instytucie Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.
Polska jest uważana za najatrakcyjniejsze miejsce pod względem lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, faktyczny napływ kapitału jednak temu zaprzecza.
Łączne zaangażowanie zagranicznego kapitału od początku transformacji przekroczyło 20 miliardów dolarów. Czy to dużo, czy mało? Jaki strumień obcego kapitału Polska jest w stanie zaabsorbować.
Jest to raport przedstawiający wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu badawczego "Gospodarczo-społeczne i prawne aspekty..." realizowanego w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. W raporcie omówiono stan, uwarunkowania, strukturę i efekty ekonomiczne inwestycji niemieckich w zachodnich województwach przygranicznych Polski.
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.