Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1989

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 100 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Households
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 100 next fast forward last
W artykule podjęto próbę identyfikacji czynników mających wpływ na poziom wskaźnika braku odpowiedzi w środowisku polskich gospodarstw domowych w 2013 r. Podstawą analizy były wyniki historii kontaktów w badaniu na losowej próbie ponad 34 tys. gospodarstw domowych. Przeanalizowano oddzielnie uwarunkowania braku kontaktu oraz odmowy. W identyfikacji czynników prawdopodobieństwa braku odpowiedzi wykorzystano wielopoziomowy model regresji logistycznej wielomianowej. Wyniki ujawniły inne reguły uczestnictwa w badaniu w przypadku akceptacji kontaktu i inne dla realizacji wywiadu. Podejście wielopoziomowe ujawniło dodatkowo, że mniejsza skuteczność ankieterów w nawiązywaniu kontaktów z jednostkami badania przekładała się na ich mniejszą perswazyjność w nakłanianiu respondentów do współpracy(abstrakt oryginalny)
Along with the growing wealth of society, the demand for insurance, including health insurance, increases. In recent years, there has been significant interest in insurance products which guarantee access to private healthcare facilities. The waiting time for an appointment with a specialist is shorter than in public institutions, and such insurance offers quick diagnostics and high-quality services. The study aimed to determine the level and differentiation of health insurance expenditure in various types of households and its share in total insurance expenses. From 2006 to 2020, as shown by statistics, the highest expenditure on health insurance was recorded in the households of nonmanual workers (PLN 19.72 per person per year on average) and the lowest - in farmers' families (8.85 per person per year on average). The indicator of the diversification of insurance expenditure structures for the surveyed households calculated for 2020 showed that farmers' households had a significantly different (various) structure of expenditure on insurance than that observed in other types of households (total vpq = 0.96)(original abstract)
Na działalność małych przedsiębiorstw w Polsce wpływa wiele uwarunkowań i czynników wyodrębnianych według różnych kryteriów klasyfikacyjnych. Oddziałują one jako pewien zestaw determinant niejednokrotnie zmienny co do siły i kie-runku oddziaływania. Mogą sprzyjać rozwojowi małych przedsiębiorstw lub hamować go. Istotne zatem jest wyeksponowanie czynników o charakterze stymulują-cym oraz rozpoznanie czynników ograniczających rozwój. Najogólniej uwarunkowania działania małych przedsiębiorstw można podzielić na dwie grupy: wewnętrzne i zewnętrzne. Skupiając się na czynnikach zewnętrznych, podkreślić należy, że występują one niezależnie od podmiotów gospodarczych, na które działają, w tym przypadku małych przedsiębiorstw, i wynikają na przykład z sytuacji ekonomicznej kraju, stanu koniunktury lub trendów politycznych. Wśród czynników zewnętrznych istotnych z punktu widzenia niniejszych rozważań szczególne znaczenie ma popyt zgłaszany przez konsumentów.(fragment tekstu)
Głównym celem tego artykułu było przedstawienie metody Engla pozwalającej na wyznaczenie ogólnej skali ekwiwalentności dotyczącej gospodarstw domowych o różnym składzie demograficznym oraz wyznaczenie tych skal dla wyróżnionych, tzw. biologicznych typów gospodarstw domowych. Korzystając z danych statystycznych dostępnych w publikacjach GUS (1993-2001), dotyczących wydatków na żywność w gospodarstwach tworzonych przez małżeństwa bezdzietne, małżeństwa z 1, 2, 3, 4 i większą liczbą dzieci oraz gospodarstwa matek z dziećmi na utrzymaniu, oszacowane zostały parametry krzywej Engla. Na podstawie tych parametrów wyznaczono skale ekwiwalentności wyróżnionych typów gospodarstw, przy czym punktem odniesienia, którego skala wynosiła 1, było gospodarstwo tworzone przez małżeństwa bezdzietne. Korzystając z powyższych skal, wyznaczono tzw. dochód ekwiwalentny z dochodem małżeństwa bezdzietnego, co pozwoliło na dokonanie relatywnej oceny sytuacji materialnej gospodarstw poszczególnych typów. Podstawę takiej oceny stanowiła analiza wartości wskaźnika będącego ilorazem dochodu rzeczywistego i dochodu ekwiwalentnego danego gospodarstwa w rozważanym okresie. Z przeprowadzonej analizy wynika, że potrzeby dochodowe gospodarstw, zwłaszcza rodzin wielodzietnych i matek z dziećmi na utrzymaniu, niezbędne, aby gospodarstwa te osiągnęły taki status ekonomiczny jak małżeństwa bezdzietne, są znacznie wyższe od rzeczywistych dochodów, jakimi dysponują te gospodarstwa. Ponadto w kolejnych łatach badanego okresu można zaobserwować, że dysproporcje między dochodami rzeczywistymi i ekwiwalentnymi pogłębiają się właściwie we wszystkich typach gospodarstw. (fragment tekstu)
Celem prezentowanej pracy jest klasyfikacja krajów Unii Europejskiej według poziomu i struktury zadłużenia gospodarstw domowych, a także problemów ze spłatą zobowiązań. W artykule podjęto też próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób struktura zadłużenia wpływa na problemy z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań. (fragment tekstu)
Czynniki wpływające na wielkość konsumpcji alkoholu od dawna znajdowały się w centrum zainteresowania naukowców . Pomimo to, ilość literatury, która rozpatruje ten problem od strony ekonomicznej, jest niewielka. Dotychczas nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedni ludzie piją mniej, a inni więcej, dlaczego jedni stają się alkoholikami, a inni nie, pomimo że piją w sposób do siebie zbliżony. Oszacowanie siły wpływu poszczególnych czynników na wielkość konsumpcji piwa może częściowo odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wyodrębnienie wzorców konsumpcji piwa jest również jednym z narzędzi w walce z uzależnieniami i wpływa na politykę skarbową państwa. W celu dokładniejszej analizy powyższego problemu podjęto próbę wskazania najważniejszych czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na ilościową konsumpcję piwa w polskich gospodarstwach domowych. W tym celu posłużono się nowoczesnymi metodami statystycznymi analizy danych.(abstrakt oryginalny)
Wymagania i metodyczne podejście do obliczania wskaźników przepływów finansowych w sektorze gospodarstw domowych ukraińskiej gospodarki są uważane za istotne z punktu widzenia zachowania ich siły nabywczej. Autorka prezentuje w artykule metodyczne podejście do oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych na Ukrainie.(abstrakt oryginalny)
Przemiany społeczne obserwowane w ostatnich latach mają wyjątkowo złożony charakter. Dotyczą one nie tylko gospodarki, ale również procesów demograficznych, norm społecznych, podstaw naszej egzystencji, od typu rodziny począwszy, poprzez różnorodność form pracy, po trwanie życia ludzkiego. W Polsce przemiany te odczuwalne są ze szczególną ostrością, gdyż zbiegły się w czasie z transformacją gospodarczą i ustrojową. Sprostanie wynikającym z tych przemian potrzebom ekonomicznym i społecznym uzależnione jest od wiedzy, jaką dysponujemy w zakresie ich identyfikacji, oraz od rozmieszczenia terytorialnego, co warunkuje prowadzenie efektywnej polityki społecznej przez władze samorządowe. Celem podjętego badania jest analiza zróżnicowania struktury gospodarstw domowych w Polsce na przykładzie frakcji gospodarstw jednoosobowych w świetle możliwości wynikających z dostępnej infrastruktury statystycznej oraz zastosowań metodologii estymacji pośredniej. (fragment tekstu)
Na początku artykułu przedstawiono gospodarstwo domowe jako przedmiot gospodarujący oraz definicję gospodarstwa domowego według metodologii Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych, Europejskiego Banku Centralnego i Narodowego Banku Polskiego. Następnie omówiono zasady funkcjonowania bankowości elektronicznej i zagadnienie personalizacji w bankowości elektronicznej. Na koniec zaprezentowano gospodarstwo domowe jako uczestnika rynku bankowości elektronicznej.
10
Content available remote The Spatial Dimensions of Households' Resilience
80%
W artykule przedstawiono wyniki badań nad przestrzennymi wymiarami rezyliencji, które zostały przeprowadzone w ramach międzynarodowego projektu RESCUE - Patterns of Resilience During Socioeconomic Crises among Households in Europe (2014-2017). Podstawę empiryczną stanowiły wywiady indywidualne z członkami gospodarstw domowych dotkniętych biedą oraz ekspertami pracującymi na obszarach miejskich i wiejskich objętych badaniami. Rozważania zawarte w niniejszym artykule koncentrują się na próbie uchwycenia przestrzennego wymiaru kryzysu i zaradności doświadczanych w różnych płaszczyznach życia - jednostkowym, rodzinnym i środowiska lokalnego. Zasadniczym celem badań była analiza różnic i podobieństw między strategiami radzenia sobie realizowanymi przez gospodarstwa miejskie i wiejskie. (abstrakt oryginalny)
Prace wykonywane w gospodarstwie domowym nie są przedmiotem obrotu rynkowego, dlatego też nie można ich wycenić w sposób bezpośredni. Ze względu na przydatność wartościowego ujęcia tej kategorii do różnorodnych analiz mikroekonomicznych i makroekonomicznych wielokrotnie podejmowano próby wyceny tych prac. W przeprowadzanych szacunkach stosowano wiele różnorodnych metod pośrednich, ale nie było możliwe uwzględnianie otrzymywanych wyników w rachunkach narodowych. Aktualnie zagadnienie wyceny produkcji gospodarstw domowych nabiera nowego znaczenia. W ramach zharmonizowanego systemu sprawozdawczości statystycznej wiele krajów rozpoczyna wprowadzanie rachunków satelitarnych, w tym dotyczących produkcji gospodarstw domowych. Dzięki zastosowaniu jednolitej metodologii możliwe będzie analizowanie przemian w strukturze wartości produkcji domowej i porównania międzynarodowe w tym zakresie. Prace nad wprowadzeniem ujednoliconej metodologii prowadzone są w ramach Eurostatu, jednak na obecnym etapie prac nie ma jeszcze zgodności co do ostatecznych rozwiązań. Wprowadzanie zharmonizowanych rachunków satelitarnych jest ważnym zagadnieniem w praktyce badań statystycznych w Polsce, w świetle wejścia Polski do Unii Europejskiej. Konieczne jest wprowadzanie nowych rozwiązań metodologicznych, które będą funkcjonować także w innych krajach europejskich, ale trzeba jednocześnie uwzględnić polską specyfikę rozwoju społeczno-ekonomicznego. Realizacji tego celu sprzyjać będą zarówno analiza pro-pozycji Eurostatu, jak i wykorzystanie dotychczasowego dorobku w zakresie wyceny prac domowych w Polsce (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba identyfikacji wpływu kryzysu na sytuację społeczno-gospodarczą gospodarstw domowych. Badanie prowadzono na przykładzie województwa wielkopolskiego w układzie obszarów wzrostu i obszarów stagnacji społeczno-gospodarczej. Zbadano reprezentatywną grupę 1988 gospodarstw domowych (w tym 1510 na obszarach wzrostu i 478 na obszarach stagnacji) pod względem: zmian poziomu bezrobocia członków gospodarstw domowych, zmian poziomu i struktury dochodów oraz wydatków bieżących ponoszonych przez gospodarstwa domowe w dobie kryzysu, zmian poziomu zadłużenia gospodarstw domowych w dobie kryzysu, zmian w zakresie spędzania czasu wolnego i wyjazdów wakacyjnych gospodarstw domowych i zmian kierunków zachowań prorodzinnych gospodarstw domowych w dobie kryzysu. Artykuł dotyczy badań gospodarstw domowych w dobie kryzysu prowadzonych w ramach projektu badawczego "Rozwój społeczno-gospodarczy a kształtowanie się obszarów wzrostu i obszarów stagnacji gospodarczej" finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (N N306 791940). Projekt był realizowany przez Zespół Badawczy Pracowników Zakładu Analizy Regionalnej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Celem badań było poznanie jak studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postrzegają bezpieczeństwo żywnościowe na poziomie gospodarstwa domowego. Zbadano czy młodzi ludzie potrafią zdefiniować pojęcia związane z tematem oraz jak bezpieczeństwo żywnościowe jest przez nich oceniane. Materiały i metody: Narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety. Badanie było przeprowadzone na trzech różnych wydziałach wśród studentów trzeciego roku na kierunkach: ekonomia, prawo oraz bioinżynieria produkcji żywności. Wykorzystano dostępne dane statystyczne. Wyniki: Większość badanych uznała poziom bezpieczeństwa żywnościowego gospodarstw domowych w Polsce jako satysfakcjonujący. W większości gospodarstw domowych respondentów wydatki na żywność w relacji do dochodu, kształtują się na wyższym poziomie niż średnio w kraju. Badani studenci mieli podobny poziom wiedzy na temat pojęć związanych z bezpieczeństwem żywnościowym. Wnioski: Bezpieczeństwo żywnościowe w gospodarstwach domowych badanych studentów jest zapewnione. Dostępność ekonomiczną do żywności w gospodarstwach domowych badanych studentów można określić jako dobrą, ponieważ większość z nich może nabywać produkty wysokiej jakości, zgodnie z preferencjami. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Gospodarstwo domowe w kontekście uwarunkowań systemowych
80%
Artykuł dotyczy głównych funkcji, jakie powinno spełniać państwo w odniesieniu do oczekiwań społecznych. Autor przedstawia tu swoją opinię dotyczącą problemu zaspokajania tych potrzeb w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono zróżnicowanie struktur konsumpcji w gospodarstwach wiejskich i miejskich, które wynikają z wielu przyczyn. Do najważniejszych zalicza się rodzaj głównego źródła utrzymania gospodarstwa. W dalszej części artykułu przedstawiono inne wiodące czynniki kształtujące wzorzec konsumpcji w gospodarstwach wiejskich i miejskich.
Gospodarstwa domowe są w istocie połączone z innymi podmiotami gospodarki narodowej więzami ekonomicznymi oraz społecznymi. Powiązania te powodują przepływ zasobów i transfer dochodów, a jednocześnie stanowią ogniwo pomiędzy państwem a obywatelami w procesie przepływu wzajemnych świadczeń i zobowiązań'. Rozwój gospodarczy regionu powinien być ściśle powiązany z polepszeniem jakości życia mieszkańców. Przyjazne warunki życia to powszechny i dobry dostęp mieszkańców do: opieki zdrowotnej, systemu pomocy społecznej, mieszkań, instytucji kultury, sportu i rekreacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa zarówno socjalnego, jak i publicznego. Niniejsza praca zawiera prezentację wyników badań terenowych oraz ich interpretację. Przedmiotem badania było ustalenie opinii oraz uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Czy władze lokalne i ich decyzje przyczyniają się do prawy warunków życia mieszkańców? (fragment tekstu)
Artykuł omawia wyniki ogólnopolskich badań miejskich gospodarstw domowych prowadzonych w latach 1996-1997. Pozwoliły one na obserwację sytuacji ekonomicznej gospodarstw mających dzieci na utrzymaniu.
Celem badań była wielowymiarowa ocena jakości warunków mieszkaniowych gospodarstw domowych na obszarach wiejskich w poszczególnych województwach, na tle ogółu gospodarstw domowych w Polsce. W badaniach dokonano oddzielnie oceny jakości wewnętrznych i zewnętrznych warunków mieszkaniowych. Wewnętrzne warunki mieszkaniowe dotyczyły samych mieszkań i obejmowały standard ich użytkowania oraz wyposażenie w instalacje sanitarno-techniczne. Zewnętrzne warunki mieszkaniowe charakteryzowały otoczenie mieszkań, tj. uciążliwości związane z hałasem, przestępczością i brakami w infrastrukturze technicznej i usługowej. Łączna ocena jakości warunków mieszkaniowych obejmowała zarówno wskaźniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Ocen tych dokonano na podstawie wartości wskaźników syntetycznych wyznaczonych metodą TOPSIS. Analizy przeprowadzono na podstawie danych jednostkowych nieidentyfikowalnych pochodzących z "Badania budżetów gospodarstw domowych" przeprowadzonych przez GUS w 2021 roku. Dla połowy województw jakość wewnętrznych warunków mieszkaniowych wiejskich gospodarstw domowych oceniono jako średnią, a w województwie łódzkim jako niską. Bardzo wysoką ocenę uzyskano dla siedmiu województw: śląskiego, opolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Z kolei jakość warunków zewnętrznych tylko w województwach małopolskim i podkarpackim oceniono na poziomie wysokim, a w województwie łódzkim - również na poziomie niskim(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia najważniejsze czynniki kształtujące konsumpcję gospodarstw domowych. Są to: dochód narodowy, dochody gospodarstw domowych, ceny dóbr i usług, kredyty konsumpcyjne, oszczędności oraz podaż towarów i usług.
first rewind previous Strona / 100 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.