Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Insurance awareness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Streszczenie: Ze względu na złożoność i wielowymiarową strukturę tej kategorii trudno jest zdefiniować pojęcie świadomości ubezpieczeniowej. Wynika to poniekąd z niejednolitego rozumienia samego terminu „świadomość". Mimo występowania w pełni świadomej potrzeby bezpieczeństwa, rzeczywisty stan świadomości ubezpieczeniowej jest niski. Dlatego też świadomość ubezpieczeniową należy traktować jako ogólny zbiór idei, poglądów i przekonań wspólnych dla całych grup, dotyczących zakresu oraz form zagrożeń ich bytu. Celem artykułu jest ukazanie zależności występujących pomiędzy świadomością ubezpieczeniową a istnieniem świadomości potrzeby bezpieczeństwa. Wysoki stan świadomości ubezpieczeniowej ma wpływ na wzrost popytu na usługi ubezpieczeniowe. Działania na rzecz podnoszenia poziomu świadomości ubezpieczeniowej muszą nosić znamiona działań masowych, kompleksowych i długookresowych. Budowanie świadomości ubezpieczeniowej jest bowiem działalnością ustawiczną, o czym muszą pamiętać towarzystwa ubezpieczeniowe. (oryginalne streszczenie)
Edukacja ubezpieczeniowa odgrywa istotną rolę w kształtowaniu i rozwijaniu świadomości ubezpieczeniowej. Za jej pośrednictwem można budować społeczeństwo świadome ryzyk i zagrożeń, które niesie współczesność. Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na złożoność kształcenia ubezpieczeniowego, którego realizacja odbywa się na różnych poziomach. (fragment tekstu)
Przegląd literatury przedmiotu (podkreślane w "Wiadomościach Ubezpieczeniowych" znaczenie "wiedzy dla praktyki") pozwala na uogólniające stwierdzenie, że to kondycja ekonomiczna przedsiębiorstw i gospodarstw domowych determinuje popyt na rynku ubezpieczeniowym. Podkreśla się przy tym, że w ustaleniach dotyczących tej zależności istotne znaczenie ma zwłaszcza sytuacja materialna gospodarstw domowych. Jednakże w rozważaniach na powyższy temat mówi się też (pytanie: czy dość wyraźnie?) o innych, równie ważnych czynnikach wpływających na korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej: awersji do ryzyka i przezorności ubezpieczeniowej, ofercie ubezpieczeń, kosztach ochrony ubezpieczeniowej, świadomości ubezpieczeniowej, zaufaniu do ubezpieczycieli, polityce ubezpieczeniowej państwa, gwarancjach dla ochrony ubezpieczeniowej, reprezentacji interesów na rynku ubezpieczeń. Dobrze zatem, że coraz bardziej eksponuje się inne wyznaczniki kształtowania popytu na rynku ubezpieczeniowym niż tylko te stricte finansowe. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badania własnego, które dotyczyło świadomości ubezpieczeniowej w zakresie zagrożeń środowiskowych. Przeprowadzono je w sposób reprezentatywny w największych przedsiębiorstwach działających w Polsce w pięciu różnych branżach. Badaniem objęto osoby odpowiedzialne w poszczególnych podmiotach za kwestie ubezpieczeniowe; obejmowało ono następujące obszary: zagadnienia prawne, zarządzanie ryzykiem oraz finansowanie realizacji ryzyka środowiskowego. Analiza wyników pozwoliła na ocenę wykreowanego pojęcia ryzyka środowiskowego oraz poziomu świadomości ubezpieczeniowej w tym zakresie. Obserwowany niski poziom tej świadomości jest przyczyną wciąż niewielkiego popytu na ubezpieczenie środowiskowe i jest on niewspółmierny do zagrożenia, jakie niesie ze sobą ryzyko środowiskowe w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Z punktu widzenia ochrony interesów konsumentów usług ubezpieczeniowych do prawidłowej realizacji umowy ubezpieczenia niezbędna jest odpowiednia wiedza na temat ubezpieczeń, która ma wpływ na zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej. Na podstawie doświadczenia Rzecznika Ubezpieczonych przedstawiono przyczyny pojawiających się problemów ubezpieczających z ubezpieczycielami.
Cel - zaprezentowanie oraz dokonanie analizy wyników badania, które miało wskazać czy studenci, w dobie niestabilności systemu emerytalnego, myślą o swojej przyszłej emeryturze oraz czy podejmują jakiekolwiek działania, by zabezpieczyć własną przyszłość. Uzyskane odpowiedzi miały również potwierdzić postawioną hipotezę, że studenci wykazują niską skłonność do oszczędzania na rzecz przyszłej emerytury, czego jednym z powodów może być niezadawalający poziom świadomości w zakresie ubezpieczeń społecznych. Metodyka badania - badanie przeprowadzono metodą ankiety bezpośredniej wśród grupy studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wynik - ostatecznie pozyskane dane nie napawają optymizmem, a wręcz skłaniają do refleksji, w jakim stopniu obojętność młodego człowieka na kwestie emerytury wpłynie na przyszłość całego społeczeństwa. Respondenci, pomimo tego, że studiują kierunki ekonomiczne, wykazują minimalne zainteresowanie zabezpieczeniem okresu swojej starości. Potwierdza to postawioną wcześniej hipotezę. Wartość - emerytura jest jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów, który dotyczy całego społeczeństwa. Obecna niestabilność systemu emerytalnego w Polsce jest źródłem niepewności wielu Polaków, dlatego analiza postaw młodego człowieka pozwala nie tylko zrozumieć jego nastawienie do kwestii emerytalnych, ale także przewidzieć przyszłe zachowania, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie systemu emerytalnego całego państwa.(abstrakt autora)
Celem pracy jest przedstawienie krytycznej analizy różnych koncepcji związanych ze świadomością finansową. Omówiono również przydatność standardowych pytań dotyczących świadomości finansowej oraz prezentacja wyników pierwszych polskich badań z użyciem pytań tzw. wielkiej trójki w porównaniu z wybranymi krajami. Wreszcie przedstawiono propozycję pytań analizujących świadomość ubezpieczeniową oraz wyniki polskich badań z ich użyciem. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedmiotem rozważań i główną kategorią analiz przyczynowo-skutkowych jest świadomość ubezpieczeniowa, którą autor rozpatruje na szerokim tle jej powiązań i oddziaływań społeczno-ekonomicznych w sferze aktywności jednostki, grupy czy całego społeczeństwa. Celem autora jest ukazanie negatywnych konkurencji społecznych niskiego poziomu świadomości ubezpieczeniowej jako mechanizmu wzajemnie powiązanych procesów deformacji całego rynku, w tym postaw oraz decyzji podmiotów. Dla odzwierciedlenia złożoności omawianych problemów autor wykorzystał koncepcję "błędnych kół", którą wprowadzili w literaturze ekonomicznej H.A. Reitsma i J.M.G. Kleinpenning i przystosował ją do potrzeb tematu (za Ph. Kotlerem).(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ogólne warunki ubezpieczenia - wybrane aspekty prawne i społeczne
100%
Celem opracowania było przedstawienie ogólnych warunków ubezpieczeń w aspekcie prawno-społecznym z uwzględnieniem istoty procesu ubezpieczenia. W artykule przedstawiono podstawy prawne ogólnych warunków ubezpieczeń, świadomość ubezpieczeniową klientów oraz ich wiedzę na temat zasad i funkcjonowania ubezpieczeń oraz rynku ubezpieczeniowego. Z zaprezentowanych rozważań wynika, że wielu klientów nie czyta ogólnych warunków ubezpieczenia, a wybór danego produktu ubezpieczeniowego opiera przede wszystkim na jego niskiej cenie. Ubezpieczyciele z kolei niejednokrotnie formułują nieprecyzyjne i wprowadzające w błąd zapisy, stąd też niezwykle istotna jest transparentność i zrozumiałość ogólnych warunków ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
10
100%
Rozwój rynku ubezpieczeniowego w Polsce zależy przede wszystkim od popytu na usługi ubezpieczeniowe. Popyt ten powstaje przy zaistnieniu u konsumenta konkretnej potrzeby ubezpieczeniowej. Potrzeba ubezpieczeniowa wiąże się z kolei ze świadomością ubezpieczeniową. Interesem więc zarówno zakładów ubezpieczeń, jak i całego rynku jest podnoszenie poziomu tejże świadomości, co winno mieć przełożenie na wzrost popytu na oferowaną usługę. Istotne staje się więc przyjrzenie się temu, co kształtuje świadomość ubezpieczeniową. Poznanie jej determinant prowadzi do określenia, na czym zakłady ubezpieczeń powinny się skupić w kształtowaniu własnego rynku. Dotyczy to też pozostałych podmiotów rynku ubezpieczeniowego. Ważne staje się więc określenie czynników determinujących świadomość ubezpieczeniową, jak również ustalenie poziomu owej świadomości. W tym celu przeprowadzone zostało badanie dotyczące świadomości ubezpieczeniowej studentów poznańskich uczelni publicznych oraz determinant ją kształtujących. Problem analizowany w artykule wpisuje się w kilkunastoletnią dyskusję dotyczącą rozwoju rynku ubezpieczeń w Polsce. Świadomość ubezpieczeniowa analizowana jest przeważnie od strony wiedzy ubezpieczeniowej. Niniejszy artykuł pozwala przyjrzeć się jej w szerszym zakresie. Co więcej, określenie determinant pozwala prócz określenia poziomu świadomości ubezpieczeniowej ustalić, co ją kształtuje i w rezultacie jakie działania należy podejmować, by jej podnoszenie sprzyjało rozwojowi sektora ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę przedstawienia roli i efektywności programów edukacyjnych wspierających zwiększanie świadomości ubezpieczeniowej z zakresu przestępczości ubezpieczeniowej. Wskazano na problem przestępczości ubezpieczeniowej jako istotne zagrożenie dla wszystkich uczestników rynku ubezpieczeniowego. Zaprezentowano programy edukacyjne realizowane w szkołach wyższych oraz opisano cele i założenia programu prewencyjnego "STUDENT", realizowanego na wybranych uczelniach wyższych przez PZU SA/PZU Życie SA. W celu przedstawienia przyczyn wzięcia udziału w programie edukacyjnym wskazano na wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów uczestniczących w programie prewencyjnym "STUDENT". (abstrakt oryginalny)
Jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój rynku ubezpieczeniowego jest świadomość ubezpieczeniowa. Niestety, zarówno świadomość ubezpieczeniowa, jak i postrzeganie tego rynku przez osoby ubezpieczone i potencjalnych klientów nie jest na poziomie pożądanym przez zakłady ubezpieczeń. Wśród wielu czynników wpływających na stosunek osób fizycznych do rynku ubezpieczeniowego jednym z najistotniejszych jest płeć. Kobiety bowiem m.in. zdecydowanie negatywniej oceniają świadczenia/odszkodowania wypłacane przez zakłady ubezpieczeń, jednak ich opinie o poszczególnych instytucjach działających na rynku finansowym są korzystniejsze niż mężczyzn.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia teoretyczne oraz praktyczne zagadnienia dotyczące świadomości ubezpieczeniowej. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że świadomość ubezpieczeniowa studentów jest bardzo niska. Można to poprawić wyłącznie poprzez szeroko rozumianą edukację ubezpieczeniową. Rozwój rynku ubezpieczeniowego jest uzależniony od podwyższenia poziomu świadomości ubezpieczeniowej, gdyż to osoby o wysokiej świadomości są głównie klientami firm ubezpieczeniowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy podjęli próbę oceny świadomości ubezpieczeniowej rolników oraz ich stosunku do ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. W tym celu zaprojektowano i przeprowadzono badanie ankietowe wśród rolników powiatu szczycieńskiego w województwie warmińsko-mazurskim. W pierwszej części artykułu przedstawiono główne determinanty ryzyka i strat w rolnictwie oraz rolę ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem w działalności rolniczej. Przedstawiono również rozwój ubezpieczeń rolniczych w Polsce na przykładzie ubezpieczenia OC rolników oraz ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W drugiej części artykułu przedstawiono cele oraz projekt badania ankietowego rolników, który swym zakresem obejmuje metodę gromadzenia danych, określenie jednostek badania, metodę doboru oraz wielkość próby, a także budowę kwestionariusza. Ostatnia część prezentuje wyniki przeprowadzonego badania wraz z wnioskami na temat znaczenia ubezpieczeń rolniczych w Polsce, świadomości ubezpieczeniowej rolników oraz ich stosunku do oferowanych im produktów ubezpieczeniowych.(abstrakt oryginalny)
Świadomość i świadome działanie to podstawowe charakterystyki człowieka. Opierając się na dorobku psychologii stwierdzić można, że świadomość jest całokształtem doświadczeń i procesów myślowych danej osoby w określonym momencie - jest zdolnością do zdawania sobie sprawy z tego co jest przedmiotem postrzegania i doznawania.(abstrakt oryginalny)
Zapotrzebowanie na ubezpieczenia wiąże się z jednym z podstawowe potrzeby człowieka, czyli potrzebę bezpieczeństwo. Można to uznać za podłoże psychologiczne Stan dyskomfortu pojedynczej osoby lub całości Grupa. Wiąże się to z poczuciem braku pewność i gwarancje związane z utrzymaniem życia, zdrowia i mienia (bezpieczeństwo fizyczne) lub związane z brakiem pewności psychicznej (bezpieczeństwo psychiczne). Wśród wielu różnych czynników wpływających na poziom świadomości ubezpieczeniowej jednostek, grup i społeczeństwach, warunki psychospołeczne przyjmują a specjalne stanowisko. Świadomość ubezpieczeniowa jest wartością społeczną który decyduje o wielkości, zakresie i strukturze obecnego i potencjalnego przyszłego rynku różne towary i usługi. Jest to kategoria długoterminowa. Świadomość ubezpieczeniowa jest w miarę stabilna, a jej zmiana wymaga kilku lat systematycznych i skoordynowanych działań. Jest jednym z podstawowych wskaźników poziomu rozwoju intelektualnego jednostek, grup społecznych i całego społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Świadomość czy samoświadomość ubezpieczonych
100%
W literaturze ubezpieczeniowej jak również w obiegowych opiniach na temat rynku ubezpieczeń używa się pojęcia świadomości ubezpieczeniowej. Pojęcie to rozumie się w sposób różnorodny i raczej intuicyjny. Najczęściej, wnioskując po liczbie zawartych ubezpieczeń zwłaszcza dobrowolnych, sądzi się, że statystyczni Polacy mają niski stopień świadomości ubezpieczeniowej. Tezę tę wspiera się argumentem, że składki przypisane w przeliczeniu na dolary w przeliczeniu na 1 mieszkańca są wielokrotnie mniejsze niż w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Wskazuje się, że stan świadomości wzrasta w przypadku ponoszenia skutków zdarzeń losowych. Równocześnie w literaturze psychologicznej pojawiło się pojęcie samoświadomości. Obszernie na ten temat wypowiedział się Z. Zaborowski m.in. w książce pt. Teoria treść i forma samoświadomości, Warszawa 2000. Lektura tej interesującej książki stawia pytanie czy pojęcie samoświadomości jest możliwe do zastosowania na gruncie ubezpieczeniowym. Celem tego artykułu jest jedynie próba zdefiniowania pojęcia samoświadomości ubezpieczeniowej. Zastanowimy się nad treścią tego pojęcia a także pokażemy jego związek z ubezpieczeniami życiowymi i majątkowymi. W końcowej części artykułu pokażemy praktyczne przejawy samoświadomości ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono, które z czynników przy dzisiejszej świadomości ubezpieczeniowej klientów mają największy wpływ na wybór firmy ubezpieczeniowej.
Podstawowym celem badania było określenie świadomości ubezpieczeniowej rolników zamieszkujących wybraną gminę. Dodatkowo celem pobocznym było rozpoznanie problemów, jakie mają rolnicy przy podejmowaniu decyzji o ubezpieczeniu. (fragment tekstu)
Podsumowując rozważania na temat ubezpieczeń rolnych, potrzeby zawierania tych ubezpieczeń oraz świadomości rolników w tym zakresie należałoby stwierdzić, że niewątpliwie prowadzone są działania mające na celu ogólną poprawę sytuacji. Działania te jednak są zbyt ograniczone, aby można było istotnie zmienić podejście rolników do kwestii zawierania umów ubezpieczenia. Państwo w porozumieniu z instytucjami rynku ubezpieczeniowego, a także zakładami ubezpieczeń, próbuje wprowadzić rozwiązania, mające na celu poprawę sytuacji. Bardzo często jednak mało uważnie wsłuchuje się w komentarze i sugestie pochodzące z rynku. Same towarzystwa ubezpieczeń też nie do końca są zainteresowane rozwijaniem tego rodzaju ubezpieczeń i w konsekwencji tego zaledwie kilka firm oferuje taką ochronę swoim klientom. Jak wspomniano wcześniej, wynika to w dużej mierze z faktu, że towarzystwa nie liczą na duże przychody z tytułu tej działalności, a z drugiej strony wiedzą, że zaangażowanie w ubezpieczenia rolne wymaga znacznych nakładów finansowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.