Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 152

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Katastrofa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Według niektórych szacunków, liczba katastrof naturalnych na świecie rośnie. Ich występowanie często powoduje szkody w infrastrukturze i rolnictwie oraz śmierć i cierpienie wielu ludzi. Zniszczeniu ulega mienie publiczne i prywatne. W tym kontekście kluczowe znaczenie z punktu widzenia ekonomii danego kraju ma przeciwdziałanie skutkom katastrof naturalnych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie występowania zjawisk tego typu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz działań związanych z zapobieganiem negatywnym konsekwencjom ich obecności.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przybliżono problematykę finansowania przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych. Odpowiednie wydatkowanie środków pozwala minimalizować skutki wystąpienia tego typu zjawisk. Autor prezentuje powyższe zagadnienia na przykładzie dolnośląskich powiatów, przez które przepływa rzeka Bóbr: kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, bolesławieckiego.(abstrakt oryginalny)
Ameryka Centralna jest regionem najbardziej zagrożonym powodziami, trzęsieniami ziemi i wichurami. Według niektórych źródeł zjawiska te występują tam coraz częściej, powodując śmierć lub uszczerbek na zdrowiu wielu osób i w rezultacie obniżanie jakości życia w regionie. W latach 1900-2011 w wyniku 616 katastrof naturalnych ucierpiało ponad 38 milionów ludzi. Spowodowały one szkody przekraczające 52 miliardy dolarów. W obliczu tak niepokojących faktów koniecznością staje się analiza tego typu zjawisk i przeciwdziałanie ich skutkom. W niniejszym artykule przedstawiono występowanie katastrof naturalnych w regionie Ameryki Centralnej i międzynarodową współpracę wybranych organizacji w zakresie przeciwdziałania ich skutkom. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano przyczyny drgań gruntu, rodzaje fal, które powodują uszkodzenia budynków. Następnie dokonano przeglądu stosowanych za granicą i w kraju skal do oceny szkodliwości drgań gruntu działających na budynki. Uwzględniono wpływ: częstotliwości drgań gruntu, stanu budynku, konstrukcji budynku, rodzaju podłoża, sposobu posadowienia budynku, stosowanych do budowy materiałów na powstałe uszkodzenia budynku. Na podstawie przeprowadzonej analizy parametrów mających wpływ na wielkość uszkodzeń budynku stwierdzono, że Polska Norma PN-B-02170:1985 ze względu na większą ilość ujmowanych do oceny parametrów niż w skalach zagranicznych dokładniej określa rodzaj uszkodzeń występujących w skutek drgań w budynku. Przykładowo podano i porównano odczytane ze skali możliwe uszkodzenia budynku dla danej wielkości przyśpieszenia a rzeczywiste uszkodzenia budynku wywołane tym przyśpieszeniem. Podano skalę SWD I. We wnioskach stwierdzono, że Polska Norma PN-B-02170:1985 opisująca skale SWD ze względu na większą ilość ujmowanych do oceny parametrów niż w skalach zagranicznych i pięciu stref uszkodzeń najdokładniej określa rodzaj uszkodzeń występujących w skutek drgań w budynku. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy szeroko pojętego otoczenia, w którym obserwuje się zjawiska katastrof przyrodniczych i antropogenicznych. Problem katastrof jest zagadnieniem bardzo złożonym, ale jednocześnie niezbędnym dla zrozumienia rozwoju społeczno-gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia rolę, jaką odgrywa Unia Europejska w zapobieganiu negatywnym konsekwencjom katastrof naturalnych. W pierwszej części artykułu autor prezentuje występowanie tego typu zjawisk i ich oddziaływanie na otoczenie. Następnie ukazana została współpraca krajów członkowskich Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych w Europie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest częścią projektu badawczego, który dotyczy przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych na Globalnym Południu. Jego celami są przeprowadzenie analizy występowania katastrof naturalnych i ich oddziaływania na środowisko oraz przybliżenie międzynarodowej współpracy w zakresie przeciwdziałania skutkom tego typu zjawisk w Afryce. Przeprowadzona analiza pozwala wysnuć następujące wnioski. Afryka jest regionem średnio zagrożonym przez katastrofy naturalne. Głównie są to powodzie i epidemie. Współpraca krajów afrykańskich przejawia się w ich członkostwie w międzynarodowych, globalnych i regionalnych instytucjach, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Afrykańska czy Caritas.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie skrótowo przedstawia konsekwencje w Niemczech japońskiej katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie 11 marca 2011 r. Utrzymujące się od kilku miesięcy trudności w jej opanowaniu przyspieszyły bieg wydarzeń, które w momencie przygotowania poniższego tekstu (początek czerwca 2011 r.) wskazują wyraźnie na forsowanie przez Niemcy konkretnego planu odnośnie do wycofania się z dalszego użytkowania 17 reaktorów jądrowych. W tym kontekście autor zamierza skoncentrować się przede wszystkim na analizie politycznych i gospodarczych skutków decyzji rządzącej koalicji chadecko-liberalnej (CDU/CSU/FDP), na czele z kanclerz Angelą Merkel - w zakresie zasadniczej zmiany polityki energetycznej, które wywołują ogromne zainteresowanie zarówno w Niemczech, jak i poza granicami tego kraju.(fragment tekstu)
9
Content available remote W pogoni za sensacją. Kulturowy wymiar mrocznej turystyki (dark tourism)
80%
Wychodząc z założenia, że wszelkie katastrofy, zarówno przyrodnicze, jak i spowodowane przez człowieka, mają kulturowy wymiar, w artykule skoncentrowałam się nie na samych miejscach tragicznych naznaczonych śmiercią i krwią, ale na kształtowaniu się wyobrażeń związanych z tymi miejscami w efekcie kontaktu z nimi turystów. Śledzę zatem proces mityzacji, a nawet sakralizacji "czarnych miejsc" (black spots), funkcjonowania wyobrażeń na temat katastrofy (w Czarnobylu czy w Smoleńsku), które determinują wszystkie następne zachowania wobec kolejnych katastrof. Zwracam uwagę na źródła popularności mrocznej turystyki (dark tourism) oraz kreowania przez media potrzeby przeżywania mocnych wrażeń. Współczesna mediatyzacja turystyki wzmaga zainteresowania wszelkimi wstrząsającymi kryzysowymi wydarzeniami (np. powodzie, huragany), a jednocześnie kształtuje postawy "współuczestnictwa" w tragicznych wydarzeniach, promując postawę "widza-reportera". W konkluzji artykułu stwierdzam, że doświadczenia turystyczne są bardzo zróżnicowane, ponieważ, będąc wytworami kulturowymi, uzależnione są od sposobu rozumienia i przeżywania świata. (abstrakt oryginalny)
Modele ryzyka ubezpieczeniowego różnią się w zależności od celu, dla którego są tworzone. Odmienne podejście stosowane jest, gdy mają one służyć kalkulacji składki ubezpieczeniowej, czyli ceny za ochronę ubezpieczeniową inne zaś, gdy kalkulowane mają być rezerwy, czyli wysokość zobowiązań zakładu ubezpieczeń, a jeszcze inne, gdy mają służyć ustaleniu udziału reasekuracji. Przy modelowaniu tych najważniejszych wielkości dla szkód powodowanych przez katastrofy pojawiają się pewne wspólne problemy. Przede wszystkim głównym problemem jest brak danych historycznych. Zdarzenia o charakterze katastrof zdarzają się rzadko, czasem raz na kilkaset lat, dlatego też zakłady ubezpieczeń nie mogą opierać budowy modeli na rzeczywistych danych. Ponadto nawet istniejące dane nie zawsze nadają się do analizy obecnej czy przyszłej sytuacji. Dlatego też stosuje się tu nieco inne rozwiązania. Celem artykułu jest przedstawienie etapów postępowania w przypadku ubezpieczeń w razie katastrof oraz wykorzystania otrzymanych informacji w celu ustalenia optymalnego poziomu udziału własnego w wybranych typach umów reasekuracyjnych. (fragment tekstu)
Artykuł pokazuje różnice pomiędzy logistyką biznesu a logistyką operacyjną. Autor obrazuje swoje rozważania przykładami, dotyczącymi logistyki operacji prowadzonych w warunkach ekstremalnych. Analiza wsparcia logistycznego tych operacji uwydatnia znaczenie prawidłowej identyfikacji mechanizmu wydarzeń i spójności działań. Pozwala na wskazanie możliwości minimalizacji strat w przyszłości oraz na lepsze zrozumienie dynamicznego charakteru logistyki, jako sztuki kalkulowania i zaspokojenia potrzeb społeczności ludzkich.
Artykuł dotyczy problematyki obejmującej zakres działania odpowiednich organów przy dokonywaniu oględzin miejsca, a dokładniej - miejsca katastrofy masowej. W artykule przedstawione zostały standardy postępowania dla kierujących oglę- dzinami miejsca zdarzenia. Opracowane standardy mają na celu zapewnienie pomocy dla odpowiednich organów. Poza wspomnianymi standardami w niniejszym artykule uwzględnione zostały wzorce dotyczące identyfikacji ofiar opracowane na V Konferencji Komisji Interpolu do spraw Identyfikacji Ofiar Katastrof Masowych i Klęsk Żywiołowych, która odbyła się w Lyonie 1993 roku. Omówione zostały także wybrane metody identyfikacyjne, do których należą: badania DNA, stomatologia, identyfikacja ciała na podstawie znaków szczególnych (blizn, tatuaży, znamion), osteopatoskopia, implantoskopia oraz fotografia. (abstrakt oryginalny)
Das Objekt der Versicherung ist die Transferierung vom Risiko. In ganzem Entwicklungsverlauf der Versicherung übernahmen die Versicherungsanstalten verschiedene Risiken von ihren Klienten. Naturkatastrophen gehören zu den Ersten Risiken, wegen welchen sich Versicherungen eigentlich abschlossen. Der erste wohlerhaltene Versicherungsvertrag stammt aus italienischem Pisa. Der Vertrag war am 13. April 1379 unterschrieben und begann so die Zeit von kommerzieller Seeversicherung in Europa und gleichzeitig auch die Entwicklung des Seerechts. Internationales Handel bedrohende Naturrisiken sind also Bestandteil der historisch ersten Versicherungsbeziehungen. Das Ziel des Artikels ist Charakterisieren von Naturkatastrophen, deren Position auf dem Versicherungs- und Rückversicherungsmarkt, gegenwärtige Trends in diesem Gebiet und Möglichkeiten der Eliminierung von Naturkatastrophen. Partielles Ziel ist es, diesen Risiken eine entsprechende Bedeutung diesen Risiken zu gewähren, da sich ihr Auftreten in letzter Zeit deutlich erhöhte. In Zusammenhang mit diesem Ziel ist es notwendig sich auch einem der größten Rückversicherer zu widmen, der Swiss Re. (fragment tekstu)
Each activity undertaken by man involves some risk. The risk in question poses a threat not only to human health, life or activities but also to human beings' environment. As a result, deterioration of the natural environment is observed. Increase in pollution of particular components of the natural environment generates some growing interest in ecological issues. Numerous actions are undertaken worldwide in order to promote healthy natural environment - the environment that would be man-friendly. Development of processes of environmental risk management is an example of such actions. Processes of risk management were initiated in the United States and quickly spread to other areas of the world. Originally, they did not cover the natural environment focusing exclusively on corporate economic activities. However, as a result of constant increase in environmental pollution a necessity to adjust the processes in question to environmental protection was finally noticed. Hence, at present, processes of risk management affect the natural environment that is inseparably connected with an enterprise to much greater extent. The above processes are referred to as environmental risk management. (fragment of text)
Being convinced that one of conditions of high quality of insurance protection that is provided by an insurer is a possibility of continuing insurer's activities, the text presented below analyses different aspects of creating reserves as a result of existence of untypical, catastrophic risk. Creating reserves involves retaining resources in an insurance company, which - in the log run - is of much importance for the company solvency. The issue in question - in the context of catastrophic risk - gains in meaning. Such meaning results from specifics of the risk analysed and from controversies related to expressing the risk in financial reporting of an insurance company (that are observed in discussions held internationally). Anna Karmariska Taking into account global changes that are observed worldwide (including the European Union as well) and that concern standards of generating financial information to be used while performing various assessments of insurance companies' standing, the below considerations are presented to indicate financial and reporting consequences of catastrophic risk related protection. (fragment of text)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie skutków wybranych katastrof naturalnych w regionie Azji Południowej. Autor przeprowadza analizę występowania tego typu zjawisk i ich oddziaływania na otoczenie. Następnie przedstawiona zostaje międzynarodowa współpraca w zakresie przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych w regionie. (fragment tekstu)
Zasygnalizowaliśmy już na wstępie, pojawienie się - latach 60. ubiegłego stulecia - kontrowersyjnej koncepcji filozoficznej, logiczno-prognostycznego "modelu Sądnego Dnia" (Doomsday), także "zegara zagłady", "argumentacji Sądnego Dnia". Filozoficzną podstawę stanowi kategoria "bezstronna" aprioryczna alokacja obserwatorów - czyli nas - w czasie. Wzorowana na kopernikańskiej zasadzie "bezstronności - symetrii - nieuprzywilejowania" położenia obiektów ( w tym - Ziemi) w przestrzeni. W jej modyfikacji - jako bezstronności względem czasu i względem położenia w globalnej populacji w historii ludzkości - pobrzmiewa (także) idea sprawiedliwości międzygeneracyjnej w ujęciu J. Rawlsa [1971]. Konsekwencją tej koncepcji jest postawienie kwestii terminalnej daty w kategoriach: "nie - czy, ale - kiedy"? [por. Got, 1993; Gerig, 2012]. Jej słabą stroną jest dowolność i zmienność definiowania (czasem ex post) właściwej katastrofy - zagłady, a mocną (metaargumentacja?) - zaangażowanie merytoryczne ekspertów najwyższej klasy w i liczna reprezentacja noblistów w kręgu think-tanku "Doomsday Clock" (Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim). Zwolennicy tej koncepcji ostrzegają sceptyków, porównując ich krótkowzroczność (ku pamięci, obok poważnych argumentów), do kazusu niepoprawnego optymisty z anegdoty: "optimist who's fallen out of a 100-story building. He's passed 90 stories and says to himself, "so far, so good!" (optymisty, który spadając ze 100-pietrowego budynki, po "przeleceniu" 90 pięter, mówi do siebie: "jak dotąd, wszystko w porządku"!).(fragment tekstu)
W artykule omówiono katastrofy naturalne występujące na obszarze powiatu górowskiego i finansowanie działań zapobiegających ich negatywnym konsekwencjom. Przedstawiono wyniki badań dotyczących wydatkowania środków na bezpieczeństwo publiczne, ochronę przeciwpożarową i ochronę zdrowia oraz promesy na odbudowę. Wyniki badań wskazują na niedostatek środków na usuwanie skutków katastrof naturalnych na obszarze powiatu górowskiego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Flood risk assessment model using the fuzzy analytic hierarchy process
61%
Zrównoważony rozwój i katastrofy naturalne są ściśle ze sobą powiązane. Wpływ wydarzeń o charakterze katastroficznym na środowisko jest nadal trudny do określenia i takie straty są generalnie niedoszacowane. Rozwój nigdy nie jest neutralny w stosunku do katastrof: tworzy on, zwiększa lub redukuje ryzyko ich wystąpienia. Wybór właściwych metod i modeli matematycznych do oceny ryzyka w stosunku do określonych cech i funkcji danego systemu, a także dostępnych informacji i zasobów jest kluczowym parametrem w ocenie wiarygodności. Wielu autorów stosowało metody AHP przy ocenie ryzyka powodzi, ale niewiele publikacji dotyczy zastosowania rozmytej analizy wieloobiektowej w badaniach nad powodziami. W ostatnich latach, rozmyte podejście oceny ryzyka powodzi zyskało na znaczeniu. W niniejszej pracy przedstawiamy model rozmytego analitycznego procesu hierarchicznego (ang. FAHP) do oceny ryzyka powodzi. Zdefiniowano dwa wskaźniki zagrożenia powodzią, jeden oparty na czynnikach naturalnych i jeden na czynnikach antropogenicznych. FAHP został zastosowany w celu zilustrowania modelu.(abstrakt oryginalny)
Gdy 26 grudnia 2004 r. agencje informacyjne podały pierwsze wiadomości o trzęsieniu ziemi w okolicach Sumatry, w świecie ubezpieczeń zawrzało. O godzinie 7.00 rano czasu miejscowego wstrząs o sile 9 stopni w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się 100 mil na zachód od indonezyjskiej wyspy Sumatra, ponad 6 mil pod dnem Oceanu Indyjskiego, wywołał olbrzymie fale tsunami obejmujące swym zasięgiem kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz wschodniego wybrzeża Afryki. Niedługo potem nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, a największy z nich miał siłę 7,2 stopnia. To co ten kataklizm odróżnia od pozostałych, to nie tylko siła wstrząsu, ale przede wszystkim międzynarodowy zasięg. Szkody wystąpiły na obszarze dwóch kontynentów, w miejscach oddalonych od siebie o kilka tysięcy kilometrów. Z pewnością jest jeszcze za wcześnie na ostateczne podsumowania. Wciąż pozostaje wiele niewiadomych, a liczba ofiar zmienia się z dnia na dzień. Bardzo powoli kształtują się wiarygodne statystyki szkód. Warto jednakże zastanowić się, jakie skutki w kontekście ubezpieczeń dla dotkniętych grudniowym kataklizmem państw oraz w skali globalnej przynieść może ta tragedia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.