Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1541

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 78 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 78 next fast forward last
Knowledge Grid, jako obiecująca koncepcja globalnej infrastruktury zmierzającej do usług wiedzy, jest stopniowo rozwijany. Ważnym wydaje się być, w przypadku rozwoju nowych podejść do wykorzystania zasobów sieci komputerowych, aby zidentyfikować kluczowe aspekty jego funkcjonowania. Głównym celem pracy jest zbadanie głównych wyznaczników postępu w aplikacji Knowledge Grid. Istnieją specjalne czynniki, które mają istotny wpływ na Knowledge Grid, odsuwające typowe czynniki wyszczególnione w innych podejściach. Ogólnie mówiąc, następujące czynniki mogą być formułowane jako determinanty rozwoju Knowledge Grid: infrastruktura techniczna, ekonomiczna kontekst przestrzeń środowiskowa i społeczność. Wszystkie wymienione czynniki zostały omówione w poszczególnych sekcjach artykułu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje współdzielenie się wiedzą w organizacji międzynarodowej, która wdraża podejście procesowe. Efektem działań na rzecz podnoszenia efektywności pracy jednostek biznesowych międzynarodowej organizacji jest dzielenie się najlepszymi praktykami i wiedzą. Dążenie do wspólnych standardowych procesów dla wszystkich jednostek biznesowych, wykorzystywanie najlepszych praktyk prowadzi do integracji wiedzy w organizacji, co wpływa na poprawę wspólnych i lokalnych wskaźników.(abstrakt oryginalny)
System CATIA jest jednym z najnowocześniejszych systemów CAx, który umożliwia realizację m.in. wcześniej przedstawionego procesu konstruowania z wykorzystaniem wcześniej już wspomnianej technologii Knowledge-based Engineering. W kontekście tytułu referatu, system ten umożliwia budowę baz wiedzy oraz ich stosowanie podczas wykonywania prac modelowych o charakterze konstrukcyjnym, symulacyjnym itp. Wiedzę w tym systemie można reprezentować za pomocą reguł, formuł (operujących głównie na parametrach geometrycznych, materiałowych czy kinematycznych modelu) oraz tzw. sprawdzeń. Referat stanowi krótki przegląd możliwości systemu CATIA pod kątem stosowania w nim wiedzy podczas realizacji procesu modelowania bryłowego. (fragment tekstu)
4
Content available remote Organizacja obiektów wiedzy menedżerskiej w systemach nauczania na odległość
80%
Nauczanie na odległość stało się podstawą funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego. Bez niego trudno dzisiaj wyobrazić sobie procesy kształcenia. Jeśli dodatkowo będziemy mieli do czynienia z kształceniem na poziomie menedżerskim, należy pamiętać o szybkiej deprecjacji wiedzy. Efektywność nauczania na odległość można poprawić stosując obiekty wiedzy. Obiekty wiedzy pozwolą na szybką adaptację do zmieniającego się otoczenia ze względu na miejsce i czas. W artykule zostanie omówiona organizacja obiektów wiedzy menedżerskiej w systemach nauczania na odległość. (abstrakt autora)
5
Content available remote Dobór języka reprezentacji wiedzy w ontologiach dziedzinowych
80%
W artykule podjęto problem doboru języka reprezentacji wiedzy dla ontologii dziedzinowych. Przedstawiono w nim zastosowania ontologii jako narzędzia reprezentacji wiedzy oraz analizę formalizmów logicznych, takich jak: ramy, programowanie logiczne, logika opisowa, logika I rzędu i logika wspólna. Następnie analizie poddano szereg, klasycznych i opartych na znacznikach, języków reprezentacji wiedzy: Ontolingua, LOOM, OCML, FLogic, SHOE, RDF(S), OWL oraz OWL 2. Na podstawie analizy literatury usystematyzowano również związki i zależności pomiędzy poszczególnymi wersjami i profilami języka OWL. Artykuł kończy następująca konkluzja: język OWL 2 DL jest najbardziej ekspresywnym językiem zachowującym rozstrzygalność, w związku z czym charakteryzuje się on najwyższą stosowalnością w budowie ontologii dziedzinowych, umożliwiających wnioskowanie.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie możliwości wykorzystania międzynarodowych porozumień partnerskich do doskonalenia zarządzania gminami, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych. W opracowaniu zaproponowano procedurę przygotowania i wdrożenia współpracy partnerskiej gmin(fragment tekstu)
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na pewne specyficzne cechy wiedzy jako zasobu (dobra), determinujące procesy zarządzania tym zasobem. Nie sposób tu wyczerpująco przedstawić wszystkich właściwości wiedzy, godnych uwagi. Toteż ograniczono się jedynie do wybranych kwestii: do interpretacji znaczenia tego terminu, do przedstawienia wybranych własności wiedzy jako obiektu badawczego oraz kilku jej cech jakościowych.(fragment tekstu)
System gospodarczy podlega w okresie ostatnich dekad gwałtownym przemianom, zarówno na poziomie gospodarki globalnej, jak i na poziomie przedsiębiorstw. Zmiany te są w głównej mierze wynikiem gwałtownego wzrostu tempa postępu technicznego, w szczególności rozwoju technologii teleinformatycznych. Zmieniają się warunki i formy konkurencji oraz współpracy przedsiębiorstw. Zmienia się ekonomika przedsiębiorstwa, a także zasady budowy i implementacji strategii. Coraz częściej podstawowym "tworzywem" zarówno w procesie zarządzania na poziomie operacyjnym, jak i w procesie budowania trwałej pozycji konkurencyjnej staje się wiedza i umiejętność zarządzania nią. Zdolność absorpcji wiedzy staje się kluczowym wyznacznikiem pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
This paper addresses the problem of social roots of statistics, and particularly it highlights its role in transforming data into knowledge. Statistics is the only tool enabling effective move from the welfare state to the welfare society. Following the Gurria's call for a new generation of statistics, the main ways for the development of this new statistics are also discussed. The problem how to meet new social needs rising in information societies or societies based on knowledge is also briefly discussed.(original abstract)
Niniejsze opracowanie przedstawia aspekty związane ze szkoleniami pracowników, analizując proces rozwoju wiedzy pracowników poprzez jej poszerzanie. Opiera się na badaniach empirycznych w przedsiębiorstwach i organizacjach publicznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione podstawowe cechy i zasady odwzorowań trzech najbardziej powszechnych metod reprezentowania wiedzy: ram, sieci semantycznych oraz reguł. W odniesieniu do poszczególnych metod reprezentowania wiedzy przedstawiono przykładowe wzorce procedur służących do identyfikacji. Wzorce te stanowiły podstawę do porównania poszczególnych metod w części końcowej. (fragment tekstu)
12
Content available remote Innowacje powstające w sieci na przykładzie Chin
80%
Celem opracowania jest określenie znaczenia wymiany wiedzy oraz budowania relacji opartych na wiedzy pomiędzy innowacyjnymi przedsiębiorstwami oraz ich partnerami i/lub konkurentami w trakcie realizacji procesów innowacji w sieci. Opracowanie charakteryzuje rolę, jaką odgrywają klastry, parki naukowo-technologiczne oraz inne sieci innowacji w gospodarczym rozwoju regionów i krajów. W tekście przedstawiono przykłady ich działalności na terenie Chin, które także pokazują międzynarodową współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy współpracownikami analizowanych sieci innowacji.(abstrakt oryginalny)
Wiedza jest jednym z kluczowych zasobów niezbędnych do rozwoju biznesu. Istotne dla przedsiębiorstwa zasoby mogą znajdować się poza tradycyjnie rozumianymi jego granicami, w sieci współpracujących ze sobą przedsiębiorstw. Z perspektywy pozyskiwania wiedzy, sieci można podzielić na dwie kategorie - oparte na relacjach rynkowych oraz umiejscowione lokalnie. Uczenie się w sieciach stwarza przesłanki do budowy przewagi konkurencyjnej. Trzy najważniejsza zagadnienia w procesie uczenia się to: pozyskiwanie wiedzy, kreowanie wiedzy i zawłaszczanie wiedzy. Nowe modele zarządzania widoczne są także w różnego rodzaju przemyśle kreatywnym. Można wyodrębnić trzy modele wdrażane przez duże wytwórnie muzyczne: rozszerzanie sieci wartości, tworzenie wiązek propozycji wartości, uwiarygodnianie nowych zasobów i kompetencji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia koncepcję, która jest uogólnieniem rozwiązania opracowanego w projekcie doradczym dla dużej spółki usług komunalnych organizującej po raz pierwszy systematyczne zarządzanie wiedzą korporacyjną z zakresu: badań nad technologiami, techniki konstruowania oraz budowania sieci i urządzeń, organizacji produkcji, organizacji świadczenia usług. W wyniku ustaleń zaproponowano nowatorskie podejście do procesu przetwarzania wiedzy. Jest ono częścią szerszego programu opracowywania koncepcji zrównoważonego zarządzania opartej na harmonijnym doborze technik zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Realizacja projektu CERADA, jako pierwszej części operacjonalizacji koncepcji budowania Środkowoeuropejskiej Przestrzeni Badawczo-Rozwojowej, pozwoliła uzyskać konsensus instytucjonalny wobec kluczowych założeń dotyczących przyszłości. W wyniku prac studialnych i analitycznych oraz działań realizowanych metodami action learning sformułowano w partnerstwie wielosektorowym koncepcje przyszłych projektów na rzecz regionu wiedzy CERADA - jego pozycjonowania w warunkach konkurencji globalnej oraz redukowania dystansu do innych ośrodków - w uznanych za priorytetowe dla CERADA dziedzinach technologicznych.(fragment tekstu)
Artykuł jest pochodną badań przeprowadzonych w trakcie projektu dla dużej spółki usług komunalnych organizującej po raz pierwszy systematyczne zarządzanie wiedzą korporacyjną z zakresu: badań nad technologiami, techniki konstruowania oraz budowania sieci i urządzeń, organizacji produkcji, organizacji świadczenia usług. Na użytek projektu przeprowadzono analizę różnych koncepcji zarządzania wiedzą, która wykazała brak jednolitego podejścia oraz trudność w rozwiązaniu zadania wdrożeniowego na bazie tylko jednej dobranej koncepcji. Wynikiem badań jest wdrożenie rozwiązania bazującego na wyodrębnieniu trzech cykli procesowych składających się na przetwarzanie wiedzy oraz zaproponowanie czterowarstwowego modelu zarządzania wiedzą wykorzystującego w każdej z warstw inną z koncepcji zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Wiedza staje się obecnie jednym z najważniejszych zasobów każdej organizacji. Artykuł prezentuje determinanty funkcjonowania podmiotów leczniczych i rolę wiedzy, jaką pełni w ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Znaczenie wiedzy w społeczeństwie informacyjnym
80%
Artykuł ma na celu przybliżenie znaczenia wiedzy jako dominującego zasobu w przedsiębiorstwie. Wzrost dostępności informacji, a zwłaszcza ich wpływ na niezbędność selekcji z punktu widzenia ich wartości, powoduje konieczność przetwarzania ich w wiedzę wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa. Celem organizacji staje się pozyskiwanie i tworzenie zasobu, który umożliwi zajęcie przez nie wysokiej pozycji konkurencyjnej na rynku.(abstrakt autora)
19
80%
Bliska współpraca ośrodków naukowych ze sferą biznesu przyczynia się do rozwoju gospodarki całego kraju. W dzisiejszych czasach gwałtownie zmieniające się warunki rynkowe oraz rosnąca konkurencja zmuszają do ciągłej poprawy jakości oferowanych dóbr i usług. Intensyfikacja badań naukowych przeprowadzanych w Polsce, ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, prowadziłaby do zwiększenia konkurencyjności tych podmiotów na rynku. Wiele dokumentów opracowanych przez organy Unii Europejskiej (między innymi strategia "Europa 2020", raport Badania i innowacje w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych) zawiera zalecenia poprawy sytuacji gospodarczej w krajach Unii Europejskiej (w tym również dla Polski) głównie w obszarze wypracowania efektywnej kooperacji pomiędzy sferą nauki a przedsiębiorstwami.(abstrakt autora)
Wiedza agentów w wieloagentowym systemie wspomagania decyzji cechuje się pewnym poziomem heterogeniczności ze względu na różnorodność źródeł danych i metod wspomagania decyzji wykorzystywanych przez te agenty. Konieczna staje się więc integracja tej wiedzy. Celem niniejszego artykułu jest opracowanie metody integracji wiedzy w wieloagentowym systemie wspomagania decyzji z zakresu e-finansów. W pierwszej części artykułu scharakteryzowana została struktura reprezentacji wiedzy w systemie. Następnie przedstawiono opracowaną metodę integracji wiedzy. W ostatniej części przedstawiono wyniki eksperymentu badawczego mającego na celu ocenę efektywności systemu i opracowanej metody integracji wiedzy.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 78 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.