Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1766

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 89 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsument
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 89 next fast forward last
In this note we provide a statistical interpretation of the Marshallian market demand curve of a commodity that obeys the law of demand and which has a finite and positivel level of satation. A consequence of our approach is that in the context of two goods, we are able to obtain demand functions which are very similar to those obtained by "budget-constrained Cobb-Douglas utility maximization", but now as a result of a "budget-constrained linear utility maximization" exercise, although our budget constraint is "slightly different" from the one that would be used for the former optimization problem (original abstract)(original abstract)
2
Content available remote Kolor jako element ukrytej teorii wyboru
100%
Kolor jest zjawiskiem wszechobecnym na naszej planecie. Jego powszechność jest powodem, że każdy widzący człowiek z jednej strony nie dostrzega często wartości, jakie za sobą niesie, a z drugiej strony praktycznie nie wyobraża sobie życia bez kolorów. Obecnie kolor jest również bardzo istotnym elementem wizerunku produktu. Spełnia także kluczową rolę w ukrytej teorii wyrobu, wpływając tym samym na pierwsze wrażenie o produkcie i podejmowanie decyzji zakupowych przez konsumenta. W pracy starano się w szczególności przedstawić na przykładzie czterech kolorów (złotego, czerwonego, zielonego, niebieskiego) wpływ badanego zjawiska na wybór etykiety piwnej. Dodatkowo ukazano podstawowe emocje, jakie wywierał badany kolor na potencjalnym nabywcy, oraz jakie ewentualne działania podjąłby on, gdyby produkt był powszechnie dostępny na rynku.(abstrakt autora)
This article presents theoretical deliberations on the concept of working consumer, and attempts to describe and translate the theoretical assumptions of the presented concept into practical aspects within the functioning of an organization. The first part of the article describes the new consumer role as a supernumerary, whereas the latter focuses on the practical ways and possibilities of using the consumer, acting as an employee, in a company.(author's abstract)
Celem artykułu jest analiza ruchu konsumenckiego jako przejawu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dokonano syntezy ruchu konsumenckiego w Europie, wskazano na wolność zrzeszania się w organizacje konsumenckie jako element charakterystyczny dla społeczeństwa obywatelskiego. Przy realizacji podjętego problemu badawczego sięgnięto do ważnych dla dziedziny nauk społecznych metod i technik badawczych. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w artykule jest metoda analizy dogmatycznej. Wykorzystano ją do analizy aktów prawnych regulujących omawianą problematykę. W artykule zastosowano również metodę komparatystyczną w celu porównania wybranych aspektów działalności organizacji konsumenckich w Polsce. W konsekwencji przeprowadzonych badań wskazano, że idea społeczeństwa obywatelskiego w Polsce realizowana była poprzez rozwój ruchu konsumenckiego oraz prawa konsumentów do zrzeszania się w organizacjach konsumenckich. Ruch konsumencki w Polsce rozwijał się znacznie później niż w państwach Europy Zachodniej - w latach 80. XX w. Spowodowane było to niepopularnością i minimalizacją potrzeby realnej ochrony konsumentów w konfrontacji z realiami obowiązującego systemu społeczno-gospodarczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Po 1989 r. rozwój systemu wolnorynkowego i obowiązywanie odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie oraz istnienie zapotrzebowania na tworzenie organizacji konsumenckich (w związku z potrzebą ochrony konsumentów w zakresie zdrowia, interesów ekonomicznych, dochodzenia roszczeń, w zakresie informacji i edukacji) nie przekładały się na wielość tych podmiotów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wpływ konsumentów i konkurentów na aktywność innowacyjna przedsiębiorstw
80%
Celem artykułu jest ukazanie wpływu konsumentów i konkurentów na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw w oparciu o dostępne źródła teoretyczne oraz przeprowadzone badania naukowców z USA, Niemiec, Szwecji, Japonii oraz Polski. Podstawowa hipoteza badawcza zakłada, że presja ze strony konsumentów i konkurentów determinuje aktywność innowacyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie państw rozwijających się.(abstrakt autora)
7
Content available remote Eksplanacyjne badania konsumenckiego ryzyka metodą IDI
80%
Celem artykułu jest ukazanie możliwości zastosowania techniki indywidualnego wywiadu pogłębionego w badaniach eksplanacyjnych, a więc w badaniach objaśniających, o ściśle określonym celu badawczym i zakresie niezbędnych informacji. Za przykład posłużą badania własne autora nad znaczeniem ryzyka w decyzjach nabywczych konsumentów. (fragment tekstu)
Istotne jest tworzenie klimatu zaufania konsumentów do e-zakupów. W procesie tym uczestniczą różne organizacje międzynarodowe, np. OECD. Organizacja ta wskazuje na potrzebę określenia ram prawnych dla współpracy pomiędzy krajami na rzecz wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych wobec konsumentów w odniesieniu do transakcji internetowych, czyli na potrzebę budowania zaufania konsumentów poprzez: • tworzenie mocnych podstaw dla wzrostu zaufania konsumenckiego, • promowanie i zwiększenie dostępu konsumentów do systemów informacyjnych, • zapewnienie stabilnych regulacji w zakresie prawa ochrony konsumentów, • wypracowywanie elastycznych i pragmatycznych wytycznych w celu zwiększenia efektów wdrażania prawa ochrony konsumentów. Do tej akcji włączyły się także instytucje i organizacje ochrony i edukacji konsumentów w Polsce, przede wszystkim Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. (fragment tekstu)
Fotokod to w języku polskim powszechna nazwa kodu dwuwymiarowego, który pozwala na zapisanie większej liczby informacji niż tradycyjny kod kreskowy. Wykorzystywany jest jako swoisty łącznik między światem rzeczywistym a wirtualnym, pozwala na szybkie przekierowanie użytkownika smartfona lub innego urządzenia mobilnego do wybranych treści internetowych. Celem artykułu jest przybliżenie istoty fotokodów oraz sposobów ich wykorzystywania przez klientów indywidualnych. W artykule zaprezentowano fragment większych badań własnych autorki, a także odwołania do wyników badań w tym obszarze prowadzonych w innych krajach.(abstrakt oryginalny)
Jednym z istotnych wyzwań dla współczesnych przedsiębiorstw jest zachęcenie prosumentów do angażowania się w projekty biznesowe i dzielenie się wiedzą. Aby skłonić prosumentów do dzielenia się wiedzą, przedsiębiorstwa oferują im różnego rodzaju zachęty. Celem artykułu jest analiza wpływu zachęt na dzielenie się wiedzą przez prosumentów przez pryzmat ich cech demograficznych. Artykuł prezentuje wyniki badania ankietowego, w którym udział wzięło 783 prosumentów. Wyniki pokazują, że prosumenci potrzebują zachęt, aby dzielić się wiedzą. Analizy statystyczne wykazały, że występowały istotne różnice między prosumentami o różnym poziomie wykształcenia, podczas gdy nie było istotnych różnic między kobietami i mężczyznami w zakresie zachęt skłaniających ich do dzielenia się wiedzą. Analiza różnych pokoleń pokazała, że występowały istotne różnice między pokoleniami, szczególnie między najmłodszym (pokolenie Z) i najstarszymi (builders i baby-boomers). Co więcej, wyniki pokazują, że zachęty wpływają na chęć prosumentów do dzielenia się wiedzą. Tylko mniej niż 10% prosumentów wskazało, że nie potrzebują zachęt do angażowania się w dzielenie się wiedzą. Sugeruje to, że prosumenci, niezależnie od płci, poziomu wykształcenia i wieku, zwracają uwagę na zachęty i bez nich nie chcą dzielić się wiedzą z przedsiębiorstwami.(abstrakt oryginalny)
It can be said that a weak consumer is an easy target for manipulation and dishonest economic practices; a strong consumer is an equal partner at the marketplace. A strong consumer is a responsible person aware of his or her rights, and capable of executing those rights. As A. Lewicka-Strza∏ecka puts it, awareness of ones influence and sovereignty is an important element of a modern consumer's responsibility. Responsible consumers can ensure, that the market is not entered not only by products for which there is no demand, but also by those, which violate ethical norms or harm the environment. (fragment of text)
Polityka konsumencka stanowi integralną część polityki społeczno-gospodarczej realizowanej przez rząd. Jej istota sprowadza się do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i interesów ekonomicznych konsumentów, a także wspierania ich prawa do informacji, edukacji i reprezentacji. Konsument znajduje się na rynku wiedziony potrzebami i chęcią lub koniecznością ich zaspokojenia. Podejmując decyzje nabywcze (rozważne, racjonalnie uproszczone, nawykowe czy impulsywne ), kieruje się nie tylko potrzebami, ale także pragnieniami, motywami, przyjętymi hierarchiami i systemami wartości oraz emocjami. (fragment tekstu)
13
80%
Socjologia tradycyjnie wyjaśnia spożywanie żywności częściej w kategoriach społecznej organizacji posiłków (ich dostarczania i konsumpcji) aniżeli w kategoriach potrzeb biologicznych. Spojrzenie na jedzenie jako działanie społeczne odsłania jego komunikacyjne, symboliczne i uspołeczniające funkcje oraz daje wgląd w wiele mechanizmów i zjawisk społecznych (takich jak klasa, władza, nierówności, wspólnotowość itp.). Biorąc tę perspektywę za punkt wyjścia, artykuł bada determinanty praktyk rekreacyjnych wśród mieszkańców dużego miasta, w szczególności kwestię bycia gospodarzem i gościem w prywatnych domach i jadania poza domem. Bazując na danych o indywidualnych sieciach społecznych, pokazano, jak życie towarzyskie badanych (jadanie razem) jest uwarunkowane nie tylko przez ich cechy społeczno-demograficzne, ale także przez naturę ich sieci społecznych. Szczególnie argumentowano, iż to raczej więzi słabego typu oraz pozarodzinne sprzyjają towarzyskości. Wyniki sugerują, że "posiłki uspołecznione" są obszarem społecznej dystynkcji oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote M-commerce jako nowy trend współczesnych konsumentów
80%
Istotną determinantą wpływającą na dynamikę rozwoju m-commerce jest zwiększająca się liczba smartfonów i urządzeń mobilnych. Natomiast wśród najistotniejszych determinant wpływających na ciągły rozwój i wzrost popularności m-commerce należy wskazać mobilność. Celem opracowania była identyfikacja oraz ocena poszczególnych elementów procesu zakupowego w obszarze m-commerce z uwzględnieniem płci i wieku respondentów. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej z firmą Opiniac na grupie 19 147 polskich użytkowników Internetu na przełomie maja i czerwca 2016 r., z czego 2383 dokonało zakupu w sklepie internetowym, wykorzystując urządzenie mobilne. Uzyskane wyniki wskazują na wzrastające zainteresowanie handlem mobilnym, szczególnie wśród osób poniżej 55. roku życia. Najwyżej ocenionym aspektem była łatwość obsługi zamówienia, co potwierdza dobre przygotowanie środowiska e-commerce do popularyzacji mobilnych rozwiązań(abstrakt oryginalny)
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza z dniem 17 kwietnia 2016 r. nowy typ praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, tzw. misselling usług finansowych. Polega ona na proponowaniu konsumentom nabycia usług finansowych bez uwzględnienia ich rzeczywistych potrzeb, względnie na proponowaniu takich usług w sposób nieadekwatny do ich charakteru. W artykule poddano analizie genezę, potrzebę i możliwe skutki wprowadzenia nowej regulacji. Wskazano na istniejące kontrowersje w tym zakresie i współzależność z innymi obowiązującymi przepisami chroniącymi konsumentów. Podkreślona została istotna rola nowowprowadzonej przesłanki oceny naruszeń, jaką stanowi klauzula dobrych obyczajów.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Konsument i komunikacja marketingowa
80%
Istotą marketingu jest komunikacja. Nieustanne zmiany zachodzące na rynku przyczyniły się do innego postrzegania klienta i jego potrzeb. Potrzebna stała się analiza tego, czego klient pragnie i zarazem będzie pragnął w przyszłości. Klient stał się jednostką najważniejszą dla firmy, zatem zrozumienie jego potrzeb oraz podjęcie działań, dzięki którym zdobędzie się lojalność klientów, jest zadaniem niezwykle ważnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł pozwala spojrzeć na niezwykle złożone problemy wyboru instrumentów promocjimix. Jednym z najważniejszych celów promocji, jakie stawiają sobie małe i średnie przedsiębiorstwa jest poinformowanie o produktach i świadczonych usługach, a także kształtowanie wizerunku. Rosnąca konkurencja na rynku wymaga użycia instrumentów promocjimix. Promocja odgrywa ważną rolę w efektywnym funkcjonowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Jest jednym z bardzo istotnych czynników umożliwiających zwiększenie sprzedaży. Właściwe i efektywne zastosowanie instrumentów promocji staje się podstawowym czynnikiem osiągnięcia przewagi na konkurencyjnym rynku. (abstrakt oryginalny)
Zachowania konsumentów na rynku to jeden z najistotniejszych kierunków badań, gdyż dzięki nim można poznać od wewnątrz funkcjonowanie obecnych rynków artykułów konsumpcyjnych. Krajowy rynek usług cateringowych jest młodym, ale stosunkowo dużym i silnym sektorem branży gastronomicznej. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wstępnych wyników badań opinii konsumentów na temat usługi cateringu dietetycznego dostępnej na polskim rynku. Analizie poddano motywy korzystania z usług cateringu dietetycznego, czas jego stosowania, uzyskane efekty oraz opinie konsumentów dotyczące jakości świadczonych usług.(abstrakt autora)
19
Content available remote Wykorzystanie koncepcji stylu życia w typologii młodych konsumentów
80%
Celem pracy jest ocena możliwości dokonywania typologii rynku młodych konsumentów na podstawie kryterium stylu życia i koncepcji AIO (zainteresowania, aktywności, opinie). Wykorzystana dwustopniowa analiza skupień pozwoliła wyodrębnić i scharakteryzować trzy typy młodzieży: "aktywnych i towarzyskich", "sportowców" oraz "młodych wyobcowanych". Istniejące między nimi różnice decydują o ich zachowaniach na rynku, stosunku do działań marketingowych oraz możliwościach i zwyczajach zakupowych.(abstrakt oryginalny)
W dobie postępującego procesu globalizacji obserwuje się skłonność do zachowania indywidualizacji w wyborze środków zaspokojenia potrzeb oraz dążenie do utrzymania narodowej tożsamości m.in. poprzez przyjmowanie postawy etnocentrycznej w sferze konsumpcji. W obliczu postępującej internacjonalizacji rynku ubezpieczeń w Polsce zrozumienie postaw konsumenckich wobec krajowych i zagranicznych usługodawców staje się kluczowe. W artykule zaprezentowano przeprowadzoną procedurę typologii, podjętą w oparciu o poziom tendencji etnocentrycznych konsumentów na omawianym rynku. W toku zastosowanej analizy skupień zostały wyodrębnione trzy typy konsumentów. Wskazano również istotność uzyskanej wiedzy na temat etnocentrycznych postaw konsumentów indywidualnych na rynku usług ubezpieczeniowych z punktu widzenia praktyki rynkowej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 89 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.