Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kryzys walutowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, naczelna instytucja walutowa i stróż międzynarodowego ładu monetarnego w świecie, znalazł się od pewnego czasu w centrum gwałtownych dyskusji i stał się sam obiektem ostrej krytyki. Wyjaśnienie przyczyn tego zjawiska wymaga najpierw zwięzłego przedstawienia historyczno-doktrynalnego tła sprawy i ewolucji roli samego Funduszu we współczesnej, globalizującej się gospodarce światowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł definiuje kryzys walutowy, omawia jego przyczyny, skutki oraz możliwości przewidywania i zapobiegania. Przedstawia tradycyjne i najnowsze poglądy na naturę przepływów finansowych.
Podstawowym celem regulacji prawnodewizowych jest ochrona tzw. interesu dewizowego państwa. Po doświadczeniach minionego dziesięciolecia i serii kryzysów walutowych, które w tym czasie wystąpiły w różnych krajach na świecie, interes dewizowy państwa powinien być utożsamiany z ochroną tego państwa przed konsekwencjami narastania zjawisk, mogących skutkować kryzysem walutowym. Celem prawa dewizowego jest również wprowadzenie ograniczeń, które po wystąpieniu kryzysu walutowego administracyjnie ograniczą odpływ kapitału za granicę. Prawo dewizowe nie jest cudownym środkiem przeciwdziałającym kryzysom walutowym. W konkretnych jednak przypadkach prawidłowo skonstruowane przepisy mogą wspomóc inne działania o charakterze ekonomicznym, mające na celu walkę z kryzysem.
Celem pracy jest zweryfikowanie tezy, czy kryzysy walutowe w Polsce, Czechach i na Węgrzech przebiegały w ten sam sposób oraz czy wpłynęły na efektywność rynków walutowych. Napływ funduszy do krajów nowej akcesji spowodował w ostatnich latach bardzo silną aprecjację walut krajowych, co jak się wydaje pogorszyło efektywność rynków, skłaniając uczestników do obiektywnie (i zweryfikowanych ex post) ryzykownych zachowań - nadmiernego zaciągania kredytów w walutach obcych, korzystania z CIRS, wystawiania opcji call w celu pokrycia kosztów nabycia opcji put. W pierwszej części pracy dokonano przeglądu literatury dotyczącej kryzysów walutowych. W części drugiej, za pomocą indeksu presji rynkowej, zidentyfikowano okresy presji spekulacyjnej oraz nasilenie kryzysu w Polsce, Czechach i na Węgrzech oraz zbadano, czy po kryzys wpłynął na efektywność (słabą) rynku walutowego w tych trzech krajach.
Scharakteryzowano przyczyny i prawidłowości kryzysu walutowego. Zwrócono uwagę na wpływ kryzysu walutowego na świecie na polską gospodarkę.
Omówiono specyficzny charakter perturbacji walutowych ostatnich lat, a także zjawisko globalizacji. Zwrócono uwagę na realne i monetarne uwarunkowania obecnej fali kryzysów oraz na mechanizm powstawania i rozprzestrzeniania się kryzysów.
W artykule autor wyjaśnił, czym jest zjawisko Carry Trade, opisał jego istotę, postarał się przywołać problemy dotyczące oszacowania jego skali oraz ryzyk z nim związanych. W dalszej części pracy rozważane są sprzeczności pomiędzy teorią niepokrytego parytetu siły nabywczej a faktem występowania Carry Trade, przywołany zostaje Międzynarodowy Efekt Fishera. W kolejnej części wskazana jest przyczyna ponadnormalnych stóp zwrotu - jest nią ryzyko załamania walutowego. Rozważane są również zagadnienia zmienności. W podsumowaniu autor zwrócił dodatkowo uwagę, że po okresie pokryzysowego luzowania polityki pieniężnej przyszedł korzystny okres dla stosujących strategię - niskie stopy procentowe w krajach rozwiniętych(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie nowego ujęcia zależności między kategoriami opisującymi gospodarkę otwartą, a zatem także stworzenie przyczynków do odpowiedzi na pytania o źródła kryzysów walutowych i znaczenie w tej mierze polityki gospodarczej, zwłaszcza polityki kursu walutowego.
9
Content available remote Modele kryzysów walutowych
80%
Celem artykułu jest przedstawienie i scharakteryzowanie modeli kryzysów walutowych. Model pierwszej generacji zaprezentowano na podstawie kryzysu w krajach latynoamerykańskich, model drugiej generacji, bazując na kryzysie Europejskiego Systemu Walutowego, natomiast model eklektyczny przedstawiono na przykładzie kryzysu azjatyckiego, który miał miejsce w 1997 roku. Celem szczegółowym pracy jest przedstawienie dwuosobowej gry o sumie niezerowej, która obrazuje wpływ poziomu rezerw walutowych na prawdopodobieństwo wystąpienia ataku spekulacyjnego na walutę danego kraju. W artykule wykazano, iż poziom utrzymywanych rezerw walutowych ma istotny wpływ na myślenie inwestorów oraz na to, jakie strategie zostaną przez nich obrane. W końcowej części pracy sformułowano wnioski oraz dokonano próby odpowiedzi na pytanie, czy omówiona w artykule teoria kryzysów walutowych ma zastosowanie w wyjaśnieniu przyczyn i skali kryzysu finansowego początku XXI wieku. (fragment tekstu)
10
Content available remote Strategie finansowania długu publicznego a ryzyko kryzysu walutowego
80%
Do niedawna prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu finansowego wydawało się w Polsce niewielkie. Jednak kryzysy gospodarczy i obecny zadłużeniowy sprawiły, że niebezpieczeństwo kryzysu walutowego stało się ponownie realne. Celem opracowania jest analiza czynników ryzyka wystąpienia kryzysu walutowego związanych z przyjętą strategią finansowania długu publicznego.(abstrakt oryginalny)
Dominującą cechą współczesnej gospodarki światowej jest jej zmienność, a zatem też i niestabilność, wyznaczająca szerokie pole dla realizacji wielu scenariuszy rozwoju przyszłej sytuacji na poszczególnych rynkach. Obserwowane bowiem w ostatnich latach procesy zaskakują często swoją gwałtownością i mogą przybierać postać także negatywnych zjawisk. W tym kontekście za szczególnie ważne można uznać pojawiające się nowe wyzwania, biorąc pod uwagę ich skalę i zakres, w postaci kryzysów walutowych. Ich destrukcyjna rola nie tylko polega na dewastacji rodzimej gospodarki, ale również na możliwościach ekspansji turbulencji finansowych w inne regiony świata. Zasadnicza kwestia, jaka tutaj się pojawia, dotyczy często obecnie używanego pojęcia anglojęzycznego "global governance", jako określenia zdolności do wpływania i kształtowania procesów w wymiarze światowym. Niewątpliwie podmiotami instytucjonalnymi, po których oczekuje się podejmowania działań stabilizacyjnych i sanacyjnych w skali globalnej, są międzynarodowe organizacje gospodarcze. W tym obszarze badawczym, jakim jest przedmiotem niniejszej publikacji, za jednego z głównych aktorów globalnej sceny działań można uznać Międzynarodowych Fundusz Walutowy. Czy jednak działania tego podmiotu są adekwatne do pojawiających się zagrożeń? Czy obecny kształt organizacji odpowiada wymogom współczesności? Te poważne pytania stanowią kluczowy obszar decyzyjny dla kształtowania i tworzenia realnych warunków długookresowego rozwoju ekonomicznego na świecie. (fragment tekstu)
Przeprowadzona analiza wskazuje na różne źródła powstania oraz przebieg kryzysów walutowych. Typowe przyczyny powstania kryzysu walutowego wiążące się z deficytem budżetowym oraz obrotami handlowymi nie zawsze znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Zalecenia MFW sprowadzające się przede wszystkim do kontroli wydatków budżetowych, ograniczenia konsumpcji, subsydiów nie gwarantują utrzymania koniunktury gospodarczej i nie chronią kraju przed pojawieniem się kryzysu walutowego. Sam kryzys walutowy jest bezpośrednim źródłem poważnych gospodarczych konsekwencji. Wpływa bowiem na dekoniunkturę gospodarczą, doprowadza do recesji. Zasadniczo obniża się PKB, wzrasta bezrobocie, inflacja. Poprawa wskaźników makroekonomicznych następuje po relatywnie dłuższym okresie. Kryzys walutowy wywoływany jest zespołem różnych czynników. Nie można wskazać jednej uniwersalnej przyczyny. Zespół czynników sprzyjających pojawieniu się kryzysu walutowego można podzielić na dwie podstawowe grupy: obiektywne oraz subiektywne. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule uzasadnia się, iż identyfikacja momentów kryzysowych proponowana w literaturze ekonomicznej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Proponowana jest alternatywna metoda identyfikacji epizodów kryzysowych, która również oparta jest na wskaźniku presji rynkowej (Exchange market pressure). W rozdziale drugim niniejszego artykułu idea wskaźnika presji rynkowej jest przedstawiana i różne sposoby mierzenia wskaźnika są prezentowane. W trzecim rozdziale dotychczasowe podejścia do identyfikacji epizodów kryzysowych są przedstawione i wady tych podejść są wskazane. Alternatywna nowa metoda jest prezentowana w rozdziale czwartym. Rozdział piąty zawiera ilustrację empiryczną dotyczącą identyfikacji epizodów kryzysowych za pomocą dotychczasowych rozwiązań i nowego rozwiązania w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. W szóstym rozdziale niniejszego artykułu zawarte są wnioski. (fragment tekstu)
Opracowanie przedstawia ustawowy model ładu korporacyjnego polskiej spółki. W prezentowanym artykule autorzy stawiają sobie dwa podstawowe cele. Pierwszym jest prezentacja i analiza zasadniczych przyczyn powstawania kryzysów walutowych, drugim odpowiedź na pytanie czy w dobie liberalizacji przepływów finansowych kryzys walutowy grozi Polsce. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowy kryzys zadłużenia w latach 80. wymusił w wielu krajach wysoko zadłużonych politykę polegania na własnych oszczędnościach. W Chile strategia ta została utrzymana w latach 90. Przypadek Chile pokazuje, że istotne jest zarządzanie przepływem kapitału. Chile uniknęło kryzysu finansowego między innymi dlatego, że - przy zdrowych fundamentach (zdrowy budżet, wysokie stopy krajowych oszczędności i inwestycji) - rząd prowadził zróżnicowaną politykę wobec napływu kapitału i zniechęcał do kumulacji krótkoterminowych długów. Bardzo liberalne przepisy o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych przyciągały bezpośrednie inwestycje zagraniczne w skali umożliwiającej niemal całkowite pokrycie deficytu obrotów bieżących. Ograniczanie napływu kapitału krótkoterminowego w Chile okazało się skuteczne i niełatwe do obejścia.
Polska jako jeden z nielicznych krajów wśród rynków wschodzących nie przeżyła do tej pory kryzysu walutowego. Nie oznacza to jednak że kryzys taki nam nie grozi. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania: Czym jest kryzys walutowy? Jak go definiujemy? Kiedy walutowa dewaluacja staje się kryzysem? Czy Polsce grozi kryzys walutowy?
Autor podjął próbę odpowiedzi na pytanie, czy widoczna jest zmiana w rozwoju i wydajności handlu zagranicznego z okresu przed kryzysem w 1997 roku i od jego nadejścia oraz czy kryzysy walutowe odbijają się na handlu zagranicznym w regionie ASEAN? (fragment tekstu)
Obserwując ostatnie działania MFW można wyciągnąć wnioski, że instytucja ta nie chce, by można było liczyć na to, że w razie wybuchu kryzysu znowu pośpieszy z pomocą idącą w miliardy dolarów Fundusz obawia się, że taka sytuacja uwolniłaby dłużników i inwestorów od konieczności rozważnego działania. Chce, by zarówno jedni, jak i drudzy działali rozważnie. W związku z tym proponuje działania zmierzające do tego, aby inwestorzy zgodzili się, żeby w razie wybuchu kryzysu udzielone przez nich pożyczki krótkoterminowe automatycznie zamieniane były na długoterminowe. Oznaczałoby to więc automatyczną restrukturyzację długu. Manewr taki mogłaby, na przykład, umożliwić emisja przez zadłużone kraje obligacji z taką opcją. To niewątpliwie nowatorskie rozwiązanie oznaczałoby jednak znaczny wzrost kosztów zaciągania pożyczek dla dłużników i niemożność szybkiego odzyskiwania kapitału przez banki kredytujące. Z tego powodu propozycje tego rodzaju nie są przyjmowane entuzjastycznie ani przez dłużników, ani przez kredytodawców. Dlatego też to, jak Fundusz ma reagować na przyszłe kryzysy walutowe, nadal pozostaje kwestią otwartą. Pewnym wydaje się natomiast fakt, że nowa międzynarodowa architektura finansowa jest elementem długotrwałego procesu o charakterze strategicznym. Ze jest swoistą odpowiedzią na kryzysowe, negatywne konsekwencje w sferze międzynarodowych stosunków finansowych w dobie ich postępującej globalizacji i jej realizacja może przyczynić się jeśli nie do zapobiegnięcia wybuchowi potencjalnego kryzysu, to przynajmniej do wydatnego ograniczenia jego skutków. Dlatego właśnie realizacja i rozwój idei nowej międzynarodowej architektury finansowej powinny być wspierane wszelkimi możliwymi środkami. (abstrakt autora)
Niniejsza praca ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pełna liberalizacja obrotów kapitałowych niesie ze sobą ryzyko wzrostu prawdopodobieństwa kryzysów walutowych lub bankowych, prowadzących do poważnych zaburzeń w gospodarce. Liberalizacja obrotów kapitałowych i prawa dewizowego jest obecnie tematem bardzo aktualnym, budzącym jednocześnie wiele kontrowersji. Z jednej strony, swobodne przepływy są jak najbardziej wskazane, z drugiej zaś przypisuje się im negatywną rolę czynnika wywołującego wahania kursów walutowych, a w rezultacie kryzysy walutowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.