Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 272

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lisbon Strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Z dotychczasowego przebiegu realizacji Strategii Lizbońskiej wynika, że kraje członkowskie dokonały postępu w jednym lub więcej obszarach priorytetowych, ale żadnemu nie udało się to na wszystkich polach. Dlatego uznano, iż obecnie najważniejszym zadaniem jest, aby w ramach narodowych polityk w każdym państwie członkowskim położyć szczególny nacisk na te obszary, które stanowią najsłabsze ogniwo w realizacji Strategii. W przypadku Polski nie ulega wątpliwości, że obszarem tym jest zatrudnienie. W świetle tego co powiedziano wyżej, realizowanie wytycznej UE mówiącej o konieczności wsparcia prywatnej inicjatywy poprzez lepsze uregulowania prawne powinno mieć szczególne znaczenie. Niestety, z lektury KPR raczej nie wynika, aby w horyzoncie objętym tym programem miał się w tej dziedzinie dokonać jakiś przełom. (fragment tekstu)
Autor przedstawił miejsce i rolę polskiego rynku kapitałowego w kontekście założeń zawartych w przyjętym przez rząd do realizacji dokumencie "Agenda Warsaw City 2010", będącym dostosowaniem strategii lizbońskiej do polskich realiów rynkowych.
Popularna w Unii Europejskiej w latach 2000-2010 Strategia Lizbońska warta jest analizowania z dwóch powodów. Przede wszystkim po to, by uzmysłowić sobie jak ważne wydawały się cele ekologiczne. Ale po to także, by ukazać, że w konfrontacji z wyzwaniami gospodarczymi bardzo szybko zostają one porzucane. Fiasko Strategii Lizbońskiej ilustruje zagrożenia dla europejskiej polityki ekologicznej, która w zbyt dużym zakresie uzależniona jest od lobbingu organizacji biznesowych. (abstrakt oryginalny)
Strategia Lizbońska znajduje swoje odzwierciedlenie w podstawowych dokumentach strategicznych Polski. Dobrym przykładem są tu różne programy operacyjne rządu wspierające realizację założeń Strategii Lizbońskiej. Suma środków publicznych (krajowych i wspólnotowych), jakie są przewidziane do realizacji Narodowego Planu Rozwoju 2004- 2006 sięga kwoty ponad 17 min euro. Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej podpisano umowy lub wydano decyzje o dofinansowanie realizacji projektów angażujące środki wspólnotowe przekraczające 22,5 min euro. W Polsce od początku 2007 roku kierunki reform przewidziane w KPR w zakresie polityki makroekonomicznej, strukturalnej oraz rynku pracy są wspierane w ramach centralnych i regionalnych programów operacyjnych współfinansowanych z Funduszu Spójności i funduszy strukturalnych. (fragment tekstu)
The past quarter-century in Europe is linked to the process of development and strengthening of the European Union. A particular role in this process was played by the period of 2000-2007 when a 10-year developmental strategy, the so-called Lisbon Strategy, was defined and its implementation was initiated thereof. In the middle of that period, the EU15 was enlarged by 10 countries of Central and Eastern Europe. Owing to that, the social and economic potential of the European Union of that time was strengthened. The Lisbon Strategy created opportunities for use of that potential for the purpose of development in the regional and European scale. (fragment of text)
Strategia Lizbońska realizowana jest opieszale i nie przynosi oczekiwanych efektów - zdaniem autora artykułu. Artykuł jest próba określenia wyzwań przed jakimi stoją kraje UE aby sprostać wymogom sformułowanym w Strategii Lizbońskiej.
Pierwsza część artykułu przybliża problematykę konkurencji w Unii Europejskiej. W drugiej części omówiono politykę spójności i strategię lizbońska.
W maju 1999 r. Komisja Europejska przyjęła Plan Działań w Zakresie Usług Finansowych - Financial Services Action Plan (FSAP). Stanowi on część szerszego planu jaki został sformułowany w ramach tzw. Strategii Lizbońskiej, którą przyjęto w czasie szczytu państw Unii Europejskiej w Lizbonie w 2000 r. Zgodnie z tą strategią Unia Europejska ma do 2010 r. stać się najbardziej konkurencyjną, opartą na wiedzy gospodarką na świecie. Jednym z najważniejszych elementów jest stworzenie w pełni zintegrowanego, jednolitego rynku finansowego. W artykule omówiono zagadnienie wspólnego rynku finansowego w Unii Europejskiej, podstawowe założenia Financial Services Action Plan, realizację jego założeń. Dokonano oceny przebiegu i postępów we wdrażaniu FSAP.
Studia literatury przedmiotu uprawniają do przedstawienia definicji, z której wynika, że innowacyjność to zdolność do kreowania nowych rozwiązań i przystosowywania ich do konkretnych warunków, wdrażania w praktyce, a następnie upowszechniania. Innowacyjność to także zdolność do generowania, realizowania i dyfuzji innowacji. Oznacza także poprawę jakości produkcji oraz zwiększa jej tempo wzrostu. Dzięki innowacyjności powstają przesłanki do wzrostu jakości życia i dobrobytu społecznego. Wyższa produktywność i szybszy wzrost gospodarczy są najpewniejszymi gwarantami wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń, z czego wynika, że innowacyjność również w ten sposób tworzy warunki do poprawy jakości życia. Uzasadnionym jest więc dowartościowanie innowacyjności jako wyodrębnionego kryterium sprawności systemu ekonomicznego. Przydatność kategorii innowacyjności w zapewnieniu sprawności systemu ekonomicznego wynika również z tego, że, innowacyjność wysuwana jest przed inne czynniki konkurencyjności z racji jej dynamicznego i twórczego charakteru, powiązania z innymi czynnikami, pozytywnego oddziaływania na nie oraz wywoływania w związku z tym synergicznych efektów.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule strategia lizbońska została przedstawiona jako system działań kształtujących Agendę lizbońską. Publikacja ma na celu udowodnienie hipotezy, że Agenda lizbońska jest dowodem na rozwijanie się procesu integracyjnego w Europie.
Numer specjalny jest poświęcony raportowi przygotowanemu pod przewodnictwem byłego premiera Holandii Wima Koka na temat Strategii Lizbońskiej. Strategia ta powstała pod koniec lat 90 i przyjęta na szczycie w 2000 roku wyznaczyła Wspólnocie Europejskiej nowe zadania. To w niej zawarte są cele dotyczące konieczności sprostania konkurencji w rywalizacji Europy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, kluczowe definicje dotyczące wyzwań, jakie stoją przed europejska pracą, innowacyjności i budowaniu gospodarki opartej na wiedzy, co musi przeobrażać system edukacyjny w państwach europejskich, ale też i zmieniać warunki dla badawczej kreatywności Europejczyków.
Celem artykułu jest próba wskazania zmian w zastosowaniu proinnowacyjnych instrumentów podatkowych w polityce gospodarczej państw, ze szczególnym uwzględnieniem polityki wobec wydatków na badania i rozwój. (fragment tekstu)
Zainteresowanie przedmiotem demografii przedsiębiorstw w Polsce w ostatnich latach znacznie się zwiększyła. Wzrost popularności demografii przedsiębiorstw związany jest głównie z projektem Eurostatu i podstawowym celem Strategii Lizbońskiej. Artykuł analizuje i ocenia wpływ otoczenia rynkowego i zmiany zachodzące na rynku na dynamikę populacji przedsiębiorstw. Współczynniki demograficzne zostały wykorzystane do oceny dynamiki populacji przedsiębiorstw.
Przedstawiono kilka definicji i klasyfikacji pojęcia „konkurencyjność”. Zamieszczono dane dotyczące konkurencyjności krajów i wybranych regionów. Przybliżono cele Strategii Lizbońskiej i zasady jej wdrażania.
Podniesienie elastyczności rynku pracy jest obecnie stawiane jako konieczny warunek dostosowania rynku pracy do zmian zachodzących w całej gospodarce, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Nawiązuje do tego m.in. strategia lizbońska opierająca się w części dotyczącej zatrudnienia na uruchomionym wcześniej procesie luksemburskim, wskazująca jednocześnie na konieczność zachowania równowagi pomiędzy elastycznością a bezpieczeństwem socjalnym.(fragment tekstu)
W zależności od przyjętego w jednostce gospodarczej systemu rachunku kosztów, koszt jednostkowy produktu kształtuje się na innym poziomie. Im dokładniejszy sposób kalkulowania kosztów pośrednich produktu tym dokładniejsza jest informacja dotycząca kosztu jednostkowego produktu. Ponadto odpowiedni system rachunku kosztów może przyczynić się do redukcji kosztów w odpowiednich segmentach działalności przedsiębiorstwa. W konsekwencji znajduje to odzwierciedlenie w poziomie dolnej granicy ceny oraz ceny sprzedaży produktu, czy też wzroście jakości produkowanych wyrobów. Na podstawie przeprowadzonych analiz, można wnioskować, że rachunek kosztów w znacznym stopniu wpływa na konkurencyjność produktu na wciąż zmieniającym się rynku, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia realizacji przyjętej Strategii Lizbońskiej.
W artykule pokazano strategie adaptacji Polski do wymagań globalnej gospodarki w kontekście Strategii Lizbońskiej i programów partnerstwa publiczno-prywatnego. Współpraca między różnymi sektorami oraz aktywizacja ekonomiczna przedsiębiorców i ich pracowników jest najlepszą metodą zapobiegania trudnościom gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Przemiany gospodarcze zachodzące na święcie mają różnorakie podłoże. Kraje słabo rozwinięte, dążąc do przyspieszenia gospodarczego, próbują inwestować w przemysł. Zdarza się, że wykorzystują technologie uciążliwe dla środowiska naturalnego, chętnie udostępniane przez kraje o wyższym poziomie dochodu narodowego na mieszkańca. W lepiej wykształconym i świadomym ekologicznych zagrożeń społeczeństwie następuje odchodzenie od tradycyjnych gałęzi przemysłu na korzyść świadczenia usług oraz rozwoju przemysłu wysokiej techniki. Ta nowa tendencja wynika z dążenia do rozwoju zrównoważonego, budowanego w warunkach gospodarki opartej na wiedzy (GOW), czyli takiej, której filarami są: dobrze zorganizowane otoczenie instytucjonalno-prawne, innowacyjność i przedsiębiorczość, infrastruktura teleinformatyczna oraz edukacja1. Przedsiębiorstwa funkcjonujące w tego typu gospodarce bazują bezpośrednio na wysokiej jakości produkcji, dystrybucji, przetwarzaniu i gromadzeniu wiedzy. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano jeden z elementów Strategii Lizbońskiej - Europejską Strategię Zatrudnienia. Zwrócono uwagę na jej rolę w rozwoju ekonomicznym - powoduje wzrost liczby miejsc pracy oraz zwiększa spójność społeczną.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.