Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5978

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 299 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Małe i średnie przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 299 next fast forward last
Przedsiębiorczość małej i średniej skali z racji swojej specyfiki napotyka na szereg barier związanych z podnoszeniem swojej konkurencyjności i innowacyjności, defaworyzujących tę grupę podmiotów gospodarczych w stosunku do dużych przedsiębiorstw. Z racji społeczno-gospodarczej roli, jaką pełnią małe i średnie firmy, Unia Europejska w oparciu o traktatowe derogacje umożliwia stosowanie szeregu instrumentów prawno-finansowych wspierających sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Biorąc pod uwagę niepodważalną znaczenie, jakie dla rozwoju gospodarki odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa oraz dostępność środków współfinansujących inwestycje podnoszące konkurencyjność sektora MSP, interesującym wydaje się podjęcie badań służących doskonaleniu mechanizmów transferu tych środków do sektora MSP, a więc wypracowanie jasnych, prostych i zrozumiałych dla wszystkich zainteresowanych procedur i wymogów związanych (fragment tekstu)
Funkcjonowanie mikro i małych przedsiębiorstw, a także ich umiejętność konkurowania na rynku wewnętrznym, jak i na rynkach zagranicznych uzależnione są od wewnętrznych zdolności do zmian organizacyjnych względem przeobrażeń zachodzących w otoczeniu. Mikro i małe przedsiębiorstwa, które posiadają uprzywilejowaną pozycję w Unii Europejskiej, między innymi w zakresie pomocy państwowej, konkurencyjności, zawierania porozumień, udostępniania zamówień państwowych, usuwania przeszkód prawnych i administracyjnych, wciąż muszą poszukiwać nowych rozwiązań w zakresie strategii zarządzania, które chroniłyby je przed kryzysem i impa-sem1. Gdy poszukuje się rozwiązań w zakresie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), można wykorzystać wypróbowane i sprawdzone strategie zarządzania. Odnosi się to w szczególności do strategii zarządzania mających swój pierwowzór w strategiach wojennych, a także do pozycjonowania przedsiębiorstw, co w rezultacie prowadzi do Strategic Excellence Positions (SEP). Celem artykułu jest przedstawienie Strategic Excellence Positions jako metody zarządzania mikro i małym przedsiębiorstw w aspekcie ich funkcjonowania oraz konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym. (fragment tekstu)
3
Content available remote Systemy motywacji w małych i średnich przedsiębiorstwach
100%
We współczesnym dynamicznie rozwijającym się świecie, podczas dużej konkurencyjności, przedsiębiorstwa walczą na rynku nie tylko o to, aby się utrzymać, ale także o to, aby dobrze prosperować i ciągle się rozwijać. Aby przedsiębiorstwo odniosło sukces, dużo zależy od pracowników, którzy stanowią najcenniejszy kapitał organizacji. Do osiągnięcia tego potrzebna jest dobra, trafna i skuteczna motywacja do pracy. Na system motywowania pracowników składa się szereg warunków i czynników mających zagwarantować odpowiednio wysoki poziom motywacji, który stwarza podstawę do właściwego wykorzystania potencjału ludzkiego dla rozwoju organizacji niezależnie od jej wielkości. Budowanie i doskonalenie sprawnego systemu motywacyjnego pracowników należy do niełatwych zadań, dlatego warto wskazać, iż omawiany system motywowania stanowi jeden z najważniejszych elementów decydujących o skuteczności pracy w danej organizacji. (fragment tekstu)
Obowiązki ewidencyjne małych i średnich przedsiębiorstw nie prowadzących ksiąg rachunkowych sprowadzają się do wyboru jednej z trzech form opodatkowania, a mianowicie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Każda z nich skonstruowana została z myślą o podstawowych obowiązkach wynikających z przepisów prawa podatkowego - tak więc pozyskane dane służą jedynie podmiotowemu i przedmiotowemu rozliczaniu przychodów i/lub kosztów w celu ustalenia podstawy opodatkowania. Niestety konsekwencją prostoty rachunkowości podatkowej jest prawie całkowity brak ewidencji, a tym samym informacji mogących służyć za podstawę oceny kondycji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa. Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej poszczególnych form ewidencji podatkowej małych i średnich przedsiębiorstw pod kątem użyteczności informacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem skutków finansowych dla każdej z nich. Artykuł porusza również problem dysfunkcji uproszczonej rachunkowości podatkowej w świetle rachunkowości finansowej i wskazuje na konieczność reorganizacji tradycyjnych systemów ewidencji. (fragment tekstu)
5
Content available remote Prawdy i mity o małych przedsiębiorstwach
100%
W literaturze przedmiotu spotkać można liczne próby ujęcia zjawiska jakim są małe i średnie przedsiębiorstwa. Podmioty te opisywane są zarówno za pomocą cech jakościowych, jak i ilościowych. Nigdzie jednak nie są zdefiniowane w sposób ścisły, a istniejące definicje nie mają charakteru ogólnie obowiązującego. Twierdzi się, że małe i średnie przedsiębiorstwa są nieuchwytną koncepcją. Firmy, które konstytuują sektor małych i średnich przedsiębiorstw, są tak różnorodne, że nie da się według kilku kryteriów jakościowych bądź ilościowych dokonać ich klasyfikacji. Heterogeniczność sektora MSP ujawnia się również w porównaniach pomiędzy różnymi gospodarkami. Podobieństwa w skali międzynarodowej dotyczą przeważnie rozkładu firm różnej wielkości, chociaż i tu zdarzają się rozbieżności. Reszta cech jest silnie zróżnicowana. (fragment tekstu)
Dokonano porównania potencjału i stopnia rozwoju sektora przedsiębiorstw działających w Hiszpanii i w Polsce. Wskazano przy tym na duże podobieństwa pomiędzy tymi krajami pod względem liczby funkcjonujących przedsiębiorstw i ich struktury podmiotowej. Do podstawowych różnic, na korzyść sektora przedsiębiorstw w Hiszpanii, zaliczono m.in. takie czynniki, jak dynamikę zatrudnienia, miesięczne koszty pracy, wielkość obrotów oraz poziom rentowności.
Objective: The object of this study is to empirically examine Small and Medium Enterprise (SME) performance through the prism of strategic management theory.Methodology: We apply Resource-Based-View into our research to explain the relationship of a firm's performance with Resource factors and firm strategy. Fifty Algerian SMEs from the northwest region are targeted and PLS statistical analysis is applied to produce valid results.Findings: Results show a direct positive relationship between firm strategy and resource factors with a firm's performance. A direct positive relationship of resource factors with firm strategy is also recorded. However, the mediator role of the strategy is rejected.Value Added: Research on Algerian SMEs' performance has intensified in recent years, but few empirical studies have explored the influence of environmental, resource, and strategy factors related to performance.Recommendations: The study makes a compelling case for strengthening government intervention alongside national Algerian SMEs, particularly those belonging to the industrial sector. It is an intervention that will specifically target the improvement, or even the simplification of the tax or quasi-tax system, banks' credit standards flexibility (financial resources), and above all, substantive managerial support that could allow our SMEs to manage their resources better and acquire and develop new ones to provide higher performance. (original abstract)
8
Content available remote Zakres, prezentacja i znaczenie wartości niematerialnych w małej firmie
100%
Małą firmę definiują różne środowiska, np.: finansiści, rachunkowcy, zarządzający. Dlatego pojawia się wiele określeń, m.in. mała firma, mały przedsiębiorca, mały podatnik. Różnorodność określeń małej jednostki gospodarczej jest związane z tym, że prawie każde środowisko stara się zinterpretować je dla swoich potrzeb. Małą firmę można określić na podstawie mierników ilościowych i jakościowych. Zastosowanie mierników ilościowych jest łatwe w interpretacji małej jednostki gospodarczej i pozwala wyciągnąć wnioski bez większego nakładu pracy, w przeciwieństwie do mierników jakościowych, których interpretacja w niektórych warunkach może być niejednoznaczna. Mierniki ilościowe, czyli wartości progowe dla wybranych cech, pozwalają określić małą firmę, stosownie do ustaw: ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku od towarów i usług, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ustawie o rachunkowości. (fragment tekstu)
9
Content available remote Small business w Stanach Zjednoczonych - klasyfikacja
100%
Amerykańską ekonomię odznacza duch przedsiębiorczości, który jest od wielu lat podziwiany i stawaiany za wzór przez wiele krajów na całym świecie. Przedsiębiorcy prowadzący małe podmioty gospodarcze dostarczają nowych pomysłów, zatrudniają dodatkowych pracowników oraz rozwijają innowacyjne produkty i usługi. Inwestując w swoje przedsiębiorstwa znacząco przyczyniają się do rozwoju gospodarki lokalnej, regionalnej oraz całego kraju. (fragment tekstu)
Einführung Kleine und mittelständische Unternehmen sind in jeder Volkswirtschaft ein wichtiger Wachstumsmotor. Dies gilt vor allem für die 3,3 Mio. KMU in Deutschland. Lange ist die Globalisierung der Märkte an den KMU vorbeigegangen. Dies hat sich wesentlich geändert. Viele Großunternehmen integrieren heute die KMU in ihre internationalen Wertschöpfungsketten ("Follow the Leader"). Natürlich dürfen wir nicht übersehen, dass bei weitem nicht jedes KMU von der Internationalisierung betroffen ist. Auch weiterhin (z.B. im deutschen Handwerk) agieren viele kleine Unternehmen in rein regionalen/ lokalen Märkten.
Przedsiębiorstwa o mniej niż 100 zatrudnionych stanowią 98 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych, zatrudniają około 2/3 pracujących i wytwarzają ok. 1/3 PKB. W wielu dziedzinach na małe przedsiębiorstwo przypada duża część obrotów: połowa w turystyce, 1/3 w telekomunikacji; wynosi to odpowiednio 80 i 57 mld dol.
12
Content available remote Time based management - ocena korzyści dla małych przedsiębiorstw
100%
Czas to pieniądz - określenie, które w ostatnim czasie bardzo realnie odzwierciedla sytuację zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku. Aby odnieść sukces na rynku, gdzie toczy się ciągła gra o najbardziej dochodowych klientów, firmy muszą zdawać sobie sprawę z konieczności realizacji szeregu zadań, i to realizacji określonej w czasie. Nieustanny pośpiech i notoryczny brak czasu to zjawiska powszechne, z którymi zmagają się duże organizacje, ale również małe i średnie firmy. Do tego dochodzą coraz bardziej rosnące wymagania klientów, które wymuszają na firmach, aby skoncentrowały się na szybszej, lepszej i dokładniejszej realizacji zlecenia/usługi. Wszystko to z kolei wymaga od członków organizacji wysokiej wydajności, pełnego zaangażowania i organizacji pracy, co nie zawsze jest spójne z dbaniem o własne zasoby psychiczne i fizyczne. Nieuchronnie zjawisko to w większości przypadków prowadzi do stresu oraz wypalenia zawodowego, które są kosztowne i dla organizacji, i dla pracowników.(fragment tekstu)
13
Content available remote Warunki funkcjonowania małych firm w regionach zmarginalizowanych
100%
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) odgrywa istotną rolę w rozwoju gospodarczym całego kraju oraz poprawia dynamikę rozwoju poszczególnych regionów, wpływając korzystnie na zmniejszenie bezrobocia, zaopatrując rynek lokalny w towary i świadcząc usługi dla lokalnych społeczności. Na rozwój tych przedsiębiorstw korzystnie wpływa bliskość odpowiednich rynków zbytu, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i społeczna oraz dostęp do wyspecjalizowanych usług i środków finansowych. Dlatego też małe i średnie firmy słabiej rozwijają się w regionach zmarginalizowanych, oddalonych od centrów rozwoju społeczno-gospodarczego. Na rozwój małych i średnich firm wpływają, oprócz lokalizacji, również czynniki zewnętrzne: elementy makro- i mikrootoczenia, jak również czynniki wewnętrzne określające możliwości, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo. Stopień zmienności i złożoności otoczenia powoduje poczucie niepewności wśród przedsiębiorców, co wpływa z znacznym stopniu na skłonność do tworzenia przedsiębiorstw i działalności przedsiębiorczej, szczególnie ważnej dla regionów zmarginalizowanych, oddalonych od centrów rozwoju społeczno-gospodarczego. Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja uwarunkowań rozwoju małych przedsiębiorstw w regionach zmarginalizowanych w oparciu o badania własne przeprowadzone metodą wywiadu pogłębionego wśród przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu. (fragment tekstu)
14
Content available remote Nieproduktywność w małych przedsiębiorstwach
100%
Boom przedsiębiorczości w Polsce oraz narastająca liczba badań sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) wpływają na powszechne myślenie: im więcej przedsiębiorców (firm), tym lepiej dla gospodarki. Okazuje się jednak, że nie każdy przejaw przedsiębiorczości przyczynia się do dobrobytu ogólnego, nawet jeżeli służy samemu przedsiębiorcy. Pierwszym, który wskazał na ten, wydawałoby się, paradoks, był William Baumol. Tym samym w roku 1990 rozpoczął dyskusję na temat relacji między jakością prawa i instytucji otoczenia biznesu, działaniami przedsiębiorców a całkowitym produktem wytwarzanym przez sektor przedsiębiorstw. A także wprowadził do nauki o przedsiębiorczości nowe jej rodzaje/efekty: przedsiębiorczość produktywną, nieproduktywną i destruktywną. Podział ten został oparty na zestawie działań wymagających talentów przedsiębiorczych, ale nie przyczyniających się do zwiększania ogólnej produkcji, a w niektórych przypadkach nawet mogących tę produkcję ograniczać. W. Baumol nie analizował efektów działań przedsiębiorczych w skali samego przedsiębiorstwa, interesowały go głównie związki pomiędzy przedsiębiorczością a produktem krajowym brutto gospodarek. Niemniej jednak spostrzegł, że nawet nieproduktywne z punktu widzenia społeczeństwa działania przedsiębiorcy mogą przynosić jego firmie zyski.(fragment tekstu)
Podano wspólnotową definicję małego i średniego przedsiębiorstwa obowiązującą od kwietnia 1996 r. Artykuł stanowi fragment książki pt. "Unia Europejska. Integracja Polski z Unią Europejską", wydanej przez Instytut Koniunktur i Cen w październiku 1996 r.
Przedstawiono wielkość i strukturę przedsiębiorstw Europy Zachodniej oraz w państwach kandydujących do UE z podziałem na przedsiębiorstwa mikro, małe, średnie i duże. Szczególną uwagę zwrócono na przedsiębiorstwa w Polsce. Wyróżniono dziedziny objęte programem wsparcia ze środków UE dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Small and middle-sized enterprises (SMEs) play very important part of every market economy because they create a motivating competitive environment. SMEs offer a significant contribution to the gross domestic product in terms of tax revenues, exports, added value, and generation of new job opportunities. They tend to be more flexible than large enterprises and can adapt quickly to changes observed in the global external environment. The development of the SMEs sector in the Czech Republic, Poland, and Slovakia is of similar nature. (fragment of text)
Efektywny sposób wykorzystania czasu jaki mamy do dyspozycji przy podejmowaniu decyzji zależy nie tyle od ilości dostępnej informacji lecz od odpowiedniego jej pogrupowania i przedstawienia w formie syntetycznej, aby jej poszczególne sekwencje miały duże pole obserwacji pożądanych obszarów zjawisk. W artykule przedstawiono sposób dobierania w małych i średnich przedsiębiorstwach wskaźników ekonomicznych jako niezbędnych informatorów a następnie pogrupowano je w taki sposób aby decyzja o badanym zjawisku była najbardziej trafna. Z przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowanie poszerza się pole obserwacji poszczególnych wskaźników ekonomicznych jeśli odpowiednio się je zestawia i analizuje w grupach.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę dokonania porównania pozycji sektora MSP w Polsce i w Unii Europejskiej. W tym celu porównano udziały sektora MSP w Polsce i w UE w m.in. strukturze ogólnej liczby przedsiębiorstw, tworzenia wartości dodanej, pracujących, a także tendencji ich zmian. Przeprowadzone badanie wykazało, że w Polsce występuje poprawa pozycji sektora małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce i dzięki temu ma miejsce pod tym względem proces konwergencji w stosunku do dojrzałych gospodarek rynkowych, a już obecnie sektor ten dominuje w naszym kraju i w związku z tym posiada decydujący wpływ na sytuację i rozwój całej gospodarki.
Artykuł omawia powstanie, rozwój i cechy charakterystyczne małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.
first rewind previous Strona / 299 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.