Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 273

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modernizacja obszarów wiejskich
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Celem autora była prezentacja zagadnień wprowadzania nowych form organizacji stanowisk pracy, a szczególnie telepracy, która może stać się jednym z istotniejszych elementów aktywizacji obszarów wiejskich po przystąpieniu Polski do UE. W tym celu autor dokonał analizy i oceny wybranych rodzajów telepracy pod kątem zróżnicowanych wymogów stawianych pracownikom w zakresie wiedzy i umiejętności niezbędnych do jej wykonywania. Przedmiotem zainteresowania autora była również ocena szans i ograniczeń w rozwoju telepracy z punktu widzenia firm i instytucji nią zainteresowanych.
Omówiono problem jakości życia jako integralnego elementu wielofunkcyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie wpływu kategoryzacji na rozwój gospodarstw agroturystycznych i obszarów wiejskich oraz przedstawienie propozycji zmian w nadawaniu kategorii podmiotom turystycznym (nie bazie noclegowej, a gospodarstwom agroturystycznym). (skróc. oryg. streszcz.)
Przedstawiono poglądy i opinie drobnych przedsiębiorców funkcjonujących na obszarach wiejskich Małopolski w kwestii przewidywanych skutków integracji z Unią Europejską. Wyrażane przez badanych przedsiębiorców opinie ukazują ich oczekiwania, a także obawy i zagrożenia w związku z przystąpieniem do zintegrowanego rynku europejskiego. (oryg. streszcz.)
Bezsporna jest - postulowana i szeroko uzasadniana potrzeba wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, oznaczającego wkomponowanie w przestrzeń wsi i małych miast jak największej liczby dziedzin pozarolniczych i w rezultacie likwidację monofunkcyjnego charakteru tych obszarów. Bezsporne jest jednak i to, że nie może to być kompozycja przypadkowa.
Artykuł omawia politykę rozwoju wsi Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na kryteria wsparcia finansowego.
Celem pracy jest analiza i ocena Działalności Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale w zakresie upowszechniania wiedzy na terenie województwa podkarpackiego. Ukazano wybrane zadania realizowane przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale mające na celu rozwój wsi i rolnictwa oraz wskazano na możliwości Ośrodka we wspieraniu procesu rozwoju obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Rozwój turystyki wiejskiej prespektywicznie związany jest istotnie z koniecznością wielofukcyjengo (zróżnicowanego) rozwoju terenów wiejskich. Wielofunkcyjność terenów wiejskich wymusza konieczność rozwoju różnych rodzajów działalności ekonomicznej, nie zawsze związanej z produkcją rolniczą. Kwestia wielofunkcyjnego rozwoju terenów wiejskich w Rosji jest obecnie bardzo ważna. (streszczenie oryginalna)
Celem niniejszego opracowania jest próba określenia szans rozwoju obszarów wiejskich płynących z działalności agroturystycznej. (fragment tekstu)
Przedstawiono ważniejsze aspekty wspierania obszarów górskich w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej. Szczególną uwagę zwrócono na wspieranie działalności rolno-środowiskowej jaką jest wypas kulturowy owiec w Karpatach. (oryg. streszcz.)
Autorka przedstawiła charakterystykę inicjatywy Wspólnoty Europejskiej LEADER, wprowadzonej na początku lat dziewięćdziesiątych jako eksperyment z zakresu rozwoju obszarów wiejskich. W części ogólnej opisała założenia Inicjatywy: cele, siedem głównych założeń priorytetowych, źródła i wielkość finansowania, ponadto w pierwszej części zaprezentowała najistotniejsze różnice między wybranymi aspektami ewoluujących edycji programu, dostosowujących się do nowych, zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych. W drugiej części opracowania przedstawiła doświadczenia pięciu wybranych państw członkowskich Wspólnoty w realizacji programu z jednoczesnym wskazaniem problemów jakich Polska powinna uniknąć. Autorka przedstawiła również stanowisko Forum powstałego z organizacji pozarządowych, zajmującego się rozwojem obszarów wiejskich w Polsce, na temat wdrażania działań typu LEADER, które zostało zaprezentowane przedstawicielom Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.
Celem opracowania była analiza barier wykorzystania funduszy strukturalnych służących rozwojowi obszarów wiejskich w Polsce. Autor zastosował metodę analizy dokumentacyjnej, metodę analiz porównawczych oraz indukcyjny tryb wnioskowania naukowego.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaka jest rola przestrzennych czynników lokalizacyjnych w kreowaniu alternatywnych dla rolnictwa źródeł dochodu na obszarach wiejskich i w jakim stopniu są one wykorzystywane przez przedsiębiorców wiejskich lub inwestorów z zewnątrz.
Interwencjonizm jako polityka czynnego oddziaływania państwa na odbywające się w nim procesy społeczno-gospodarcze dotyczy również rolnictwa. Potrzeba interwencji wynika z niesprawnie funkcjonującego mechanizmu wolnorynkowego w sektorze rolnym. W gospodarce rynkowej interwencja państwa w dziedzinie rolnictwa jest niezbędnym elementem dla zapewnienia jednakowego rozwoju tej gałęzi w poszczególnych regionach kraju. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono działania takich instytucji, jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych we Wrocławiu wspierających rozwój zrównoważony terenów wiejskich powiatu kłodzkiego. Praca prezentuje obszary wsparcia oraz skalę pomocy finansowej na poszczególne przedsięwzięcia, których podejmowanie umożliwia realizacje celów środowiskowych, ekologicznych i społecznych. (skróc. oryg. streszcz.)
Z uwagi na proces integracji Polski z Unią Europejską oraz rozwój społeczno-ekonomiczny obszarów wiejskich, koniecznym staje się rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej i informatycznej. Infrastruktura ta przyczyni się do pobudzenia aktywności zawodowej oraz podnoszenia warunków życia społeczności wiejskiej. Umożliwi także włączenie rolnika i przedsiębiorcy wiejskiego w struktury gospodarcze rynku europejskiego.
19
Content available remote O niektórych aspektach urbanizacji terenów wiejskich i przemianach ich funkcji
61%
W artykule przedstawiono proces urbanizacji terenów wiejskich. Proces ten prowadzi do dynamicznych przemian w strukturze funkcjonalnej. Zmienność funkcji obszarów wiejskich jest procesem przebiegającym wieloetapowo. Efektem ostatecznym jest urbanizacja wsi i optymalne wykorzystanie czynników lokalizacji dla poszczególnych funkcji.
Autorzy przedstawili procedury wyboru scenariuszy rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie Wielkopolski. Zaproponowane podejście przebiegało według trzech głównych etapów: klasyfikacji powiatów województwa wielkopolskiego ze względu na strukturę funkcjonalną obszarów wiejskich, identyfikacji typów funkcjonalnych obszarów wiejskich i planowania scenariuszowego. Przyjęcie tych założeń pozwoliło na wyodrębnienie subregionów różniących się pod względem funkcjonalnym i wybranie dla każdego z nich najwłaściwszego scenariusza rozwoju.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.