Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 274

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Options
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Opcje wsteczne należą do klasy opcji uwarunkowanych wartościami ekstremalnymi. Na wartość tych opcji ma wpływ ekstremalna wartość osiągnięta przez cenę instrumentu w okresie ważności opcji. W artykule przedstawiono własności opcji wstecznych o zmiennej cenie realizacji i możliwości zastosowania tych opcji w zarządzaniu ryzykiem. Na podstawie symulacji wyceny opcji wstecznych i zwykłych opcji wystawionych na EUR/PLN zbadano wpływ wybranych czynników na kształtowanie się ceny rozpatrywanych opcji. (abstrakt oryginalny)
Strategia iron condor jest złożoną strategią opcyjną, która polega na łączeniu dwóch strategii opcyjnych rozpiętościowych. Jej konstrukcja umożliwia osiaganie zysków z instrumentów podstawowych, których ceny w pewnym okresie znajdują się w trendach horyzontalnych. Celem artykułu jest analiza ryzyka strategii iron condor. Przedstawiono w nim konstrukcję strategii, model wyceny, wpływ ceny instrumentu bazowego na wartość strategii oraz na kształtowanie się wartości współczynników delta, gamma, vega i theta. Współczynniki te są głównymi miarami ryzyka kontraktów opcyjnych. Określają wpływ zmiany wartości czynnika ryzyka na cenę kontraktu. Ilustrację empiryczną zawartą w artykule przeprowadzono na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy jednej z metod zabezpieczania instrumentu pochodnego, a mianowicie zabezpieczenia kwantylowego. (...) Istotą zabezpieczenia kwantylowego jest to, że inwestor musi wybrać między ceną zabezpieczenia a prawdopodobieństwem, że zakończy się ono sukcesem. Na przykład inwestor może ustalić, że zabezpieczenie powinno być skuteczna z prawdopodobieństwem 0,99. Zabezpieczeniem kwantylowym jest w wówczas najtańsze z zabezpieczeń spełniających ten warunek. Zabezpieczenie kwantylowe jest zatem dynamiczną wersją kontroli wartości narażonej na ryzyko (VAR). W tym artykule zajmuję się przedstawieniem pewnej metody numerycznego wyznaczania zabezpieczenia kwantylowego dla zupełnych modelów rynku. Metoda jest oparta na tzw. transformacji Nelsona-Ramaswamy, pozwalającej na przekształcenie modelu, w którym ceny akcji nie mają własności rekombinacji, do modelu, w którym tę własność posiadają. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu obliczeń. W ostatniej części artykułu prezentuję wyniki dla dwóch przykładowych modeli cen akcji: modelu CEV oraz modelu powrotu do średniej. (fragment tekstu)
Opcje realne stanowią systemowe i zintegrowane podejście do wyceny aktywów rzeczowych (w odróżnieniu od finansowych), w dynamicznym i charakteryzującym się wysokim stopniem niepewności otoczeniu Znajdują zastosowanie w sytuacjach decyzyjnych stwarzających możliwość wyboru kierunku, rodzaju i momentu podjęcia decyzji i dotyczących głównie obszarów oceny projektów inwestycyjnych, wyceny przedsiębiorstw, projektowania strategii przedsiębiorstw. Cechą wyróżniającą opcji realnych jest uwzględnienie w ich wycenie wartości elastyczności decyzyjnej w ramach realizowanego projektu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie generowania liczb pseudolosowych oraz opisano symulacyjną metodę wyceny opcji. Zwrócono uwagę na wpływ metod generowania liczb pseudolosowych na wycenę opcji.
W celu ograniczenia ryzyka poniesienia straty wynikającej ze zmienności ceny instrumentu bazowego stosuje się różnorodne strategie opcyjne. Mechanizm osiągania zysku z inwestycji w opcje pozwala na konstruowanie strategii o różnych funkcjach dochodu końcowego (J. Hull (1999)). Zapis w postaci funkcji umożliwia ich matematyczną analizę. Utworzenie modelu matematycznego w znaczny sposób ułatwia wybranie strategii, która pozwoli na zminimalizowanie straty i zmniejszenie prawdopodobieństwa jej poniesienia, a także spowoduje maksymalizację zysku i zwiększenie prawdopodobieństwa jego osiągnięcia. (fragment tekstu)
Analiza opcji rzeczowych (real options analysis, ROA), z uwagi na możliwość wyceny elastyczności decyzyjnej, staje się powoli coraz szerzej akceptowaną przez firmy, banki i instytucje finansowe metodą oceny projektów inwestycyjnych. Dzięki założeniu MAD oraz upowszechnieniu modeli dwumianowych algorytmy analizy uległy znacznemu uproszczeniu. Z uwagi na wymogi rzeczywistości coraz częstszym zagadnieniem staje się budowanie modeli wyceny obejmujących występowanie kilku źródeł niepewności (tzw. opcje tęczowe). Referat przedstawia sposób wyceny opcji dwukolorowej na przykładzie oceny ekonomicznej projektu z branży górnictwa węgla kamiennego.(abstrakt oryginalny)
Opcje stwarzają bardzo szerokie możliwości inwestycyjne, pozwalają na budowę wielu różnorodnych strategii o różnym poziomie ryzyka i zyskowności. Pomimo to, wśród polskich inwestorów nie cieszą się dużą popularnością. Obecnie na GPW obraca się wyłącznie opcjami na indeks WIG20, a i tak płynności jest na nich niewielka. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania gotowych strategii opcyjnych na polskim rynku poprzez pryzmat ich efektywności. Ze względu na powszechne przekonanie o wysokim poziomie ryzyka powyższych strategii, w artykule skupiono się na pozycjach o znanej maksymalnej stracie. Analizie zostały poddane strategie skonstruowane z opcji wygasających w 2009 r. a kryteria wejścia i wyjścia z rynku zostały maksymalnie uproszczone. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia złożone struktury opcyjne jako alternatywne w stosunku do nabywania pojedynczych opcji instrumenty pochodne, wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do redukcji ponoszonego ryzyka kursowego. W artykule opisane są mechanizmy tworzenia tzw. asymetrycznych korytarzy zerokosztowych oraz rozwiązania pozwalające na podnoszenie kursów wykonania opcji sprzedaży. Stanowi to podstawę do określenia wpływu analizowanych transakcji na ponoszone przez przedsiębiorstwo ryzyko kursowe i pozwala dowieść, że tego typu instrumenty nie są dobrym narzędziem ograniczania wspomnianego ryzyka. W końcowej części artykułu wskazane są podstawowe czynniki ograniczające możliwości stosowania struktur opcyjnych przez polskie spółki w najbliższej przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Historia opcji sięga czasów starożytnej Grecji. Pierwszą transakcję opcyjną przypisać można Talesowi, który przewidując dobre zbiory oliwek, kupił prawo do wykorzystania pras oliwnych. Kiedy urodzaj rzeczywiście nastąpił, Tales zrealizował swoją opcję, osiągając ogromny zysk. W XVII wieku pierwowzory transakcji opcyjnych stosowane były w handlu tulipanami. Kontrakty te polegały na tym, że handlujący tulipanami nabywali prawo kupna, aby mieć pewność, że będą mogli zwiększać zapasy w przypadku wzrostu cen przez wezwanie drugiej strony kontraktu do dostarczenia tulipanów po ustalonym wcześniej cenie. Z kolei hodowcy kwiatów szukali zabezpieczenia przed spadkiem cen, nabywali prawo sprzedaży towaru po ustalonej wcześniej cenie. W ten sposób wystawca prawa przyjmował ryzyko zmiany ceny w zamian za premię. Miała ona rekompensować ryzyko związane ze spadkiem cen. W roku 1973 powołano do życia Chicago Bard of Trade, jako pierwszą giełdę, na której obracano kontraktami opcyjnymi. Po jej sukcesie powołano kolejne giełdy: American Stock Exchange, Philadelphia Stock Exchange. (fragment tekstu)
Celem pracy jest zaprezentowanie problemów związanych z tradycyjnymi i nowoczesnymi systemami ratingów wewnętrznych, a także przedstawienie możliwości weryfikacji modelu opcyjnego w procesie szacowania prawdopodobieństwa wypłacalności kredytobiorcy jako podstawy określania ratingu kredytowego.Aby osiągnąć cel pracy, postawiono następującą tezę: wykorzystanie wybranych wskaźników i informacji o charakterze mikro- i makroekonomicznym umożliwia kalibrację modelu opcyjnego w oparciu na wyznaczeniu związku tych wskaźników z wartością prawdopodobieństwa wyznaczanego w modelu. (fragment tekstu)
12
Content available remote Analiza własności opcji floored
100%
W artykule zawarta jest charakterystyka opcji typu floored: zasada funkcjonowania, model wyceny, funkcja wypłaty, wpływ wybranych czynników na kształtowanie się ceny opcji oraz analiza wartości greckich współczynników: delta, gamma, vega i theta. Na podstawie symulacji wyceny opcji floored i opcji zwykłych wystawionych na EUR/PLN dokonano analizy kształtowania się ceny oraz zbadano wpływ wybranych czynników na cenę opcji oraz wartość greckich współczynników. Celem artykułu jest porównanie własności opcji zwykłych i opcji floored oraz wskazanie możliwości zastosowania analizowanych opcji w zarządzaniu ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano przypadek opcji wzajemnie wykluczających się i pokazano przykład zastosowania drzew dwumianowych do rozwiązania tego zagadnienia. (fragment tekstu)
Duża zmienność warunków rynkowych przyczynia się do wzrostu ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku z tym, w dobie narastającego zjawiska globalizacji rynków finansowych, w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa kluczowe znaczenie ma zarządzanie ryzykiem, które przyczynia się do poprawy wyników finansowych firmy. W zarządzaniu ryzykiem szczególną rolę odgrywają instrumenty pochodne. W artykule przedstawiono zagadnienia związane z hybrydową opcją typu collar: funkcję wypłaty, model wyceny, wpływ wybranych czynników na kształtowanie się ceny oraz wartości greckich współczynników: delta, gamma, vega, theta oraz rho. Ilustrację empiryczną zaprezentowano na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. Celem artykułu jest przedstawienie własności hybrydowej opcji typu collar.(abstrakt oryginalny)
Na przestrzeni ostatnich dwóch dziesięcioleci obserwujemy dynamiczny rozwój rynku finansowego w obszarze instrumentów pochodnych. Proces ten jest nierozerwalnie związany z wypracowywaniem coraz to nowych strategii handlowych na rynkach terminowych. Jedną z najnowszych są transakcje oparte o kontrakty opcyjne. Sama opcja służyć może tak celom inwestycyjnym, jak i hedgingowym. Ważne, by w tym drugim przypadku właściwie dobrać instrument transferu ryzyka. Badanie strategii opcyjnych jest tu sprawą istotną, bowiem ryzyko, przed którym zabezpieczać ma opcja nie jest tożsame z ryzykiem zastosowania niej samej. Nasze rozważania oparte są na bieżącej statystyce danych rynkowych wykorzystywanych w matematycznych modelach stochastycznych. Dzięki temu wykazujemy, że wybór odpowiedniej strategii opcyjnej musi być poprzedzony wnikliwą analizą przypadku i jak najdokładniejszym studium współczynników greckich, które są pochodnymi cząstkowymi premii opcyjnej. Tym samym tworzymy i oddajemy w ręce czytelnika konkretne narzędzia zabezpieczające przed ryzykiem, a także informujemy o poziomie niebezpieczeństwa, jakie niesie ich zastosowanie w praktyce gospodarczej. W celu wizualizacji otrzymanych wyników wykorzystujemy programy komputerowe Excel i Mathematica. (abstrakt oryginalny)
W roku 1997 Brace, Gątarek i Musiela zaproponowali model struktury terminowej stóp procentowych opisujący zachowanie stopy LIBOR. Model ten zaliczany do grupy tzw. modeli rynkowych - opisujący, w przeciwieństwie do modeli wcześniejszych, zachowanie stopy rzeczywiście kwotowanej przez rynek - szybko zyskał uznanie praktyków, dzięki możliwości wyceny opcji cap i swaption w sposób tożsamy, ze zgodną z praktyką rynkową formułą Blacka. Celem artykułu jest kalibracja modelu Brace'a-Gątarka-Musieli dla danych z polskiego rynku i wycena przykładowej opcji cap (opcja swaption w Polsce nie występuje. (fragment tekstu)
„Celem artykułu jest ... określenie nowych jakościowo możliwości zastosowania notowanych opcji w strategiach zabezpieczających portfele akcji. W tym wypadku celowe stało się także bliższe zapoznanie wyceny opcji opiewających na indeks kursów akcji.”
Pojęciem instrumenty pochodne obejmuje się wiele rodzajów transakcji na rynku towarowym i finansowym. W artykule omówiono transakcje terminowe, transakcje futures, opcje i swapy.
Wartość światowego zasobu finansowego szacowanego w 2004 roku na około 119 bln USD wzrośnie nawet do ponad 200 bln USD w 2010 roku. Tymczasem międzynarodowy rynek ubezpieczeń majątkowych boryka się z trudnościami w likwidacji szkód katastroficznych o wielokrotnie niższej wartości wynoszącej w 2005 roku 80 mld USD. Emisja obligacji katastroficznych jest najczęściej stosowanym przez ubezpieczycieli narzędziem transferu ubezpieczeniowego ryzyka katastroficznego na rynek kapitałowy. Obligacjom tym towarzyszą również emisje kilku innych rodzajów papierów wartościowych powiązanych z tym ryzykiem.
Wydaje się, że w przypadku opcji finansowych najistotniejsze jest znaczenie teorii i metod wyceny opcji, dla inwestora szczególnie ważna jest bowiem wartość opcji. Natomiast w przypadku opcji rzeczowych, podstawowa wartość koncepcji opcji wynika z faktu, że integruje zarządzanie strategiczne (raczej intuicyjne) z zarządzaniem finansami (na pewno sformalizowane) oraz umożliwia dynamiczną analizę potencjalnych możliwości wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Bardziej istotny jest sposób myślenia w kategoriach opcji, który umożliwia zintegrowane zarządzanie wartością przedsiębiorstwa, niż precyzyjne zmierzenie ich wartości. Koncepcja opcji zwraca uwagę na konieczność dostrzegania pozytywnych skutków ryzyka i konieczność podejmowania ryzyka, bo w dynamicznym, konkurencyjnym otoczeniu jest to warunek uzyskiwania ponadprzeciętnych wyników. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.