Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 234

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poland's Association with the EC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Autor przedstawia proces zmian w polskim prawodawstwie po podpisaniu umowy o stowarzyszeniu.
Jest to cykl artykułów przedstawiających strukturę i treść Układu Europejskiego. Układ parafowano 22 listopada 1991, a 16 grudnia tegoż roku został on podpisany (jednocześnie z układem węgierskim i czecho-słowackim). Po dwuletnim okresie ratyfikacji wszedł on w życie 1 lutego 1994 r.
Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi został opublikowany w Dzienniku Ustaw R.P. w Załączniku do nr 11 po. 38 z dnia 27 stycznia 1994 roku.
Jest to sprawozdanie z obrad instytucji stowarzyszenia, które odbyły się w pierwszej połowie 1996 r. Omawiano problemy wymiany handlowej między Polską i UE. Polska zdaniem przedstawicieli Unii musi dokonać istotnych zmian jeśli chce poważnie myśleć o członkostwie w Unii.
Możliwość swobodnego przepływu osób a w konsekwencji płynność kadr pracowniczych jest podstawowym prawem obywatelskim w państwach WE. Autor rozważa, jakie kierunki działania w tym obszarze stoją przed Polską, w obliczu niedalekiego już przystąpienia kraju do struktur Wspólnot Europejskich.
Artykuł omawia współpracę państw członkowskich i stowarzyszonych w dziedzinie edukacji, studia europejskie w Polsce, programy pomocowe, kształcenie pracowników administracji państwowej.
Jest to przedruk Uchwały Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 1998 roku w sprawie zadań stojących przed Polską w związku z rozpoczynającymi się negocjacjami o członkostwo w Unii Europejskiej oraz Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 20 marca 1998 roku w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Po rokowaniach w Brukseli, droga Polski do Unii Europejskiej nieco się skomplikowała ze względu na niewyrażenie zgody w przyjęciu nowej konstytucji UE przez stronę polską. Nie oznacza to odwleczenia się daty akcesji naszego kraju do Wspólnot, lecz może spowodować nieprzewidziane komplikacje w dalszej współpracy z dotychczasowymi członkami UE.
Dyrektywa Rady Europy nr 80/987 z 20 października 1980 roku jest podstawowym dokumentem regulującym ochronę roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy w krajach Unii Europejskiej. Polska starając się o członkostwo w UE, zobligowana została również do dostosowania wewnętrznego prawa do przepisów Wspólnoty z zakresu ochrony roszczeń pracowników. Efektem tych działań było uchwalenie w dniu 29 grudnia 1993 roku ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Na mocy tej ustawy powołany został Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o którym mowa w artykule.
Omówiono korzyści i zagrożenia płynące ze stowarzyszenia Polski ze Wspólnotami Europejskimi. Przedstawiono koszty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz opinie społeczne na temat integracji Polski z UE.
Przedstawiono wymagania, które ma spełnić PKN aby stać się pełnym członkiem CEN i CENELEC.
Przedstawiono kilka refleksji dotyczących percepcji procesów integracji zachodnioeuropejskiej i spojrzenia na nią z perspektywy wpływu, jakie wywierają na układ stosunków gospodarczych Europy.
Autorka uważa, że podstawowym zadaniem przez cały okres negocjacji jest właściwa koordynacja i przepływ informacji, po to, by stanowisko negocjatorów było spójne. Proces negocjacji musi być traktowany jako zadanie, które przenika wszystkie inne działania podejmowane przez rząd.
17
80%
Artykuł prezentuje Unię Europejską jako przełomowe wyzwanie dla naszego kraju w przyszłym stuleciu. Autor stawia szereg ocen i postulatów mogących prowokować do dyskusji.
18
Content available remote Strategiczne cele mandatu negocjacyjnego Polski z Unią Europejską
80%
Autor koncentruje się na analizie głównych, strategicznych celów mandatu negocjacyjnego Polski w trakcie rokowań akcesyjnych. Pierwszym celem negocjacji jest realistyczne wynegocjowanie, na podstawie dokładnych wyliczeń ekonomicznych, optymalnie skutecznych dla Polski okresów przejściowych. Kolejne cele negocjacji to wejście do UE w pierwszej kolejności, obok Czech i Węgier, polityczne i ekonomiczne wykorzystanie naszego położenia geograficznego i zagwarantowanie obywatelom polskim pełnych praw wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
Omówiono Dyrektywę 80/987 Rady EWG dotyczącą zbliżenia przepisów prawnych państw członkowskich w zakresie ochrony pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy. Odpowiedzią na powyższą dyrektywę było uchwalenie przez polski parlament w dniu 29 grudnia 1993r. ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Na mocy tej ustawy powołano Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w celu realizacji z jego środków należnych pracownikom, a nie wypłaconych przez pracodawcę, wynagrodzeń za pracę.
Celem artykułu jest analiza negocjacji członkowskich między UE a Polską. Autorki zastanawiają się w jakich obszarach acquis należy się spodziewać największych trudności, jakie są możliwości uzyskania przez Polskę najdogodniejszych warunków i czy Polska znajdzie się w pierwszej fali państw przystępujących do Unii.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.