Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 120

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Popyt turystyczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Podjęcia próbę zbadania problematyki popytu turystycznego na usługi Muzeum Zamkowego w Malborku. Prezentowane na łamach niniejszego artykułu wyniki stanowią pokłosie pierwszego etapu całego programu badań naukowych realizowanych przez zespół. Analizie zostały poddane dane zebrane na przestrzeni lat 2004-2010, dla których wykorzystano opis statystyczny w formie tabelarycznej, graficznej i parametrycznej5. Zbadano zjawisko zmienności wybranych kategorii liczbowych w okresie ostatnich siedmiu lat. Do opracowania charakterystyki zmienności wykorzystano podstawowe instrumenty z zakresu statystyki opisowej, jak: przyrost względny łańcuchowy i łańcuchowe tempo zmian. Zastosowano miary położenia, miary tendencji centralnej, obliczono wartości średnie miesięczne i roczne. Obliczono również miary zróżnicowania rozkładu, wykorzystano odchylenie bezwzględne, odchylenie w ujęciu procentowym, średnie odchylenie bezwzględne - z powodzeniem stanowiące punkty wyjściowe do dalszej analizy statystycznej oraz obliczenia wskaźników typu wariancja i odchylenie standardowe. Zebrany materiał analityczny i zastosowane narzędzia badawcze pozwoliły na wypracowanie interesujących wniosków odnośnie do zmienności struktury popytu. Analiza zmian o charakterze kwantytatywnym stanowi naturalny wstęp do dalszych badań czynników kwalifitywnych i planowanych badań marketingowych mających na celu poznanie determinant popytu, motywów, preferencji i zachowań konsumpcyjnych turystów odwiedzających Muzeum Zamkowe w Malborku. (fragment tekstu)
2
Content available remote Popyt turystyczny na przykładzie Torunia jako miejsca docelowego
100%
Celem artykułu jest omówienie wybranych aspektów metodologicznych analizy popytu turystycznego w Toruniu oraz przedstawienie struktury realizowanego popytu i szacunku jego wielkości. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest pokazanie wpływu crusingu na poprawę wizerunku i marki Splitu oraz przedstawienie jego wpływu na wydłużenie sezonu turystycznego. Miasto Split wraz z kilkoma innymi portami w basenie Morza Śródziemnego ma szanse oprzeć swój rozwój na crusingu i stać się rozpoznawalne jako międzynarodowy cel wyjazdów tego typu. Wzrost liczby turystów, korzystających z tej współczesnej formy turystyki przyczynia się bowiem do rozwoju nowych form podaży turystycznej oraz wydłużania sezonu turystycznego.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Neglected Use of Creative Industry's Products in Riga's Tourism Offer
80%
W ostatnich dekadach sztuka i kultura stają się coraz ważniejsze dla produktu turystycznego dużych miejscowości. Kultura, obejmująca zarówno elementy niematerialne, jak i materialne, używana jest jako główny element w przekazach promocyjnych. Celem artykułu jest ocena wpływu kultury na wielkość popytu turystycznego w stolicy Łotwy.(abstrakt oryginalny)
Armenia has great opportunities and resources for tourism development. In 2021, the number of domestic tourists in Armenia was 1595826, an increase of 52.6% compared to 2020. In 2022, the number of domestic tourists was higher than in previous years - 1929940. The article evaluates the factors which influence domestic tourism demand with the use of ordinary and weighted least squares regression models. The main variables discussed in the models are: real GDP growth rate, consumer price index, average cost of tour packages from Armenia to other countries that can be considered as an alternative to domestic tourism, and dummy variables. The time series are based on quarterly data from 2005-2021. According to the analysis results, 1% increase in GDP will lead to a 0.22% increase in the number of domestic tourists, 1% increase in prices will lead to a decrease in the number of domestic tourists by about 0.12%, and 1% increase in foreign tour package prices will increase the number of domestic tourists by about 0.14%. The article also presents some suggestions for domestic tourism development in Armenia. The results may be useful for similar studies, as well as for state and private sectors conducting forecasts, planning, etc. (original abstract)
Współczesne organizacje pozarządowe odgrywają istotną rolę, wspierającą rozwój oraz funkcjonowanie gospodarki. Celem artykułu jest prezentacja działań marketingowych organizacji pozarządowych, zmierzających do aktywizacji turystyki, w tym głównie kreowania popytu na usługi turystyczne. Podstawę źródłową rozważań stanowi z jednej strony literatura przedmiotu, z drugiej natomiast wybrane przykłady organizacji pozarządowych, zaangażowanych w dużej mierze w rozwój turystyki (tzw. studia przypadków). Na podstawie analizy zebranego materiału sformułowano wnioski i rekomendacje.(abstrakt autora)
7
Content available remote Wpływ przeobrażeń demograficznych na popyt turystyczny w Polsce
80%
Przeobrażenia demograficzne w Polsce, w wyniku których doszło do wielu zmian na poziomie jednostki oraz społeczeństwa, są zarówno szansą, jak i wzwaniem dla turystyki. W wielu segmentach rynku turystycznego wzrasta popyt, ale zmienia się także jego struktura. Pojawia się wiele nowych form turystyki, adekwatnych do potrzeb ludności. Zmiana w stylu życia społeczeństwa sprawia, że ludzie mają większe oczekiwania i wymagania odnośnie do bazy turystycznej oraz usług. Jednak największym wyzwaniem dla turystyki w Pol- sce jest zapewnienie odpowiedniej oferty dla osób starszych, których z roku na rok przybywa. Emeryci, którzy mają dużo wolnego czasu i będą przeznaczać większe sumy pieniędzy na wyjazdy profilaktyczno-zdrowotne połączone z ciekawym spędzaniem czasu, będą motorem przyszłego rozwoju turystyki. ( tekst z oryginału).
8
Content available remote Popyt turystyczny jako obszar polityki społeczno-gospodarczej w Polsce
80%
Wpływ państwa na wielkość popytu turystycznego wiąże się dwiema na-stępującymi grupami działań: 1) bezpośrednimi - skierowanymi na popyt turystyczny mieszkańców (tj. aktywność turystyczną); 2) pośrednimi - skierowanymi na ruch turystyczny przyjazdowy, zwłasz-cza zagraniczny, polegającymi na oddziaływaniu na stronę podażową oraz wspieranie jej promocją. Polityka turystyczna w Polsce koncentruje się niemal wyłącznie na po-średnim oddziaływaniu na popyt turystyczny. Oddziaływanie bezpośrednie dotyczy wyłącznie wąskiego zakresu aktywności państwa, przybiera przy tym tradycyjnie wykorzystywane od wielu dziesięcioleci formy. Zainteresowanie państwa aktywizacją turystyki wyjazdowej mieszkańców przyjmuje tylko wy-miar deklaratywny - nie jest de facto poparte żadnymi rozwiązaniami instytu-cjonalnymi i instrumentalnymi. Można oczekiwać, że w najbliższym czasie za sprawą działań organów Unii Europejskiej wypracowanie wspólnego europej-skiego modelu polityki turystycznej poprawi stan zaobserwowany w Polsce.(fragment z tekstu)
9
Content available remote Alternatywne formy turystyki jako nowe trendy w popycie turystycznym
80%
Celem niniejszego opracowania jest próba oceny turystyki alternatywnej w aspekcie kształtującego się stale popytu turystycznego w nawiązaniu do występujących obecnie trendów rozwojowych turystyki. Referat powstał w wyniku analizy dostępnej literatury oraz własnych badań i obserwacji prowadzonych w terenie (ze szczególnym uwzględnieniem województwa świętokrzyskiego).(fragment tekstu)
10
Content available remote Popyt ekoturystyczny
80%
Celem niniejszego opracowania jest analiza popytu ekoturystycznego. Dokonano jej w odniesieniu do historii rozwoju ekoturystyki, w oparciu o analizę materiałów źródłowych dotyczących szacowania sektora, popytu oraz profilu ekoturystyk - jako danych niezbędnych do sprecyzowania strategii rozwoju ruchu ekoturystycznego. Wykorzystano również badania sondażowe na temat ekoturystyki w parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego.
11
80%
Celem pracy jest wskazanie na najważniejsze uwarunkowania demograficzne popytu turystycznego mieszkańców Dolnego Śląska w latach 1995-2009 oraz możliwości kształtowania na ich podstawie oferty turystycznej w odniesieniu do grupy, jaką są mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wskazano na najważniejsze zmiany, których efektem jest duże znaczenie w kształtowaniu potencjalnego popytu turystycznego mieszkańców Dolnego Śląska.(fragment tekstu)
12
Content available remote Popyt na imprezy ekoturystyczne w świetle badań ankietowych w Wielkopolsce
80%
W wyniku przeprowadzonych badań terenowych i dokonanych następnie analiz można stwierdzić, że dla większości respondentów pojęcie ekoturystyki jest obce i co najmniej tajemnicze - niewielu miało jakikolwiek kontakt z imprezami ekoturystycznymi. Respondenci nie byli też specjalnie zainteresowani zmianą stylu podróżowania na bardziej zgodny z koncepcją ekoturystyki, tj.: małe grupy, mniejszy pośpiech, dogłębne poznawanie odwiedzanego miejsca, zapoznanie się z lokalnymi obyczajami. Jednakże istnieje pewien ograniczony popyt na takie imprezy, co jest zgodne zarówno z przyjętymi założeniami, jak i definicją samej ekoturystyki. Pozwala to mieć nadzieję, że uda się nie tylko wypracować teoretyczne modele rozwoju ekoturystyki, ale także wykształcić czy też przygotować do korzystania z takiej oferty grupę odpowiedzialnych i zaangażowanych turystów, a także zaszczepić samą ideę wśród władz szczebla lokalnego i organizatorów imprez. Jak wspomniano, należy jednak zachować umiar, gdyż nadmierny popyt, a tym samym podaż imprez organizowanych na terenach przyrodniczo cennych i wrażliwych na antropopresję mogłyby w efekcie obrócić się przeciwko zachowaniu tychże obszarów i komfortowi lokalnych społeczności, co byłoby sprzeczne z koncepcją turystyki zrównoważonej.(fragment tekstu)
13
Content available remote Wybrane determinanty popytu ekoturystycznego. Przykład Rzeczpospolitej Ptasiej
80%
W Polsce istnieje wiele obszarów dysponujących ogromnym potencjałem w zakresie rozwoju turystyki ekologicznej. Jednym z nich jest gmina Słońsk, gdzie kreowany jest produkt ekoturystyczny pod nazwą Rzeczpospolita Ptasia. W związku z brakiem kompleksowych badań polskiego rynku ekoturystycznego autorki opracowania podjęły próbę określenia specyfiki tego rodzaju popytu na przykładzie odwiedzających Rzeczpospolitą Ptasią.(fragment tekstu)
14
Content available remote Determinanty popytu na turystykę kajakową na Warmii i Mazurach
80%
Turystyka kajakowa na Warmii i Mazurach najsilniej rozwinięta jest na takich rzekach, jak: Krutynia, Łyna, Drwęca, Omulew czy Marózka. Obok spływów kajakowych organizowanych przez PTTK i prywatnych organizatorów turystyki, coraz częściej można spotkać kajakarzy indywidualnych. W artykule zaprezentowano wyniki badań mających na celu określenie determinantów popytu na turystykę kajakową oraz ocenę związków pomiędzy czynnikami decydującymi o wyborze tego rodzaju turystyki a cechami demograficznymi. (fragment tekstu)
15
80%
Celem referatu jest wykazanie, jak kształtował się popyt turystyczny w Polsce w warunkach kryzysu, który miał miejsce na rynkach międzynarodowych. Dyskusja w polskich mediach na temat kryzysu w Polsce charakteryzowała się dużą rozbieżnością w poglądach polityków i naukowców reprezentujących różne dyscypliny: od określania Polski mianem "zielonej wyspy", aż do przyrównania jej sytuacji do Grecji.(fragment tekstu)
16
Content available remote Popyt turystyczny - uwarunkowania i perspektywy rozwoju
80%
W gospodarce rynkowej o sukcesie przedsiębiorstwa decydują: zadowolenie klienta i dokonane przez niego wybory w procesie zakupu. Obierając orientację marketingową, przedsiębiorstwo jako punkt wyjścia przyjmuje potrzeby i preferencje konsumentów. Potrzeby te mogą zostać przekształcone w popyt, jeśli zostaną poparte siłą nabywczą. To wszystko sprawia, że aby osiągnąć powodzenie w jakiejkolwiek dziedzinie gospodarowania, należy przede wszystkim poznać reguły, procesy i determinanty rządzące popytem rynkowym.(fragment tekstu)
17
Content available remote Trendy w popycie turystycznym jako determinanty współpracy w regionie
80%
W artykule podjęto problematykę wybranych trendów w popycie turystycznym jako czynników determinujących współpracę na rzecz rozwoju turystyki w regionie. Kooperacja ta stanowi jeden z warunków zdobywania i utrzymywania przez regiony przewagi konkurencyjnej1. Może to być zarówno współpraca wewnątrz-, jak i międzysektorowa w sektorze publicznym i prywatnym2, a także między reprezentantami tych sektorów. Można ją rozumieć jako formę dobrowolnego współdziałania, w którym autonomiczni interesariusze angażują się w interaktywny proces, wykorzystując wspólne reguły, normy i struktury, by działać lub decydować w sprawach związanych z rozwojem turystyki na danym obszarze.(fragment tekstu)
18
Content available remote Konkurencyjność destynacji jako podstawa kreowania popytu turystycznego
80%
Budowanie konkurencyjności destynacji, a w szczególności właściwy dobór czynników kreowania konkurencyjności, jest kluczowe dla stymulowania popytu na produkt destynacji. Z tego powodu rozważania podjęte w prezentowanym badaniu należy uznać za ważne. Zebrany materiał pozwala na stwierdzenie, że popyt wtórny ma duże znaczenie dla rozwoju turystyki w destynacji. Jak pokazało badanie, dla turystów rekomendacje mają duże znaczenie, co przekłada się na konkretny wniosek dla prowadzenia działalności marketingowej destynacji. W wielu przypadkach koncentruje się ona na promowaniu destynacji i jej walorów, co kreuje przede wszystkim popyt pierwotny. Konieczne jest zatem inwestowanie również w zadowolenie turystów, co będzie skutkowało budowaniem ich lojalności.(fragment tekstu)
19
Content available remote Popyt turystyczny na rynku uzdrowiskowym na przykładzie Dolnego Śląska
80%
W literaturze przedmiotu spotkać można dwojakie rozumienie terminu "turystyki zdrowotnej". W wąskim znaczeniu turystyka zdrowotna definiowana jest jako "zmiana stałego miejsca pobytu na pobyt w miejscowości klimatycznej, z zadaniem fizycznej i psychicznej poprawy zdrowia1", która stanowi formę turystyki nieskierowaną do osób chorych. W tym rozumieniu poprawa stanu zdrowia osób przewlekle chorych w uzdrowiskach nie jest traktowana jako turystyka zdrowotna. Jednakże w drugim - szerokim rozumieniu - turystyka zdrowotna definiowana jest jako "ogół stosunków i zjawisk wynikających z pobytu i podróży osób, dla których głównym motywem i celem dominującym jest leczenie, poprawa lub zachowanie zdrowia(fragment tekstu)
20
Content available remote Popyt na atrakcje turystyczne w województwie podlaskim
80%
Celem opracowania przygotowanego w konwencji opisowo-indukcyjnej jest dokonanie przeglądu literaturowego dotyczącego pojęcia "atrakcje turystyczne" oraz uporządkowanie podziału atrakcji turystycznych. Zaproponowano też i omówiono autorską koncepcję klasyfikacji atrakcji turystycznych. W drugiej części artykułu skupiono się na przedstawieniu najważniejszych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego, które były przedmiotem badań własnych autora przeprowadzonych w latach 2008-2010.Badania przeprowadzone przez autora dowiodły, że turyści najbardziej cenią sobie: Puszczę Białowieską z Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego, Bagna Biebrzańskie z Muzeum Twierdza Osowiec, spływy kajakowe Czarną Hańczą, Rospudą, Narwią, Biebrzą i innymi rzekami województwa podlaskiego, kuchnię regionalną, kolejki wąskotorowe w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Augustowskiej oraz Pałac Branickich w Białymstoku.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.