Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produktywność rolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przystąpienie Polski do struktur UE w zdecydowanym stopniu zmieniło warunki, w jakich funkcjonowały gospodarstwa rolne, co wymusiło działania restrukturyzacyjne. Celem opracowania było ukazanie zmian strukturalnych, jakie zaszły w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu. Jak wykazano na podstawie danych statystycznych, w ostatniej dekadzie takowe zmiany nastąpiły w wielu sferach. Przede wszystkim przyspieszeniu uległ proces polaryzacji gospodarstw, prowadząc w głównej mierze do znacznego przyrostu liczby gospodarstw największych. Ponadto gospodarstwa rolne są bardziej efektywne i konkurencyjne, wykorzystując w coraz większym stopniu posiadany potencjał. Znalazło to swoje odzwierciedlenie we wzroście wydajności jednostkowych, jak też wartości globalnych, co ukazano na przykładzie produkcji mleka i mięsa. Wyniki te osiągnięto pomimo odchodzenia od pracochłonnych kierunków produkcji na rzecz produkcji roślinnej (głównie zbożowej).(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena zmian produktywności całkowitej rolnictwa pięciu województw tworzących Polskę Wschodnią, tj. lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego w latach 2007-2011. W badaniach wykorzystano metodę nieparametryczną bazującą na indeksie produktywności Malmquista. Wyniki badań wskazują, że w badanych latach we wszystkich województwach, podobnie jak na poziomie kraju, nastąpił wzrost produktywności całkowitej rolnictwa. W każdym z województw wzrost ten był jednak znacznie niższy niż na poziomie kraju, gdzie wynosił 38%. W pięciu regionach tworzących Polskę Wschodnią średnia wartość indeksu Malmquista wynosiła w badanym okresie 1,099, natomiast wzrost produktywności był efektem zmian technologicznych. Efektywność techniczna wykazała niewielki wzrost jedynie w województwie lubelskim. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zmiany wydajności rolnictwa Polski i innych krajów Unii Europejskiej
75%
Celem opracowania była ocena zmian, jakie dokonały się w wydajności rolnictwa Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej w latach 2000-2008. Jak wykazała analiza danych EUROSTAT, wzrost wydajności ziemi w Polsce, podobnie jak w wielu nowo przyjętych krajach UE, był w badanym okresie większy niż w krajach tzw. starej Unii. Wzrost wydajności pracy był także charakterystyczny głównie dla nowych członków Wspólnoty, w tym dla Polski. W większości krajów wysoko rozwiniętych wydajność pracy w rolnictwie w badanym okresie utrzymywała się na poziomie niższym niż w 2000 roku. Jednak mimo tendencji wzrostu wydajności pracy i ziemi, wskaźniki te w Polsce pozostają nadal niższe niż wkrajachUE-15. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było porównanie produktywności czynników ziemi i pracy w rolnictwie "starych" i "nowych" krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dokonano analizy pionowej i poziomej zmian wymienionych czynników w 27 państwach Unii Europejskiej w latach 2005-2012. W nowych krajach członkowski UE zaangażowanie nakładów ziemi i pracy w produkcję rolną dało w 2005 i 2012 roku gorsze efekty produkcyjne niż w krajach piętnastki. Wynikało to częściowo z niższych cen płodów rolnych uzyskiwanych przez rolników na wschodzie Europy i mniejszych dopłat wliczanych do wartości dodanej brutto rolnictwa. Jednak główną przyczyną słabych wyników produkcyjnych rolnictwa w grupie nowych krajów było mało efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów wytwórczych, zwłaszcza czynnika pracy. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Development of Organic Farming in Poland
75%
Głównym celem pracy była charakterystyka rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2004-2014. Analizowano liczbę i strukturę producentów ekologicznych, strukturę gruntów użytkowanych metodami ekologicznymi oraz organizację, produktywność i dochodowość gospodarstw ekologicznych na tle konwencjonalnych. Badania wykazały, że w okresie funkcjonowania w ramach UE rolnictwo ekologiczne w Polsce dynamicznie się rozwijało. W latach 2004-2014 liczba producentów ekologicznych wzrosła ogółem prawie 7-krotnie, a zmiany te wynikały zarówno ze wzrostu liczby gospodarstw ekologicznych, jak i przedsiębiorstw przetwórstwa ekologicznego. Gospodarstwa ekologiczne i konwencjonalne znacznie różnią się pod względem organizacji, produktywności oraz dochodowości. Gospodarstwa konwencjonalne uzyskiwały znacząco wyższy poziom produktywności oraz dochodowości ziemi i pracy. Ponadto sytuacja ekonomiczna gospodarstw ekologicznych była istotnie determinowana przez subwencje, które stanowiły blisko 80% wartości dochodu uzyskiwanego z produkcji rolniczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule porównano małe (do 5 ha UR) i większe (5 ha i więcej) specjalistyczne gospodarstwa rolne z gospodarstwami niespecjalistycznymi w 10 krajach Europy Centralnej i Wschodniej należących do UE. Analiza dla lat 2005-2013 dotyczyła struktury i wzrostu w gospodarstwach, w grupach według kierunku specjalizacji, wyników, pracy i wykorzystania ziemi. Celem opracowania jest określenie, który typ gospodarstw specjalistycznych wykazuje przewagę nad pozostałymi w zakresie wzrostu i produktywności. Z analizy wynika, że przeciętna powierzchnia i produktywność gospodarstw specjalistycznych małych i większych z 10 rozpatrywanych krajów wzrosła bardziej niż analogicznych kategoriach gospodarstw w całej UE (27 krajów). W 10 rozpatrywanych krajach liczba gospodarstw specjalistycznych spadła, ale w mniejszym stopniu niż gospodarstw pozostałych. Przeciętna produkcja gospodarstwa specjalistycznego przewyższała analogiczną w gospodarstwach niespecjalistycznych zarówno w 2005 roku, jak i 2013. Dynamika wzrostu i produktywność gospodarstw wyspecjalizowanych różniła się zarówno między krajami, jak i między typami gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł stanowi podsumowanie wyników badań na temat rozwoju rolnictwa w gminach MPW. Jego celem jest analiza dynamiczna poziomu rozwoju rolnictwa. Na jej podstawie będzie można wyrazić opinię odnośnie do terytorialnego zróżnicowania poziomu rozwoju rolnictwa w gminach makroregionu oraz określić wielkość i kierunek zachodzących w nim zmian na przestrzeni lat 1977-1987.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł stanowi kolejny fragment opracowania badawczego na temat rozwoju rolnictwa w gminach Makroregionu Południowo-Wschodniego (MPW). Jego celem będzie ocena efektywności rolnictwa poprzez analizę jego produkcyjności i towarowości. Przy prezentacji materiału analitycznego dotyczącego wyżej wymienionych zagadnień zachowany zostanie jednolity układ metodyczny, czasowy i przestrzenny.(fragment tekstu)
Rozwiązanie kwestii niedoborów żywności w krajach rozwiniętych gospodarczo w drugiej połowie XX wieku, w dużej mierze nastąpiło w wyniku stosowania uprzemysłowionych metod wytwarzania w rolnictwie, ale spowodowało jednocześnie zwiększoną krytykę tego sposobu produkcji, gdyż nadmierne użycie - w szczególności - przemysłowych środków produkcji zwiększających wydajność ziemi (nawozy mineralne i środki chemicznej ochrony roślin) ma ścisły związek z jakością wytwarzanej żywności i zdrowiem ludzi. W związku z tym w nauce i praktyce rolniczej poszukuje się takich sposobów gospodarowania, które z jednej strony będą gwarantować niezbędny do wyżywienia ludności wolumen produkcji rolniczej, z drugiej zaś minimalizować ryzyko związane z zagrożeniem jakości zdrowotnej żywności. Poszukiwania takiego modelu pozwoliły wyróżnić trzy systemy produkcji rolniczej, które różnią się głównie nasileniem zużycia przemysłowych środków produkcji, co oznacza jednocześnie różny stopień naturalizacji produkcji rolniczej oraz odpowiednio określony stopień bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. (fragment tekstu)
10
Content available remote Produktywność rolnictwa polskiego w kontekście jego konkurencyjności
75%
Produktywność jest to relacja efektów do sumy nakładów pracy żywej i uprzedmiotowionej. Miary produktywności są bardzo różne; mogą dotyczyć poszczególnych czynników wytwórczych lub łącznie wszystkich zastosowanych czynników produkcyjnych. W opracowaniu odniesiono się do produktywności ziemi, pracy i kapitału, przyjmując jako miernik relację wartości produkcji lub wartości dodanej do czynnika produkcji. Badaniami objęto lata 2004-2009, korzystając z danych EUROSTAT-u oraz z wyników pochodzących z bazy danych FADN UE (Farm Accountancy Data Network). (fragment tekstu)
11
Content available remote Factor Relations in Agriculture - Conceptual Reasoning with Empirical Verification
75%
Przedstawione w artykule badanie pozwoliło autorowi nie tylko w pełni ocenić prawidłowość procesów produkcyjnych, ale również określić relacje między czynnikami produkcji a wielkością produkcji (produktywność i relacje czynnikowe). Opierając się na przyjętych założeniach analitycznych i ogólnych uwarunkowaniach procesów gospodarowania w rolnictwie, w artykule przeanalizowano relacje między czynnikami produkcji, tj. istotę technik produkcji. Badania relacji między czynnikami produkcji są bardzo złożone, dlatego w artykule skupiono się tylko na wybranych obszarach tej problematyki, takich jak: efektywność pracy i jej zależność od technicznego uzbrojenia pracy czy struktury agrarnej (przybliżony wskaźnik ziemia-praca) oraz zależność wskaźników kapitał-praca i ziemia- -praca od czynników produkcji. Analiza została oparta na zasadzie ogólności, a w artykule zastosowano metodologiczne podejście do dedukcji. W części empirycznej wykorzystano zbiór danych dla wybranych krajów UE. Stwierdzono, że w porównaniu ze wskaźnikiem ( ) wskaźnik ( ) ma większy wpływ na poziom efektywności pracy. Wnioski te mogą mieć istotne znaczenie dla polityki rolnej, gdyż priorytetem nie wydaje się być poprawa struktury agrarnej, lecz techniczne uzbrojenie pracy. Dlatego tak istotne jest zwiększenie zaangażowania zasobów czynnika kapitału. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Patchwork of Land Ownership as Barrier to Development of Rural Areas
75%
Szachownica gruntów jest jednym z istotnych czynników wywierających ujemny wpływ zarówno na organizację, jak i poziom produkcji rolniczej. Nadmierne rozproszenie gruntów zmniejsza intensywność prac oraz zwiększa koszty produkcji rolniczej, co z kolei powoduje, że uzyskiwane dochody są coraz niższe. Przestrzenne układy gruntów indywidualnych wsiach na przestrzeni wieków ulegały ciągłym podziałom, z kolei duża migracja ludzi doprowadziło do powstania wadliwej zewnętrznej szachownicy gruntów. W artykule szczegółowo przeanalizowano układy przestrzenne gruntów indywidualnych w czternastu wsiach gminy Białaczów, położonej w powiecie opoczyńskim, w województwie łódzkim. Celem artykułu jest określenie nasilenia zjawiska rozproszenia gruntów gospodarstw rolnych we wsiach badanej gminy przy zastosowaniu tablic typu szachownicowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie koncepcji dóbr publicznych oraz odpowiedź na pytanie, czy dobra publiczne dostarczane przez użytkowników ziemi rolniczej są waloryzowane za pomocą jej wartości. Celem opracowania była również identyfikacja mechanizmu transformacji użyteczności ziemi w produktywność w wymiarze finansowym. Przeprowadzone badania zakładały oszacowanie rent gruntowych zdyskontowanych w cenach ziemi rolniczej, a następnie określenie ich relacji do wartości ziemi oraz do czynszu dzierżawnego w przekroju województw w Polsce w latach 2000-2009. W opinii autorów od momentu akcesji Polski do UE rynek waloryzuje w cenach samoistną użyteczność ziemi rolniczej, podczas gdy rolą kapitału i pracy jest jej dystrybucja między rolnictwem a konsumentem. W celu zweryfikowania celu badawczego wykorzystano zarówno literaturę polską, jak i zagraniczną. Od początków cywilizacji człowieka ziemia tworzy samoistnie pewne użyteczności, które zaspokajają jego potrzeby. Od kiedy pojawiły się niebezpieczne efekty uboczne rolnictwa industrialnego ta twórcza rola ziemi jest odkrywana na nowo. Jej użyteczności stają się dobrem publicznym, którego ochrona jest istotą paradygmatu rolnictwa zrównoważonego. Pomimo nieodwracalnej akumulacji kapitału w środowisku antropogenicznym, wiele użyteczności powstaje bez dodatkowych nakładów kapitału i pracy. Jako że są one dobrami publicznymi opłaca się je z podatków. W ten sposób samoistna użyteczność ziemi przybiera formę produktu spieniężonego i może być nazywana samoistną produktywnością. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Wsparcie w ramach działania "Grupy producentów rolnych", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, daje wiele możliwości na tworzenie warunków wykorzystujących potencjał rolniczy naszego kraju. Jednoczenie się gospodarstw rolnych w grupy producentów rolnych na dzień dzisiejszy jest koniecznością wynikającą z warunków, jakie określa gospodarka rynkowa. Ukazanie pozytywnych praktyk związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem owych grup uczy, jak mądrze wykorzystane środki unijne wspomagają konkurencyjność i efektywność funkcjonowania grup producentów rolnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wielkość i strukturę produktywności gospodarstw rolnych w aspekcie kierunku prowadzonej produkcji. Założony cel został zrealizowany na podstawie badań przeprowadzonych w 80 gospodarstwach południowej Polski. Obiekty do badań zostały podzielone na 4 grupy: gospodarstwa jednokierunkowe ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą, gospodarstwa dwukierunkowe i mieszane. Wykazano jednoznacznie, że produktywność gospodarstw w analizowanym rejonie zależy od kierunku produkcji. Najwyższą wartość produkcji towarowej odnotowano w gospodarstwach jednokierunkowych o profilu produkcji roślinnej - 27 242 zł/ha i była ona ponad 39 razy większa niż w przypadku gospodarstw jednokierunkowych z produkcją zwierzęcą (696,3 zł/ha). (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę produktywności rolnictwa polskiego w ujęciu regionalnym. Analizę przeprowadzono w oparciu o dane makroekonomiczne pochodzące z Regionalnych Rachunków Ekonomicznych dla Rolnictwa (RRER) w okresie 2005-2008. W pracy wykorzystano indeksy cen i ilości Fishera, a do wyliczenia zmian produktywności posłużył indeks całkowitej produktywności Hicksa-Moorsteena. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Perspectives of Moldavia's Agricultural Sector After Potential Accession to the EU
75%
Development of intensive agriculture is a perspective direction in the world, but also in Moldavia. The natural factors, as well as knowledge and technology developed on this basis, ensuring a high yield, quality, competitiveness and specialization of production, will be both contributing to the development of agriculture as a branch, as well as the social efficiency of production. European integration and scientific progress offers new opportunities for raising agricultural output. The goal of the paper was to characterize perspectives of Moldavia's agricultural sector following country's potential accession to the European Union. As a conclusion we can say that the main factors in ensuring the competitiveness of agricultural products are quality, which manifests itself through price differentiation and diversity of sales channels. (original abstract)
Niniejsze opracowanie dotyczy czynników wpływających na dostęp kobiet do rolniczych zasobów produkcyjnych w nigeryjskim stanie Oyo. Na potrzeby badania wybrano łącznie 105 respondentek, przy czym dane podstawowe zostały zebrane za pomocą kwestionariusza. W badaniu wykorzystano zarówno statystykę opisową, jak i metody wnioskowania statystycznego. Z przeprowadzonej analizy wynika, że większość respondentek miała wykształcenie podstawowe (68,9%) oraz od 3 do 4 lat doświadczenia (66,7%), a powszechnie wykorzystywanymi zasobami były udoskonalone materiały siewne (53,3%), nawozy organiczne (52,4%) oraz herbicydy/pestycydy (47,6%). Głównym źródłem informacji byli przedstawiciele agencji ds. upowszechniania wiedzy (98,1%). Większość respondentek deklarowała swobodny dostęp do wody w celu nawadniania (93,3%) i do usług upowszechniania wiedzy (74,3%), ograniczony dostęp do udoskonalonych materiałów siewnych (94,3%), nawozów organicznych (90,5%) i pompy wody (56,2%) oraz brak dostępu do studni głębinowych i odwiertów wody (70,5%). Główną barierą dostępu do zasobów produkcyjnych był brak narzędzi kredytowych (98,1%). We wnioskach z badania stwierdzono, że czynnikami społeczno-gospodarczymi wpływającymi na dostęp kobiet do rolniczych zasobów produkcyjnych były wiek, wyznanie i poziom wykształcenia. Oznacza to, że istnieje zapotrzebowanie na rządowe strategie i programy rolne mające na celu dystrybuowanie rolniczych zasobów produkcyjnych w badanym regionie w taki sposób, aby kobiety w zaawansowanym wieku wyznające określoną religię i z wyższym poziomem wykształcenia nie były w nieuzasadniony sposób faworyzowane. (abstrakt oryginalny)
Celem badań przedstawionych w opracowaniu było określenie wpływu specjalizacji na wyniki ekonomiczne gospodarstw trzodowych. Analizą objęto 80 gospodarstw trzodowych o dużej skali produkcji, położonych w ośmiu województwach o największej koncentracji chowu tego gatunku zwierząt w Polsce. W literaturze ekonomiczno-rolniczej występuje szereg definicji specjalizacji i stosuje się różne sposoby oraz kryteria jej pomiaru. Utrudnia to porównywalność uzyskiwanych wyników. Specjalizacja sprzyja osiąganiu korzyści wynikających ze wzrostu skali produkcji. W badanych gospodarstwach wyższy stopień specjalizacji wiązał się ze wzrostem produktywności ziemi i pracy oraz większą opłacalnością produkcji i rentownością kapitału własnego. Jedynie gospodarstwa wyspecjalizowane o dużej skali produkcji mogą sprostać rosnącej konkurencji na rynku trzody chlewnej.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zmiany efektywności technicznej rolnictwa w Polsce w latach 1998-2006
75%
W badaniach wykonano analizę zmian produktywności rolnictwa polskiego w latach 1998-2006 przy wykorzystaniu indeksów produktywności Malmquista. Przedstawiono, w których okresach produktywność wzrastała, kiedy malała i jaki był trend ogólny w analizowanym okresie. Zastosowana dekompozycja obliczonych indeksów pozwoliła na rozstrzygnięcie, jakie czynniki miały wpływ na zmiany produktywności. W prezentowanych wynikach badań ujęto jedynie wyniki syntetyczne obejmujące cały analizowany okres. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.