Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 509

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przestępczość
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
1
Content available remote Podatność wiktymizacyjna - przesłanki i formy przeciwdziałania wiktymizacji
100%
Wiktymologia to, zależnie od podejścia teoretycznego, samodzielna dyscyplina naukowa badająca problematykę społecznego mechanizmu stawania się ofiarą, bądź dyscyplina naukowa, nastawiona na badanie mechanizmu wiktymizacji, tj. mechanizmu stawania się ofiarą przestępstw kryminalnych, a także wypracowująca metody zapobiegające wiktymizacji, albo przynajmniej osłabiającej podatność wiktymizacyjną. Ta ostatnia rozumiana jest jako czynnik szczególnie uprawdopodobniający możliwość stania się ofiarą. Wiktymologia nie jest bynajmniej nauką, mającą służyć usprawiedliwianiu przestępców (np. gwałcicieli prowokacyjnym ubiorem kobiet), ale poszerzaniu wiedzy o społecznych mechanizmach przestępczości, rozwijaniu społecznej świadomości tego, jak określone zachowania czy życiowe wybory sprzyjają przestępstwom, jak prowokują przestępców do zachowań przestępczych, innymi słowy, w jaki sposób ofiary przestępców bezwiednie stają się ich ofiarami. Jedną z kategorii wiktymologicznych jest właśnie podatność wiktymizacyjna. Wokół tej kategorii, w kontekście metod przeciwdziałania wiktymizacji, koncentrować się będzie niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
In this article, it is attempted to present a cross-sectional view on the issue of defensive gun use (DGU) in the United States. This issue is a key element in the US gun control debate that is currently underway in the academic community; criminologists, economists, political scientists and researchers dealing with broadly understood public health. Research in this area and the data obtained are also one of the pillars arguments of the defenders of the United States' 2nd Amendment to the Constitution. The article uses a selective review of the conclusions of the leading researchers and representatives in this field.(original abstract)
3
Content available remote Zjawisko przestępczości w województwie opolskim w latach 2000 -2012
100%
Celem artykułu jest ukazanie, jak kształtowało się w województwie opolskim w latach 2000 -2012 zagrożenie przestępczością przeciwko mieniu oraz przeciwko życiu i zdrowiu. Omówione zostały podstawowe kategorie przestępczości pospolitej w oparciu o powszechnie stosowane statystycznie kategorie oceny tych zjawisk w odniesieniu do wszystkich powiatów. Z uwagi na dane, jakie zostały udostępnione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendę Wojewódzką Policji w Opolu, autorka zanalizowała dynamikę przestępstw stwierdzonych wraz z postępowaniami wszczętymi z ich wykrywalnością.(abstrakt oryginalny)
In this paper, we want to present the genesis of Stanisław Leśniewski's mereology. Al- though 'mereology' comes from the word 'part', mereology arose as a theory of collective classes. That is why we present the differences between the concepts of being a distribu- tive class and being a collective class. Next, we present Leśniewski's original mereology from 1927, but with a modern approach. Leśniewski was inspired to create his concept of classes and their elements by Russell's antinomy. To face it, Leśniewski had to define the concept of being an element of based on the concept of being part of. Leśniewski showed that in his theory, there is no equivalent to Russell's antinomy. We will show that his solution has nothing to do with the original approach because, in both cases, we are talking about objects of a different kind. Russell's original antinomy concerned distributive classes, and Leśniewski's considerations concerned collective classes.(original abstract)
5
Content available remote Wpływ przestępczości na poczucie bezpieczeństwa.
80%
Pierwsze użycie i zwrócenie uwagi na pojęcie lęku przed przestępczością (fear of crime) miało miejsce w drugiej połowie lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w związku z pojawieniem się w społeczeństwie niepokoju dotyczącego przestępczości. Z uwagi że pojęcie lęku przed przestępczością niesie za sobą większy zakres negatywnych skojarzeń, sugerując fakt przeżywania emocji, a nie pewien sposób postrzegania rzeczywistości, na potrzeby prowadzonych badań przyjęto pojęcie poczucie bezpieczeństwa. Stąd też celem opracowania jest próba ukazania wzajemnych zależności pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa a przestępczością w oparciu o przegląd literatury oraz dotychczas przeprowadzonych badań naukowych. Jak wynika z przeprowadzonych badań teoretycznych, poczucie bezpieczeństwa jednostki zależy od wielu czynników, zarówno w kontekście jego wzrostu, jak i spadku, a nie jedynie od poziomu przesteępczości. Niniejszy artykuł naukowy stanowi rozwinięcie teoretycznych badań zawartych w publikacji Sense of Security and Crime: The Residents' Perspective. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie stanowi fragment większych badań, których celem jest diagnoza przestępczości pospolitej w Polsce na tle Unii Europejskiej. Autorka prezentuje rozmiary kradzieży cudzej rzeczy, ich strukturę przestrzenno-demograficzną, wykrywalność oraz prawomocne postępowania zakończone wyrokami sądowymi sprawców przestępstw. Prezentacja badań wskazała, że przestępczość maleje w miarę wzrostu wykrywalności, a także maleją w miarę wzrostu przestępczości, postępowania zakończone wyrokami sądowymi. Zmiany wykrywalności w przestępczości stanowią nowy element wyzwania, jaki stoi przed polską rzeczywistością. Badaniami zostały objęte materiały statystyczne Eurostat i GUS oraz dokumenty urzędowe m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości, Komendy Głównej Policji, OBOP itp. Artykuł prezentuje wyniki badań ukazując relacje pomiędzy postępowaniami stwierdzonymi a zakończonymi wyrokami sądowymi. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Przestępczość w nurcie diagnozy kryminologicznej
80%
Pewne układy okoliczności spowodowane przemianami społeczno-kulturowymi mogą prowadzić do wykluczenia i narastającego napięcia społecznego. Jednostka niejednokrotnie stoi przed wyborem złego i dobrego. Owy dualizm prowadzi do zachowań, które nie są akceptowane przez społeczeństwo. Dewiacje, patologie, zachowania przestępcze towarzyszyły cywilizacji od zawsze. Pogłębiające się nierówności społeczne prowadzą do zachowań, które są piętnowane przez społeczeństwo. Nauką, która stara się wyjaśnić procesy przestępcze oraz ustala prawidłowości rządzące nimi, jest kryminologia. Kryminologia zajmuje się przyczynami i związkami pomiędzy poszczególnymi uwarunkowaniami przestępczymi. Dostarcza wiedzę niezbędną do ustalenia diagnozy i prognozy kryminalnej oraz dostarcza informacji o sprawcy, co w konsekwencji wiąże się z podejmowanymi działaniami resocjalizacyjnymi. Niezwykle istotne znaczenie ma również upowszechnianie wyników badań, które staja się fundamentem do budowania świadomości społecznej odnośnie zachowań przestępczych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania teorii społecznej dezorganizacji do badania zróżnicowania przestrzennego przestępczości. W opracowaniu omówiono założenia teorii społecznej dezorganizacji oraz dokonano przeglądu prac wykorzystujących tę teorię do badania zróżnicowania przestrzennego przestępczości. (fragment tekstu)
Wobec dużej konkurencji rynkowej umiejętność wczesnego reagowania na niepożądane wydarzenia wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą stanowić zagrożenie dla firmy, jest niezwykle istotna. Whistleblowing, ciągle jeszcze mało znany w Polsce, pomaga ograniczyć ryzyko szkodliwego zachowania ludzi w przedsiębiorstwie. Na czym polega to zjawisko? (fragment tekstu)
Kara ograniczenia wolności jest karą znaną polskiemu systemowi prawnemu od kilkudziesięciu lat. Jest to kara o tyle ciekawa, że jako jedyna wprost określiła metodę oddziaływania wychowawczego na skazanego. Tą metodą, zgodnie z decyzją ustawodawcy, jest wykonywanie przez skazanego pracy. Nie jest to jednak każda praca, lecz ta, która ma walor społeczny, czyli jest wykonywana na rzecz społeczeństwa, w celu realizacji zadań, przez to społeczeństwo wskazanych, jako istotne. Dzięki jej wykonywaniu skazany ma możliwość dostrzeżenia istotnych wartości pracy i nie chodzi tutaj jedynie o zaspakajanie, za jej pomocą, potrzeb materialnych, ale przede wszystkim o to, aby dostrzegł on korzyści, jakie praca przynosi innym osobom, dzięki czemu skazany może zrewidować swoje poglądy co do właściwego stosunku do życia1. Pewne znaczenie dla zmiany sposobu życia skazanego może mieć także przykład dawany przez innych pracowników, z którymi jest on zobowiązany wykonywać pracę. Nadto praca ta uczy skazanego odpowiedzialności i sumienności, co wynika przede wszystkim z faktu, iż taki obowiązek nakłada na niego Kodeks karny wykonawczy. Warto również dodać, iż wykonując tę pracę skazany może nauczyć się nowych umiejętności, co z jego perspektywy także może mieć istotne znaczenie. Wreszcie praca ta jest formą zadośćuczynienia społeczeństwu przez skazanego za naruszenie przez niego norm prawnych.(fragment tekstu)
Kwestia warunkowego zawieszenia wykonania kary w sytuacji realnego zbiegu przestępstw była do czasu uchwalenia kodeksu karnego z 1997 r. przez ustawodawcę konsekwentnie pomijana. Brak regulacji tej kwestii powodował ogromne rozbieżności interpretacyjne. W dążeniu między innymi do usunięcia tych trudności, a także, jak podano w uzasadnieniu do projektu tego kodeksu, zracjonalizowania polityki kryminalnej , ustawodawca zawarł w kodeksie karnym z 1997 r. trzy przepisy, mieszczące się w §§1-3 art. 89 k.k. , dotyczące omawianej problematyki. Jednakże przepisy tego artykułu nie spełniły tych założeń, nie rozstrzygnęły wielu problemów pojawiających się na tle tego zagadnienia, a zrodziły jeszcze nowe (zwłaszcza §1). Fala krytyki tych unormowań skłoniła ustawodawcę do zmiany art. 89 k.k. ustawą z 5.11.2009 r. , która weszła w życie 8.06.2010 r. Jednakże, tak jak wprowadzenie regulacji odnoszącej się do przedmiotowej kwestii "nie przecięło sporów toczących się w piśmiennictwie wokół tego zagadnienia, nie doprowadziło także do ujednolicenia praktyki orzeczniczej", jednakże wątpliwości tych nie wyeliminowała nowelizacja przepisów. Najogólniej rzecz ujmując przepisy art. 89 k.k. zawierają zasady wymierzania kary łącznej w wyroku łącznym w sytuacji występowania orzeczeń o warunkowym zawieszeniu wykonania kary. Z treści § 1 wynika wprost, iż została dopuszczona możliwość (czy wręcz został zawarty nakaz) łączenia w wyroku łącznym kar orzeczonych z warunkowym zawieszeniem z karami bezwzględnymi tego samego rodzaju (wariant pierwszy). To samo dotyczy kar pozbawienia wolności w sytuacji, gdy wszystkie zostały warunkowo zawieszone (wariant drugi). Tę możliwość (czy obowiązek) dla sądów statuuje obecnie dodany "nowelą listopadową" § 1a art. 89 k.k. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza poziomu bezpieczeństwa społeczeństwa polskiego przy wykorzystaniu wskaźników przestępczości pobranych z Banku Danych Lokalnych GUS. Dane zostały pobrane dla 2016 roku dla poszczególnych województw Polski. W drugiej części artykułu został utworzony model regresji krokowej postępującej dla ogólnego wskaźnika przestępczości, jak również przeprowadzona została analiza zależności pomiędzy wskaźnikiem przestępczości a wybranymi miarami ekonomicznymi. Wyniki zostały otrzymane z wykorzystaniem programu Statistica 12. (abstrakt oryginalny)
W artykule ujęto najważniejsze zagadnienia związane z problematyką przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego w polskim prawie karnym. Oprócz spostrzeżeń natury ogólnej, analiza dotyczy zapatrywań doktryny i judykatury na temat m.in. przedmiotu ochrony, czynności sprawczej, obiektywnego i subiektywnego uznania zniewagi, formy znieważenia, przedmiotu czynności wykonawczej. Dodatkowo uwagę poświęcono stronie podmiotowej przestępstwa, karze i środkom karnym, jakie grożą za jego popełnienie, a także niekonstytucyjności art. 226 § 1 kk z 1997 r. (abstrakt oryginalny)
14
80%
Przedmiotem komentowanej glosy są zagadnienia związane z przestępstwem utrwalenia nagiego wizerunku. Ponadto została poruszona kwestia możliwości jego rozpoznawalności w przypadku, gdy dane nie zostały zapisane na nośniku informacji. Podjęto również problem odtwarzania wizerunku ze względu na realizację znamienia "utrwalenia wizerunku". Co więcej, autor podjął się analizy znaczenia prawa do intymności na gruncie art. 191a k.k. Dodatkowo zostały omówione znamiona "przemocy" oraz "groźby" z uwagi na rodzaj środków, którymi posługuje się sprawca do dokonania tego czynu. Na koniec dokonano oceny zakwalifikowania wspomnianego czynu jako usiłowanie przestępstwa.(abstrakt oryginalny)
Problematyka rozboju doczekała się w polskim piśmiennictwie kryminalistycznym i kryminologicznym stosunkowo wielu opracowań, tak monograficznych, jak i artykułowych. Wzrost zainteresowania zagadnieniami wiktymologii sprawił, że także ofiara napadu rabunkowego - obok sprawcy, sposobu jego działania oraz metodyki ścigania - stała się tematem rozważań naukowych. Jednak zazwyczaj uwagi o pokrzywdzonym stanowią tło dla innych dociekań. Zachowanie ofiary jest jednym z istotnych wyznaczników skuteczności ścigania karnego w sprawach o rozboje. Na pokrzywdzonych tego rodzaju można zatem spojrzeć również z punktu widzenia wiktymologicznej problematyki kryminalistyki. Celem niniejszego artykułu jest możliwie obszerne i kompleksowe przedstawienie charakterystyki ofiar napadów rabunkowych i samej wiktymizacji traktowanej z jednej strony jako dynamiczne ujęcie aktu kreacji ofiary, a z drugiej jako zjawisko, na które składają się poszczególne fakty pokrzywdzenia. Ofiary i wiktymizację staram się spostrzegać - zgodnie z postulatami wiktymologicznej problematyki kryminalistyki - jako czynniki potencjalnie wpływające na wykrywalność sprawców. Zatem prezentując populację pokrzywdzonych i obraz wiktymizacji, szczególnie eksponuję te cechy, które mogą być nieobojętne dla udziału ofiary w ściganiu karnym. (fragment tekstu)
16
Content available remote Pojęcie przestępstwa i podziały przestępstw w polskim prawie karnym
80%
Przedstawione rozważania na temat pojęcia przestępstwa i klasyfikacji przestępstw miały na celu podanie ogólnego zarysu tego tematu. Każde z poruszonych zagadnień mogłoby być, i często jest, przedmiotem oddzielnego, szerszego opracowania. (fragment tekstu)
Tylko w 2005 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, giełdowy odpowiednik prokuratora generalnego, wszczęła 50 postępowań wyjaśniających możliwośći popełnienia przestępstw na rynku papierów wartościowych. W 12 przypadkach sprawą zajęła się prokuratura.
Celem pracy jest analiza i opis zmian poziomu przestępczości przeciwko mieniu w Polsce w latach 2002-2015 z wykorzystaniem analizy redundancji (Redundancy Analysis) oraz zwrócenie uwagi na znaczenie metod graficznych przy interpretacji uzyskanych wyników. W analizie redundancji (kanonicznej formie analizy głównych składowych) w charakterze zmiennych zależnych wykorzystano wskaźniki natężenia pięciu rodzajów przestępstw przeciwko mieniu, natomiast w charakterze zmiennych objaśniających - funkcje własne (eigenfunctions) wyznaczone metodą asymetrycznych wektorów własnych (Asymmetric Eigenvector Maps). Uzyskane wyniki przedstawiono graficznie na triplotach. Ze względu na ograniczoną objętość pracy pokazano wyniki dla trzech wybranych województw.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rozmiaru i struktury przestępczości stwierdzonej w Polsce, empiryczna weryfikacja zależności (na poziomie podregionów) między współczynnikiem przestępczości (w wybranych kategoriach przestępstw) a wybranymi czynnikami uznawanymi w literaturze przedmiotu za wpływające na przestępczość oraz zwrócenie uwagi na środowiskowo- przestrzenne determinanty przestępczości. (fragment tekstu)
Kradzież rzeczy cudzej jest najczęściej stwierdzaną kategorią czynu przestępczego. W literaturze zagadnienie czynników tego przestępstwa wyjaśniane jest za pomocą teorii działań rutynowych, zgodnie z którą do przestępstwa dochodzi, gdy w tym samym czasie i przestrzeni zbiegają się trzy elementy: potencjalny przestępca, odpowiedni cel oraz brak osoby mogącej zapobiec przestępstwu. W niniejszej pracy przedstawiono dotychczasowe badania zróżnicowania przestrzennego przestępczości aplikujące tę teorię, wykorzystywane w nich metody analizy oraz zmienne. Na tej podstawie omówiono czynniki kradzieży rzeczy cudzej w świetle teorii działań rutynowych na przykładzie województwa wielkopolskiego. W wyniku wykorzystania analizy regresji metodą eliminacji wstecznej uzyskano jedną statystycznie istotną zmienną - liczbę mieszkań/100 km2, odpowiadającą jednemu elementowi teorii, a mianowicie odpowiedniemu celowi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.