Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 855

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek kosztów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
Zarządzanie każdą jednostką gospodarczą, nie tylko przedsiębiorstwem, w sposób nowoczesny wymaga stosowania nowoczesnych narzędzi. Do instrumentarium nowoczesnego menedżera należą niewątpliwie różne odmiany rachunku kosztów, w wśród nich najnowsza koncepcja rachunku kosztów działań sterowanego czasem (TD ABC). W literaturze polskiej została ona już opisana przez liczne grono autorów. Zwracano uwagę na to, że nowy model łatwiej wdrożyć i stosować niż konwencjonalną odmianę rachunku kosztów działań. Podnoszono przejrzystość otrzymywanych wyników oraz ujęcie kosztów niewykorzystanych zdolności operacyjnych'. W bardziej nowatorskich pracach dostrzeżono redukcję liczby etapów procedury kalkulacji kosztów: od dwuetapowego klasycznego modelu rachunku kosztów działań do jednoetapowego TD ABC. (fragment tekstu)
Jednym z istotnych elementów systemu zarządzania przedsiębiorstwem jest zarządzanie kosztami. Podstawę podejmowania racjonalnych decyzji w tym obszarze i kształtowania kosztów stanowi prawidłowo zorganizowany rachunek kosztów przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono specyficzne problemy rachunku kosztów w rolnictwie. W porównaniu z pozostałymi działami gospodarki narodowej rolnictwo jest specyficzne ze względu na biologiczny charakter produkcji i uzależnienie od środowiska naturalnego. Wymagana w rolnictwie wycena aktywów biologicznych, która jest prowadzona według wartości godziwej, uwzględnia wyniki produkcji, a nie sprzedaży. Powoduje to konieczność weryfikacji zarówno samego podejścia do obliczania kategorii wynikowych, jak i stosowanych metod rachunku kosztów. Właściwie zbudowany system rachunku kosztów w rolnictwie powinien z jednej strony skupiać się na pomiarze kosztów procesów zarządzania operacyjnego i maksymalizowania zysku w krótkim okresie (w roku gospodarczym), z drugiej zaś powinien wspierać procesy zarządzania strategicznego i maksymalizować wartość gospodarstwa wiejskiego w długim horyzoncie czasowym.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł wyjaśnia koncepcję rachunku kosztów docelowych ze szczególnym uwzględnieniem warunków kulturowych, w jakich się narodził. (fragment tekstu)
5
Content available remote Zastosowanie rachunku kosztów działań w zarządzaniu portfelem produktów
80%
Rachunek kosztów działań to jedna z metod wyceny zapasów. ABC wyróżnia się spośród innych metod tym, iż bierze pod uwagę szerokie spektrum kosztów związanych z produkcją, czyli uwzględnia w najpełniejszy sposób koszty powiązane z danym produktem.(fragment tekstu)
Rachunek kosztów odgrywa istotną rolę w efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem, szczególnie w warunkach gospodarki rynkowej oraz rosnącej konkurencji. W opracowaniu omówiono rachunek kosztów według rodzaju przedsiębiorstwa usługowo-handlowego.
Celem artykułu są przegląd i ocena różnych metod wspomagania decyzji krótkookresowych w przedsiębiorstwie wieloasortymentowym. Podstawowa kwestia dla metodyki wspomagania decyzji w takim przedsiębiorstwie to precyzyjna definicja problemu uwzględniająca jego specyfikę. Specyfika ta polega przede wszystkim na tym, że przedsiębiorstwo takie stanowi zespół ograniczonych zasobów. Stąd przy podejmowaniu decyzji powinny być uwzględniane wszystkie skutki takich decyzji, łącznie z tymi, które ujawniają się w postaci kosztów alternatywnych. Obecnie wykorzystywanych jest wiele metod wspomagających tego rodzaju decyzje, wywodzących się zarówno z rachunkowości zarządczej, jak i zarządzania produkcją czy zarządzania przedsiębiorstwem. Niektóre z tych metod, mimo popularności, nie do końca spełniają warunek uwzględniania całości efektów przedmiotowych decyzji. Z kolei te, które są desygnowane, aby takie efekty uwzględniać, nie są w pełni wykorzystywane i w związku z tym wykazują wiele braków.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Procesowy rachunek kosztów w zakładach opieki zdrowotnej
80%
Zmiany systemu opieki zdrowotnej i warunki, w jakich funkcjonują obecnie placówki medyczne, szczególnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ), spowodowały konieczność dostosowania ich działalności do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku usług medycznych. Zmianie uległa również pozycja kierowników zakładów opieki zdrowotnej, bowiem zwiększył się zakres ich zadań i odpowiedzialności oraz wyposażono ich w większe uprawnienia, zwłaszcza zarządcze. Obecnie menedżerowie tych palcówek i ich organy założycielskie muszą więc nie tylko skupiać się na profilu medycznym jednostek, ale również poszukiwać optymalnych rozwiązań w sferze kapitałowej tych podmiotów gospodarczych. Niezbędne staje się zatem poświęcenie uwagi na poszukiwanie takich rozwiązań, które pozwoliłyby zredukować bądź racjonalizować koszty związane z prowadzoną przez nich działalnością bez konieczności jednoczesnego obniżania jakości świadczonych usług.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest omówienie istoty obecnie stosowanego rachunku kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, a także prezentacja oraz ocena wielkości i struktury kosztów w jednej z placówek - tj. Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS). Analizą objęto lata 1999-2004; okres 6 lat wydał się autorom wystarczający, aby możliwe było sformułowanie pewnych wniosków i postulatów.(fragment tekstu)
10
Content available remote Rachunek kosztów docelowych i możliwości jego wykorzystania w szpitalach
80%
System opieki zdrowotnej w Polsce znajduje się w trakcie przeobrażeń. Reforma służby zdrowia, zmiana systemu finansowania usług zdrowotnych i pogłębiające się kłopoty finansowe szpitali przyczyniły się do zwrócenia uwagi na problemy związane z zarządzaniem finansami tych jednostek. Jednym z najistotniejszych problemów związanych z funkcjonowaniem szpitali są generowane przez nie koszty.(fragment tekstu)
11
Content available remote Ocena wykorzystania zasad rachunku kosztów w placówkach medycznych
80%
W zarządzaniu placówkami medycznymi do końca 1998 r. planowanie działalności medycznej - proces budżetowania sprowadzał się do planowania wydatków ponoszonych na poziomie całej placówki medycznej. Dotyczył środków, które jednostki otrzymywały na bieżące funkcjonowanie. Stanowił również podstawę planowania kosztów działalności medycznej. Z założenia wydatki ujęte w budżecie powinny były zostać zrównoważone dochodami w postaci dotacji pochodzącej z budżetu państwa. Planowanie kosztów działalności medycznej odbywało się na podstawie danych historycznych, z uwzględnieniem wzrostu wskaźnika cen. Pozostałe w końcu okresu obrachunkowego w placówkach medycznych nadwyżki finansowe podlegały zwrotowi. Powodowało to otrzymanie przez jednostkę w kolejnym roku budżetowym mniejszej ilości środków na bieżącą działalność. Obserwowane działania nie sprzyjały racjonalnemu gospodarowaniu.(fragment tekstu)
Artykuł zawiera pomysł zbudowania systemu rachunków kosztów dla współczesnych negatywnych zjawisk o charakterze katastrof naturalnych oraz antropogennych, w tym ekologicznych. Zjawiska te traktowane są jako "czarne łabędzie", a zatem zjawiska o wysokim poziomie zagrożenia i szerokich, różnorodnych, głównie negatywnych skutkach. Autorzy przedstawili wybrane metodyczne sugestie dotyczące włączenia do systemu ewidencji różnych rodzajów skutków takich zjawisk i ich pieniężnej waloryzacji (czyli ujęcia kosztowego). Artykuł ma charakter wprowadzenia do dalszej, pogłębionej dyskusji nad tymi wyzwaniami. Biorąc pod uwagę pojawiające się problemy (zjawiska i procesy) należą one do najważniejszych zagadnień dla ekonomii, ekonomii ekologicznej i ekonomii środowiskowej. Nie są jednak zbyt często podejmowane w literaturze. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rola rachunku kosztów w podejmowaniu decyzji zarządczych
80%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty i zakresu rachunku kosztów oraz jego roli w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Główną tezą opracowania jest stwierdzenie, że odpowiednio skonstruowane i rozbudowane tradycyjne rachunki kosztów tworzą źródło informacji dla potrzeb kontroli kosztów i wyników, a tym samym dla podejmowania decyzji zarządczych. (fragment tekstu)
14
Content available remote Environmental Life Cycle Costing as a tool of cost Management
80%
Rachunek kosztów cyklu życia (Environmental Life Cycle Costing), zarówno w tradycyjnym rozumieniu, jak i w praktyce zarządzania kosztami, bardzo często nie jest odpowiednio dostosowany ani do zarządzania kosztami, ani do oceny ekonomicznego wpływu produktu na środowisko. Ekologiczne rozumienie stało się częścią składową obecnie stosowanych metod zarządczych przez przedsiębiorstwa. Uzyskuje się bazę informacyjną o kosztach i przychodach powiązanych z wpływem danego produktu na środowisko. Rachunek kosztów ELCC staje się uzupełnieniem tradycyjnego rozumienia rachunku kosztów cyklu życia, a także wspomaga technika LCA. Definiuje się go jako łączny koszt ponoszony w całym cyklu życia wyrobu z uwzględnieniem kosztów środowiskowych. Artykuł prezentuje cele, założenia oraz ramy ELCC i jego rolę, pozycję i relację z zarządzaniem przez cykl życia. Głównym problemem postawionym w artykule jest odpowiedź na pytanie: czy rachunek ELCC jest elementem zarządzania kosztami?(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote PLM : wykorzystanie systemów komputerowych do zarządzania cyklem życia produktu
80%
Zarządzanie informacją w cyklu życia produktu to aktualny problem, skupiający na sobie wiele uwagi, dlatego celem artykułu jest przedstawienie możliwości funkcjonalnych i korzyści stosowania informatycznych systemów zarządzania cyklem życia produktu. W artykule wykorzystano przegląd literatury przedmiotu oraz wnioski z obserwacji uczestniczącej. (fragment tekstu)
Współczesne warunki prowadzenia działalności zmuszają przedsiębiorstwa do podejmowania licznych inicjatyw rynkowych mających na celu pozyskanie i utrzymanie klientów. Ze względu na rosnące wymagania otoczenia konieczna jest racjonalizacja kosztów promocji. W artykule przedstawiono rozważania na temat racjonalizacji kosztów promocji przez ujęcie ich w system rachunku kosztów. Zaprezentowano podstawowe założenia systemów rachunku kosztów i ich możliwości adaptacji do specyfiki i uwarunkowań prowadzenia promocji. (fragment tekstu)
17
Content available remote Puste kalorie a rachunkowość, czyli o kosztach niewykorzystanych zasobów
80%
Celem artykułu jest analiza kosztów niewykorzystanych zasobów jako kategorii rachunkowej w perspektywie semiotycznej, tj. w aspekcie semantycznym, syntaktycznym i pragmatycznym. Dla realizacji celu przyjęto metody analizy opisowej i porównawczej. W aspekcie semantycznym przeanalizowano elementy "znaków" określających koszty niewykorzystanych zasobów, tj. zarówno element znaczący (signifiant), czyli terminy desygnujące koszty niewykorzystanych zasobów, jak i element znaczony (signifié), czyli to, co się pod tymi pojęciami kryje. Zidentyfikowano i omówiono osiem terminów używanych dla określenia tych kosztów. W aspekcie syntaktycznym określono problemy związane z ujmowaniem, rozliczaniem i prezentacją kosztów niewykorzystanych zasobów oraz ich wpływem na ocenę rentowności. W aspekcie pragmatycznym zwrócono uwagę na potencjalne trudności z rozumieniem i interpretacją kosztów niewykorzystanych zasobów(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Problemy modelowania rachunku kosztów działań
80%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z istotą procesu modelowania rachunku kosztów działań. Zarysowano tu podstawowe problemy dotyczące budowy bazowego modelu ABC oraz procesu ewolucji systemu.(fragment tekstu)
19
Content available remote Rachunek kosztów cyklu życia produktu jako narzędzie ekologistyki
80%
Przedsiębiorstwa coraz częściej w swoich strategiach działalności uwzględniają i uwypuklają aspekty dotyczące ochrony środowiska. Przy badaniach przeprowadzanych nad nowymi produktami uwzględniane jest ich oddziaływanie na środowisko naturalne (to znaczy, jakie obciążenia dla środowiska wywoła: proces produkcji/świadczenia usług, użytkowanie produktu, jakie zostaną zastosowane surowce, opakowania itd.). Można stwierdzić, że na każdym etapie i w każdym obszarze działalności przedsiębiorstwa powinno się uwzględniać uwarunkowania środowiskowe. Procesem, który integruje różnorodne działania zachodzące w przedsiębiorstwie i jednocześnie jest zgodny z postulatami na rzecz ochrony środowiska jest ekologistyka. (fragment tekstu)
20
Content available remote Międzyorganizacyjna rachunkowość zarządcza - zakres i specyfika
80%
Dynamiczny rozwój różnego rodzaju formacji rynkowych skupiających współpracujące, ale niezależne podmioty sprawia, że coraz większego znaczenia nabiera międzyorganizacyjna rachunkowość zarządcza. Celem artykułu jest wskazanie charakterystyk tego relatywnie nowego obszaru badawczego, prezentacja jego zakresu oraz wykazanie jego specyfiki. Rozważania teoretyczne zostały uzupełnione wynikami studium przypadku wykorzystania informacji zarządczej w jednej z polskich grup zakupowych. Przeprowadzone badania były skierowane na weryfikację i rozszerzenie zakresu listy różnic między systemami rachunkowości zarządczej jednego i wielu podmiotów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 43 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.