Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rate of return calculation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Niniejszy artykuł jest próbą przeanalizowania czynników uwzględnianych w kalkulacji stopy zwrotu netto na kapitale własnym (ROE), w szczególności trudności napotykanych przy określaniu odpowiedniego poziomu rezerw na poczet strat z tytułu udzielonych kredytów. Wnioski rzucają pewne światło na przyczyny powstania w bankach OECD na przestrzeni ostatnich 20 lat tak znaczącej skali strat kredytowych.
2
Content available remote Modele MS-GARCH w modelowaniu zmienności szeregów czasowych rynku kapitałowego
100%
Celem artykułu było porównanie własności modeli przełącznikowych MS-GARCH na podstawie wybranych szeregów czasowych danych finansowych polskiego oraz zagranicznych rynków kapitałowych. (fragment wstępu)
Na rynku kapitałowym kształtowanie się stóp zwrotu akcji jest zdeterminowane działaniem czynnika odzwierciedlającego zmiany na tym rynku. Obserwacja cen losowo wybranych akcji pokazuje, że w czasie dobrej koniunktury na giełdzie (mierzonej którymś z indeksów giełdowych) większość cen akcji rośnie, natomiast kiedy sytuacja na rynku się pogarsza, ceny większości akcji spadają. Obserwacje empiryczne potwierdzają, że na wielu rynkach kapitałowych stopy zwrotu większości akcji są w dużym stopniu powiązane ze stopą zwrotu z indeksu rynku, odzwierciedlającego ogólną sytuację na rynku. Celem artykułu jest przedstawienie alternatywnych metod szacowania współczynników beta. Oszacowanie przyszłych współczynników bela można otrzymać przez wyznaczenie współczynników beta dla danych z przeszłości i wykorzystanie tych współczynników jako szacunków przyszłych współczynników beta. Przedstawione zostały dwie metody szacowania współczynnika beta: Blume'a oraz Vasicka. (abstrakt oryginalny)
Wpływ decyzji dotyczących podziału zysku na wartość rynkową przedsiębiorstwa jest przedmiotem wielu badań empirycznych. W artykule dokonano przeglądu badań reakcji akcjonariuszy na zmianę polityki dywidendy jako rynkowej oceny wpływu zdarzenia na wartość przedsiębiorstwa na rynkach rozwiniętych i w Polsce. W celu poszukiwania podobnych reakcji akcjonariuszy i wpływu na wartość rynkową decyzji dotyczących polityki dywidendy na polskim rynku kapitałowych przedstawiono analizę dodatkowych stóp zwrotu jako efekt decyzji o wypłacie dywidendy po raz pierwszy od momentu wejścia spółki na giełdę.(abstrakt oryginalny)
Jedną z podstawowych własności finansowych stóp zwrotu jest zmienność w czasie wariancji warunkowej. Własność ta jest modelowana najczęściej za pomocą różnych klas modeli GARCH. Oprócz problemu modelowania pojawił się problem przewidywania tejże zmienności jako jednego z elementów szacowania ryzyka związanego z inwestycjami. Proces prognozowania wymaga jednak spełnienia założeń o odpowiednich rozkładach. W praktyce często nie jest to możliwe. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie metod bootstrapowych, które nie wymagają takiego założenia. W artykule zaproponowano procedurę bootstrapową do otrzymania prognoz przedziałów ufności wariancji warunkowej szeregów generowanych przez proces AR(1)-GARCH(1,1). Dla wygenerowanych szeregów zostały zbadane rozkłady i własności przedziałów zmienności przyszłych stóp zwrotu przy spełnieniu klasycznych założeń oraz przy zastosowaniu procedury bootstrapowej.(abstrakt oryginalny)
Zdolność do emisji jest zwykle funkcją (pomijając wyjątkowe sytuacje związane z inwestorami strategicznymi) sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz aktualnego trendu na rynku. W badaniach globalnych nie jesteśmy oczywiście w stanie rozpatrzyć sytuacji finansowej każdej z firm z osobna. Nasza uwaga skupi się zatem na zbadaniu sytuacji na rynku akcji. Narzędziem badawczym będzie model CAMP. (fragment tekstu)
W pracy zbadano możliwość stosowania modelu Copula-GARCH do wyznaczania zależności między losowo wybranymi parami stóp zwrotu indeksów światowych. Do modelowania rozkładów stóp zwrotu przyjęto model GARCH (l,1) z warunkowym rozkładem skośnym t-Studenta lub skośnym GED (General Error Distribution). Modelowanie zależności pomiędzy indeksami oparto na funkcji połączeń (copula function). Zastosowano wybrane trzy funkcje: funkcję połączeń t-Studenta, funkcję połączeń Gaussa oraz funkcję połączeń Joe-Claytona. Wybór tych funkcji podyktowany był własnościami asymptotycznymi. Funkcja połączeń Gaussa nie wykazuje asymptotycznej zależności. Funkcja połączeń t-Studenta modeluje tę zależność, jednakże tylko symetrycznie. Natomiast funkcja połączeń Joe-Claytona dopuszcza zależności asymetryczne, tzn. zależność w prawym górnym ogonie może być inna niż zależność w dolnym ogonie. Podejście Copula-GARCH umożliwia rozważanie osobno rozkładów brzegowych i łącznego wielowymiarowego ciągłego rozkładu. Przy zastosowaniu tego podejścia badanie przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap to modelowanie rozkładów brzegowych, natomiast drugi to modelowanie związków pomiędzy rozkładami brzegowymi. Poprawa modelu Copula-GARCH powinna się skupić na lepszym modelowaniu rozkładów brzegowych, co będzie przedmiotem dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Badanie szerokości rynku akcji notowanych na polskiej giełdzie
100%
Autor dokonał pomiaru szerokości rynku akcji giełdy warszawskiej w kolejnych miesiącach, wykorzystując do tego celu wskaźnik Pastora-Stambaugha. Mierzy on wpływ zmian wartości obrotów na stopy zwrotu akcji powyżej zwrotu indeksu rynku. Celem autora była odpowiedź na pytanie o kierunek i siłę tej reakcji w okresie od października 2005 do marca 2008 roku. (fragment wstępu)
Celem artykułu jest porównanie klasycznego modelu Markowitza z modelem o minimalnej semi-wariancji przy założeniu o normalności rozkładów stóp zwrotu i zweryfikowanie poglądu, czy obydwa modele prowadzą do takiego samego rozwiązania optymalnego przy normalności rozkładów stóp zwrotu. Przeprowadzone badania wskazują, że nawet przy normalności rozkładów stóp zwrotu uszeregowanie portfeli ze względu na wariancję może być zupełnie inne niż ze względu na y-semiwariancję. Pokazano, że nawet przy normalności rozkładów stóp zwrotu model Markowitza może wskazywać na inny portfel efektywny niż model SEM. Występowanie normalności rozkładów stóp zwrotu nie jest wystarczającym argumentem na rzecz stosowania wariancji jako miary ryzyka. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Analysis of Investment Rate and Efficiency in CR (1995-2006)
100%
Artykuł porusza problematykę inwestycji w środki trwałe w Republice Czeskiej w latach 1995-2006 w całej gospodarce oraz w jej głównych gałęziach. Zaprezentowane zostały zmiany poziomu i charakter inwestycji w środki trwałe w badanym okresie. Inwestycje w instytucjach niefinansowych znajdujących się pod kontrolą kapitału zagranicznego są najbardziej efektywne. Zaprezentowane zostały również dynamika i poziom stopy zwrotu z inwestycji w Republice Czeskiej i porównane z odpowiednimi wskaźnikami państw wysoko rozwiniętych. W artykule autor podejmuje próbę wskazania głównych determinant niskiej efektywności inwestycji w środki trwałe w Republice Czeskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie innej koncepcji doboru papierów wartościowych - kryterium dominacji stochastycznej. Jest to kryterium, które uzyskało w ostatnich latach najszerszą aprobatę właśnie dlatego, że pozwala wprowadzić porządek między papierami wartościowymi, dla których rozkład prawdopodobieństwa stóp zwrotu ⅂ p ˅ ⅂ q ≠ ⅂ p ˅ q nie jest znany lub nie jest normalny. Model inwestycyjny wykorzystujący dominację stochastyczną jest najbardziej ogólny i uniwersalny z teoretycznego punktu widzenia spośród wszystkich stosowanych modeli inwestycyjnych. (fragment tekstu)
W pracy pokazano, że wyznaczanie stopy zwrotu portfela według pomysłu Sharpe'a jest tożsame ze znanym sposobem prognozowania na podstawie modelu jednorównaniowego, w którym wartość prognozowana zmiennych objaśniających wyznacza się na podstawie modelu trendu tych zmiennych. (abstrakt oryginalny)
This study employs robust martingale difference hypothesis tests to examine return predictability in a broad sample of the 40 most capitalized cryptocurrency markets in the context of the adaptive market hypothesis. The tests were applied to daily returns using the rolling window method in the research period from May 1, 2013 to September 30, 2022. The results of this study suggest that the returns of the majority of the examined cryptocurrencies were unpredictable most of the time. However, a great part of them also suffered some short periods of weak-form inefficiency. The results obtained validate the adaptive market hypothesis. Additionally, this study allowed the observation of some differences in return predictability between the examined cryptocurrencies. Also some historical trends in weak-form efficiency were identified. The results suggest that the predictability of cryptocurrency returns might have decreased in recent years also no significant relationship between market cap and predictability was observed. (original abstract)
W przypadku, gdy rozkład stóp zwrotu jest normalny, to najczęściej stosowane miary ryzyka dają takie samo uporządkowanie rozważanych inwestycji pod względem ryzyka. Artykuł ma na celu opisać rodzinę tych typów rozkładów stóp zwrotu, dla których miary ryzyka wykazują tę właściwość. Taki typ rozkładu będzie nazywany uporządkowanym względem ryzyka.
W niniejszym opracowaniu spróbowano odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście stopy zwrotu z indeksu WIG20 błądzą losowo oraz czy błądzenie przypadkowe może być wykorzystywane do prognozowania przyszłych kursów tego indeksu. W tym celu przeprowadzona zostanie symulacja random walk dla różnych punktów startowych oraz dwóch rozkładów: normalnego i t-Studenta. Przedtem jednak zbadana zostanie normalność rozkładu stóp zwrotu z badanego indeksu. (fragment tekstu)
Cel: zbadanie wpływu zewnętrznych determinant na zmienność zwrotu z akcji banków w celu oceny jej pod kątem kapitalizacji giełdowej. Projekt/metodyka/podejście: badanie przeprowadzone zostało na 182 bankach z 26 krajów. Wybrano do badania próbę, która obejmuje wszystkie banki europejskie notowane na giełdzie. Wykorzystano dane kwartalne z okresu 2004-2016, które byt zbierane i kompilowane przez okres 2 lat. Zastosowaną metodą badawczą byt panelowy model danych z efektami stałymi (z lub bez solidnego estymatora) oraz efektami losowymi. Wyniki: determinantami, które mają istotny i statystycznie istotny wpływ na analizowane zmienne zależne, są: stopa bezrobocia, realna stopa procentowa, beta w modelu jednowskaźnikowym Sharpe'a oraz implikowana zmienność indeksu S&P 500 i EURO STOXX 50. Ograniczenia/implikacje badawcze: głównym ograniczeniem badania jest analiza tylko sektora bankowego. Oryginalność/wartość: spostrzeżenia na temat sity i kierunku wpływu tych zmiennych na zmienność stóp zwrotu z akcji są cennym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy, z której korzystają inwestorzy, podejmując decyzje dotyczące rynku kapitałowego.(abstrakt oryginalny)
The financial market and its instruments are subject to numerous studies all over the world. Special attention is duly earned by the multifaceted research and analysis of the behavior of rates of return on shares, as well as shares' other statistical properties including the beta parameter. Stock stability is considered by dividing the whole market into the bull and bear categories, and the rate of return is studied according to different frequencies of measurement. The purpose of this article is to examine the statistical properties of monthly rates of return for the biggest companies in terms of capitalization and turnover, which were listed on the stock exchange in Frankfurt, Paris, and Warsaw between 2005 and 2015. The basic descriptive statistics of the rates of return as well as the normality and stationarity of their time series undergo analysis. Moreover, hypotheses about equality of the expected value of the rate of return and its variance are subject to verification. This study is also conducted considering the division of the whole market into the bull and bear categories according to two definitions. The obtained results serve to conduct a comparative analysis of the three stock markets enumerated above. The results constitute an introduction to further and more advanced research on the beta parameter and its properties. (original abstract)
19
Content available remote Wpływ dywidend na prognozowanie stóp zwrotu z indeksów giełdowych
100%
Dokonany zostaje przegląd klasycznych teorii dotyczących znaczenia dywidend dla przewidywanych stóp zwrotu. Następnie przeprowadzone zostaje porównanie stóp zwrotu oraz istotności różnic. Wyniki zostają porównane także przy uwzględnianiu różnych miar ryzyka(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań zależności między stopami zwrotu z akcji a wartościami wskaźników rynkowych C/Z i C/WK wybranych spółek notowanych w latach 2002-2006 na GPW w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.