Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4549

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 228 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 228 next fast forward last
1
Content available remote Teoretyczne i empiryczne implikacje rynku pracy
100%
Inflacja i bezrobocie stanowią ważne problemy współczesnej makroekonomii. Obydwie kategorie ekonomiczne stanowią ważne zjawiska z punktu widzenia społecznego. W literaturze rozwinęły się dwa nurty: teoretyczny i empiryczny. Wykrycie stałego stosunku między dwoma celami nasunęło i nasuwa dylematy ekonomiczne. Celem artykułu jest przegląd ważniejszych teorii ekonomi skupiających swe rozważania w obrębie inflacji i bezrobocia. Postawione pytania naukowe to: czy istnieje korelacja między teorią a praktyką gospodarczą, na ile teoretyczne implikacje i założenia służą praktyce gospodarczej. Wiele nagrodzonych teorii nie potwierdziło swych założeń empirycznych. Podając za K. Rybińskim "[...] czy jesteśmy niewolnikami teorii jakiegoś ekonomisty, który dostaje Nagrodę Nobla z ekonomii. Po jakimś czasie dochodzi do nieprawdopodobnych patologii, za które spadkiem standardu życia płacą ludzie - na skutek wysokiej inflacji i wysokiego bezrobocia. Wtedy pojawia się inny ekonomista, który pokazuje, że ten poprzedni - który dostał Nobla - był idiotą i wymyśla nową teorię". Istotne jest, na ile teorie ekonomii służą gospodarce i w jakim stopniu mogą przeciwdziałać kryzysom, gdyż relacje pomiędzy fluktuacjami gospodarczymi i zatrudnieniem oraz bezrobociem w szczególny sposób uwidocznione są w fazach załamania gospodarczego. Na uwagę zasługuje dyskusja odbywająca się w obrębie głównego nurtu ekonomii neoklasycznej. Nurt ten jest trudny do zdefiniowania. Jednak dosyć powszechnie zalicza się do niego środowiska naukowe reprezentujące koncepcje monetaryzmu, postkeynesizmu, ekonomię podaży, szkołę racjonalnych oczekiwań (nową ekonomię klasyczną), a także nową ekonomikę instytucjonalną i coraz bardziej popularną szkołę austriacką. Weryfikacji hipotez dokonano na podstawie literatury, a w analizie problemu wykorzystano metodę heurystyczną. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy wybranych dylematów rynku pracy w ujęciu trzech wielkich ekonomistów XX w. - Keynesa, Galbraitha i Friedmana. Każdy z nich reprezentował inny kierunek w ekonomii: Keynes był twórcą tzw. keynesizmu, Galbraith reprezentował neoinstytucjonalizm, Friedman stworzył teorię monetaryzmu. Mimo że wszyscy uważali bezrobocie za zjawisko niepożądane, różnili się podejściem do jego zwalczania. Różnice w poglądach wynikały z przesłanek doktrynalnych. Keynes proponował formy przeciwdziałania bezrobociu polegające na aktywnym zaangażowaniu państwa, Galbraith skupiał się głównie na odpowiedniej polityce społecznej i rozwiązaniach instytucjonalnych, Friedman natomiast uważał, że tylko wolny rynek jest w stanie poprawić sytuację na rynku pracy i negował wszelkie programy pomocowe rządu. Celem artykułu jest porównanie stanowisk omawianych ekonomistów wobec niektórych problemów rynku pracy, uwzględniając ich publikacje. Wykorzystano metodę analizy źródeł, metodę opisową oraz porównawczą.(abstrakt oryginalny)
The article compares the development of labor market and analyzes resilience to trends in the districts of Ostrava-city and Karvina in Czech Republic. It mentions that these areas are traditional industrial areas that are facing problems caused by the transformation and subsequent restructuring since 1989. It informs that the labor market situation partly improved in the districts in late 2010.(original abstract)
Modelowanie strukturalne (SEM) składa się z dwóch części: modelu pomiarowego i modelu równań strukturalnych. Pierwszy model określa, w jaki sposób czynniki ukryte są identyfikowane przez zmienne obserwowalne (konfirmacyjna analiza czynnikowa). Natomiast model równań strukturalnych ustala przyczynową relację między czynnikami latentnymi. Modelowanie strukturalne wykorzystuje się między innymi do analizy wielogrupowej i porównań międzykulturowych (multiple group analysis). Celem przeprowadzonego badania było porównanie regionów pod względem wskaźników opisujących rynek pracy w Polsce. W badaniu wykorzystano analizę wielogrupową, która służy do porównania modelu czynnikowego między grupami.(abstrakt oryginalny)
W latach 2004-2008 sytuacja na polskim rynku pracy kształtowała się pod wpływem procesów makroekonomicznych, których rozwój, w pierwszej części tego okresu, był ściśle związany z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a pod koniec tego okresu pojawił się negatywny szok, pochodzący z rynków finansowych. W całym badanym okresie uwarunkowania makroekonomiczne przyczyniały się w pozytywny sposób do kształtowania się sytuacji na rynku pracy.Był to okres wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego, wzrostu popytu krajowego, wzrostu eksportu, wzrostu wpływów do budżetu państwa, niskiej i relatywnie stabilnej stopy inflacji, dynamicznego wzrostu, dynamicznego wzrostu strumieni migracyjnych wśród Polaków oraz poprawiającej się z kwartału na kwartał sytuacji na rynku pracy. (fragment tekstu)
6
Content available remote Ewolucja szwedzkiej polityki rynku pracy w latach 1950-2005
100%
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji polityki rynku pracy w Szwecji w okresie powojennym. Najpierw został przedstawiony proces kształtowania się podstaw tej polityki w okresie przedwojennym. Następnie opisano etapy ustanawiania kolejnych instytucji rynku pracy oraz wypracowania modelu prowadzenia polityki gospodarczej, modelu Rehna-Meidnera, w którym polityka ta była jednym z ważniejszych elementów. W dalszej części opisano problemy gospodarcze lat -70. oraz będącą skutkiem tych kłopotów krytykę tego modelu. W końcowej części referatu będzie zaprezentowana koncepcja trzeciej drogi jako alternatywy będącej odpowiedzią na nowe uwarunkowania gospodarcze oraz konsekwencje wypływające z tych zmian dla polityki zatrudnienia. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest więc poszerzenie znajomości problematyki dotyczącej rynku pracy w Łodzi. Przedstawione będą społeczno-gospodarcze determinanty funkcjonowania łódzkiego rynku pracy (z uwzględnieniem m.in. kwestii bezrobocia) oraz omówione zostaną m.in. różnorodne zagadnienia związane ze stanem i strukturą wybranych kategorii rynku pracy. W opracowaniu posłużono się informacjami z roczników statystycznych i innych publikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie. Dane te dotyczą głównie lat 1990-2003. (fragment tekstu)
8
Content available remote Podaż na rynku pracy w regionie zachodniopomorskim
100%
Podstawowym celem opracowania jest porównanie liczby i struktury bezrobotnych ze strukturą zapotrzebowania na pracowników według określonych cech. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez GUS w II kwartale 2010 r., województwo zachodniopomorskie zajmowało drugie miejsce pod względem poziomu bezrobocia. Uwzględniając plany zatrudnieniowe i inwestycyjne zachodniopomorskich przedsiębiorców uzyskujemy informacje, że w ciągu najbliższego roku gotowość do przyjęcia nowych pracowników zgłaszało jedynie 26,44% przedsiębiorców, a takich działań w okresie najbliższych dwóch lat nie przewidywało 83,56%. W dużej mierze taki stan spowodowany jest brakiem planów zatrudnieniowych i inwestycyjnych oraz tym, że niemal 96% zachodniopomorskich przedsiębiorstw to firmy mikro, zatrudniające do 9 pracowników. Wskazane zatem będzie dostosowanie się do wymogów pracodawców i istniejącego zapotrzebowania na omawianym rynku, na którym tak jak w całym kraju stopa bezrobocia wzrasta. (fragment tekstu)
9
Content available remote Formal Rules-in-Use on The EU Labour Market
100%
Celem artykułu jest analiza reguł będących w użyciu na poziomie poszczególnych krajów i całej Unii Europejskiej. W artykule wykorzystano metody taksonomiczne, deskryptywną analizę danych oraz krytyczny przegląd literatury. Kraje Unii Europejskiej zostały uporządkowane w rankingu i pogrupowane według zbioru reguł w użyciu na rynku pracy. Do szczegółowej analizy wytypowano cztery kraje, po jednym z każdej wyodrębnionej grupy. Główne źródło informacji stanowiły dane publikowane w ramach projektu Doing Business, Systemu Wzajemnej Informacji o Ochronie Socjalnej i Programów zabezpieczenia społecznego na całym świecie. Artykuł kończą wnioski dotyczące instytucji będących w użyciu w wybranych krajach Unii Europejskiej(abstrakt oryginalny)
W wyniku kryzysu gospodarczego wprowadzono istotne zmiany w polskiej i brytyjskiej polityce rynku pracy. Wiele z zastosowanych w Polsce rozwiązań było inspirowanych doświadczeniami Wielkiej Brytanii. Wydatki na politykę rynku pracy w obu krajach są zróżnicowane zarówno ze względu na wysokość, jak i strukturę. Ocena rezultatów wprowadzonych zmian będzie możliwa dopiero po dłuższym okresie od ich wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Górnośląski rynek pracy w okresie międzywojennym
100%
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na wybrane aspekty rynku pracy w polskiej części Górnego Śląska po przyłączeniu do Rzeczypospolitej. Wydaje się, że nietrudno będzie udowodnić tezę o specyficznym charakterze badanego obszaru, wyróżniającym go spośród pozostałych ziem Polski. Owa specyfika polegała na silnej koncentracji przemysłu górniczo-hutniczego, w którym praca była ciężka i niebezpieczna, ale stosunkowo dobrze opłacana.(fragment tekstu)
12
Content available remote Rynek pracy jako obszar wzajemnych relacji - próba identyfikacji problemu
100%
Artykuł stanowi próbę wskazania wszystkich uczestników rynku pracy oraz relacji zachodzących pomiędzy nimi. W pierwszej kolejności, w oparciu o termin rynek - rynek pracy, zaprezentowane zostaną grupy interesów spotykające się, współpracujące ze sobą, ale również manifestujące swoje potrzeby. Następnie zaprezentowane zostaną instytucje rynku pracy zgodnie z nomenklaturą ustawodawczą. W końcu przedstawione zostaną płaszczyzny, na których pojawiają się relacje występujące pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku pracy.(fragment tekstu)
13
Content available remote Program ,,Moje Boisko-Orlik 2012" jako element wspomagający polski rynek pracy
100%
Dzięki silniejszemu upowszechnieniu sportu kształtuje się m.in. kapitał ludzki i społeczny. Znacznej roli w tym procesie należy upatrywać w projekcie budowy ,,orlików". Ludzie korzystający z boisk niejednokrotnie organizują grupy pasjonatów, które poprzez uprawianie różnych dyscyplin wpływają na jakość swojego życia, także społecznego. Poprzez sport dbamy o kondycję zdrowotną społeczeństwa, wychowanie młodych ludzi, profilaktykę agresji i uzależnień czy uczenie przedsiębiorczości. Duże miasta, które już od dawna miały w swojej infrastrukturze ogromne obiekty sportowe być może nie odczuły korzyści z ,,orlików" w takim stopniu, jak mniejsze miejscowości, dla których ,,orlik" to jedyne miejsce na uprawianie sportu. Cel artykułu został częściowo osiągnięty. Wykazano pewną rolę programu ,,Moje Boisko-Orlik 2012" w zwiększeniu kapitału ludzkiego i społecznego oraz w pozytywnym wpływie na polski rynek pracy, choć nie należy upatrywać w tym obszarze diametralnych zmian w kierunku rozwoju badanych rynków pracy, które zostały wyznaczone innymi czynnikami o charakterze infrastrukturalnym, ekonomicznym i kapitałowym. Starano się podkreślić istotę programu i skupić się na elementach wspomagających rynek pracy. W artykule udało się potwierdzić hipotezę dotyczącą pozytywnego wpływu programu ,,Moje Boisko- -Orlik 2012" na polski rynek pracy, choć nie da się jednoznacznie stwierdzić, że wspomniany program wpływa znacząco na obniżenie bezrobocia, liczba bowiem miejsc pracy związanych z budową i obsługą ,,orlików" jest względnie mała. Analiza danych dotyczących bezrobocia pokazała korzystną zmianę na koniec czerwca 2012 roku w stosunku do danych z końca 2010. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na odmienny od dominującego sposób postrzegania zjawiska jakim jest rynek pracy, uwzględniający wiele zróżnicowanych czynników kształtujących zatrudnianie. Wykorzystanie interpretatywnego paradygmatu w badaniu rynku pracy daje uzupełniające względem klasycznych metod ilościowych, możliwości jakościowej analizy zagadnienia. Głównym założeniem przyjętym w trakcie rozważań przeprowadzonych w artykule jest wykazanie, iż spojrzenie na rynek pracy może mieć charakter relatywny, tzn. subiektywny i zależny od podmiotu go analizującego oraz od określonego kontekstu społeczno-cywilizacyjnego. Opracowanie ma charakter rozważań teoretycznych przeprowadzonych na podstawie analizy literatury przedmiotu. (fragment tekstu)
15
Content available remote Instytucje formalne i nieformalne na rynku pracy w Polsce
100%
Celem artykułu jest identyfikacja instytucji formalnych i nieformalnych na rynku pracy w Polsce. Szczególną rolę przypisuje się instytucjom nieformalnym, często pomijanym w analizach. W celu zidentyfikowania konkretnych instytucji i organizacji posłużono się przypadkiem polskiego rynku pracy. Osadzenie teoretycznych rozważań na przypadku polskiego rynku pracy daje możliwość analizowania przykładów instytucji formalnych, nieformalnych i organizacji. Punkt wyjścia stanowi teoretyczne wprowadzenie w zakresie instytucji i organizacji. Jest to element niezbędny do przeprowadzenia identyfikacji instytucji na rynku pracy. Wagę zdefiniowania instytucji podkreśla fakt, że w literaturze stosowane są różnorodne podejścia do instytucji i organizacji, a pojęcia te często stosowane są zamiennie. Zależności występujące między nieformalnymi i formalnymi instytucjami są elementem artykułu powstałym na podstawie dorobku D.C. Northa i O. Williamsona. Szczególną uwagę zwrócono na potencjalne relacje między niepisanymi i pisanymi zasadami oraz ich konsekwencje. Wykorzystując przyjęty podział instytucji, dokonano identyfikacji instytucji rynku pracy w Polsce. Źródło informacji stanowiły publikacje w języku polskim i angielskim(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Problemy szczecińskiego rynku pracy w latach 2002-2011
100%
W latach 90. XX wieku Szczecin był w rankingach miastem takim, jak Wrocław czy Poznań. Dzisiaj jest to miasto z wielkimi problemami i niestabilnym rynkiem pracy. Dlatego też celami referatu było wytypowanie głównych dylematów trapiących szczeciński rynek pracy oraz próba określenia środków zaradczych. Badaniem objęto wszelkie zmiany,które miały miejsce pomiędzy 2002 a 2011 rokiem.(abstrakt oryginalny)
Ostatnia część badań składająca się trzech pytań była poświęcona uzyskaniu informacji, czy i w jaki sposób Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie pomaga w poszukiwaniu pracy swoim studentom? Potwierdziło fakt, że uczelnia udziela pomocy w procesie poszukiwania pracy, 72% ankietowanych, 18% nie miało takiej informacji, natomiast 10% nie dopatrzyło się takiego rodzaju pomocy ze strony uczelni. Zdaniem ankietowanych, ucz elnia oferuje pomoc, ale tylko w minimalnym i niewystarczającym stopniu10. Zapytani wskazali, jakich form pomocy oczekiwaliby ze strony uczeni. W pierwszej kolejności wymienili pomoc praktyczną przy szukaniu ofert pracy, oczekiwaliby bogatszej oferty staży i praktyk, w tym programu praktyk na samej uczelni, a zwłaszcza podkreślali konieczność uruchomienia praktycznych szkoleń przygotowujących do rekrutacji. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na przestrzenne zróżnicowanie rynku pracy w Polsce oraz skutki tego zjawiska, zwłaszcza w procesie integracji z Unią Europejską.
Wydaje się, że obecnie do rozwiązania największych problemów rynków pracy, głównie do skutecznej walki z bezrobociem, nie wystarczą sam wzrost gospodarczy i obniżenie kosztów siły roboczej, ale konieczny będzie też nowy podział pracy. Wynikający z postępu technologicznego wzrost wydajności pracy powinien prowadzić do poprawy warunków życia ogółu społeczeństwa, a nie tylko wybranych grup. Zapewne proces ubywania pracy będzie stale postępował, co nie musi oznaczać, że coraz większa część społeczeństwa ma być bezużyteczna i pozbawiona środków do godnego życia. Warto zastanowić się nad alternatywą dla tradycyjnego zatrudnienia. Wydaje się, że wkraczamy w erę nowego podziału czasu pracy. Obok sektora publicznego i prywatnego rozwija się sektor organizacji pozarządowych, które kreują poprawę aktywności w sferze ochrony środowiska, walki z ubóstwem i patologią społeczną w sferze edukacji, kultury, sportu itd.Podstawowym warunkiem osiągnięcia pełnego zatrudnienia jest stworzenie ram instytucjonalnych dla wspólnej akcji międzynarodowej na rzecz rozwiązywania problemu bezrobocia i związanych z nim problemów socjalnych. W tym celu należy zapewnić trwały rozwój pozytywnych tendencji w gospodarce światowej, unikając sytuacji, które mogłyby im zagrozić. Należy także wprowadzić w życie politykę współpracy, która umożliwi postęp (czego przykładem może być Strategia lizbońska). (fragment tekstu)
20
Content available remote Rynek pracy w województwie łódzkim
81%
Głównym celem opracowania było przedstawienie zmieniającego się rynku pracy w województwie łódzkim. W artykule przedstawiono wskaźniki zmieniającego się rynku pracy w województwie łódzkim. Dodatkowo wskazano wyniki badań dotyczące wskaźników bezrobocia, zatrudnienia. Ukazano formy i sposoby działań aktywizujących osoby bezrobotne. Wskazano na konieczność podejmowanie działań aktywizujących osoby powyżej 50. roku życia. W opracowaniu wykorzystano dane wtórne pochodzące z raportów z Powiatowego Urzędu Pracy, Banku Danych Lokalnych GUS i Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) GUS. Wyniki przedstawiono w formie opisowej i graficznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 228 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.