Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 528

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State budget
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Celem publikacji jest ukazanie roli i znaczenia całościowego ujmowania środków na funkcjonowanie państwa, w szczególności w procesie oceny wyniku gospodarki finansowej państwa. Zdaniem Autorki kwestia ta ma tym większe znaczenie, że po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej podstawą oceny stanu finansów państwa i wypełniania przez Polskę kryteriów konwergencji jest wynik całego sektora instytucji rządowych i samorządowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Subwencja ogólna jako instrument wsparcia transferowego samorządu gminnego
80%
Dochody jednostek samorządu terytorialnego obejmują dochody własne oraz transfery z budżetu państwa w postaci subwencji ogólnej oraz dotacji celowych. Transfery stanowią dochód uzupełniający. Stałą formę wparcia, niepowiązaną z określonymi zadaniami realizowanymi przez samorząd, stanowi subwencja ogólna. Celem niniejszego opracowania jest weryfikacja cech i znaczenia subwencji ogólnej dla gmin, z uwzględnieniem aktualnego mechanizmu ustalania wielkości poszczególnych jej komponentów: wyrównawczej, równoważącej i oświatowej. W oparciu o źródła regulacyjne oraz publikowane raporty Ministerstwa Finansów dokonano oceny funkcjonowania instrumentu subwencyjnego w latach 2011-2016. Analiza danych statystycznych potwierdziła kluczową rolę tzw. subwencji oświatowej, przekazywanej każdej jednostce samorządu gminnego, z drugiej zaś strony wskazała na coraz mniejszą liczbę gmin uprawnionych do korzystania z części wyrównawczej i równoważącej(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem ewentualnego wykorzystania rezerwy rewaluacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Autor przedstawia możliwe opcje wykorzystania rezerwy, a także konsekwencje braku takiego działania.
W pracy mojej zamierzam zając się problemem metod opartych na wykorzystaniu równań różniczkowych. Wykorzystam jej do scharakteryzowania cykliczności wydatków budżetu państwa. (fragment tekstu)
Stany Zjednoczone wkroczyły w 1996 rok bez budżetu. Przyczyną tej sytuacji jest przeciągający się spór prezydenta z republikańską większością w Kongresie o budżet.
Autor przedstawia mechanizmy równowagi budżetowej stosowane w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych.
Przedstawiono analizę budżetu państwa przy zastosowaniu metody w postaci macierzy oraz w formie grafu.
Artykuł jest kontynuacją prac A. Misztala "Przestrzeń podziałów" (1995) i R. Antoniewicza, A. Misztala "Geometria przestrzeni podziałów" (1997), w których zdefiniowano i rozwinięto pojęcie przestrzeni podziałów. Pojęcie to autor wykorzystał do stworzenia analizy budżetowej.
Podatek od towarów i usług jest najważniejszym podatkiem zasilającym budżet państwa. Służy do opodatkowania transakcji kupna i sprzedaży w sposób bezpośredni oraz natychmiastowy. Jest elementem ceny niemalże każdego towaru i usługi, obciążającym finalnego konsumenta. Podstawową cechą tego podatku jest neutralność dla przedsiębiorstwa, co oznacza, że nie powinien mieć wpływu na jego kondycję finansową. Celem niniejszego rozdziału jest zaprezentowanie mechanizmu funkcjonowania podatku od towarów i usług w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, a zatem w transakcjach dotyczących przemieszczenia towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego. Napisano go na podstawie literatury przedmiotu, a zastosowanie w nim znalazła metoda studium przypadku przedsiębiorstwa XYZ oraz analiza porównawcza. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wydatki sztywne budżetu państwa w Polsce
80%
Poziom i struktura wydatków budżetowych są przede wszystkim determinowane zakresem zadań ciążących na władzy publicznej, a ten w Polsce jest nadal szeroki, pomimo wielu prób jego ograniczania. Wielkość i struktura wydatków jest uwarunkowana zarówno historycznie, jak też wynika z przyjętej przez władze publiczne doktryny społeczno-gospodarczej. W strukturze wydatków budżetu państwa w Polsce wydatki o charakterze sztywnym odrywają dominującą rolę, konieczne wydaje się zatem przeanalizowanie ich poziomu, dynamiki oraz struktury w kontekście zagrożeń dla sytuacji budżetowej w Polsce. (fragment tekstu)
W ostatnich latach Polska doświadczyła wielu katastrof naturalnych. Zjawiska te spowodowały cierpienie ludzi, szkody i często także zmiany związane z obszarem ich oddziaływania. W artykule przedstawiono występowanie katastrof naturalnych na obszarze Polski i ich oddziaływanie na otoczenie. Następnie ukazano finansowanie usuwania skutków katastrof naturalnych z budżetu państwa według jego części w latach 2000-2004. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia projekt budżetu państwa na 2001 rok. Jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakim stopniu budżet jest odpowiedzią na problemy realnej gospodarki, na zagrożenia stabilności ekonomicznej i społeczno-politycznej.
Artykuł omawia rozbieżności występujące w planowanych i realizowanych dochodach budżetowych.
14
Content available remote Przegląd wydarzeń w kraju i na świecie
61%
Co ósmy pracownik zatrudniony na etacie dostawał w 2012 roku równowartość płacy minimalnej, czyli nie więcej niż 1500 zł brutto - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Oznacza to, że 1,3 mln Polaków otrzymuje najniższe możliwe wynagrodzenie za pracę. Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w mikroprzedsiębiorstwach płacą minimalną musiało się zadowolić aż 3/4 zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (941,9 tys. osób). Według dotychczasowych danych zjawisko miało dotyczyć ok. 358,1 tys. pracowników fi rm zatrudniających ponad dziewięć osób. Rzeczywiste dochody pracowników mogą być jednak wyższe, ponieważ niektórzy pracodawcy rozliczają się ze swoimi pracownikami pod stołem. Celem takich praktyk jest unikanie zbyt wysokich pozapłacowych kosztów pracy. (fragment tekstu)
Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego projekt budżetu przedstawiony przez ministra Kołodkę jest zbudowany na wirtualnych przychodach i zrywa ze średniookresową strategią stabilizacji finansów państwa, tzw. "kotwicą Belki".
Projekt budżetu na 1995 r. oceniany pod kątem finansowego wspierania przedsiębiorstw przez państwo.
W opracowaniu przedstawiono dyskusję wokół zagadnień równowagi bilansów makroekonomicznych na przykładzie grupy krajów OECD. Podkreślono współzależności, jakie obserwowane są w obszarach bilansu sektora prywatnego, publicznego i wymiany handlowej oraz ich instytucjonalny wymiar. Zaznaczono przy tym, że dług jest naturalnym, nieodzownym i koniecznym elementem gospodarki rynkowej wykorzystującej pieniądz jako instrument wymiany. Podkreślono ponadto konieczność uaktywnienia strumienia oszczędności w celu aktywizacji gospodarki poprzez realizację inwestycji, w którym to procesie zasadniczą rolę odgrywają nie tylko instytucje finansowe, ale i państwo przyjmujące rolę równoważącą. Analizy empiryczne pozwoliły zaobserwować powszechność występowania deficytu budżetowego. Jednocześnie, jak dowodzi autor, stan budżetu państwa jest ściśle związany ze stanem dwóch pozostałych bilansów, ale związki te są bardzo złożone. Autor konkluduje ponadto, że to wysoki wzrost gospodarczy umożliwia wzrost nadwyżki budżetowej, a więc odrzuca postulaty likwidacji deficytów budżetowych formułowane w ramach nurtu neoliberalnego. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu analizuje procesy dokonujące się w sferze budżetu państwa w latach transformacji naszej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem lat 1990-1991. Omawia też rolę państwa w kształtowaniu budżetu w tychże latach.
Artykuł omawia budżet Polski w latach 1989-1995.
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.