Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Szacowanie wartości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Publikacja poświęcona jest ocenie warunków i możliwości wykorzystania w Polsce hope value (wartości nadziei) do określania wartości rynkowej nieruchomości. Jest to jedna ze współczesnych i praktycznych koncepcji zawodowych, służąca do interpretacji wartości rynkowej. Wysoka formalna ranga tej koncepcji wynika z wprowadzenia tego rozwiązania do europejskich standardów wyceny TEGOVA (EVS 2012). Koncepcja hope value wywodzi się z rozwiniętego rynku brytyjskiego, gdzie od wielu lat stosowano powszechnie to rozwiązanie do interpretacji wartości rynkowej. Standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych w Polsce (PFSRM) nie nawiązują wprost do koncepcji hope value przy interpretacji wartości rynkowej. Z tego względu podjęto próbę porównania rozwiązań zastosowanych w standardach krajowych (PFSRM) pod kątem podobieństwa do wycen opartych na koncepcji hope value. Skupiono się na rozwiązaniach metodycznych, regulujących w Polsce zasady wyceny nieruchomości stanowiących grunty, które posiadają cechę rynkową dotyczącą potencjału rozwojowego. Na tym tle przeprowadzono porównanie rozwiązań stosowanych w standardach krajowych z aktualnie uzgodnioną w UE interpretacją zawodową wartości rynkowej. (abstrakt oryginalny)
O tym, że wartość jest w wysokim stopniu miarą niezaspokojenia potrzeby, świadczą liczne, znane na ogół przykłady, których istotę w relacji przedmiot-podmiot można sprowadzić do prostej formuły, że "obiekt" jest tym bardziej wartościowy (tym większą "posiada wartość"), im bardziej jest w możności zaspokoić potrzebę i im mniej ją aktualnie zaspokaja. (fragment tekstu)
Prezentowane w niniejszej pracy zagadnienia dotyczą tych wszystkich informacji, których wspólną cechą jest to, że są produktem systemów informatycznych (SI) przedsiębiorstw. Pytanie o wartość tych informacji nabiera szczególnego znaczenia w czasie, gdy w przedsiębiorstwie podejmowane są decyzje o realizacji inwestycji informatycznych. Wynika to z faktu, że jednym z podstawowych kryteriów oceny inwestycji jest efektywność. Uzyskanie syntetycznej miary efektywności dla tego typu inwestycji oznacza w praktyce konieczność wyrażenia wszystkich efektów i nakładów inwestycyjnych w sposób wartościowy. Informacja należy do tych czynników, których oszacowanie wartości stwarza największe problemy. Niniejszy artykuł stanowi próbę usystematyzowania głównych przyczyn takiego zjawiska. Należy przy tym podkreślić, że podstawy teoretyczne tego zadania są szerokie, obejmują bowiem m.in. ekonomię, zarządzanie, semiotykę, ogólną teorię systemów, teorię informacji oraz teorię decyzji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień dotyczących wyceny wartości firmy zarówno na moment jej powstania, jak i na dzień bilansowy, zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w MSSF nr 3 "Połączenia jednostek gospodarczych" oraz omówienie proce­dury ustalania wartości odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości w odniesieniu do wartości firmy według zasad określonych w MSR nr 36 "Utrata wartości aktywów". W poszczególnych częściach opracowania przedstawiono istotę, początkową oraz bilansową wycenę wartości firmy powstałej w procesie łączenia się jednostek gospodar­czych. Dokonano prezentacji procedury szacowania wartości odzyskiwalnej oraz bilan­sowego ujęcia i wpływu odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty wartości na war­tość firmy. (abstrakt oryginalny)
Nawet na rozwiniętych rynkach kapitałowych kwestia wyznaczania kosztu kapitału własnego, a w szczególności beta jako taka stanowią przedmiot wielu kontrowersji. W Polsce problem szacowania kosztu kapitału jest niezwykle swobodnie traktowany, co stanowi bardzo poważny mankament przeprowadzanych analiz oraz wycen. Niewątpliwie wynika to z faktu, że znaczenie kosztu kapitału jako kategorii jest bardziej uwypuklane przez teorię i badania naukowe niż dostrzegane przez menedżerów. Znajomość kosztu kapitału nie jest na co dzień potrzebna zarządzającym, gdy nie podejmują decyzji inwestycyjnych, czy też decyzji związanych z procesami fuzji i przejęć. Ponadto nie jest to wartość raportowana w systemach ewidencji księgowej. Trzy dekady dyskusji akademickiej nie pozwoliły odpowiedzieć na P5^anie czy beta jest wiarygodną miarą ryzyka czy też nie. Również rezultaty badań przeprowadzonych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie dają jednoznacznych podstaw ani do przyjęcia CAPM ani do odrzucenia modelu. Związku z powyższym celem niniejszego artykułu było omówienie aspektów technicznych szacowania indeksu ryzyka beta oraz zbadanie ich stabilności w czasie.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest problematyka określania wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa Polskiego. Określanie wartości tzw. mienia zabużańskiego stanowi ciekawy element polskiego ustawodawstwa oraz praktyki w zakresie gospodarki nieruchomościami. Artykuł przedstawia w sposób przeglądowy aspekty teoretyczne, prawne oraz praktyczne określania wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Przedstawiono w nim genezę tego problemu, syntetycznie scharakteryzowano regulacje prawne kształtujące zasady wyceny. Ostatnia część publikacji prezentuje wybraną nieruchomość gruntową niezabudowaną pozostawioną w mieście Stolin, na terenie obecnej Białorusi i uproszczoną procedurę szacowania jej wartości rynkowej. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wartość dodana wnoszona przez audyt wewnętrzny
75%
Celem artykułu jest próba zdefiniowania dodatkowej wartości (wartości dodanej) przysparzanej firmie, a będącej efektem działań prowadzonych przez audyt wewnętrzny oraz możliwych sposobów jej mierzenia. (fragment tekstu)
W pracy (...) wprowadzono pojęcie ortogonalności miedzy dwoma formami (kategoriami, wymiarami itp.) w naukach społecznych, takich jak ekonomia, zarządzanie, socjologia czy nauki polityczne. Ortogonalne formy mogą współdziałać (współpracować) tak jak wartości materialne z niematerialnymi w danej firmie. Następnie w sposób indykatywny opisano cztery formy kapitału u szeroko rozumianej firmie: finansowy, materialny, ludzki i społeczny oraz dowiedziono, iż są one wzajemnie ortogonalne lub rozłączne. Stąd wynika, że wartość firmy (jej całkowity kapitał) jest równa sumie czterech wyżej zdefiniowanych składowych. Wynik ten jest podstawą modelu bilansowego do analizy kapitału społecznego - wynikające stąd zalecenia i metodologia takiej analizy (badań ankietowych) są omówione w opracowaniu. Na zakończenie uogólniono rozważania na poziom kraju/regionu, wprowadzając pojęcie nowego PKB, opisując sposób jego szacowania oraz porównując go z dotychczas używanym PKB. (fragm. tekstu)
This paper presents a novel approach of estimating the value of a prepayment option in a fixed rate loan based on the concept of breakeven volatility. Since the prepayment option can be exercised essentially at any time prior to maturity, its valuing requires: (i) a pricing model sophisticated enough to handle its early exercise feature; and (ii) a broad set of interest rate derivatives prices to which the model can be calibrated to preclude arbitrage. This paper shows that when the derivatives market is not developed enough to ensure calibration, a good approximation of the fair value of a prepayment option can be derived by constructing the "missing" derivatives prices by back-testing delta hedged swaptions. This produces a "fair" volatility surface conditioned on the realized historical zero coupon bond prices and swap rates, which can be used to calibrate the prepayment option pricing model. The paper presents numerical examples for the Polish market as of January 2017. The mortgage spread component related to the prepayment option price proves to be quite significant, stressing the importance of an adequate risk management of the inherent callability feature and possibly explains why fixed rate mortgage products have struggled to develop in Poland so far. (original abstract)
10
Content available remote Wybrane metody kalkulacji rozliczeń pomiędzy krajowymi podmiotami powiązanymi
75%
Obszar cen transferowych stał się jednym z najbardziej dynamicznych obszarów podatkowych, w których na co dzień muszą odnajdywać się przedsiębiorcy działający w ramach grup podmiotów powiązanych. Muszą radzić sobie z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami, które wymagają, aby warunki w zawieranych transakcjach odpowiadały warunkom, na które przystałyby przedsiębiorstwa niezależne. Podmioty powiązane zobligowane są do sporządzania obszernej dokumentacji podatkowej dotyczącej cen transferowych, której zakres zależy od rozmiaru prowadzonej działalności. Jednym z podstawowych elementów tej dokumentacji jest kalkulacja rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami. Celem artykułu jest prezentacja wybranych metod weryfikacji cen transferowych. W tym kontekście przedstawiono metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej, metodę ceny odsprzedaży oraz metodę rozsądnej marży "koszt plus". Zastosowane w artykule metody badawcze opierają się na studiach literatury z omawianego zakresu(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach tworzenie wartości dla nabywców należy do podstawowych zadań strategicznych przedsiębiorstw działających na rynkach przemysłowych. Wyższa wartość wyraża się głównie dopasowaniem oferty rynkowej do specyficznych wymogów danego nabywcy. Właściwe i opłacalne kreowanie pakietu korzyści dla klientów jest zdeterminowane wiedzą przedsiębiorstwa na temat postrzeganej przez nich wartości oferowanych im produktów i usług. Szacowanie wartości jest procesem uzyskiwania pomiarów w kategoriach pieniężnych, określonych - aktualnych lub proponowanych - ofert rynkowych bądź jego elementów. W referacie podjęto rozważania na temat istoty wartości dla nabywcy oraz wskazano na dziewięć metod przydatnych w badaniach dotyczących szacowania wartości ofert rynkowych dla odbiorców przemysłowych. Przedstawione metody różnią się między sobą stopniem złożoności, możliwościami transponowania wartości na kategorie pieniężne oraz zakresem uczestnictwa w badaniach samych nabywców. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą obiektywnego zbadania preferencji potencjalnych nabywców nieruchomości na rynku tarnowskim. Prezentuje wyniki analizy rynku pod względem cech nieruchomości, mających wpływ na ich wartość. Prze-prowadzając analizę przyjęto założenie, że respondenci są skłonni zapłacić wyższą cenę za nieruchomość posiadającą cechy wskazane przez nich jako istotne. Uznano, iż waga danej cechy przy podejmowaniu ewentualnej decyzji akceptującej poziom ceny nabycia nieruchomości jest proporcjonalna do częstości wskazań tej cechy przez badanych. W oparciu o takie założenie, otrzymane wyniki badań pozwoliły na uszeregowanie zespołu cech i ich wpływu na wartość nie-ruchomości gruntowych niezabudowanych, zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym i nieruchomości lokalowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule wykazano przydatność szacunków wykonanych z użyciem hierarchicznej estymacji bayesowskiej w przypadku znanych wartości hiperparametrów modelu. Pokazano istnienie zgodności między szacunkami z użyciem takiej metody oraz szacunkami z użyciem innej techniki dla małych obszarów, w tym metody EBLUP. (fragment tekstu)
Celem artykułu było przedstawienie metod i procedur wyceny nieruchomości leśnych (gruntu leśnego bez drzewostanu) w ujęciu historycznym (dorobek statyków leśnych) oraz rozwiązań stosowanych w innych krajach (Niemcy) na tle rozwiązań obowiązujących w Polsce. Porównano metody i procedury wyceny gruntu leśnego bez drzewostanu oraz przyjęto założenia do zastosowania w warunkach polskich tzw. metody ,,niemieckiej'' oraz metody dochodowej opracowanej przez statyków leśnych.(abstrakt oryginalny)
Podejście kosztowe powiązane z kategorią wartości odtworzeniowej nie posiada zdolności do wyjaśniania i interpretacji coraz bardziej złożonych relacji rynkowych. Koszt nie jest postrzegany, jako czynnik kształtujący wartość rynkową z wykorzystaniem zasady substytucji. Kosztom należy przywrócić dynamiczne znaczenie kluczowego czynnika informującego o stanie równowagi rynku i wskazującego jego ich siłę przekształcania projektów inwestycyjnych w wartość rynkową. Przedstawiono propozycję rezygnacji z odrębnej kategorii wartości odtworzeniowej oraz wykorzystania podejścia kosztowego do określania wartości rynkowej nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W zglobalizowanej gospodarce narastają dysfunkcje wyceny wartości przedsiębiorstw i wyników działalności gospodarczej. Kryzys globalny spektakularnie wyeksponował nieprawidłowości pomiaru wartości. Wycena obarczona jest coraz większym stopniem subiektywizmu i shortermizmu. Ma to nierzadko destrukcyjny wpływ na rozwój gospodarczy, w skrajnych przypadkach prowadząc do bankructw przedsiębiorstw. Stąd waga poszukiwań badawczych ukierunkowanych na zobiektywizowane kryteria pomiaru wartości w gospodarce. Choć pozostaje otwartą kwestią, czy i w jakim stopniu nowe nurty i kierunki badań przyniosą satysfakcjonujące efekty, to jednak ten kierunek poszukiwań staje się obecnie, w sytuacji silnych dysfunkcji życia gospodarczego, absolutną koniecznością. (abstrakt oryginalny)
Autorka w ramach rozważań odnosi się do zagadnienia wpływu podziału przedmiotu zamówienia na czynności przygotowawcze oraz przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Czynności badawcze dotyczą planowania zamówień publicznych przeznaczonych do udzielenia oraz postępowań o ich udzielenie, opisu przedmiotu zamówienia, szacowania wartości, zasad dotyczących składania ofert częściowych oraz udzielania zamówień w przypadku podziału zamówienia na części, kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia oraz zagadnienia podwykonawstwa.(abstrakt oryginalny)
Majątek związany z nieruchomościami pełni istotną rolę w zabezpieczaniu obligacji finansowych: hipoteka jest nierozerwalną cechą funkcjonowania rozwijających się gospodarek. Jeżeli podstawowy warunek zabezpieczenia hipoteki na podstawie oszacowanych obiektów jest spełniony, to wycena nieruchomości została przeprowadzona przy uwzględnieniu podstawowych reguł zapewniających jej bezpieczeństwo. W przedstawionych badaniach została stwierdzona bezpośrednia relacja pomiędzy teoriami dotyczącymi wartości i ceny a podejściem do wyceny nieruchomości. Na podstawie analizy teorii wartości "marginal utility" oraz "demand/supply", wyjaśniono podejście do szacowania wartości nieruchomości (przy uwzględnieniu zarówno przychodów, jak i kosztów wyceny). Kombinacja różnych, niełączących się ze sobą teorii nie jest oczywista, a kontrowersyjne jest zagadnienie harmonizacji połączenia efektywności oraz dostępności tego rozwiązania (bazujące na różnych teoriach). Pozwoliło to na ujednolicenie zastosowanych rozważań w celu szerszego zrozumienia istoty badanego procesu oraz samego zjawiska wraz z uwzględnieniem wyróżniającej się kategorii w tej problematyce, jaką jest "cena" oraz "wycena metodą ekspercką". (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł zawiera propozycję metody szacowania rzeczywistej liczby miejsc pracy i liczby pracujących w układzie gminnym. Obliczeń dokonano na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych. W przypadku szacowania rzeczywistej liczby miejsc pracy punktem wyjścia były dane odnoszące się do liczby pracujących w głównym miejscu pracy, natomiast w przypadku rzeczywistej liczby pracujących podstawą do obliczeń była populacja osób w wieku produkcyjnym. Następnie dokonano szeregu korekt prowadzących do ostatecznych wyników liczbowych i przestrzennego zróżnicowania niedoszacowania liczby miejsc pracy i liczby pracujących zaprezentowanego w układzie powiatowym.(abstrakt oryginalny)
Temat marketingu wartości pojawiał się w dyskusjach branżowych od lat, lecz dopiero ostatnio stał się gorący. Dlaczego teraz? Co dziś konkretnie oznacza marketing wartości? Dla kogo jest dobrym rozwiązaniem, a dla kogo niekoniecznie? (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.