Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Telecommunication technologies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W niniejszej publikacji skupiamy się na analizie wybranych dóbr, których funkcjonowanie charakteryzuje się występowaniem efektu sieciowego. Jego mechanizm wiąże zmianę całkowitych korzyści czerpanych przez nabywcę z konsumpcji ze zmianą liczby jego użytkowników. Użytkownicy technologii telekomunikacyjnych, szczególnie telefonii komórkowej i internetu, odczuwają działanie efektu najsilniej; im więcej użytkowników, tym lepiej, tym bardziej użyteczna staje się usługa. Jak łatwo zauważyć, efekt sieciowy wywodzi się z szerszego pojęcia efektów zewnętrznych. Opisujemy zatem mechanizmy działania obydwu, ich następstwa oraz rolę internalizacji w analizie zagadnienia. Artykuł, podając przykłady występowania efektu sieciowego, przybliża czytelnikowi ideę tego pojęcia. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie wybranych zagadnień regulacji hurtowego dostępu szerokopasmowego do pętli abonenckiej. Przedstawiona zostanie ogólna koncepcja hurtowego dostępu do pętli abonenckiej (BSA). Opisane będą kwestie regulacyjne związane z BSA, w tym problem regulacji cen BSA. Podkreślono znaczenie BSA dla liberalizacji rynków telekomunikacyjnych. Opisany zostanie aktualny stan prawny i faktyczny na rynku BSA w krajach członkowskich UE.(fragment tekstu)
Na obecnym etapie rozwoju sieci dostępowych nowej generacji, w tym szczególnie FTTH/B widać wyraźnie brak szczegółowych i jednolitych regulacji prawnych dotyczących zagadnień z tym rozwojem związanych. Sytuacja ta dotyczy szczególnie krajów europejskich (Dania, Szwecja, Norwegia, Włochy, Polska). Pomimo, że problem ten został dostrzeżony przez organy UE to obecnie znajduje się raczej na etapie konsultacji aniżeli implementacji. Brak jasności co do przyszłych ram regulacyjnych, w tym szczególnie przepisów odnoszących się do ewentualnych obowiązków w zakresie udostępniania nowoczesnej infrastruktury dostępowej jest wskazywany przez operatorów jako jeden z podstawowych powodów hamujących rozwój inwestycji w tym zakresie.(fragment tekstu)
Od czasu wprowadzenia pakietu regulacyjnego 2002 nastąpiły znaczące zmiany na rynku komunikacji elektronicznej. Fakt ten skłania do zastanowienia się nad zasadnością kontynuowania polityki regulacyjnej w dotychczasowym kształcie oraz nad przydatnością jej podstawowych przesłanek na obecnym etapie. W ramach przeglądu pakietu 2002 oraz towarzyszącej mu praktyki regulacyjnej, Komisja Europejska uznała, że obowiązujący model regulacji konkurencji zdał egzamin, przyczynił się do rozwoju rynku oraz wzrostu inwestycji w sektorze, przyniósł wymierne korzyści konsumentom przez wzbogacenie ofert usługowych oraz obniżkę cen. Dlatego wskazana jest dalsza kontynuacja polityki sektorowej regulacji konkurencji, ze stosowaniem środków zaradczych ex ante także wobec nowych wyłaniających się rynków2 oraz inwestycji infrastrukturalnych. W referacie przedstawiono krytyczne spojrzenie na postulat kontynuacji dotychczasowej polityki regulacyjnej z uwagi na znaczące zmiany na rynku komunikacji elektronicznej, które nastąpiły od początku procesu urynkowienia telekomunikacji publicznej, oraz uniwersalizm tej gałęzi gospodarki. Główną uwagę zwrócono na zbiór przesłanek stanowiący ideologiczną bazą dla funkcjonowania regulacji sektorowej na rynku komunikacji elektronicznej, w tym na kwestię zasadności automatycznego stosowania środków zaradczych ex ante wobec operatorów o znaczącej pozycji rynkowej.(fragment tekstu)
W artykule omówiono możliwości wykorzystania udogodnień jakie daje mobilna technologia telekomunikacyjna w prowadzeniu nowoczesnego biura.
Z sieciami telefonicznymi trzeciej generacji, tzw. UMTS międzynarodowe grupy telefoniczne wiązały duże nadzieje. Omówiono walkę o koncesje pozwalające na budowę sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji i sprzedaż tych usług klientom. Przedstawiono przyczyny przesuwania terminu startu tej technologii w kolejnych krajach.
7
Content available remote Racjonalność inteligentnego agenta
61%
Punktem wyjścia pracy jest kartezjańskie postrzeganie świata, lapidarnie ujęte w obiegowej formule: "licz co obliczalne, mierz co mierzalne, a co niemierzalne - uczyń mierzalnym". Dynamiczny rozwój architektury komputerów i technik komputerowych w ich warstwach sprzętowych i oprogramowania pociąga za sobą jeszcze szybszy rozwój metod obliczeniowych i ukształtował dyscyplinę matematyczną zwaną matematyką eksperymentalną. Nastąpił rozkwit badań systemowych, zastosowań modelowania matematycznego w postaciach analitycznych właściwych dla projektowania inżynierskiego, zagadnień gospodarczych i społecznych, ochrony zdrowia i środowiska itp., a także w postaciach logicznych, właściwych między innymi dla inżynierii wiedzy, metod sztucznej inteligencji, robotyki czy nanobiotechnologii, często wspartych mechanizmami modelowania algorytmicznego.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wnioski z analizy stopnia zastosowania i barier wdrażania Technologii Informacyjnych i Telekomunikacyjnych (ICT) w polskich przedsiębiorstwach, zwłaszcza małych i średniej wielkości (MSP). Okazuje się, że stopień wdrożenia ICT w MSP jest znacznie niższy niż w innych krajach, a wybór rozwiązań jest umotywowany głównie kosztami rozwiązań. Z tych powodów ICT w niewystarczającym stopniu przyczyniają się do osiągania celów strategicznych przedsiębiorstw. Jako główne przeszkody wdrażania ICT zidentyfikowano bariery wewnętrzne(niedostateczna wiedza i zasoby finansowe) i bariery zewnętrzne (niewłaściwa, jeżeli jakakolwiek, polityka gospodarcza rządów, której efekty w niewielkim stopniu wspierają działania innowacyjne). Taka sytuacja nie przyczynia się do podnoszenia konkurencyjności MSP.
Innowacyjność stanowi obecnie najważniejszy filar strategii rozwoju przedsiębiorstw, które mają ambicję, by osiągnąć sukces globalny. Przy rosnących inwestycjach w rozwój nowych technologii na świecie, zmiany zachodzą coraz szybciej. Niemalże z dnia na dzień. Zastanówmy się zatem, jak może wyglądać nasza najbliższa przyszłość jakie jeszcze dziedziny naszego życia ulegną zmianie dzięki pojawiającym się jak grzyby po deszczu innowacjom? Jak zmieni się sposób komunikacji, podróży pracy? (fragment tekstu)
10
Content available remote Strategie zwielokrotnienia ścieżek w sieciach MPLS
61%
Techniki transmisji danych, na przestrzeni lat swojego rozwoju podlegały wielokierunkowej ewolucji. Początkowo były to sieci połączeniowe, czyli takie, które przed wymianą jakichkolwiek danych, musiały wykonać procedurę połączenia. Sieci te dominowały w telekomunikacji przez długi czas, ale od kilkunastu lat są stopniowo zastępowane tańszymi, mającymi znacznie większe spektrum zastosowań sieciami bezpołączeniowymi, w szczególności opartymi na protokole IP. Jednak sieci połączeniowe mają szereg zalet, związanych ze sposobami zarządzania, i sposobami utrzymywania jakości transmisji sieci, których implementacja w sieciach bezpołączeniowych jest niełatwa. Stąd też, w sieciach operatorskich nastąpił powrót do koncepcji stosowania sieci połączeniowych, w postaci technologii MPLS. (fragment tekstu)
Śledzenie ruchu gałek ocznych pozwala nam zrozumieć więcej niż tylko kliknięcia oraz scenariusz nawigacji użytkownika. Dowiadujemy się o niuansach, na co użytkownik zwraca uwagę i dlaczego oraz jakimi wzorami użytkowymi się kieruje. Możemy na przykład zidentyfikować, które elementy interfejsu powodują niepotrzebne zwrócenie uwagi, a które są niezauważalne. Aparatura umożliwiająca przeprowadzanie badań ruchu gałek ocznych jest bardzo dokładna, umożliwia obecnie badanie pozycji oka z częstotliwością dochodzącą do 120 razy na sekundę. Na podstawie uzyskanych rezultatów istnieje możliwość automatycznego generowania wykresów i map cieplnych. W mojej ocenie największym wyzwaniem stojącym przed współczesnymi badaczami jest dobór metodologii badań, czyli takich elementów jak: czasu ekspozycji badanego medium, określenie długości fiksacji, dobór próby, czy stworzenie warunków badania, w których użytkownik będzie zachowywał się naturalnie. (abstrakt oryginalny)
Złożoność procesów komunikacji we współczesnej praktyce często doprowadza do rozmyć i chaosu informacyjnego, przez co funkcjonowanie człowieka w relacjach społecznych znacznie się skomplikowało. Współczesne elektroniczne platformy transakcyjne tworzą miejsce wymiany informacji o oferowanych dobrach i usługach, a jednymi z ich mechanizmów wsparcia w podejmowaniu decyzji transakcyjnych są narzędzia tzw. Business Intelligence. Faktem jest, że stosunkowo proste kiedyś relacje społeczne stają się znacznie bardziej złożone z uwagi na nowe, elektroniczne formy kontaktów. Zrozumienie analiz, a zwłaszcza syntez stosowanych procedur i ich algorytmów wymagało badań rozpoznawczych w realnych organizacjach, a w konsekwencji opracowania modeli takich relacji. Przeprowadzone tą drogą przez autora badania wstępne oraz identyfikacja problemu potwierdziły znaną opinię, iż człowiek sam w sobie nie jest w stanie sprostać uwarunkowaniom czasu podejmowania decyzji w tak złożonym środowisku, jakie występuje w relacjach gospodarczych światowej gospodarki cyfrowej. Coraz większa liczba użytkowników i ich rosnące oczekiwania zmuszają do przyspieszenia procesów decyzyjnych w relacjach partnerskich i konkurencyjnych e-gospodarki, a co za tym idzie również w pośrednictwie zawierania tzw. transakcji intelektualnych. (fragment tekstu)
13
61%
Koniecznym warunkiem sprawnego funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego jest istnienie zaawansowanych technologicznie systemów telekomunikacyjnych, które będą zdolne do pełnego zaspokojenia potrzeb telekomunikacyjnych. Wymaganiom takim może sprostać sieć FTTH, oparta na rozwiązaniach światłowodowych. Pomimo bardzo dynamicznego ich rozwoju na świecie, w Polsce brakuje programów budowy tego rodzaju infrastruktury telekomunikacyjnej. W artykule omówiono konkretne działania, które mogą bardzo przyspieszyć rozwój sieci FTTH w Polsce.(abstrakt autora)
W artykule omówiono zjawisko wewnętrznych blogów firmowych. Zaprezentowano ich funckje i zastosowanie oraz spróbowano wyjaśnić fenomen tego zjawiska. Zwrócono uwagę na korzyści dla przedsiębiorstw płynące z blogowania.
W kopalniach metanowych dołowe systemy łączności i alarmowania muszą być iskrobezpieczne, przystosowane do pracy przy dowolnej koncentracji metanu. Iskrobezpieczeństwo telefonów i sygnalizatorów alarmowych zapewniają specjalne urządzenia teletransmisyjne włączane do każdej linii telekomunikacyjnej, zwane potocznie barierami iskrobezpiecznymi. Od kilkudziesięciu lat we wszystkich rozwiązaniach technicznych barier iskrobezpiecznych separację obwodu dołowego od powierzchniowego zapewnia transformator. W systemie łączności i alarmowania typu HETMAN stosowanym obecnie w kilku kopalniach po raz pierwszy wykorzystano kondensatory, jako elementy separacyjne w obwodzie liniowym teletransmisyjnej bariery iskrobezpiecznej. W artykule omówiono te dwa podstawowe rozwiązania techniczne teletransmisyjnej bariery iskrobezpiecznej stosowanej w ogólnozakładowej łączności telefonicznej i w systemie alarmowania załogi. Przedstawiono również podstawowe funkcje, jakie spełnia bariera iskrobezpieczna w systemie łączności fonicznej w podziemnych zakładach górniczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najnowszy raport "Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2007 - Prognozy rozwoju na lata 2007-2010", opublikowany w październiku przez PMR. Na potrzeby raportu firma analityczna PMR przebadała po raz szósty kadrę menedżerską 100 największych firm telekomunikacyjnych w Polsce.
Łączność bez granic - tak najkrócej można określić rozmowy przez telefon satelitarny. Telefony satelitarne korzystają z łączności radiowej nawiązywanej za pośrednictwem satelity i dlatego można używać ich dosłownie w dowolnym miejscu na Ziemi. Po "wpuszczeniu" sygnału do dowolnej innej naziemnej sieci telefonicznej można nawiązać połączenie z jej użytkownikami. (abstrakt oryginalny)
The key task of telecommunication systems in deep mining is to ensure safety and continuity of production. These systems, despite modern and innovative infrastructure monitoring solutions, are not free from drawbacks. The occurrence of false alarms of damage to infrastructure is the practical problem which causes many negative effects, such as increasing the cost of the current operation of the system, information overload of operators, and service errors. In this paper a method for detecting false alarms in the communication system of the copper mine is proposed, presenting some rules that provide useful knowledge extracted from the database. A variety of experiments were carried out on real data from the telecommunications system operating in the copper mine KGHM Polska Miedź S.A.(original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest usystematyzowanie informacji dotyczących projektowania i budowy inteligentnych interfejsów użytkownika, ze szczególnym zwróceniem uwagi na tworzenie modelu użytkownika na potrzeby interfejsu. Różnorodność tematyczna zapewnia ciągły rozwój dziedziny, który jednak dotyczy bardziej szukania nowych technik, które mogą zostać użyte w ramach inteligentnych interfejsów użytkownika niż opracowania założeń projektowych tego typu interfejsów. Duża część inteligentnych interfejsów pozostaje wyłącznie prototypami badawczymi i nie nadaje się aby na ich podstawie opracowywać wzorcowy proces ich tworzenia. Z drugiej strony użycie wskazówek projektowych klasycznych interfejsów użytkownika nie zawsze spełnia się w interfejsach inteligentnych. (fragment tekstu)
Obniżenie kosztów połączeń oraz inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną i utrzymanie sieci skłaniają zarządy do zastosowania nowej technologii. VoIP (Voice over IP) jest technologią transmisji dźwięku przy wykorzystaniu używanego w internecie protokołu IP.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.