Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 230

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Telewizja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Termin mass media utworzono dodając do łacińskiego słowa media (środki) określenie mass (masowe) dla podkreślenia, że ich główną rolą jest masowość produkcji i odbioru. Marshall Mc Luhan charakteryzuje mass media w następujący sposób - "W nazwie tej nie chodzi o liczbę użytkowników środka przekazu, a o to, że wszyscy oni w tym samym czasie uczestniczą w odbiorze informacji." Wśród tradycyjnie wyróżnianych mediów masowych to telewizja okazała się medium najbardziej wpływowym i opiniotwórczym w społeczeństwach rozwiniętych. Wynika to z wielu zalet, które ma ona dla odbiorcy takich jak przekaz dźwięku i obrazu, walory rozrywkowe, możliwość stwarzania sytuacji dramatycznych, szybkość przekazu informacji itp. (fragment tekstu)
"Oficjalnie prosimy CBS o wycofanie się z planu emisji pierwszego sezonu serialu »Dexter« [...]. Największym jego problemem jest coś, czego nie usunie jakakolwiek liczba przeróbek: serial nakazuje widzom sympatyzować z seryjnym mordercą, kibicować jego zwycięstwu, mieć nadzieję, że nie zostanie zdemaskowany" - tymi słowami Timothy F. Winter, przewodniczący amerykańskiej Rady Rodziców ds. Telewizji (Parents Television Council), wyraził swój sprzeciw wobec koncepcji wyprodukowanego przez stację Showtime programu. Wbrew jego życzeniu pod koniec 2006 r. doszło jednak do emisji, a serial spotkał się ze świetnym odbiorem zarówno publiczności, jak i krytyki, co zaowocowało kolejnymi sezonami - drugim w 2007, trzecim w 2008, czwartym w 2009, piąty ma natomiast wystartować na jesieni 2010 r. Popularność postaci Dextera Morgana, która pierwszy raz pojawiła się na łamach powieści sensacyjno-kryminalnej Jeffa Lindsaya "Demony dobrego Dextera", nie jest (...) oznaką moralnego upadku społeczeństwa. Stoi za nią bardzo skomplikowana, oparta na antynomiach konstrukcja. Uruchamiając wiele różnych mechanizmów, wywołuje ona coś, co wielu może wydać się bulwersujące - sympatię dla potwora. (fragment tekstu)
Program i audytorium to podstawowe instrumentarium konkurencji bezpośredniej na rynku telewizyjnym. Obecnie jest obserwowana fragmentacja popytu na ofertę programową stacji telewizyjnych, ciągły przepływ widzów pomiędzy różnymi audycjami, kanałami i mediami. W warunkach wzrastającej konkurencji nadawcy uważnie śledzą zmiany w stylu odbioru społecznego treści telewizyjnych, aby dotrzeć do jak najliczniejszej widowni, a równocześnie poszukują kreatywnych rozwiązań w zakresie tworzenia i upowszechniania treści. Dlatego m.in. oferują dostępność do programu na innych urządzeniach niż tradycyjny odbiornik telewizyjny. Współczesny widz coraz częściej korzysta z kilku urządzeń równocześnie, a odbiór jest przesunięty w czasie w stosunku do nadawania. W artykule przedstawiono ofertę programową i widownię głównych nadawców telewizyjnych na polskim rynku, zdefiniowano podstawowe obszary konkurencji i jej uwarunkowania. W analizie wykorzystano źródła wtórne, głównie dane stacji i wyniki badań telemetrycznych z lat 2013-2017. Zastosowano metodę analizy porównawczej, a jej wyniki przedstawiono w formie graficznej i opisowej(abstrakt oryginalny)
Największy wpływ na ukształtowanie się lokalnego radia i telewizji w Holandii miała kultura polityczna tego kraju, której podstawowymi wartościami są otwartość i pluralizm. Równie ważne dla zrozumienia tych mediów elektronicznych jest fakt, że rozwinęły się one w granicach systemu mediów publicznych, co oznacza, że ich działalność nie jest nakierowana na osiągnięcie zysku. Aktualnie model ten ulega zmianom pod wpływem presji ekonomicznej oraz łiberalizacji rynku medialnego i właśnie problemowi tych przekształceń poświęcony jest niniejszy artykuł Chociaż dopuszczalne są twierdzenia, że wspomniane czynniki prowadzą do komercjalizacji i profesjonalizacji tych mediów, duże znaczenie mają tutaj również reakcje odbiorców i nadawców. Na postawie badań przeprowadzonych w trzech holenderskich miastach można stwierdzić, że poziom pluralizmu i otwartości funkcjonujących tam mediów lokalnych jest różny w zależności od danej stacji radiowej czy telewizyjnej. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rynkowe podejście do telewizyjnych białych plam
80%
Artykuł poświęcony jest możliwościom wtórnego wykorzystania widma częstotliwości w ramach TVWS w Europie. Europejska Konferencja Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) i niektóre krajowe organy regulacyjne (np. brytyjski Ofcom) rozważają możliwość zastosowania dostępu kognitywnego1 w ramach TVWS przez systemy oparte na koncepcji wspólnoty widma (spectrum commons), zgodnie z podejściem przyjętym przez Federalną Komisję Łączności (FCC) w USA. Bazując na pracach w ramach projektu COGEU zaproponowano rozszerzenie tego reżimu regulacyjnego i wprowadzenie wtórnego obrotu widmem częstotliwości w czasie rzeczywistym w celu podniesienia wartości uwalnianych zakresów widma. Proponowany system ma umożliwić handel, zapewnić jakość usług i ochronę aplikacji zasiedziałych, głównie (ale nie tylko) rozpowszechniania programów telewizyjnych w wersji cyfrowej. W artykule ograniczono szczegółowe opisy techniczne związane z projektem, koncentrując się na kwestiach biznesowych i regulacyjnych.(fragment tekstu)
ISTA QUIDEM VIS EST (to przecież przemoc) - pod takim tytułem odbyło się, zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia - Akademię Telewizyjną TVP S.A. w dniach 2-3 grudnia 2002 roku, seminarium warsztatowe. Jego uczestnikami byli głownie reporterzy, wydawcy oraz dziennikarze programów informacyjnych Ośrodków Terenowych Telewizji Polskiej. Zarówno część warsztatowa, jak i spotkania seminaryjne poświęcone zostały próbie odnalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące roli dziennikarzy w formułowaniu przekazu medialnego o kontrowersyjnej, na przykład z punktu widzenia prawa, treści. (fragment tekstu)
K wietniowe posiedzenie Komisji Prasoznawczej Polskiej Akademii Nauk - Oddział w Krakowie - otworzył prof. dr hab. Krzysztof Woźniakowski. Przewodniczący przywitał badaczy mediów reprezentujących ośrodki naukowe niemal z całej Polski oraz studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Następnie głos zabrała dr hab. prof. UJPII Izabela Dobosz. Głównym tematem jej wystąpienia była reforma radiofonii i telewizji wprowadzona na mocy tzw. "małej ustawy medialnej". Referentka nawiązywała także do wcześniejszych projektów zmian w obowiązującej ustawie oraz nieustannie pojawiających się nowych pomysłów modyfi kacji w polskim ustawodawstwie regulującym funkcjonowanie mediów. Ta problematyka budzi duże zainteresowanie środowiska prasoznawczego, ponieważ wprowadzone zmiany, zdaniem badaczy mediów, są kontrowersyjne i w wielu kwestiach dla nich niezrozumiałe.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zasoby i warunki zmian w wyposażeniu konsumentów w odbiorniki telewizyjne. Omówiono znaczenie i ocenę realizacji istotnych dla konsumenta cech odbiorników telewizyjnych.
W artykule przedstawiono sytuację finansową TVP SA, która utrzymuje się w jednej trzeciej z wpływów z abonamentu, a w dwóch trzecich z reklam. Autor zwrócił także uwagę na przygotowania telewizji do prywatyzacji.
Autor przedstawił jaki powinna mieć przebieg prywatyzacja polskiej telewizji publicznej. Jego zdaniem zdrowy rosądek, realia rynku oraz duński przykład każą dostrzegać sens prywatyzacji TVP.
Artykuł charakteryzuje stan niszy telewizyjnych takich jak: telewizja dla dzieci i młodzieży, dla młodej rodziny, oraz dla polskiego biznesmena.
12
Content available remote Telewizja płatna jako element rynku telekomunikacyjnego
80%
Niewątpliwie konkurencja z każdym rokiem będzie coraz ostrzejsza. Do gry wchodzą także operatorzy telekomunikacyjni. Konkurencję dla operatorów platform DTH i kablowych w przypadku najtańszych pakietów stanowić może naziemna telewizja cyfrowa. Prace nad wprowadzeniem cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T, ang. Digital Video Broadcasting - Terrestial) nieustannie się przedłużają. Telewizja cyfrowa ma całkowicie zastąpić analogową w sierpniu 2013 r. 30 września 2009 r. ruszyła w Polsce naziemna telewizja cyfrowa. Na razie jest dostępna w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Wiśle, Rzeszowie i Żaganiu. Od marca 2010 r. rozpoczęta zostanie emisja w kolejnych 24 miejscowościach. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami emisja naziemnego sygnału cyfrowego na terenie całego kraju rozpocznie się najpóźniej w sierpniu 2011 r., po czym nastąpi dwuletni okres przejściowy równoległego nadawania analogowego i cyfrowego. Docelowo na potrzeby DVB-T będzie udostępnionych osiem tzw. multipleksów (zakresy częstotliwości dla kanałów cyfrowych) zawierających różnorodną ofertę programową, zarówno w standardowej (SDTV), jak i wysokiej rozdzielczości (HDTV). W ramach pierwszego multipleksu dostępne są wszystkie stacje nadające swój program naziemnie: TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Obecni główni gracze na rynku płatnej telewizji cyfrowej nie są zainteresowani wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż stanowi ona dla nich zagrożenie przejęcia ich klientów. Do 2013 r. mogą czuć się w miarę bezpiecznie, a po tym okresie z pewnością obraz rynku telewizji płatnej ulegnie zmianie. (fragment tekstu)
Jednym z głównych rynków mediów jest rynek radiowo-telewizyjny. Jego szczególność polega na tym, że to właśnie telewizja i radio są najbardziej opiniotwórczymi środkami przekazu. Wynika to z formy przekazu, kosztów użytkowania mediów i dostępności do mediów w Polsce, ale i w innych krajach. Referat ma na celu przedstawienie sytuacji na rynku telewizji naziemnej w Polsce i zwrócenie uwagi na charakter organizacji rynku, który ogranicza jego szybką integrację z innymi rynkami medialnymi, a zwłaszcza z dynamicznie rozwijającymi się rynkami teleinformatycznymi.(fragment tekstu)
Barbara Walters na miano pierwszej damy amerykańskiej telewizji zasługuje z wielu powodów. Związana od początku lat 50. z najważniejszymi stacjami telewizyjnymi Stanów Zjednoczonych, takimi jak ABC i NBC, zasłynęła jako pierwsza kobieta współprowadząca duży, poważny program informacyjny. Ale jej gwiazdorską pozycję ugruntowały przede wszystkim wywiady z politykami, artystami, gwiazdami filmu, ludźmi niezwykłymi goszczącymi na pierwszych stronach gazet z najróżniejszych powodów - nie zawsze uzyskujących moralną aprobatę, ale zawsze budzących medialne zainteresowanie. Jej wspomnienia, które znalazły się na liście "Washington Post" wśród 100 najlepszych książek 2008 roku, składają się z dwu równoległych, niemal równoprawnie potraktowanych nurtów; można je nazwać spowiedzią z życia osobistego i zawodowego. W warstwie prywatnej, osobistej to relacja szczera i dogłębna, niemal na miarę terapeutycznego monologu w gabinecie psychoanalityka. To frapujący wątek lektury, który można by nazwać osobistą historią amerykańskiej kobiety sukcesu - historią uwiarygodnioną ceną, jaką za ten sukces płaciła i o czym z godną uznania szczerością przypominała przy każdej okazji (fragment tekstu)
15
Content available remote Formalna niezależność europejskich regulatorów rynku mediów elektronicznych
80%
Regulator rynku mediów elektronicznych jest istotnym elementem pejzażu medialnego państw europejskich. Mimo iż kształt organizacyjny, jak również zakres kompetencyjny tych ciał różnią się znacznie w przypadku poszczególnych państw, to postulat o zagwarantowaniu ich niezależności zarówno od "świata polityki", jak i podmiotów podlegających regulacji ma charakter uniwersalny. Istota zachowania niezależności tych struktur została niejednokrotnie podkreślona przez organizacje międzynarodowe o zasięgu europejskim: Unię Europejską oraz Radę Europy. Niniejszy artykuł odwołuje się do zjawiska formalnej niezależności europejskich regulatorów rynku mediów elektronicznych, wskazując na jej trzy aspekty: niezależność polityczną, niezależność od podmiotów rynkowych oraz autonomię organizacyjną. Każdy z tych obszarów został poddany analizie pod względem istniejących zagrożeń oraz wykorzystywanych instrumentów prawnych. Na podstawie analizy danych empirycznych zostały wyodrębnione także te instrumenty prawne, które mają charakter fundamentalny (podstawowy) dla zachowania niezależności formalnej regulatorów rynku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony analizie prawnych uwarunkowań przekazu ważnych wydarzeń oraz prawa do krótkich relacji w mediach elektronicznych, a zwłaszcza telewizji. Autorka uwzględniła prawo europejskie w szerokim rozumieniu, włączając w to zarówno standardy Rady Europy (m.in. Europejską konwencję o telewizji ponadgranicznej), jak i Unii Europejskiej (m.in. dyrektywę "'Telewizja bez granic"). Zostały omówione najnowsze wydarzenia prawne w tej dziedzinie: wyrok Sądu Pierwszej Instancji w sprawie "Infront", projekt zmiany dyrektywy "Telewizja bez granic" oraz prace nad nowym zaleceniem Komitetu Ministrów Rady Europy dotyczącym tego zagadnienia. Stopniowy rozwój tych standardów wynika stąd, że z jednej strony państwa członkowskie powinny zapewnić, że nadawcy w ich krajach nie będą pozbawieni dostępu do wydarzeń ważnych dla opinii publicznej, prezentowanych przez nadawców w innych państwach członkowskich, ale z drugiej strony nie można zapominać, że takie gwarancje ograniczają rynek praw wyłącznych, a więc naruszają odmienne interesy i ważne stanowiska prawne. (abstrakt oryginalny)
Intensywna modernizacja gospodarki światowej prowadzi do powstania całkowicie nowych źródeł wzrostu gospodarczego i form produkcji. Przekonującym dowodem na to jest między innymi rosnące, w ciągu ostatnich dwudziestu lat, znaczenie klastrów. U progu XXI w. klastry ewoluowały od innowacyjnych dystryktów przemysłowych do globalnych systemów usługowych, których głównym produktem jest bardzo często informacja. Typowym przykładem w gospodarce europejskiej są klastry medialne, które odgrywają znaczącą rolę w warunkach trzeciej rewolucji przemysłowej. Ukazanie istoty ich działalności wymaga wykorzystania m.in. metod klasyfikacji hierarchicznej czy też oceny efektywności określonej lokalizacji. Zasadniczą kwestią dla zrozumienia procesów tworzenia klastrów o charakterze globalnym jest stworzenie konkurencyjnych ram dla współdziałania holdingów medialnych mogących tworzyć klaster, przy jednoczesnym zachowaniu zasad współpracy oraz zapewnieniu minimalizacji kosztów produkcji, obrotu i dystrybucji produktami informacyjnymi, wśród których najważniejsza jest telewizja (jej łączne koszty produkcji są bardzo wysokie). Tworzenie klastrów medialnych w obszarze działalności telewizyjnej na Ukrainie przynosi zarówno wiele korzyści (zwiększenie konkurencyjności, redukcja kosztów, optymalizacja charakteru działalności), jak i zagrożeń (kontrolowanie opinii publicznej, monopolizacja czasu antenowego, eliminowanie małych firmy, których udział w krajowym rynku telewizyjnym nie przekracza 1%). (abstrakt oryginalny)
Metodologia rachunku kosztów działalności telewizyjnej jest problemem zasługującym ze wszech miar na uwagę i wsparcie gdyż jest to dotychczas nic rozeznany problem zarówno w sensie naukowym jak i w dużej części praktycznym. (fragment tekstu)
The paper deals with OTT TV service based on adaptive HTTP streaming to deliver video content to various devices over unmanaged, best-effort IP network. One of major drawbacks of adaptive streaming technology is a significant video latency comparing to traditional TV broadcast. In this paper, causes of video latency in Internet TV architecture are identified and quantified by theoretical analysis of protocol behaviour and by testbed measurements. (original abstract)
20
Content available remote Telewizja mobilna w Polsce - niechciany gadżet czy ofiara kartelu
80%
Ostatnie dziesięciolecia przyniosły rewolucyjne zmiany społeczne i gospodarcze związane z intensywnym rozwojem telekomunikacji i informatyki, prowadzące do ukształtowania społeczeństwa informacyjnego i gospodarki elektronicznej. Wśród wielu środków łączności dynamicznie ewoluujących w tym czasie telewizja jest przykładem medium, które od czasu pojawienia się telewizji kolorowej i teletekstu nie uległa istotniejszym zmianom. Stan ten zaczął ulegać zmianie, kiedy pojawiły się różne standardy nadawania cyfrowego. Oprócz lepszej jakości obrazu cyfrowa transmisja telewizyjna zapewnia interaktywność, dostęp do usług na żądanie, a także wymaga mniejszej szerokości pasma częstotliwości, co daje możliwość wykorzystania zwolnionych zasobów widma w celu udostępnienia użytkownikom większej liczby kanałów TV lub przeznaczenia ich na realizację innych, niezwiązanych z telewizją, usług radiokomunikacyjnych. Wspomniane systemy nie były stworzone z myślą o dostępie do telewizji podczas ruchu z wykorzystaniem terminali ruchomych, w szczególności bez dostępu do sieci energetycznej.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.