Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Theory of organization and management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Kultura organizacyjna jest pojęciem zaczerpniętym z wielu dziedzin nauki, szczególnie z zakresu nauk społecznych - socjologii, psychologii i zarządzania. Badania kultury organizacyjnej są jednym z ważniejszych zadań jakie postawiono przed naukami społecznymi. Można powiedzieć, że kultury organizacyjne są jednym z ważniejszych zjawisk kierujących ludzkim działaniem. Nie są one bowiem domeną jedynie firm, ale także szkół, urzędów szpitali czy nawet zakładów karnych. Człowiek w każdej niemal czynności swojego życia styka się z kulturą organizacyjną tak często, jak styka się z organizacjami. Styczności te są bezpośrednie, gdy osoba pracuje w organizacji lub jest jej innego rodzaju interesariuszem, ale także pośrednio, gdy człowiek odbiera przekazy reklamowe czy public relations. Pojawia się zatem potrzeba dogłębnego badania kultur organizacyjnych. Potrzeba ta ma źródła poznawcze - zjawisko kultury organizacyjnej jest niezwykle istotne dla rozwoju teorii socjologii i zarządzania oraz źródła praktyczne - kultura organizacyjna wpływ na poziom motywacji pracowników do pracy, a także - pośrednio motywacji klientów i innych interesariuszy. Ukryty program jest pojęciem wykorzystywanym w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych, także szczególnie w m.in. w socjologii, psychologii oraz edukacji. Jest to pojęcie dotyczące zdobywania wiedzy i socjalizacji. Jakie miejsce zajmują w kulturze organizacyjnej ukryte programy? Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy ich istnienie jest nieuniknione? To są pytania, na które ma naszkicować odpowiedzi niniejszy artykuł. Zastosowaną metodą będą studia literaturowe.(fragment tekstu)
Spor między zwolennikami klasycznej szkoły zarządzania a zwolennikami szkoły działań menedżerskich toczy się już od wielu lat. Jego modelowym przykładem jest kontradykcja pomiędzy koncepcją funkcji menedżerskich reprezentowaną przez Fayola a koncepcją ról reprezentowaną przez Mintzberga. W niniejszym opracowaniu przedstawiono założenia tych koncepcji oraz zaprezentowano głosy w dyskusji nad ich sprzecznościami i podobieństwami. Dodatkowo, bazując na elementach socjologicznych, zaproponowano model metateorii zarządzania, który łączy ze sobą wspomniane dwa odmienne poglądy. (abstrakt oryginalny)
celem opracowania jest rozstrzygnięcie desygnaty pojęcia paradygmatu, przedstawienie ich ewolucji w naukach o zarządzaniu oraz nakreślenie perspektyw wyłaniania się i konstytuowania nowych, charakterystycznych dla danej dyscypliny wzorców nauki(fragment tekstu)
W teorii organizacji i zarządzania - dyscyplinie stosunkowo młodej - istnieje szereg dyskusyjnych lub w sposób niepełny jeszcze opracowanych zagadnień. W niniejszym przyczynku dyskusyjnym podjęto próbę określenia pojęcia "organizacja" w różnych znaczeniach i pojęcia "zarządzanie" w szerokim i węższym znaczeniu, starając się znaleźć rozwiązanie wykorzystujące niezmiernie cenny dorobek prakseologicznej teorii organizacji, a równocześnie uwzględniające dorobek ogólnej teorii systemów, który - jak się wydaje - może pozwolić nie tylko na znalezienie wspólnego języka na gruncie ogólnej teorii organizacji - w skali światowej, lecz stworzyć także lepsze możliwości porozumiewania się interdyscyplinarnego. Sprecyzowanie wymienionych wyżej pojęć jest jednakże tylko punktem wyjścia dla omówienia istoty działalności organizatorskiej i dokonania klasyfikacji tej działalności. (fragment tekstu)
5
Content available remote Problemy z celami strategicznymi
100%
W artykule przedstawiono podstawowe problemy związane z definiowaniem celów w klasycznej teorii organizacji i zarządzania oraz różne problemy celów strategicznych, wynikające z praktyki. Przedstawiono za literaturą przedmiotu koncepcję celów semikoherentnych oraz różne sklasyfikowane przypadki ujęć celów w elastycznej organizacji. (abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatniego stulecia w nauce o organizacji i zarządzaniu koncepcja wpływu otoczenia przedsiębiorstwa na jego funkcjonowanie ulegała znacznym zmianom. W niektórych szkołach zarządzania, a przede wszystkim w szkołach i nurtach zarządzania strategicznego, problem analizy otoczenia występuje zarówno w teoretycznym, jak i praktycznym aspekcie. W artykule przedstawiono syntetyczny przegląd poglądów na temat znaczenia i istoty otoczenia biznesu. Autor przytoczył kilka wybranych nurtów, które miały lub nadal mają istotny wpływ na poglądy dotyczące otoczenia przedsiębiorstwa.
Ostatnie lata przyniosły szereg wydarzeń mających dla naszej nauki znaczenie doniosłe. Zaliczam do nich: dyskusję zorganizowaną w listopadzie 1985 r. przez redakcję "Problemów Organizacji" z udziałem m. in. profesorów: B. Glińskiego, W. Grudzewskiego, J. Kurnala, S. Kowalskiej, H. Króla, T. Pszczołowskiego, J. Tymowskiego, Z. Zbichorskiego, nad nazwą i treścią nauki o organizacji i zarządzaniu; konferencję naukową, która odbyła się w listopadzie 1986 r. w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu pod kierownictwem naukowym prof. J. Boronia na temat: "Nauka o organizacji i zarządzaniu w systemie nauk społecznych i ich rola w praktyce"; zapowiedziane na grudzień 1986 r. seminarium na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w celu przedyskutowania referatu prof. A.K. Koźmińskiego na temat: "Przedmiot i metoda teorii organizacji i zarządzania". Zostały poruszone sprawy, które blisko ćwierć wieku temu nurtowały spore grono uczestników coczwartkowego seminarium przez szereg lat prowadzonego niestrudzenie przez prof. T. Kotarbińskiego i prof. J. Zieleniewskiego w ramach Pracowni Ogólnych Problemów Organizacji Pracy PAN, później przemianowanej na Zakład Prakseologii. Dziś dyskutujemy nad wieloma z tych problemów bogatsi o doświadczenie wielu lat naszej pracy badawczej, dydaktycznej, współpracy z praktyką. Wymienione na wstępie wydarzenia są więc kontynuacją, a ściślej biorąc - odnowieniem myśli, które zaważyły ongiś na nauce o organizacji i zarządzaniu w Polsce i jej dorobku. Dyskusja jest potrzebna, bowiem nie ma nauki w "ogóle" i społeczeństwa "w ogóle". Są natomiast nauka i społeczeństwo zawsze w określonym etapie swego rozwoju. Chociaż więc zapytania mogą być formułowane nawet tak samo, to jednak odpowiedzi na nie muszą uwzględniać nowe treści. Rzecz w tym, aby treści tych odpowiedzi nie ograniczać do określonych z góry wytycznych i toku rozumowania utartego tylko w niektórych środowiskach naukowych, lecz by dyskusję prowadzić z rozmachem nie mniejszym jak w latach sześćdziesiątych i z nie mniejszym pożytkiem. (fragment tekstu)
Od ponad 50 lat prowadzona jest dyskusja o wpływie postmodernizmu na ocenę wartości prac naukowych. Artykuł dotyczy jednego z rzadziej podejmowanych zagadnień - kwestii wpływu wymiany symbolicznej na treść założeń badań z zakresu organizacji i zarządzania. W wyniku porównania cech wymiany symbolicznej i ekwiwalentnej zostały sformułowane sugestie dotyczące założeń metodologicznych badań. Ten tekst uwypukla pozytywne aspekty postmodernizmu, choć autor zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z postmodernistycznej fascynacji. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zestawiono wybrane wskazówki na temat wartości prac naukowych z zakresu teorii organizacji i zarządzania. Studiom poddano teksty publikowane z uznanych czasopism z różnych okresów czasu. Celem opracowania jest prezentacja stanowisk autorytetów na temat tego, czym jest i czym nie jest teoria oraz co oznacza jej rozwijanie. Problem oceny wartości opracowań naukowych, które mają rozwijać teorię, jest szczególnie ważny w świetle ostatnich zmian na uniwersytetach. Wyniki dokonanego zestawienia mogą służyć wypracowaniu kryteriów oceny oryginalności opracowań naukowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule starano się określić naukowość nauk o zarządzaniu w świetle poglądów Rene Thoma - francuskiego naukowca (1923-2002), który jest uważany za twórcę teorii katastrof. R. Thom napisał artykuł o naukowości nauk humanistycznych, do których zaliczył między innymi psychologię, socjologię i ekonomię. Naukom tym odmówił statusu naukowości. Ze względu na duże pokrewieństwo nauk o zarządzaniu z psychologią, socjologią, a przede wszystkim z ekonomią, w artykule zastanawiano się w jakim stopniu uwagi R. Thoma można odnieść również do nauk o zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zagadnień kapitału ludzkiego i wiedzy oraz ich znaczenie w zarządzaniu i gospodarce.(fragment tekstu)
W opracowaniu analizuje się przede wszystkim przedmiot i zakres nauk o zarządzaniu oraz charakter twierdzeń tych nauk, podkreślając ich niski uniwersalizm w czasie i w przestrzeni (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych osiągnięć reprezentantów polskiej szkoły organizacji w latach 1919-1939.(fragment tekstu)
Za cel artykułu przyjęto zaprezentowanie wyników analizy wstępnej wybranych, najnowszych trendów w nauce o zarządzaniu i przedstawienie próby oceny poziomu ich innowacyjności lub wskazanie, że stanowią one wyłącznie formę reaktywacji koncepcji stosowanych w czasach wcześniejszych. Dla celów badawczych przeprowadzono studia literaturowe materiałów opublikowanych w "Przeglądzie Organizacji" (roczniki od stycznia 2009 do lutego 2011), "Innovative Management Journal" (roczniki od stycznia 2009 do grudnia 2010) oraz wielu publikacji zwartych (pozycji książkowych, pokonferencyjnych itp.), których szczegółowy wykaz zawarto w bibliografii (fragment tekstu)
Artykuł zawiera rozważania dotyczące funkcji kierowniczych. Są one jednym z kanonów teorii organizacji i zarządzania. Okazuje się jednak, że w literaturze przedmiotu pojawiło się szereg interesujących koncepcji dotyczących funkcji kierowniczych. Już samo ich zdefiniowanie nastręcza pewnych trudności. Tekst ten dotyczy takich koncepcji jak: najstarsza i najbardziej popularna koncepcja funkcji Henri Fayola z późniejszymi poprawkami i uzupełnieniami; koncepcja Marii Holstein-Beck dodająca funkcję współdziałania i korygowania; koncepcja Czesława Sikorskiego oddzielająca funkcje koordynacji od funkcji przywództwa; koncepcja funkcji organicznych Stanisława Kowalewskiego; koncepcja raczej zadań niż funkcji Witolda Kieżuna; koncepcja Stephena R. Covey'a utożsamiająca funkcje z aktywnością menedżerów; koncepcja Michaela Armstronga odnosząca funkcje do obszarów działania, koncepcja Chestera I. Barnarda odnosząca funkcje do całej kadry kierowniczej.(abstrakt oryginalny)
Współczesna nauka o zarządzaniu charakteryzuje się wieloma nurtami badawczymi i stara się wypracowywać nowe teorie i koncepcje adekwatnie do potrzeb i oczekiwań, które wynikają z przeobrażeń w otoczeniu. Proces odkrywania i rozumienia złożonej rzeczywistości organizacyjnej jest źródłem różnorodności metodologicznej i wyzwaniem dla nauk o zarządzaniu. Podejmując próbę naukowego poznania i analizy wyodrębnionego fragmentu zjawisk, procesów bądź relacji zachodzących w realnym świecie staramy się, aby nasze postępowanie umożliwiło nam zdobycie rozległej i aktualnej wiedzy. Można przypuszczać, że przedmiot zainteresowań nauk o zarządzaniu będzie się poszerzał, co ma bezpośredni związek z interdyscyplinarnym charakterem tej dziedziny nauki. Korzystanie z dorobku innych nauk będzie wytyczało dalsze kierunki jej rozwoju, w celu wypracowania skutecznych instrumentów zarządzania, które będą miały praktyczne zastosowanie w nowych realiach społeczno- gospodarczych. Należy bowiem zaznaczyć, że zarządzanie jest nie tylko dyscypliną nauki, ale przede wszystkim przejawia się w praktycznym działaniu (fragment tekstu)
Teoria organizacji i zarządzania ewoluuje wraz z postępem naukowo- -technicznym, ze zmianami otoczenia i warunków funkcjonowania bytów organizacyjnych, zwłaszcza w zakresie możliwości porozumiewania się i komunikowania na odległość. Rozwój technologii informacyjnych oraz coraz lepsze wyposażenie organizacji w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający ich wykorzystywanie dają nieobserwowaną wcześniej skalę możliwości transferu wiedzy, wiodącego współcześnie zasobu i potencjału wzrostu wartości, pomiędzy uczestnikami rynku. Poprzez wirtualizację organizacje mogą w nieograniczony sposób korzystać z bogactwa zasobów kapitału intelektualnego, znajdującego się na zewnątrz. Dlatego podejmowanie badań w zakresie przebiegu procesów wirtualizacji zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w obszarze sprzężeń międzyorganizacyjnych stanowi ważne wyzwanie, tym trudniejsze, im mniej rozpoznane na gruncie metodologicznym.(fragment tekstu)
Background: Reverse logistics studies have received increasing attention in academic, organisational, and management research. Researchers have contributed to this field by borrowing theories from sustainable business research. However, there is a lack of literature reviewing the development and contribution of reverse logistics studies in organisational and management theories. By identifying the most frequently used management theories, this paper fills the gap and describes the theoretical contribution of reverse logistics papers to organisational and management theories. Methods: Using the vote-counting technique, this article reviews 122 papers published between 2005 and 2021 to assess how organisational and management theories developed in the studies of reverse logistics. Results: The analysis indicates that, while some, such as triple bottom line and critical success factors, have been frequently employed, the relation between reverse logistics and sustainability and other organisational theories remain undeveloped. It also discovered that the research topics only focused on product and material recycling, but few on product return and exchange logistics. Conclusions: First, there is a huge gap in organisational and management theories and reverse logistics studies. It is suggested that scholars involved in reverse logistics studies can explore more connections between reverse logistics strategies and management theories in future research. Second, more theories should be used in addition to triple bottom line and critical success factors in reverse logistics research. Furthermore, although some incorporated other factors into the management theories and developed a framework after examining their interrelationship, little contribution has been made to the theories themselves. Additionally, more discussion of reverse logistics in the field can focus on product return and exchange logistics.(original abstract)
Współczesna nauka organizacji i zarządzania proponuje wiele różnorodnych koncepcji i metod zarządzania. Organizacje traktują je jako wsparcie dla realizowanych procesów adaptacyjnych, będących odpowiedzią na ciągłe zmiany zachodzące w otoczeniu, nie zaś jako proste recepty na sukces. Drucker (u schyłku XX wieku) pisał, że "jedyną stałą rzeczą w zarządzaniu staną się zmiany" - coraz większe, szybsze, bardziej kompleksowe i innowacyjne. Zmiany te są i nadal będą wynikiem przeobrażającego się otoczenia organizacji i wpływu tego otoczenia na funkcjonowanie, sukces lub przetrwanie współczesnych organizacji. Odpowiadając na te wyzwania, firmy wprowadzają coraz bardziej skomplikowane struktury wpływające na stopień zróżnicowania organizacji; prowadzący z kolei do pojawiania się problemów związanych z koordynacją działalności oraz z utrzymaniem równowagi wewnątrzorganizacyjnej. Aby w elastyczny sposób dostosowywać się i wykorzystywać szanse oraz możliwości płynące z otoczenia, organizacje poszukują sposobu zarządzania odpowiedniego dla swojego profilu działalności. W artykule zostaną przedstawione metody zarządzania zastosowane w wybranych modelach organizacji wirtualnej.(fragment tekstu)
W ramach niniejszego artykułu, autor podjął się badania przesłanek sukcesu współczesnych organizacji przedsiębiorstw, które funkcjonują w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Złożoność obecnego otoczenia wskazała potrzebę uaktualnienia dotychczasowych podejść wobec tego zagadnienia i budowy nowej klasyfikacji tych czynników. Ponadto, autor klasyfikując czynniki sukcesu współczesnych organizacji przedsiębiorstw, przeciwstawił podejście zachodnich organizacji w tym zakresie z polskimi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.