Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 545

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi turystyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiono zobowiązania krajów Unii Europejskiej wobec GATS w następujących sektorach usług turystycznych: hotelarstwa, restauracji i cateringu, agencji podróżniczych i operatorów wycieczek oraz zobowiązania 12 krajów Wspólnoty w odniesieniu do przewodników turystycznych.
Sektor usług turystycznych ulega ogromnym zmianom pod wpływem nowych technologii. Techniczne zmiany sposobu dokonywania transakcji w tym sektorze wymagają także dostosowania regulacji prawnych. W tym kierunku zmierzają rozwiązania prawne przyjęte w dyrektywie 2015/2302. Celem tego artykułu jest analiza zasad zawierania online umowy o świadczenie usług turystycznych z wykorzystaniem wzorca umownego, które nowa dyrektywa poddaje gruntownej modernizacji. Dyrektywa 2015/2302 określa obszernie obowiązki informacyjne przedsiębiorców w tym sektorze oraz wprowadza szereg formularzy. Pojawia się jednak wiele pytań szczegółowych, na które ustawodawca unijny nie odpowiada w tekście dyrektywy. Co składać się będzie na wzorzec umowny w przypadku zawierania online umów regulowanych przez dyrektywę? W jaki sposób wzorzec umowny powinien być udostępniony konsumentowi, gdy zawiera on umowę online? W szczególności, czy umieszczenie wzorca na stronie organizatora jest uznawane za odpowiednie udostępnienie?(abstrakt autora)
Artykuł omawia zagadnienie marketingu usług odnoszące się do zespołu działań rynkowych związanych z rynkiem usług, traktującym usługi jako transakcje kupna-sprzedaży. Specyfika i niematerialność usług stwarza konieczność odpowiedniego dostosowania się do wymagań potencjalnych usługobiorców. (fragment tekstu)
Rozwój turystyki od początku był determinowany postępem, jaki dokonywał się w transporcie. Istotą turystyki jest przemieszczanie się osób do obszarów i miejscowości o atrakcyjnych walorach turystycznych, znajdujących się poza ich codziennym otoczeniem. Przyjmując, że przemieszczanie się turystów w przestrzeni jest najbardziej charakterystyczną cechą turystyki, transport zapewniający to przemieszczanie stanowi podstawowy warunek jej uprawiania1. Z pięciu wyróżnionych etapów konsumpcji turystycznej (przygotowanie - podróż - pobyt podróż podsumowanie) - dwa dotyczą usług transportowych2. Niemożność rozwoju turystyki bez usług transportowych wynika przede wszystkim z rozproszenia i niemobilności walorów turystycznych(fragment tekstu)
Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe polskiej wsi są swoistym towarem, który stanowi bazę do wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Monofunkcyjny model wsi nastawiony wyłącznie na produkcję rolną traci rację bytu. Transformacja gospodarki w Polsce zapoczątkowana w 1989 r. obok pozytywnych zjawisk restrukturyzacyjnych przyniosła ze sobą również negatywne oddziaływanie. Pojawił się m.in. problem bezrobocia. Dotknął on wieś i obszary słabo rozwinięte. W związku z trudną sytuacją na wsi zaszła konieczność poszukiwania przez rolników dodatkowych źródeł dochodów. Jedną z form aktywizujących gospodarczo obszary wiejskie upatruje się w rozwoju działalności pozarolniczej. Na bazie własnych zasobów i atrakcyjności środowiska zaczęły powstawać gospodarstwa agroturystyczne oferujące rekreacje i wypoczynek. Przyniosło to rolnikom obok wpływów finansowych z produkcji rolnej dodatkowe dochody z działalności usługowej. Celem pracy było pokazanie tendencji rozwoju działalności pozarolniczej na wsi polskiej w okresie przemian ustrojowych. (fragment tekstu)
Celem pracy jest ocena przydatności metody mystery shopping (MS) w badaniu jakości produktów i usług turystycznych. W artykule wskazano na zalety i wady tej metody oraz jej dotychczasowe wykorzystanie udokumentowane w literaturze fachowej z zakresu turystyki. Badania MS najczęściej stosowane były dla oceny jakości usług hotelarskich, gastronomicznych, informacji turystycznej oraz w muzeach i atrakcjach turystycznych. W artykule opisano wykorzystanie MS w ocenie jakości usług świadczonych przez geotermalne kąpielisko w Białce Tatrzańskiej. Wyniki badania mogą okazać się pomocne w poprawie jakości usług oferowanych przez podobne obiekty, zwłaszcza odnośnie do relacji personel-klient, co przekładać się będzie na większą satysfakcję gości.(abstrakt oryginalny)
Positive influence of tourism activity on health and well-being of elderly people is undeniable, but tourism offer aimed at specific needs and abilities of this market section is relatively limited, although seniors constitute a growing and - as a result - more and more important group of customers with buying potential. Polish seniors, unlike their Western counterparts indicate a low level of tourism consumption. The main reason for this situation is both a limited buying potential of Polish seniors, and the system of values in which tourism and other active ways of spending free time are relatively low in the rank. The purpose of the review paper is to present the main aspects pointing at the need to treat seniors as important buyers of tourist and recreational services(author's abstract)
Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji metamodeli satysfakcji klienta i ich zastosowania w projektowaniu i weryfikowaniu własnych modeli satysfakcji. W artykule pokazano przykład metamodelu będącego złożeniem kilkunastu hipotez wpływowych zweryfikowanych w sześciu badaniach satysfakcji klientów usług turystycznych. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych obowiązuje już prawie dwanaście lat i była wielokrotnie nowelizowana. Mimo to nadal nie realizuje ona w pełni jednego ze swoich najważniejszych celów, którym jest ochrona interesów konsumentów korzystających z usług turystycznych. Taki cel - w postaci lepszej ochrony konsumentów korzystających ze wskazanych usług - nie został wyraźnie postawiony przed rządowym projektem nowelizacji przywołanej ustawy, przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 27 października 2009 roku. Projekt ten, jako druk sejmowy nr 2506 z dnia 13 listopada 2009 roku, trafił do Sejmu i już 18 listopada ubiegłego roku i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. (fragment tekstu)
10
Content available remote Metody rangowania obiektów hotelarskich opisanych wieloma cechami diagnostycznymi
80%
Obiekty hotelarskie stanowią niezbędny składnik w ocenie recepcji i dynamiki ruchu turystycznego. Prowadzą one różnorodną działalność, choć do zasadniczej należy świadczenie usług noclegowych. Pełna ocena takiej działalności ma charakter wielowymiarowy i jest opisywana zadanym zbiorem cech jakościowych i ilościowych. Hotele są usytuowane w różnych jednostkach przestrzennych (np. miasta, powiaty, województwa, regiony wysokiej atrakcyjności turystycznej itp.), stąd stanowią one determinanty ich ekonomicznego rozwoju turystyki. W tym kontekście ważne jest prowadzenie rangowania jednostek przestrzennych dla badania zmian, jakie w nich występują w porównaniu do innych, w różnych momentach czasowych, co pozwala na ich ocenę potencjału od strony turystycznych obiektów noclegowych. W pracy przedstawiono kilka metod rangowania jednostek przestrzennych, analizowanych od strony hotelarskiej bazy noclegowej. Każda z nich została zilustrowana materiałem liczbowym. (fragment tekstu)
Rolniczo-leśny charakter obszaru wschodniego pogranicza Polski, niska gęstość zaludnienia i oddalenie od ośrodków przemysłowych pozwoliły na zachowanie wysokiej jakości środowiska przyrodniczego. Burzliwa historia terenów pogranicza, częste migracje, a tym samym mieszanie się kultur, zwyczajów i religii przyczyniły się do powstania szczególnych i oryginalnych walorów kultowych. Ich wykorzystanie jest możliwe poprzez turystykę wiejską, która w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. (fragment tekstu)
Przy rozważaniach dotyczących zagadnienia turystyki w ogóle, a szczególnie turystyki wiejskiej, zawsze występuje pytanie, co właściwie wzbudza zamiar pobytu czy przebywania na wsi. Niektórzy preferują wyjazd na wieś, by odejść od zgiełku i chaosu miasta, inni - bo mają możliwość realnego obcowania z naturą. Są też i tacy, którzy przyjeżdżają tutaj z określonym sentymentem. Można by nawet wyróżnić i taką grupę, która jest ciekawa życia na wsi. Nie można przy tym pominąć faktu, że decyzja jest efektem uwzględnienia nie jednego, ale kilku aspektów. Stąd i różne segmenty czy nisze zainteresowanych. Spośród turystów przebywających na wsi wydzielić można trzy podstawowe grupy. Pierwsza to przybywający, którzy zarezerwowali na wsi kwaterę, drugą tworzą turyści wędrujący, czyli tylko przemierzający teren wsi, a trzecią tworzą posiadacze domów letniskowych czy też tzw. drugich domów. (fragment tekstu)
13
Content available remote Zabezpieczenie opieki medycznej jako czynnik rozwoju usług turystycznych
80%
Turystyka to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki w skali globalnej. W ostatnich latach coraz popularniejsze stały się koncepcje rozwoju gospodarczego regionów, a nawet całych państw w oparciu o rozwój turystyki. Takie kraje jak Hiszpania czy Włochy od lat inwestują, promują rozwój turystyki i uczyniły z niej jedną z podstawowych i dochodowych dziedzin własnej gospodarki. Turystyka stanowi niewątpliwie istotny czynnik rozwoju społeczno- gospodarczego regionów i państw, przyczyniając się m.in. do zmniejszenia bezrobocia. Na rozwój turystyki ma wpływ wiele czynników o zróżnicowanym charakterze począwszy m.in. od walorów przyrodniczych i antropogenicznych poprzez infrastrukturę noclegową i gastronomiczną oraz komunikacyjną aż do marketingu terytorialnego. Jednym z mniej dostrzeganych (a nawet w ogóle niedostrzeganym) w literaturze i praktyce czynnikiem rozwoju usług turystycznych jest zabezpieczenie opieki medycznej. Zdrowie jest szczególną, nadrzędną wartością w życiu każdego człowieka. Utrata zdrowia powoduje nie tylko konsekwencje indywidualne, ale i społeczne, np. dla chorującego turysty i jego rodziny oraz usługodawcy. Związek między zdrowiem człowieka a jego zadowoleniem z życia jest oczywisty. (fragment tekstu)
14
Content available remote Ceny usług biur podróży jako detrminanty wyjazdów turystycznych
80%
Podstawową funkcją biura podróży jest zaspokajanie potrzeb ludzkich związanych z turystyką. Turyści, zaspokajając swoje potrzeby, pragną pozyskać jak najwięcej wartości, mierzonych różnicą pomiędzy korzyściami a poniesionymi kosztami. Biuro podróży będące podmiotem handlowym zmierza do pozyskania jak największej liczby klientów i osiągnięcia zysku. Cele te realizuje za pomocą odpowiednich narzędzi cenowych, kształtując wielkość popytu turystycznego. Umiejętne kształtowanie cen jest niezwykle ważne, ponieważ dla sprzedawcy cena jest elementem jego dochodów (zysku lub straty), dla nabywcy kosztem, który musi ponieść, aby określona usługa została mu wyświadczona. Sprzeczne interesy obu stron powodują, że w efekcie ustalona cena podlega weryfikacji na rynku. Celem artykułu jest omówienie specyfiki usług biur podróży oraz określenie ceny jako determinanty wyjazdów turystycznych na przykładzie TUI Centrum Podróży w Szczecinie. (fragment tekstu)
15
Content available remote Forma prawna podmiotów wykonujących usługi turystyczne
80%
Wykonywanie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest świadczenie usług turystycznych, wymaga od przedsiębiorców spełnienia wielu wymogów natury prawnej. Dla ich spełnienia nie bez znaczenia jest przyjęta forma prawna. W działalności turystycznej najczęściej występującym podmiotem wśród operatorów turystycznych są biura podróży. Jeżeli chodzi o tworzenie i funkcjonowanie biur podróży, generalnie można by w tym względzie odwołać się do prawa Unii Europejskiej. Do tej kategorii należy bowiem zaliczyć cały pakiet uregulowań prawnych, które służą usprawnieniu m.in. ochrony konsumenta we Wspólnotach Europejskich. Odnosi się to w szczególności do turystyki, jak i transportu z nią związanego. Jedną z najistotniejszych jest dyrektywa Rady 90/314/EWG z dnia 13 czerwca 1990 roku w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek. (fragment tekstu)
Przedstawiono instytucje świadczące usługi turystyczne w powiecie piskim. Omówiono strategię rozwoju powiatu. Zaprezentowano działania promocyjne usług turystycznych podjęte w gminie Pisz.
17
Content available remote Lokalizacja usług noclegowych w otoczeniu Rynku Starego Miasta w Warszawie
80%
Celem artykułu jest charakterystyka bazy noclegowej w otoczeniu Rynku Starego Miasta w Warszawie z punktu widzenia lokalizacji, struktury rodzajowej oraz cen za usługi noclegowe. Zasięg przestrzenny badań objął teren wyznaczony przez ekwidystantę o promieniu 1 km od środka Rynku Starego Miasta. Inwentaryzacja usług noclegowych na Starym Mieście dotyczyła wszystkich typów zakwaterowania, bez względu na ich oficjalny status, w tym mieszkania na wynajem. Została ona przeprowadzona w listopadzie i grudniu 2016 r. z wykorzystaniem serwisów internetowych udostępniających informacje na temat świadczonych usług noclegowych. Badania wykazały, że badany obszar dysponuje ok. 1,5 tys. miejsc noclegowych zgromadzonych w 225 obiektach. Znaczna część tych miejsc oferowana jest w mieszkaniach i apartamentach na wynajem, udostępnianych w dużej mierze na portalu Airbnb. Choć ok. 43% obiektów noclegowych mieści się w odległości nie większej niż 300 m od środka Rynku Starego Miasta, nie zaobserwowano wyraźnej relacji między odległością od rynku a liczbą mieszkań na wynajem. Wykazano natomiast, że najdroższe mieszkania znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie rynku. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia finansowe funkcjonują w polskim systemie ubezpieczeniowym od momentu transformacji ustrojowej. Pomimo upływu lat, rynek ten jest wciąż młodym i rozwijającym się segmentem ubezpieczeń. Artykuł przedstawia funkcjonowanie gwarancji ubezpieczeniowych jako jednego z trzech dostępnych prawem rodzajów zabezpieczeń dla pośredników i organizatorów usług turystycznych. Omówione są podstawowe możliwości tego zabezpieczenia i bariery rozwoju tego typu ubezpieczeń na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autor sygnalizuje problem kształcenia i samokształcenia się właścicieli gospodarstw agroturystycznych w zakresie stosowania ogólnych metod ustalania cen. Zawarto tu także przegląd podstawowych metod modelowania cen.
Celem artykułu jest próba oceny podejścia właścicieli i menedżerów obiektów hotelarskich do problematyki kształtowania zasobów ludzkich. Wspieranie rozwoju i umiejętności kadry hotelarzy powinno być kluczowym zadaniem kadry zarządzającej.
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.