Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4436

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 222 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wyniki badań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 222 next fast forward last
Zjawisko zużycia typu scuffing opisywane jest jako nagłe uszkodzenie powierzchni styku pary ciernej w ruchu ślizgowym, pracującej w warunkach smarowania płynnego. Towarzyszy mu m. in. nagły wzrost współczynnika tarcia i temperatury powierzchni elementów współpracujących. W konsekwencji dochodzi do zatarcia i deformacji plastycznej powierzchni styku. Rozwój zjawiska scuffingu polega na oddziaływaniu wielu czynników jednocześnie, w związku z czym nie istnieje jednoznaczna teoria w pełni je wyjaśniająca. Niniejsza praca stawowi przegląd wybranych pozycji literaturowych poruszających tematykę zużycia typu scuffing, zarówno w kwestii jego modelowania jak i występowania w skojarzeniach par ciernych wykonanych z różnych materiałów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań doświadczalnych przeprowadzonych w tunelu aerodynamicznym Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej na modelach sekcyjnych budowlanego żurawia, celem określenia współczynników aerodynamicznych kratowych ustrojów nośnych. Przeanalizowano wpływ parametrów geometrycznych modeli wieży i wysięgnika na wartości współczynników aerodynamicznych w warunkach przepływu ustalonego i turbulentnego strugi powietrza i różnych kątów natarcia wiatru β. Wykonane modele z profilu zamkniętego kwadratowego porównano także z modelami ustrojów kratowych wykonanych z kątownika oraz rury. Na podstawie otrzymanych sił Px , Py i momentu skręcającego Mz , określono następujące współczynniki aerodynamiczne: współczynniki aerodynamiczne oporu Cx , współczynniki aerodynamiczne siły bocznej Cy , oraz współczynniki aerodynamiczne momentu skręcającego Mz w funkcji kąta działania wiatru β. Zaobserwowano istotny wpływ kąta natarcia wiatru na współczynnik aerodynamiczny oporu i siły bocznej, a także wzrost wartości współczynników oporu aerodynamicznego dla przepływu turbulentnego. Porównując wartości współczynników aerodynamicznych oporu i siły bocznej badanych modeli można stwierdzić, że najmniejsze wartości przypadają na sekcję zbudowaną z elementów o przekroju rurowym. Rezultaty badań mogą być wykorzystane w warunkach procesu projektowania i eksploatacji żurawi wieżowych.(abstrakt oryginalny)
W pracy przeanalizowano sprężystą belkę Bernoulliego-Eulera o swobodnych końcach spoczywającą na dwuparametrowym, jednokierunkowym podłożu Pasternaka. Na belkę działa w środku rozpiętości siła skupiona lub równomiernie rozłożone obciążenie ciągłe. Dodatkowo belka jest obciążona dużą ściskającą siłą osiową. Belkę przeanalizowano przy różnych wartościach siły osiowej. W pierwszej części pracy rozważano podłoże o stałych współczynnikach, natomiast w drugiej części rozwiązano zadanie przy współczynnikach zmieniających się na długości belki. Równania równowagi belki rozwiązano bezpośrednio i numerycznie. Wyniki rozwiązania przedstawiono na rysunkach. W opracowaniu zamieszczono wykaz literatury dotyczącej podłoży i belek na podłożach jedno i wieloparametrowych o stałych i zmiennych współczynnikach. Wyniki opracowania mogą być wykorzystane przez projektantów fundamentów i ław fundamentowych oraz projektantów nawierzchni drogowych i kolejowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule wykazano słuszność zastosowania osi podatnych w przekładniach, w których liczba satelitów jest większa od trzech. W tym celu w kolejności 1) analizowano wpływ niedokładności wykonania uzębień oraz korpusu na zmianę sił przenoszonych przez oś satelity, 2) opracowano schemat obciążenia koła planetarnego mocowanego wysięgnikowo oraz symetrycznie, 3) analizowano zdolność układu do wyrównania osi uzębienia koła planetarnego równolegle do osi kół współpracujących, 4) wyprowadzono równania ugięcia osi podatnej ("flexpinu") w funkcji jej długości dla podparcia symetrycznego, wysięgnikowego oraz wysięgnikowego o zmiennym przekroju, 5) opracowano modele obliczeniowe, które mogą być wykorzystane w algorytmach optymalizacji, 6) określono docelowe parametry - strzałkę oraz kąt ugięcia dla optymalizacji przekroju i długości osi, 7) zaproponowano podstawowe, proste sposoby kształtowania osi podatnych satelitów, 8) wykreślono wykresy przebiegów ugięcia oraz kąta ugięcia osi podatnej o różnych kształtach oraz sposobach mocowania w funkcji jej długości. (abstrakt oryginalny)
W pracy przeprowadzono ocenę wartości współczynników rozkładu obciążenia wzdłuż szerokości wieńca przekładni zębatej z uwzględnieniem odkształceń giętnych wałów przy założeniu określonej dokładności wykonania czopów. Uwzględniono błędy wykonania w granicach określonych przyjętą tolerancją okrągłości przekroju i oceniono ich wpływ na zmianę sztywności wału. Zakładając, że zarys przekroju wału mieści się w określonym polu tolerancji można otrzymać przekroje dla których sztywność zmienia się wraz z kątem obrotu wału Do wyznaczenia linii ugięcia wału zastosowano metodę elementów skończonych. Jako przykład rozpatrzono wał reduktora śmigła lekkiego samolotu transportowego. Dla otrzymanych wyników wyznaczono współczynniki rozkładu obciążenia wzdłuż szerokości wieńca. Wyniki analizy wskazały, że nawet w przypadku wałów stosunkowo sztywnych celowe jest uwzględnienie wpływu odkształceń wału na pracę przekładni zębatej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wpływu technologii wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych na zmiany właściwości betonu asfaltowego. Ocenie poddano podstawowe właściwości mieszanek mineralno asfaltowych wykonanych w technologii "na półciepło"(Half Warm Mix Asphalt - HWMA) z asfaltem spienionym modyfikowanym woskiem syntetycznym oraz w technologii "na gorąco"(Hot Mix Asphalt - HMA) z tradycyjnym lepiszczem asfaltowym. Opracowana mieszanka betonu asfaltowego przeznaczona na warstwę wiążącą zawierała w swoim składzie lokalne kruszywo wapienne oraz asfalt w ilości od 4,2% do 5,1% z krokiem co 0,3%. Mieszanki mineralno asfaltowe w technologii HWMA wykonano z asfaltem spienionym modyfikowanym woskiem syntetycznym F-T w ilości od 1,0% do 2,5%, co pozwoliło na obniżenie temperatury wytwarzania i zagęszczania o 60°C w porównaniu do tradycyjnej technologii HMA. W zawiązku z powyższym technologia "na półciepło" przynosi szereg korzyści środowiskowych oraz ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Mimo ograniczeń prawnych, gminy wciąż mają do dyspozycji szeroki wybór działań pomocnych w przyciąganiu nowych inwestycji. Wydawałoby się zatem, że konkurowanie o inwestorów motywuje jednostki samorządowe do stosowania tych narzędzi. Wyniki badań wskazują, że choć gminy starają się przyciągnąć inwestorów, to wciąż czynią to w niepełnym zakresie. Być może decydujące znaczenie ma tutaj kwestia finansowa. Oprócz bowiem nałożenia na gminy obowiązku zaspokajania potrzeb wynikających z regulacji prawnych władze gminne są obecnie obciążone narastającą presją ze strony społeczeństwa na stworzenie warunków do trwałego wzrostu gospodarczego, społecznego i cywilizacyjnego. Niestety, jednak możliwości finansowe gmin nie pozwalają na wykorzystanie wszystkich możliwych instrumentów. Użycie większości z nich pociąga za sobą koszty i wyrzeczenia, jak choćby nakłady na infrastrukturę czy czasowa rezygnacja z części wpływów do budżetu. Nie stać na to wiele gmin, a przecież paradoksalnie to właśnie najbiedniejsze gminy powinny podejmować takie inicjatywy. Rozwiązań należałoby zatem poszukać w pozabudżetowych źródłach pozyskania kapitału. (fragment tekstu)
8
Content available remote Analiza proporcji zasiewów owsa i jęczmienia jarego w gospodarce indywidualnej
81%
Optymalizacji struktury produkcji dokonujemy wykorzystując konkurencyjne związki między produktami. Szczególnie jest to istotne dla produktów mających podobne zapotrzebowanie na czynniki wytwórcze, na przykład jęczmień jary i owies. W gospodarstwach indywidualnych udział owsa w strukturze zasiewów w 1982 roku kształtował się na poziomie 7,96 punktów procentowych, natomiast jęczmienia 6,95 punktów procentowych2. Uprawa obu tych gatunków w znacznym stopniu zdeterminowana jest stanem inwentarza żywego. Owies jest doskonałą paszą dla zwierząt roboczych, hodowlanych oraz młodzieży ze względu na dużą zawartość białka (l0,3%) i tłuszczu (4,8%). Przydatność owsa w tuczu trzody chlewnej obniża wysoka zawartość plewki (ok. 25%). Z kolei jęczmień ma zastosowanie w żywieniu wszystkich gatunków zwierząt. Korzystnie oddziaływuje on na jakość produktów zwierzęcych pomimo niższej zawartości tłuszczu (2,1%) oraz białka (9,4%)3. Wartość pastewna jęczmienia jest wyższa o około 15% niż żyta i owsa(fragment tekstu)
W publikacji poruszono problematykę oceny poziomu dojrzałości systemu zarządzania jakością. Przedstawiono w niej wyniki badań dotyczących poziomu istotności podkryteriów wchodzących w skład kryterium wzajemnie korzystnych powiązań z dostawcami. Dokonano w nim również analizy czynnikowej w celu identyfikacji czynników ukrytych składających się na kryterium wzajemnie korzystnych stosunków z dostawcami. (abstrakt oryginalny)
Mezoporowate materiały to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin. Materiały te charakteryzują się średnicą porów od 2 do 50 nm. Wśród nich najbardziej interesującą ze względu na swoje właściwości i zastosowanie (między innymi w katalizie, sorpcji, medycynie, fotowoltaice) jest mezoporowata krzemionka. Materiały te syntezuje się zazwyczaj przy użyciu tetraetoksysilanu, bądź tetrametoksysilanu oraz różnego rodzaju środków strukturyzujących. Wadą prowadzonej w ten sposób syntezy jest fakt, że przy usuwaniu surfaktantów lub templatów z otrzymanego materiału dochodzi do jego zanieczyszczenia grupami organicznymi. Dlatego też proponuje się inne rozwiązanie, mianowicie, otrzymanie mezoporowatej krzemionki bez użycia środków strukturyzujących poprzez hydrolityczną kondensacje oktawodorooktasilseskwioksanu, który przenosi swoje niezwykle obiecujące własności na powstały materiał. W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań strukturalnych i porowatości mezoporowatej krzemionki otrzymanej w wyniku hydrolitycznej kondensacji. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie wpływu sił tarcia pomiędzy ścianką cylindra a glebą na opór jej zagęszczania, w zależności od wysokości próbki i średnicy stempla zagęszczającego. Stosowano próbki o średnicy (D) 100 mm i wysokościach (H) 30, 50 lub 100 mm, wytwarzane z materiału glebowego pobranego z warstwy podornej wybranych gleb plastycznych. Materiał glebowy scharakteryzowano za pomocą: składu granulometrycznego, gęstości fazy stałej, zawartości próchnicy i węglanu wapnia, odczynu, granic plastyczności i płynności. Właściwości próbek opisano: wilgotnością, gęstością objętościową szkieletu, porowatością aeracji, stopniem plastyczności i stopniem wilgotności. Próbki obciążano stemplami o zróżnicowanych średnicach (dA: 20; 30; 50; 70; 80; 90 i 98 mm) mierząc jednocześnie siły na stemplu górnym (FA) oraz dolnym (FB) o stałej średnicy (dB=98 mm). Zarejestrowane przebiegi sił FA i FB od odkształcenia próbek posłużyły do wyznaczenia wpływu sił tarcia zewnętrznego (pomiędzy ścianką cylindra a glebą) na opór ugniatania próbek. Stwierdzono, że udział sił tarcia, w zależności od wysokości próbki oraz średnicy stempla, wynosi od 0 do około 70%. Wykazano, że można uniknąć wpływu średnicy stempla dA na wynik pomiaru siły FA, gdy stosunek dA/D, dla próbek o wysokościach H30 i H50, zawiera się odpowiednio w przedziałach 0,5 ≤ dA/D < 0,8 i 0,5 ≤ dA/D < 0,7.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki analizy wpływu dynamiki rozpędzania pojazdu (samochodu osobowego) na wartości emisji składników gazowych spalin oraz cząstek stałych. Zagadnienie to dotyczy możliwości wartościowania efektów (emisji zanieczyszczeń i zużycia paliwa) w zależności od przyjętego sposobu rozpędzania pojazdu. W pracy przyjęto różne warianty takiego postępowania: oceniono rozpędzanie pojazdu z uwzględnieniem - z jednej strony - minimalizacji zużycia paliwa, a z drugiej - najmniejszej emisji zanieczyszczeń. Przeprowadzono analizę ujmującą różne priorytety w zmniejszaniu składników spalin popartą możliwościami technicznymi ich spełnienia. W podsumowaniu podano wyniki podjętej analizy, która dotyczyła uzyskania najlepszych efektów energetycznych oraz najmniejszych obciążeń środowiskowych dla różnej dynamiki rozpędzania samochodu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwagi dotyczące szacowania premii z tytułu ryzyka, a szczególnie skoncentrowano się na tzw. podejściu ex ante, u którego podstaw leży założenie, iż rynek wycenia akcje właściwie, a wymagana przez inwestorów premia rynkowa jest implikowana przez wysokość cen akcji. W konsekwencji oznacza to wykluczenie możliwości zawarcia transakcji arbitrażowej i pośrednie przyjęcie za prawdziwą jednej z wersji modelu APT. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy aplikacji niekonwencjonalnych metod zwiększania trwałości węzłów kinematycznych urządzeń technicznych. Została w nim przedstawiona eksploatacyjna metoda konstytuowania warstw ochronnych na współpracujących tarciowo powierzchniach elementów węzłów kinematycznych. Warstwy te, o właściwościach niskotarciowych i przeciwzużyciowych, minimalizujących niekorzystne skutki tarcia, takie jak opory ruchu i zużycie. Zaproponowano wytwarzanie tych warstw w początkowym okresie procesu eksploatacji urządzenia technicznego z wykorzystaniem do tego celu zjawiska Garkunowa. Skuteczność proponowanej metody dokumentują zaprezentowane w artykule wyniki badań własnych. (abstrakt oryginalny)
Celem prowadzonych przez autora badań była ocena zbieżności wyników uzyskiwanych z testu koniunktury z wynikami pochodzącymi ze sprawozdań ilościowych w Polsce, co z kolei stanowi podstawę oceny możliwości wykorzystania wyników testu koniunktury do prognozowania kierunku i dynamiki zmian podstawowych zmiennych gospodarczych. W artykule zaprezentowane zostaną wyniki uzyskane przy porównywaniu wskaźników produkcji sprzedanej, pochodzących z dwu źródeł informacji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące toczenia wykończeniowego czopów wałów pomp okrętowych. Badania przeprowadzono na wałku ze stali nierdzewnejX5CrNi18-10 o średnicy 60 mm. Toczenie wykończeniowe wałów przeprowadzono na tokarce uniwersalnej CDS 6250 BX-1000. Proces skrawania wykonano przy użyciu wymiennych płytek wieloostrzowych firmy Sandvik Coromant. Do badań wykorzystano płytki standardowe (MF), płytki o zwiększonej dokładności wykonania (UM) oraz płytki dogładzające z technologią Wiper (WF). Podczas procesu toczenia zastosowano niezmienne parametry skrawania: prędkość skrawania Vc = 160 m/min, posuw f = 0,106 mm/obr oraz głębokość skrawania ap = 0,5 mm. Toczenie czopów wałów przeprowadzono dla kąta przystawienia równego 90°Do procesu toczenia wykorzystano siłomierz DKM 2010.Podczas badań określono wpływ geometrii noża tokarskiego na strukturę geometryczną powierzchni. Pomiary parametrów chropowatości powierzchni oraz udziału materiałowego wykonano z wykorzystaniem profilometru T8000.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki wpływu dodatku etanolu w benzynie na składu spalin. Badania wykazały pozytywny wpływ spalania etanolu z benzyną na czystość spalin. Zaobserwowano istotny wpływ na zawartość CO, bo i HC, jest on jednak istotny tylko przy zawartości etanolu powyżej 30%.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Różne oblicza zazdrości wśród swingersów : badania pilotażowe
81%
Cel pracy. W związku ze stosunkowo nowym fenomenem w Polsce, jedną z istotnych kwestii dotyczących tego rodzaju związków jest odbiór wzajemnej relacji przez parterów w niego zaangażowanych. Celem niniejszej pracy było przyjrzenie się występowaniu emocji zazdrości u osób zaangażowanych w swinging. Materiał i metody badawcze. Przebadano 49 osób zaangażowanych w wymianę partnerów, z czego jedynie 28 spełniało kryteria swingingu. W badaniach wykorzystano autorską ankietę zawierającą pytania dotyczące odczuwania zazdrości. Wyniki. Większość osób zaangażowanych w swinging, niezależnie od płci, odczuwa zazdrość o partnera (60,7%) oraz wie, iż podobną emocję odczuwa druga osoba (75,0%). Ponadto znaczna część badanych osób deklarowała, iż lubi, kiedy partnerka lub partner jest zazdrosna (53,6%). Wnioski. Grupa polskich swingersów w zakresie ujawniania i pojmowania zazdrości nie różni się od grupy swingersów opisywanych w badaniach zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych i obliczeń analitycznych elementów przytwierdzenia sztywnego szyn do podkładów kolejowych typu K , to jest śrub stopowych i nakrętek. Zawarto wyniki badań składu chemicznego i mikrostruktury materiału śrub ,własności mechanicznych , analizy stanu naprężeń w elementach złącznych oraz badania metaloznawcze wykonane na przełomach i przekrojach uszkodzonych śrub wraz z nakrętkami. Postawiono hipotezę dotyczącą przyczyny i mechanizmu zrywania się śrub stopowych w trakcie montażu i demontażu. (abstrakt oryginalny)
This communication paper investigates requirements for cross-border spatial planning technologies. We refer to European cross-border regions, which are located in the European Baltic Sea Region. We hypothesize that there is no efficient cross-border spatial planning without engagement from various stakeholders, supported by novel spatial planning technologies. This study presents the results from a survey that identifies the requirements for spatial planning technologies adequate for cross - border regions. On the basis of this survey, carried out within the INTECRE project partners coming from the Baltic Sea Region, the study provides general recommendations about cross - border spatial planning technologies. Addressed in the survey are the following central issues: definition of the scope of such technologies, the data base and international planning data provision, features and properties of planning technologies, and stakeholder involvement. The research findings are transferable to wider European and extra-European contexts. (original abstract)
first rewind previous Strona / 222 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.