Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 103

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zdolności dynamiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Mechanizmy regulacyjne stanowią ten element systemu zarządzania, który odpowiada za zdolność przedsiębiorstwa do dostosowywania się do zmieniających warunków działania. Współcześnie, uwzględniając burzliwość otoczenia i dynamikę zmian, jakim podlegają firmy, mechanizmy te stają się kluczowe dla kształtowania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. Artykuł stanowi próbę identyfikacji kluczowych procesów składających się na mechanizmy dostosowawcze a także prezentuje propozycję metody diagnozy potencjału dostosowawczego systemu zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja cech różnicujących zdolności dynamiczne od zdolności operacyjnych. W pierwszej kolejności wyjaśniono, czym są zdolności organizacyjne. Następnie rozpoznano pakiet zdolności organizacyjnych, przyjmując za kryterium rolę zdolności w rozwoju organizacji. Zakładając, iż istniejące w literaturze definicje konstruktów - zdolność dynamiczna i zdolność operacyjna są wyrazem rozumienia przez badaczy tych konstruktów, dokonano przeglądu istniejących ich (konstruktów) konceptualizacji. Dzięki temu odsłonięto poglądy wybranych badaczy odnośnie znaczenia nadawanego przez nich tym konstruktom do celów badań. Ustalenia w zakresie wyróżników obu typów zdolności nie wyczerpały tematu wytyczania granicy między tymi zdolnościami. Wręcz przeciwnie, ujawniły, że granice między tymi zdolnościami są rozmyte i warto kontynuować badania nad ustaleniem tego, co konstytuuje te dwa typy zdolności organizacyjnych, i wytyczeniem cech odróżniających je od siebie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest stawienie czoła problemom koncepcji zdolności dynamicznych, ich polaryzacji, niespójności i tautologii poprzez przygotowanie rozwiązania bazującego na zasadach lingwistycznych. Dzięki zastosowaniu definicji ze słowników języka angielskiego do opisania głównych terminów używanych w podejściu dynamicznym (jak zdolność, talent, potencjał) autorka artykułu buduje koncept aktywacji zdolności organizacyjnych i organizacyjnego dynamizmu. Platforma lingwistyczna zaprezentowana w tekście pozwala powiązać odmienne spojrzenia z dotychczasowych publikacji o zdolnościach dynamicznych. Proponując nową perspektywę koncepcji zdolności dynamicznych i organizacyjnego dynamizmu, koncepcja pomaga dotychczasowym zarzutom. Artykuł jest publikacją wprowadzającą do cyklu opisującego problem strategii organizacji i przewagi konkurencyjnej w ujęciu autorskiej koncepcji powstawania kompetencji organizacyjnych (Competence Emergence Concept).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest rozpoznanie wpływu różnych rodzajów dynamizmu otoczenia na efekty zdolności operacyjnych i dynamicznych. Zastosowana metoda badawcza to krytyczna analiza literatury z zakresu zarządzania strategicznego. Wyniki badań literaturowych, dotyczące efektów operacyjnych i możliwości dynamicznych w kontekście dynamizmu środowiskowego, zostały w artykule odpowiednio ustrukturyzowane. Wskazano niejednoznaczność wyników badań nad dynamiką środowiska i określeniem jego skutków dla zdolności operacyjnych i dynamicznych. Dowiedziono, że zdolności operacyjne i zdolności dynamiczne wywołują różne efekty w otoczniach o wysokiej i niskiej dynamice. Dyskusja na temat efektów operacyjnych i dynamicznych zdolności w różnych warunkach rynkowych wymaga dalszych badań teoretycznych i empirycznych dotyczących wpływu dynamiki rynku. Zalecenia menedżerskie są ukierunkowane na zrozumienie natury środowiska, co jest kluczowe dla powodzenia wdrażania nowych praktyk w firmie.(abstrakt oryginalny)
Spojrzenie na przedsiębiorczy rozwój organizacji można przedstawić w konwencji dualności, która - w przeciwieństwie do dualizmu charakteryzującego się dobrze rozdzielonymi, przeciwstawnymi elementami kluczowymi - podkreśla wzajemne zależności pomiędzy przeciwieństwami równocześnie będącymi w opozycji i wzajemnie dopełniającymi się. Z tej perspektywy kluczową przesłanką funkcjonowania i rozwoju organizacji jest zespalanie stabilności, niezawodności, eksploatacji, ciągłości, przewidywalności i regularności ze zmianą, innowacją, eksploracją, rewolucją, eksperymentowaniem oraz elastycznością. Co więcej, istnieje ścisły związek pomiędzy zmianą (stabilnością) przejawiającą się w postaci mechanizmów (procesów, praktyk, form) a zmianą (stabilnością) znajdującą wyraz w ostatecznych efektach (efektywności, celach).(fragment tekstu)
Termin "zdolność do innowacji" był wielokrotnie stosowany w literaturze z zakresu innowacyjności, ale nadal istnieje znaczna rozbieżność co do jego znaczenia i implikacji dla organizacji. Zgoda istnieje co do tego, że być innowacyjnym organizacje musiały posiadać zdolność innowacyjną, a własność tej funkcji nie jest procesem binarnym, a raczej procesem ewolucyjnym. Logika ewolucyjna jest analogiczna do podstawowej struktury modeli dojrzałości organizacyjnej. Jednakże literatura włączająca zdolności innowacyjne do perspektywy dojrzałości jest wciąż ograniczona. Biorąc pod uwagę te przesłanki, z szerokiego badania bibliograficznego, niniejszy artykuł przedstawia ramy odniesienia do reprezentowania całej teoretycznej dziedziny zdolności innowacyjnych. Jego celem jest klasyfikacja głównych typów modeli dotyczących tego konstruktu dostępnych w literaturze referencyjnej. Jest on zorganizowany na coraz większym poziomie złożoności, dzięki czemu każdy poziom tworzy konceptualne warunki budowy bardziej wszechstronnych modeli. Podobnie jak w przypadku zastosowań głównych dla modeli dojrzałości, istnieją trzy podstawowe poziomy: opisowy, porównawczy oraz normatywny model zdolności innowacyjnych. Biorąc pod uwagę te skumulowane ramy, autorzy twierdzą, że należy w pełni zrozumieć zdolność innowacyjną do badania, biorąc pod uwagę modele dojrzałości. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Dynamic Capabilities and Network Benefits
75%
Istnieje coraz większa jest liczba inicjatyw finansowanych ze środków publicznych w celu ustanowienia lub wzmocnienia sieci i klastrów dla zwiększenia innowacyjności. Zwroty dotyczące takich inwestycji różnią się, a celem tego artykułu jest zbadanie, w jakim stopniu różnice w korzyściach dla firm uczestniczących w sieciach lub klastrach mogą być wyjaśnione przez ich dynamiczne zdolności (DC). Na podstawie danych z pięciu sieci norweskich wynika, że firmy z wyższym DC są bardziej skuteczne w zbieraniu potencjalnych korzyści płynących z członkostwa w sieci. (abstrakt oryginalny)
8
75%
W badaniu tym zbadamy zależność między dynamicznymi zdolnościami a innowacyjnością. Dynamiczne zdolności są podstawą zarządzania strategicznego, jeśli chodzi o to, jak firmy mogą zapewnić adaptację do zmieniających się warunków w czasie. Nasz artykuł przedstawia dwie ścieżki argumentacji. Najpierw przeanalizujemy i przedyskutujemy znaczący wkład w teorie dotyczące zwykłych zdolności, zdolności dynamicznych i zdolności innowacyjnych. Staramy się zidentyfikować różne rozumienie omawianych pojęć, aby wyjaśnić różnice i relacje pomiędzy dynamicznymi zdolnościami a zdolnościami innowacyjnymi. Po drugie przedstawiamy studium przypadku " Kliniki Innowacji" w głównym szpitalu uniwersyteckim, w tym cztery projekty innowacyjne. Korzystamy z tego studium przypadku w celu zbadania i omówienia sposobów rozszerzania zdolności dynamicznych, a także w jakim zakresie zdolności innowacyjne można uznać za dynamiczne. Podsumowując, dyskutujemy o uwarunkowaniach rozwijania "dynamicznych zdolności innowacyjnych" w organizacjach. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja dynamicznych zdolności przedsiębiorstwa jest nowoczesnym ujęciem, powstałym na skutek funkcjonowania przedsiębiorstw w zmiennym, dynamicznym otoczeniu. W takich warunkach, na hiperkonkurencyjnych rynkach (charakteryzujących się szybkim uzyskiwaniem i traceniem przewagi konkurencyjnej), firmy powinny zmienić sposób osiągania i utrzymywania tej przewagi. Muszą one nauczyć się sprawnie i wręcz rutynowo rekonfigurować swoje zasoby, aby jak najszybciej wykorzystywać pojawiające się szanse i wyprzedzać konkurentów. Zdolności umożliwiające uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej określono jako dynamiczne zdolności przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu elastyczność menedżerska jest jednym z kluczowych wyznaczników konkurencyjności przedsiębiorstwa. Problem elastyczności menedżerskiej w odmienny sposób podejmowany jest przez poszczególne szkoły zarządzania strategicznego. Szczególnie eksponowany jest on w podejściu opcyjnym. W artykule zaprezentowano interpretację elastyczności menedżerskiej w podejściu opcyjnym na tle wybranych szkół zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja zestawu zdolności: wyczuwania otoczenia, uczenia się, koordynacji i integracji, które pomagają rekonfigurować istniejące zdolności operacyjne w nowe, lepiej pasujące do otoczenia. U podłoża realizacji tego celu leży fakt, że w literaturze zarządzania strategicznego istnieje wiele różnych definicji zdolności dynamicznych, które częstokroć są niespójne między sobą, co stwarza duże zamieszanie w momencie traktowania ich przez menedżerów, jako narzędzi do zmiany zdolności operacyjnych. Wobec takiego stanu rzeczy zasadne jest rozpoznanie definicji oraz komponentów zdolności dynamicznych przedstawianych najczęściej w literaturze zagranicznej, sporadycznie w literaturze polskiej. Wykorzystaną metodą badawczą była krytyczna analiza literatury zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczne zdolności (dynamic capabilities) to jeden z najbardziej wpływowych paradygmatów współczesnego zarządzania strategicznego. W niniejszym artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: co wyróżnia podejście dynamicznych zdolności od innych paradygmatów strategii, a także jakie są mocne i słabe strony tego podejścia. Rozważania te przeprowadzono na tle istniejącego stanu badań empirycznych na temat tego paradygmatu, a także zarzutów formułowanych pod jego adresem. Pomimo pojawiających się kontrowersji, dalsze akademickie perspektywy dla dynamicznych zdolności rysują się obiecująco.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę uchwycenia istoty zdolności sieciowej organizacji oraz jej składników i wymiarów. Celem artykułu jest empiryczne sprawdzenie, czy istniejące w praktyce gospodarczej wymiary zdolności sieciowej pokrywają się z wymiarami przedstawionymi i zaproponowanymi w warstwie teoretycznej. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na istnienie czterech wymiarów zdolności sieciowej: koordynacja, zdolność relacyjna, wiedza o partnerach oraz komunikacja wewnętrzna.(abstrakt oryginalny)
Tło badań. Bezpośrednim przyczynkiem powstania artykułu jest chęć osadzenia na nowo w teorii nauk o zarządzaniu konstruktu odnowy organizacyjnej, definiowanej przez pryzmat zdolności dynamicznych jako umiejętność reinterpretowania technologii, praktyk, przekonań na drodze realizacji strategii poprzez integrowanie, budowanie i rekonfigurowanie wewnętrznych praktyk, procesów, struktur i systemów organizacyjnych. Zaproponowany moderator - luz organizacyjny - wydaje się nową koncepcją w odniesieniu do odnowy organizacyjnej na drodze osiągania wysokiej efektywności organizacji. Cel badań. Celem artykułu jest próba umiejscowienia konstruktu odnowy organizacyjnej w centrum zainteresowań badawczych, ze szczególnym naciskiem na próbę odpowiedzenia na pytania, czym jest odnowa organizacyjna oraz w jaki sposób wpływa na efektywność organizacji. Metodologia. Opierając się na krytycznym przeglądzie literatury, wypracowano nową, roboczą definicję odnowy organizacyjnej. Wychodząc z założeń podejścia indukcyjnego do powstawania nowej wiedzy (Sprogoe & Elkjaer, 2010), zaproponowano cztery twierdzenia wymagające dalszej empirycznej weryfikacji. Kluczowe wnioski. Zintegrowano i w dużym stopniu usystematyzowano dotychczas osobne konstrukty teoretyczne na drodze spójnej teorii odnowy organizacyjnej jako zdolności dynamicznej, w której luz organizacyjny odgrywa znaczącą rolę. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The environmental problems which have been deepening in recent decades, i.e. climate change or the degradation of the biosphere, are creating a new reality of pursuing business activity. On the one hand, firms - by their nature - seek to maintain the efficiency and to gain a competitive advantage, on the other hand - they are more and more often obliged to balance environmental goals with economic goals. Although there are opinions that these goals are competitive in themselves, it is possible for firms to reconcile them effectively by adopting Environmental Sustainability Orientation. Since this orientation is analysed in the literature from various research perspectives, this paper attempts to conceptualise it from a Dynamic Capabilities perspective. Design/methodology/approach: The paper is theoretical and based on an in-depth review of the literature. The developed conceptual model includes the direct and indirect relations among dynamic capabilities formulated in multidimensional terms, Environmental Sustainability Orientation and organisational outcomes. Embedding considerations in resource-based theories, three key processes (organisational learning, integration and reconfiguration of resources) have also been analysed, which, as necessary for building dynamic capabilities, make it easier for firms to adopt strategic Environmental Sustainability Orientation. Findings: The considerations included in the paper complement the literature in the area of strategic management and make it easier to understand Environmental Sustainability Orientation at the organisational level. They also point to a need to undertake further scientific work, the authors of which can use the research propositions elaborated in the paper and thus empirically verify the proposed conceptual model. Originality/value: The key scientific contribution of the paper is the development of a research framework formulating Environmental Sustainability Orientation from a Dynamic Capabilities perspective, i.e., respectively: (1) the capability to identify opportunities and/or threats (sensing), (2) the capability to use these opportunities and/or cope with threats (seizing) and (3) the capability to reconfigure the firm's resources and competences (reconfiguring). The logic of this approach results from the fact that the three fundamental processes underlying the building of dynamic capabilities - organisational learning, integration and reconfiguration of resources - supported by the conscious action of CEO, make it easier for firms to adopt strategic Environmental Sustainability Orientation.(original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie definicji tzw. dynamicznych zdolności marketingowych (DZM) w mediach społecznościowych jako wyłaniającego się konstruktu ważnego zarówno z perspektywy nauki o marketingu, jak i praktyki marketingu. Artykuł ten jest także nakierowany na identyfikację konkretnych zasobów marketingowych, które mają szczególne znaczenie z perspektywy zastosowania DZM w mediach społecznościowych. Opracowanie ma charakter koncepcyjny i jest oparte na przeglądzie literatury przedmiotu. Konceptualizacja opiera się w szczególności na teorii dynamicznych zdolności, wcześniejszych badaniach na temat DZM oraz literaturze w zakresie marketingu w mediach społecznościowych. DZM w mediach społecznościowych wydaje się bardzo obiecującym konstruktem, który nawiązuje do najnowszych trendów w otoczeniu biznesowym, a także do zmiany paradygmatycznej obserwowanej w naukach o zarządzaniu, zwłaszcza w marketingu.(abstrakt oryginalny)
Purpose: The study explores the relationship between the performance of Polish family and non-family firms and their dynamic capabilities. It also aims at recognizing if environmental dynamism moderates that relationship. Moreover, it is focused on identifying whether family and non-family businesses differ in their dynamic capabilities in a highly dynamic environment. Design/methodology/approach: The study draws on a quantitative research that was conducted among family and non-family firms functioning in the Polish market. Findings: The study results indicate that the performance of businesses depends on their dynamic capabilities regardless of whether it is a family or non-family firm. Moreover, the study shows that in a highly dynamic environment, environmental dynamism does not moderate the relationship between the performance of businesses and their dynamic capabilities. Finally, the study's findings reveal that family and non-family firms did not differ in their dynamic capabilities in such an environment. Research limitations/implications: The study was conducted at a particular time, a pandemic period. Possibly, the study's results would have been different in a not-so-unusual environment. Practical implications: The study's outcomes can motivate entrepreneurs to increase the dynamic capabilities of their companies, as it shows that they influence firms' performance. Originality/value: The study develops the present knowledge concerning the dynamic capabilities of family and non-family firms. Therefore, its outcomes support both theory of family firms and the theory of dynamic capabilities. Moreover, the research extends the understanding of how businesses operate in a challenging and dynamic environment.(original abstract)
Rosnąca dynamika otoczenia rodzi nowe wyzwania dla zarządzających zmianami w przedsiębiorstwach. Sprostanie im wymaga respektowania wskazań teoretyków reprezentujących współczesne kierunki i nurty w zarządzaniu. W artykule przedstawione zostały propozycje wzmocnienia procesu kierowania wewnętrznego ruchu organizacyjnego zawarte w teorii chaosu, koncepcji organizacji w ruchu, teorii pozytywnego zarządzania oraz koncepcji ambidextrous organization. Sytuacyjne podejście w procesie ich aplikacji może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu zmianami w organizacjach dynamicznych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka artykułu dotyczy znaczenia zdolności organizacyjnych w kształtowaniu potencjału strategicznego przedsiębiorstwa i możliwości jego wykorzystania. Strategiczne zdolności organizacyjne to takie, które warunkują przystosowywanie się przedsiębiorstwa do zmiennych warunków w otoczeniu. Z poznawczego i utylitarnego punktu widzenia istotne jest ich współwystępowanie. Ustalenie konfiguracji strategicznych zdolności organizacyjnych przedsiębiorstwa to cel opracowania, będącego kontynuacją ich analiz w kontekście sprawności strategicznej. Wyniki analiz wskazują na hybrydową konfigurację zdolności organizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Motivation: The contributory factor to undertake the subject was a research gap regarding the role of dynamic analytical capabilities in building competitive advantage of the organization. The analyzed issue is gaining in importance in an era of increasing requirements for the reinforcement of competitive position of organization, creation of unique resource bundles, ability to access extremely rapidly growing amounts of data, development of business intelligence, big data analysis and even competition analyses. Many scientific papers and case studies have shown that Dynamic analytical capabilities (DAC) of the organization can provide benefits to organizations and create competitive advantage. Aim: The purpose of this paper is to identify dynamic analytical capabilities of the organization as an emerging research area on building a competitive advantage. Also the objective of this paper is to present theoretical model which describes the relationship between the three elements: dynamic analytical capabilities of the organization, analytical maturity and competitive advantage. In order to achieve the defined purpose, the critical literature analysis on dynamic analytical capabilities of the organization, analytical maturity and competitive advantage will be performed. Due to this fact, this paper presents a theoretical study. Results: The article presents the concepts of dynamic analytic capabilities, considering factors that affect it. As a result of literature research, I constructed a theoretical model showing the relationship between the dynamic analytical capabilities and its determinants, analytical maturity and competitive advantage. The results of studies led me to make the statement that the analytical maturity of the organization is a mediator of relationship between dynamic analytical capabilities and competitive advantage of organization. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.