Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadczenia pracownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Pracodawcy coraz chętniej przekazują prezenty swoim pracownikom. Okazji do tego jest wiele, jednak najchętniej robią to w okresie świąt Bożego Narodzenia. Pracownicy entuzjastycznie podchodzą do tego typu benefitów, ale uważają, że ich wartość powinna być wyższa. (fragment tekstu)
Pracownicy i kandydaci do pracy zdają sobie sprawę, że znajdują się w uprzywilejowanej pozycji na rynku pracy. Korzystają z tej koniunktury i przy zmianie organizacji dokładnie przyglądają się ofercie pracodawcy. A to, co dziś może przyciągnąć kandydata do firmy, nie jest już tak oczywiste. Oprócz standardowych benefitów firmy proponują coraz bardziej wyszukane świadczenia. Co pomaga firmom zrekrutować do pracy młodych pracowników i zatrzymać dojrzałych? (fragment tekstu)
Firma produkcyjna prowadząca działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zatrudniającą 500 pracowników, chciałaby w 2020 r. finansować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych różne upominki na rzecz pracowników np. karty upominkowe, podarunkowe dla pracowników w dniu urodzin czy też prezenty związane z czasem zatrudnienia u pracodawcy (np. z okazji 10-lecia). Czy pracodawca może finansować takie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? W jaki sposób to wprowadzić i w jakiej kwocie powinny być przyznawane upominki? (fragment tekstu)
Mimo spowolnienia gospodarczego pracodawcy w całej Europie nie zmieniają swojego podejścia do programów opieki zdrowotnej zapewnianej pracownikom. Opieka medyczna stała się jednym z najbardziej popularnych benefitów pozapłacowych i obecne problemy gospodarcze tej sytuacji nie zmieniają. (abstrakt oryginalny)
Obecnie przedsiębiorstwa muszą stawiać czoła różnorodnym wyzwaniom natury ekonomicznej, politycznej, społecznej, demograficznej oraz kulturowej. Oddziaływanie na pracowników jedynie za pomocą bodźców płacowych jest już niewystarczające. Przedsiębiorstwa poszukują nowych rozwiązań w zakresie motywowania, które nie tylko będą w sposób bezpośredni oddziaływać na efektywność i wydajność pracownika, ale także wspierać jego odpowiedzialność i autonomię w procesie pracy. Ponadto różne grupy pracowników cenią różnego rodzaju bodźce i niemożliwym jest zaspokojenie ich potrzeb tymi samymi motywatorami w tym samym zakresie. Sytuacje dodatkowo komplikuje indywidualny i unikatowy charakter każdej organizacji, która w zależności od posiadanych zasobów, przyjętych kierunków działania, kultury organizacyjnej oraz innych czynników, sama decyduje o strukturze systemu świadczeń pracowniczych. (fragment tekstu)
Określone w zakładowych regulaminach, układach zbiorowych czy umowach o pracę świadczenia pracownicze mają zwykle charakter regularnych (krótkookresowych) płatności, dokonywanych w wyznaczonych odstępach czasu. Niektóre z nich dokonywane są jednak z mniejszą częstotliwością (np. odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe), a ich wycena i ujęcie w księgach rachunkowych budzą kontrowersje i wątpliwości. Celem tego referatu jest omówienie najważniejszych problemów związanych z rozpoznawaniem i ujęciem w księgach rezerw na koszty świadczeń pracowniczych. Podjęta zostanie próba udzielenia odpowiedzi na następujące pytania:- jak należy ujmować świadczenia pracownicze: kasowo czy memoriałowo?- czy wartość długoterminowych rezerw na świadczenia pracownicze można wiarygodnie oszacować? (fragment tekstu)
Jak wykazano w rozdziale, górnicy od wieków cieszyli się licznymi względami i idącymi za tym przywilejami. Miało to związek z jednej strony z niebezpieczną pracą, a z drugiej z zapotrzebowaniem na wydobywane surowce. Dziś większość z nich już nie istnieje. Pozostały jedynie wcześniejsze uprawnienia emerytalne, atrakcyjne zarobki i przywileje honorowe. Można by na koniec przytoczyć jeszcze słowa Jerzego Szackiego [1991, s. 264], iż: "Dziedzictwo może się nam nie podobać, ale nie może dla nas nie istnieć. Można je przeklinać, ale nie można go ignorować". A takim właśnie dziedzictwem są przywileje socjalne górników, których proweniencja sięga zamierzchłych czasów.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule porównano świadczenia pracownicze w Polsce i na świecie. Zaprezentowano najbardziej popularne świadczenia. Omówiono przykładowy system typu kafeteryjnego.
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących rezerw na świadczenia pracownicze w spółkach węglowych. Zarówno dla zatrudnionych, jak i byłych pracowników tworzone są rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe, na nagrody jubileuszowe, na renty wyrównawcze, na deputaty węglowe emerytów i rencistów, na fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów oraz na pozostałe świadczenia dla pracowników. Udział rezerw na świadczenia pracownicze w spółkach węglowych jest zróżnicowany i mieści się w przedziale 40-70% ogółu tworzonych rezerw. Naliczanie rezerw na świadczenia pracownicze pogarsza wyniki finansowe spółek górniczych i może być przyczyną ich upadłości. System ich tworzenia musi być zatem zmieniony, gdyż obciążenie bilansu zobowiązaniami w postaci rezerw ogranicza w spółkach korzystanie z rynku długu, a tym samym ich rozwój.(abstrakt oryginalny)
Rezerwy tworzy się na pewne lub w dużym stopniu prawdopodobne przyszłe zobowiązania, których kwoty można w sposób wiarygodny oszacować. Przyszłe zobowiązania mogą wynikać m. in. z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych. Zasady szacowania wysokości, rozliczania oraz sposób ewidencji rezerw na świadczenia pracownicze powinny być opisane w przyjętej przez jednostkę polityce rachunkowości. Rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze kwalifikuje się do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz wykazuje jako rezerwy na zobowiązania. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów powstałe na skutek utworzonych rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze powinny być ustalone w wiarygodnie oszacowanej wartości. Zalecaną metodą szacowania rezerwy na świadczenia pracownicze jest wycena aktuarialna, bowiem ustalenie kwot rezerw jest oparte na założeniach zależnych od warunków makroekonomicznych, rotacji pracowników, ryzyka śmierci i innych. Celem opracowania jest wskazanie sposobu ujęcia rezerw na świadczenia pracownicze w sprawozdawczości finansowej. Przeprowadzenie badań będzie polegało na po-znaniu metod szacunku wartości oraz sposobu ujęcia w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym rezerw na świadczenia pracownicze. Analizę problemu przeprowadzono na podstawie danych empirycznych dotyczących utworzonych rezerw na świadczenia pracownicze w wybranym podmiocie badań – spółce transportowej. Zrealizowanie założonych celów wymagało wykorzystania opisowej metody badań. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rezerwy jako obszar rachunkowości szpitala
61%
Rezerwy w rachunkowości są jedną z podstawowych kategorii pomiaru sytuacji finansowej i rentowności. Ich tworzenie musi być zgodne z nadrzędną zasadą rachunkowości - zasadą wiernego i rzetelnego obrazu. Polskie i międzynarodowe prawo bilansowe wskazuje na zasady i tytuły kreowania rezerw, jednakże szczegółowe rozwiązania w tym zakresie zawarte są w polityce rachunkowości. W niniejszym artykule wskazano na istotę rezerw, poszczególne ich tytuły, przedstawiono rozwiązania w zakresie tworzenia rezerw na przykładzie szpitala. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wycena rezerw na świadczenia pracownicze
61%
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych i szczegółowych zasad wyceny rezerw na świadczenia pracownicze, szczególnie tych, które są najczęściej tworzone w praktyce gospodarczej, a więc rezerw na odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe oraz niewykorzystane urlopy. (fragment tekstu)
Na podstawie oficjalnych dokumentów zestawiono programy związane z łagodzeniem skutków restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Omówiono propozycje pakietu osłonowego uwzględniającego świadczenia wyrównawcze, pomostowe, aktywizująco - adaptacyjne, górnicze, a także pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy i rozpoczęcia działalności gospodarczej. Stwierdzono, że ze względu na trudną sytuację społeczną na Górnym Śląsku łagodzenie skutków jest niezwykle istotnym problemem. Należy wykorzystać możliwości finansowe Unii po zabezpieczeniu wkładu własnego. Realizacja programów zależeć będzie od polityki rządu, aktywności samorządów i odpowiedniej działalności decydentów górniczych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono krótką charakterystykę oferowanych na rynku wielu rodzajów bonów, kuponów i specjalnych kart premiowych oraz możliwości ich wykorzystania w systemie motywowania i nagradzania pracowników.
W niniejszym artykule na przykładzie jednego z pracodawców prześledzono różne sytuacje podatkowe, jakie powstają w firmach, których personel otrzymuje bony. Przedstawiono rozwiązania problemów prawnopodatkowych dotyczących wydawania pracownikom bonów towarowych.
Autorki artykułu prezentują dobre praktyki stosowane w firmie Imperial Tabacco Polska względem młodych rodziców. Organizacja wspiera młode mamy i oferuje im pakiet dodatkowych świadczeń. Wśród nich są między innymi dłuższe urlopy okolicznościowe, żłobki dla dzieci pracowników, a także karnety na wejścia do obiektów sportowych.
W Polsce nie istnieją formalne standardy przeprowadzania wyliczeń aktuarialnych. Brakuje zwłaszcza formalnych zasad ustalania wysokości rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych innych niż wynagrodzenia, czyli odpraw emerytalnych i rentowych oraz nagród jubileuszowych. Wyliczenia rezerw dokonane zostały przy uwzględnieniu Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 19 z zastosowaniem technik aktuarialnych opracowanych przez firmę Factum s.c. (fragment tekstu)
Właściwe odżywianie może zwiększyć wydajność pracowników aż o 20 proc. - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zdrowe posiłki to jeden z najważniejszych czynników warunkujących efektywność pracy. (fragment tekstu)
Ustalenie wysokości rezerwy na świadczenia pracownicze, wymaga specjalistycznej wiedzy. Zalecając taką usługę aktuariuszowi, jednostka powinna precyzyjnie określić swoje oczekiwania i przekazać informacje niezbędne do prawidłowej wyceny.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.